BINNFALAND C74A 56: Assendelft (166) 113; Wor- iiiei, <..sp en Wiide Wormer (146) 55; Oostzaan (55) 18; Landsmeer (50) 16; Buiksloot (29) 18; Uitgeest en Heemskerk (149) 115; Kromme nie (87) 58. De wintercollecte, alhier ge houden door de diakenen der Chr. ger. gem. (afd. Ged. Oudegracht), heeft opgebracht f551.365. Zondag a. s. zal in de sociëteit «de Kroon» door het gunstig be kende tooneelgezelschap «Amstels Toneelverbond» onder directie van den heer W. J.Bosdriesz, ten tooneele worden gevoerdhet drama Zwarte Griet. Dit drama heeft overal den bijval van het Nederlandsche publiek verworven en het lijdt geen twijfel of de bekende, welgeoefende acteurs van bovengenoemd gezelschap zullen het op eene wijze, die niets te wen- schen overlaat, ten tooneele voeren. Wij zien de opvoering ervan dan ook met spanning tegemoet, en ge- looven zeker iets te zullen zien op 't gebied van tooneelkunst, dat wij nog lang ons met genoegen zullen herinneren en dat .ons den avond van Zondag a. s. een avond zal doen zijn, als wij er dezen winter op dat gebied weinige zullen genieten.De beroemd heid van genoemd tooneelverbond staats er ons alleszins borg- voor. Bij de gehouden acte-examens voor onderwijzeressen, in N.-Holland op 27, 28 en 29 October gehouden, is o. a. geslaagd mej. M. H. M. Hoff mann alhier. Tot hoofd der met 1 Januari a. s. te openen openbare school voor lager onderwijs te Lonneker is be noemd de heer B. Niterink, alhier. Met de Haarl-.Zandvoort spoor weg Mij. zijn in de maand Sept. 1884 vervoerd: 24,313 passagiers waarvan de opbrengst was f 6,067.6372 van goederen - 823.80VS van diversen - 949.22 Totaal f 7,840.66 Uitmakende per dag en per kilo meter f30.75. Het officieele onderzoek naar de Nisero-zaak zal vermoedelijk niet voor nieuwjaar plaats hebben. De Lord Mayor ontving gisterenmiddag de bemanning der Nisero. De sche pelingen richtten door de bemidde ling der Rotterdamsche firma Hudig en Blokhuyzen een schrijven aan het Nederlandsche volk om dankte zeggen voor de verleende hulp. Zoo meldt de Londensche correspondent, van de N. R. Ct. Het Rijkstelegraafkantoor te Katwijk (aan Zee) zal, voor het tijd vak van 1 November tot en met 31 Juli aanstaande, op werkdagen open zijn van 8 tot 11 uren voor- en van 2 tot 7 uren namiddags. De dienst op Zon- en feestdagen is voortdu-, rend vastgesteld op de uren van 3' tot 9 voor-, en 4 tot 6 namiddags. Te rekenen van 1 November a.s. zal het Rijkstelegraafkantoor met vereenvoudigden dienst te Sint-An- tonis op werkdagen open zijn van 9 tot 10 uren en 11 tot 12 uren voor-, en van 5 tot 6 uren namid dags. Op Zon- en feestdagen blijft dit kantoor, evenals vroeger, gesloten. Met ingang van den 15den dier- zelfde maand wordt het telegraaf kantoor op het station der Holland- sche IJzeren Spoorwegmaatschappij te Avenhorn met een dagelijkschen dienst van 8 uren voor- tot 1 uren namiddags, en van 3 tot 9 uren na middags, voor het algemeen verkeer geopend. Op het verkeer tusschen dit kan-1 toor en alle overige telegraaf-kanto ren in Nederland, is het uniform-tarief van 0.15 gl. per telegram, ver meerderd met 0.01 gl. per woord, van toepassing. Staats-Ct Geneeskundig onderzoek van sollicitanten voor de betrekkingen van surnumerair en adspirant-veri- ficateur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen. Ten einde te weten of jongelieden, die men voor bovengemelde betrekkin gen wenscht te doen opleiden, licha melijk aan de eischen tot toelating tot het daarvoor gevorderde examen voldoen, wordt de gelegenheid ge geven