POPULAIR mm EN BERICHT. Och, hoe lief! BINNENLAND. 2c Jaargang. Maandag' 3 November 188J. No. 407. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenemen Zan- en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicité Etrangère G. L. BA UBË Co., J OH. F. J ONES, Stier., Parijs, 316is Paukowrg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen.. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uurop Zon- en Feestdagen van 12£ tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. ToeEane vrii. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijdc 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandscbe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijdc le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandscbe Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot '14 October alle werkdagen van 1©-4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen botaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten: kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Tevlers museum in de DamstraatGeopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend "Woensdag eu Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 23 nnr. Toegang (denr Oudegroenmarkt) vrij. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Stremming Scheepvaart. DE BURGEMEESTER van Haarlem. doet. te weten, dat de SCHEEP VAART door de «Lange Brug» over het Spaarne bij de Turfmarkt, wegens aldaar te verrichten werk zaamheden, van Donderdag 6 November e. k. 's morgens 6 uur tot den volgenden morgen 8 uur zal zijn gestremd. Haarlem:, 30 Oct. 1884. De Burgemeester E. A. JORDENS. Aan onze geabonneerden. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en wel: een keii- rige maboniehouteu Tafel in het Mag-azijn van den heer Randoe, Lange Veerstraat No. 30, en zes fraaie Stoelen in het Magazijn van den heer van den Haak, Ursu- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in het lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen; terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. mogelijk is, zullen we onze verbeel ding vrij spel laten en ons voor stellen, boe bet in de toekomst zal zijn. Welnu, waarde lezer, stel u een eenvoudig gebouw voor oogen, hetwelk zich van buiten slechts on derscheidt door den gloed van nieuw heid, die er nog aan te bespeuren is. Een groot bouten bord met kolos sale letters beschilderd, draagt tot opschrift«Toevluchtsoord voor ver laten dieren.» Ge schelt aan en ge wordt verwelkomd door een oude bet, die door de dames patronessen als bewaakster aangesteld is, maar baar bevende stem wordt onhoor baar door bet gekef, gebas en geblaf van een groot aantal aan touwen vastgelegde bonden, die van bet damesseboothondjeaf tot den grooten slagershond toe in alle soorten bier aanwezig zijn. Hun geluiden zijn echter de eenige niet, die ge boort. Daar ginds in den gang loopen een half dozijn katten, die u met lieflijk gemiauw bet welkom toezingen. Twee er van zijn krolscb en baar geluid vermengd met den bastoon van Mijnbeer den Kater vormen een trio, zeoals ge 's avonds laat in den dakgoot of achter in uw tuin vooral in de maand Maart booren kunt. Juist laat een oude, magere ezel, die in den tuin wandelt en uitermate verheugd is, omdat bij bet nog nooit zoo goed en gemakkelijk beeft ge- bad, zijn aangenaam «ia» booren en meer dan vijf minuten herbaalt hij zijn welkomstgroet op allerlei tonen, steekt zijn neusgaten omhoog, spitst zijn ooren en kijkt ot bij zeg-gen wou: «Wat heb ik bet bier goed!» Eindelijk is zijn solo geëindigd en de verdere familie laat u toe, dat gij de woorden van de bewaakster ver staan kunt. Ze verzoekt u baar te Eenige dagen geleden werd in bijna alle Couranten vermeld, dat er op bet grondgebied van Nieuwer- Amstel in de onmiddellijke nabijheid van Amsterdam, de .eerste steen ge- leg'd was voor bet op te richten «Tehuis voor onbeheerde d.eren.» Die plechtigheid werd bijgewoond door verschillende belangstellenden en verricht door een paa" dames, die waarschijnlijk de patronessen der nieuwe stichting zullen worden. Wij dachten, dat na de ondervinding, gedurende de laatste jaren opgedaan, de liefhebberij voor