om hen voorloopig te doen keuren door den airigeerenden offi cier van gezondheid, chef van het militair hospitaal te 's-Hage, die zich, met toestemming van den mi nister van oorlog, daartoe bereid heeft verklaard. Ouders of voogden moeten zich hiertoe bij gezegeld ver zoekschrift wenden tot den minis ter van financiën. Het spreekt van zelf, dat door die voorloopige keu ring in geen opzicht te kort wordt gedaan aan de verplichting tot keu ring bij den aanvang van het exa men, en dat dus alleen deze laatste omtrent toelating tot dat examen beslist. (St.-Ct.) De onlangs benoemde leden in de commissie voor de Antwerpsche tentoonstelling, de heeren G. J. van Heek, W. M. Visser en R. A. W. Sluiter, hebben volgens de N. R. Ct. voor die functie bedankt. Door den burgemeester van Am sterdam zijn de commissarissen van politie uitgenoodigd om, naar aan leiding- van het groote getal werk lieden, die thans zonder werk zijn, te onderzoeken, hoe groot dit aantal is, tot welk ambacht die werklieden behooren en hoe zij thans in het onderhoud der hunnen voorzien. De onlangs te Amsterdam opge richte vereenig-ing tot het verstrek ken van kostelooze voeding aan leerlingen der lagere scholen, heeft wederom vijf scholen binnen den kring harer bemoeiingen betrokken. Woensdag nacht is in het spoor weg-station te Purmerend ingebro ken en zijn de ontvangsten van Dinsdag, benevens een gouden hor- logie van den stationschef gestolen. De diet bleek met geweld te zijn te werk gegaan. De politie doet onderzoek. Te Katwijk-binnen heeft zich eene afdeeling gevormd van de schip- persvereeniging «Schuttevaêr». Reeds meermalen is gewag ge maakt van het stoomrijtuig, door den heer H. C. F. Couwenberg, civiel-ingenieur te 's-Hage, uitge dacht. Plet schijnt thans werkelijk tot eene proefneming met deze uit vinding te zullen komen. Althans de heer Couwenberg wil beginnen met één rijtuig tusschen Den Haag en Scheveningen in exploitatie te bren gen. Hij heeft daartoe, bij prospec tus, de hulp van kapitalisten inge roepen. Slaagt de proef, dan wil de heer C. eene maatschappij oprich ten, die een geregelden stoomrijtuig- dienst met 12 wagens exploiteert. Eergisteren is door de politie te Delft aangehouden een bakkers knecht, die, een eogenblik in eene verkeert. De nieuwbenoemde e-oe-l verneur mishaagt aan de regeeriugs- partij te Havana; de Creolen die naar Amerika uitgeweken zijn, agiteeren en .steunen de ontevredenen meer dan ooit; de vroegere aanvoerder Maceo is uit Spanje ontvlucht; de koloniale schatkist is ledig en Spanje kan niet bijspringen. Men denkt dat onder deze om standigheden de Spaansche regee ring aan de kolonie een harer lang gekoesterde wenschen zal toestaan: een handelsverdrag^ met de Ver- eenigde Staten. Van het besluit der Fransche autoriteiten omtrent de uitlevering van generaal Maceo, den Cubaan- schen opstandeling, die uit de Spaan sche gevangenis ontvlucht is, ver neemt men nog niets. Het geldt de vraag of zijne bedrijven alleen als politieke misdaden of als misdaden van het gemeen recht zullen worden beschouwd. De Fransche bladen in- tusschen trekken alle de partij van den vluchteling, en hopen dat de Fransche regeering niet, als de En- gelsche verleden jaar, aan het ver zoek der Spaansche regeering zal toegeven. Door een aantal uitgewe kenen uit Carthagena en Algerijn- sche radicalen is den Cubaanschen kleurling een banket aangeboden, hetwelk de Spaansche kolonie te Algiers tevergeefs getracht heeft te doen beletten. Naar men verneemt zal generaal Maceo zich naar Parijs begeven. Gisteren avond is te Londen een Blauwboek over Transvaalsclie zaken uitgegeven. Den 6den September seinde de Transvaalsche Staatssecretaris aan Lord Derby: «Indien de verant woordelijkheid der koningin aan ons wordt overgedragen, zullen spoedig krachtige maatregelen worden geno men tot het handhaven van een duurzamen vrede.» Den 17en seinde de Transvaalsche regeering wederom«Op de smeek beden van Montsioa's Regeering na men wij hem onder onze bescher ming.» Toen geen antwoord van Lord Derby werd ontvangen, seinde de president der Transvaal den lsten Oct.: «Wij hebben eene proclamatie uitgevaardigd om bloedvergieten en de vernietiging' van Montsioa's volk te voorkomen. Het werd gedaan tot handhaving van den vrede, zonder eenig plan op den handelsweg.» Op al deze telegrammen ant woordde Lord Derby: «Regeerings- commissaris (High Commissioner), zal met u onderhandelen». De uitslag was, dat den 13en de proclamatie werd ingetrokken. Haarlem, 31 October 1884. Wij meenen onze lezers een dienst te doen, met hun een overzicht aan te bieden van de aantallen ingele verde stembriefjes uit de verschil lende gemeenten van het Hoofd kiesdistrict Haarlem, voor leden van de Tweede Kamer. De tusschen haakjes geplaatste getallen geven het aantal stemgerechtigden aan Haarlem en Schooten (1237) 816; Bloemendaal (124) 89; Velzen(145) 99; Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin (173) 107; Zandvoort (76)28; Zaandam (280) 209; Koog aan de Zaan (95) 75; Zaandijk (77) 64; Wormerveer (147) 132; Westzaan De onbekende evenwel hield zich niet met pocherij bezig. Vóór de afgesproken tijd ten einde was, hadden zijne verkleumde lede maten hun vroegere veerkracht her kregen. Geen spoor van verstijving was meer op te merken. Alle duivels! riep Nicaise uit, terwijl hij niet zonder moeite met dien reuzenstap gelijken tred trachtte te houden. Als gij eenmaal aan den gang zijt, weet gij van geen ophouden. De onbekende vroeg op rauwen toon, waarin nu spot doorstraalde: Wilt gij hebben, dat ik mijn pas vertraag? O, neen I al moet ik ook bui ten adem loopen, wil ik toch altijd volgen. Het bleek niettemin, dat de oude uit pralerij slechts zijn pas had ver sneld, want weldra nam hij weder een meer regelmatigen stap aan. Zij hervatten het gesprek. Komt gij uit een verafgelegen streek? vroeg Nicaise. Uit den omtrek van Bordeaux, klonk het antwoord. Dus zijt gij niet hier van daan? Neen, maar vroeger kwam ik wel hier en heb er wel enkele per sonen gekend. Misschien in Tours? Neen, op het platte land, in een dorp de Yezay genaamd. Och komriep Nicaise uit. De grijsaard zag den marskramer met zijn glazige oogen aan. Toen zeide hij Kent gij deze plaats? Of ik haar ken, ik geloof het wel, ik ben er geboren. De grijsaard ontstelde. Zijt gij uit Yezay herkomstig? Ik ben er zoowac gewonnen en geboren, versta me wel, ik weet niet zeker of ik juist in Yezay het levenslicht aanschouwde, zooals dit in de liedjes voorkomt, maar wel dat men mij in een sloot daar ter plaats heeft gevonden, ik ben een vondeling, vrind, zonder hulp heb ik mijn bestaan van niets tot iets gebracht. Uw naam? Nicaise, de reden kan ik u niet zeggen, omdat ik het zelf niet weet. De grijsaard zou van kleur heb ben verschoten, indien dit bij hem mogelijk ware. Nicaise, herhaalde hij. Kent gij dien naam? Ik hoor hem voor het eerst. Hij scheen op u een vreemden indruk te maken. Daarin bedriegt gij u mijnheer. Drommels, ik meende op te merken...Hoelang zijt ge wel te Yezay woonachtig geweest, als ik vragen