dergelijke zaken geheel verdwenen was; we hebben ons echter bedrogen. Gaarne zouden we de teekening van bet nieuwe Tehuis gezien hebben, alvorens bet te beschrijven; nu dit echter niet volgen, opdat ge gelegenheid hebt, iets meer dan den gang te zien. Nu brengt ze u in een zaal vol ge vogelte; bier ziet ge een muscb, wier poot door een straatbengel is stuk geworpen; gelukkig evenwel, bad men bet beestje naar de inrich ting gebracht; bet pootje was gezet, en was geheel met pluksel en ver bandlinnen omwondenweldra zou bet weer genezen zijn en dan zou men bet als een bewijs van het groote nut der stichting aan Hare Majesteit de Koningin zenden met verzoek bet aan onze jeugdige. Prin ses cadeau te doen. Daar bij den schoorsteenwant 's winters wordt er natuurlijk voor de lieve diertjes gestookt, zit een groote kraai, geen Amsterdamscbe aanspreker, maar een echte vogel. Een onbarmhartige boer beeft baar beide pooten afge schoten, want met andere van baar kornuiten bad onze kraai een schaap aangevallen en toen de boer dit zag. bad bij zijn geweer gebruikt. Wel bad de vogel zijn pooten moeten achterlaten, maar een medelijdende jongen bad hem opgenomen en hier heen gebracht, en om hem voor bet groote verlies schadeloos te stellen, had men te Parijs een paar kunst- pooten laten maken, waarop de kraai zich gemakkelijk bewoog. Een paar jonge sperwers, door een vermetelen knaap uit bun nest gebaald, stapten blijmoedig de zaal op en neer en schenen de beste vrienden met een viertal koolduiven, die, uitgelokt door bet opschrift, boven de deur, bier bun schuilplaats gezocht hadden tegen den moorden den hagel der jagers. Jonge spreeu wen door de ouden uit bet nest ge worpen, piepjonge kanaries door bun onnatuurlijke moeder half van vede ren beroofd, viuken door winstbe- jagende en meedoogenlooze men- scben van bet gezicht beroofd om zooveel te beter te ziugen, waren bier bijeen en werden kosteloos ver zorgd. Voor zoover ze niet in kooien zaten, konden ze ongehinderd naar buiten komen, want talrijke gaten waren in den muur aangebracht en leidden naar een reusachtige kooi van fijn traliewerk, dat niet zoozeer diende om bun de vrijheid te ont nemen, dan wel om ze voor de aan vallen van roofvogels te beschermen. Als dit gedeelte in oogenschouw genomen is, komt ge in een andere zaal, waar u van alle kanten kleine glinsterende, ik zou baast zeggen spotachtige oogjes tegenschitteren, het is de muizenzaal: bij dozijnen loopen die lieve diertjes vrij en ongestoord rond en om toch te zor gen, dat ze geen gebrek hebben aan alles, wat ze gaarne eten, leggen er op den grond eenige zijden spek, waaraan ze zieb naar hartelust te goed kunnen doen. Een paar Edam mer kaasjes in de vensterbank heb ben de kleine snoepsters reeds half uitgegeten en bet bevalt bun zoo goed, dat ze zoo van muizentarwe, aardappelen met luciferskoppen, val len en klemmen niets te vreezen hebben, dat ze besloten zijn er voor goed te blijven en in dit land van belofte zich te vermenigvuldigen. Als ge dus last hebt van die diertjes tracht ze dan in valletjes te lokken, zendt ze naar bier en ge kunt ver zekerd zijn een mensehlievend, par don, een dierlievend werk verricht te hebben. Nu nog even de insektenzaal be zocht, en ge hebt bet grootste ge deelte bezichtigd. Al spoedig valt uw oog op een reusaebtigen ther mometer, die 's winters vooral van bet hoogste gewicht is, om de zaal op kelderwarmte te honden, daar de meeste insekten gewoon zijn tegen de muren van kelders bun winter slaap te houden en die temperatuur dus voor bun gezondheid bet ge schiktst is. Gelukkig zijn al de gon- zende,bijtende en stekende zespooters op bet oogenblik naar buiten om een frisch luchtje te scheppen, aDders was ons lijden niet te overzien. Een paar insektensoorten bleven liever binnen, omdat ze niet bet voorrecht hadden tot de gevleugelde te be- booren. Pas op, nader niet te dicht, bij die wollen deken, daar op den grond neergelegd tot woonplaats van zekere kleine zwarte.spring-in- 't velds; ga nog minder naar dat hoekkastje, waarde Amsterdammers, die last hadden van «wandjes» die beestjes hebben gedeponeerd. Toch zijn ze bier volkomen op bun