mag? Een jaar of vijf en twintig. Een heel tijdje warempel! tapperij alleen gelaten, van de ge legenheid georvlk maakte om een rijksdaalder uit de toonbanklade te nemen. Uit Utrecht schrijft men dat de heer W. G. Bingham, algemeen goederen-agent der Ned. Rijnspoor weg-maatschappij, die verleden jaar, ter gelegenheid van zijn 25jarig dienstfeest elk lid van het mindere personeel der Maatschappij met een inleg op de postspaarbank van f 10 bedacht, bij de intrede van zijn 27e dienstjaar het te goed op die instel ling met 10 pet. voor elk heeft ver hoogd. Woensdagavond te ongeveer zes uren ontspoorden uit het midden van den aankomenden goederentrein uit Rotterdam, in de nabijheid van het station Eindhoven, twee beladen goe derenwagens, welke langs de rails voortrolden en juist aan 't goederen bureau in hunne vaart werden ge stuit, diepe voren ia 't zand achter latende. De daarachter zich bevin dende wagens liepen op de rails ge regeld voort. Ongelukken hebben niet plaats gehad en de materieele schade is onbeduidend. Door het gemeentebestuur van Nijmegen is aan den heer J. L. Wil denbeest te Lent, als hoogste in schrijver, de gaardering der veer gelden van het veer over de Waal aldaar, gedurende het tijdvak van 1 November 1884 31 October 1885, voor de som van f12,800 gegund. Daarbij is thans tot veler bevreem ding de bepaling gemaakt, dat paar den en ander vee, dat bij gelegen heid der markten daar aan- of afge voerd wordt, niet meer vrij van veergeld zullen zijn, gelijk dit sedert vele jaren het geval was, zoodat men voortaan op de aankondigingen der Nijmeegsche vee- en paardenmark ten de vermelding: «veergelden wor den niet geheven» zal missen. Men vreest, zeker niet zonder grond, dat dit nadeelig op het bezoek der mark ten zal werken, al is de som, die voor een stuk vee betaald moet wor den, ook gering. N.R.Ct Te Ter Neuzen werden eergisteren twee arbeiders, werkzaam aan de loskade van den spoorweg aldaar, tusschen de goederenwagens bekneld, zoodat de een, een bejaard gehuwd man, aan de hekomen inwendige verwondingen spoedig overleed, ter wijl de tweede uitwendig eenigszins gekwetst werd. Uit Duurswoude wordt gemeld: Een dubbele ramp trof gistermorgen onze veldbevolkiug. De bliksem sloeg in eene woning, die geheel afbrandde en trof doodelijk een man, terwijl hij bezig was in de nabijheid van zijne woning' een kruiwagen met turf te vullen. Een arbeidersgezin zonder dak, en eene vrouw met eene viertal kleinen zijn van haren man en kostwinner beroofd. De sluiswachter aan de Mijnden- sche sluis, A. Griffioen, had eer gisteren het ongeluk, door den hevi- gen wind met zijn hoofd tusschen de brug te geraken, tengevolge waar hij ernstige wonden bekwam, die zijn toestand zeer bedenkelijk maken. Ook aan de hriesche Courant werd dezer dageneene advertentie ter plaat sing gezonden met het opschrift: Toen was ik een kereltje zoo hoog als een turf, en hoewel ik nog- niet groot van stuk ben, zou ik niet tot mijn knie hebben gereikt, en wie was toen uw vriend? Een bediende van het kasteel. Die zijn allen kameraden van mij, misschien leeft de persoon nog dien gij bedoelt, dan zou ik u om- tremt hem inlichtingen kunnen ge ven; wat was zijn beroep en hoe heette hij? ITij was koddebeier en heette Caillouët. Nicaise klapte in de handen. - Die is waarlijk mooi! riep hij uit, dat is toch toevallig, wie zou me van morgen gezegd hebben, dat ik van avond van dien goeden, braven Caillouët zou hooren spreken? Kent gij hem? Of ik hem ken, dat zou ik meenenhij heeft mij de eerste drie kronen gegeven, die 300 sous zijn sedert dien tijd duchtig aangegroeid. «Weldadige menschenvrienden!» en ■waarinvoor een «d:ep rampza».g en ongelukkig gezin» gelden werden gevraagd, door Doesburg, Biltstraat 33 Utrecht. Daar dit de bekende advertentie stijl van de firma Doesburg hleek te zijn, die nu eens te Amsterdam dan weer te Rotterdam een adres opgeeft, oordeelde de uitgever beter deze advertentie niet te plaatsen en het publiek er mededeeling van te doen. Ook de te Deventer verschijnende Koerier meldt, dat zij van den be kenden Doesburg eene advertentie heeft ontvangen, die zij niet opne men wil. GEMENGD NIEUWS. Zekere Raupach, eigenaar eener menagerie, heeft een electrisch ap paraat vervaardigd dat er als een stok uitziet, waarmede hij proeven op verschillende dieren heeft geno men. De leeuwen die, door aanraking met het instrument een electrischen schok ontvingen waren zeer ver schrikt, begonnen te beven en de den een dof gebrul hooren; een tij ger kroop in een hoek van zijn kooi en scheen als bedwelmd, terwijl een beer eerst deed blijken dat hij zich minder aangenaam gevoelde, toen hij verscheidene zware slagen had ontvangen. Merkwaardig was de uitwerking der electriciteit op een reuzen-slang; reeds na den eersten schok was het dier geheel verlamd en bleef zes uur bewegenloos liggen, terwijl het eerst drie dagen later wederom de vroegere levendigheid terug ver kreeg. Toen men de spits van de tromp van een olifant met den stok aan raakte, geraakte het dier in zoo hevige woede dat men bevreesd was dat het zijne ketenen zoude verbreken. Wanneer het nieuwe instrument steeds dergelijke uitwerkingen blijkt te hebben, zal het beroep van den dierentemmer veel van het gevaar lijke, dat er [aan verbonden is, verliezen. Een vermogend koopman te Hamburg heeft bij zijn jongste ver blijf te Berlijn een voorval onder vonden, dat hem veel last en kosten veroorzaakt. Des avonds naar den schouwburg' gaande, kocht hij van een opkooper in den omtrek van den schouwburg een plaatsgaf een twintig markstuk en kreeg het noo- dige geld terug. Nauwelijks had hij in den schouwburg zijn plaats inge nomen, of hij werd er uitgehaald, daar de verkooper van het plaats biljet beweerde, dat hij hem geen goudstuk maar een twee pennings stuk in de hand had gestopt. De- Hamburger bestreed dit, totdat een politieag'ent tot hen kwam, die koo- per en verkooper verzocht hem naar het politiebureau te volgen. Na door den commissaris verhoord te zijn, werden zij naar een ander politie bureau gezonden en daar werden beiden weder vrijgelaten. Intusschen was de tijd verstreken om nog naar den schouwburg te gaan, zoodat de Hamburger zijn hotel opzocht en den volgenden morgen naar zijn woonplaats terugkeerde. Aan dit voorval niet meer denkende, werd de koopman dezer dagen verrast met eene dagvaarding om den 27en de zer maand voor de rechtbank te Berlijn te verschijnen, ten einde zich te verantwoorden tegen een aanklacht van opzettelijke bedriegerij, welke door den verkooper van hst plaats- biljet tegen hem is ingediend. Welnuleeft die Caillouët nog, en is hij nog altijd in dienst van graaf..,, van graaf.... De Yezay?vulde Nicaise aan. Juist. Wie u zeggen kon of Cail louët nog leeft, zou een knappe kop zijn. Waarom? Omdat hij op zekeren avond verdwenen is, en men sedert dien tijd nooit meer van hem heeft hoo ren spreken. Waarlijk? Wel wis en drie. Verdwenen, zegt ge.... en wat is dan wel de oorzaak? Daar is men nooit achter ge komen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2