plaats; want is bier niet bet toevluchtsoord voor onbeheerde dieren en zou men ben dan uit zekere vooroordeelen een schuilhoek weigeren, daar waar alle dieren, die hulp behoeven, kun nen aankloppen, waar de bongerigen gespijsd, de dorstigen gelaafd, de zieken verpleegd en de dooden be graven worden? Neen bet is bier bet moderne Paradijs; bier is geen strijd om bet leven tusscben de die ren onderling, want alles wat zij behoeven, ontvangen zij ruimschoots; bier beersebt geen verdelging of verwoesting onder ben, maar allen worden beschermd, bewaakt en ver zorgd gelijk het betaamt aan zulke schepselen. Welaan dan, edele die renvrienden, juicht met mij bet plan toe van de nieuwe stichting; ver heugt u in bet bouwen van dit asyl, waar plaats zal zijn voor alle u in de broek en beenen bijtende dog- en bulbondendan zult ge niet meer behoeven te blozen over de schandelijke wreedheid der politie, die de losloopende bonden zonder vorm van proces opvangt en doodt, want de edele dames dierenbescher- sters zullen bet werk der politie overnemen. Met een halve zij spek of een groote worst in de band, zul len ze al die kwaadaardige bonden tot zich lokken, en óf wel ze naar de nieuwe inrichting brengen óf ze naar buis voeren om ze daar voor schoothondjes opteleiden. Weg dan met alle insektenpoeder, vlooi en kruid en dergelijke buismiddeltjes. De gulden tijd breekt aan, dat ge zonder moorden u van deze wezentjes kunt ontslaan! Hulde dan aan de dames, die bet werk hebben aangevangen. Bij ieder zal bun naam in gezegend aandenken blijven en thans reeds zou ik een inschrijving willen ope nen om na bun dood een standbeeld voor ben op te richten. Sw. die liep over de verschillende in drukken van zijne laatste reis over Constantinopel, Athene en Rome was zeer boeiend en verwierf zeer veel bijval. Bij de den 28sten October ge houden stemming tot verkiezing van 21 gemachtigden in bet kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier zijn gekozen 15 candidaten, gemeen schappelijk aanbevolen door de Kies- vereening «Evangelie en Belijdenis» en door «de Gereformeerde Vereeni- ging». Er moet nu herstemd wor den voor de zes overige plaatsen tusscben 12 candidaten, aanbevolen door de commissie uit de vrijzinnige leden. - Wij maken onze geachte le zers opmerkzaam op de advertentie der gerenommeerde firma Jsentbal en Co. in dit blad voorkomende, aan- j gaande de Hamburger Geldloterij welke zonder twijfel met belangstel ling door bet publiek zal gelezen worden en een ieder gelegenheid biedt om voor eene geringe uitgaaf zijn geluk te beproeven. Een telegram uit New-York meldt, dat aldaar beden is aange- j komen de stoomboot Rhein van den Norddeutsehen Llo}rd, met alle passagiers en de gelieele bemanning van de verbrande Maasdamte zamen 186 personen, aan boord. Eene tweede depecbe meldt, dat de kapiteiu van de Maasdam beeft medegedeeld, dat den 23en October gedurende een bevigen storm de petroleum uit het reservoir liep, waarna eene ontploffing volgde, welke brand deed ontstaan. Alle pogingen om de vlammen, die zich over bet schip verspreidden, meester te worden, mislukten, zoodat de passagiers en de bemanning in de booten moesten gaan. Er werd nie mand gewond. Wij lezen in bet Dat/lil. Z. EL: «Men beeft er bier uog al over gelacnen, dat op de caudidaten-lijst van de N. R. Cl. de Katholieken Romein zijn; de anti-revolutionai ren cursiefde conservatieven KAPITAAL en de liberalen vet.» Haarlem, 1 November 1884. De begrooting dezer gemeente voor 1885 is gisteren in den gemeen teraad vastgesteld. Dr. H. J. A. M. Scbaepman vervulde Donderdag jl. de spreek beurt in de R. K. leesvereeniging, in «Felix Pavore». Zijn voordracht, 5Ü8GERLIJKE STAND. BEVALLEN 30 Oct. G. J. Zwikkcr, geb, de Klerk, z. - JET. de Vos, geb. Honig, z. - 31. H. M. Captijn. geb. v. Lunenburg, z. - M. J. Kroese, geb. Wensing, <1. - 1 Nov. E. Rus, geb. Dernison, d. - J. Smit, geb. Lijnslager, z. - L. M. v. Velzen, geb. Hessen, z. OVERLEDEN 30 Oct. H. Terol 46 j., Oudenweg. - 31. J. Koot, 71 j. Echtg. v. A. Knoop, KI. Hei ligland. - C. J. Schouten 3 md. cl., Oranje straat, - G. Kabel 70 j.. wed. J. Danten, Hagestraat. - 1 Uov. J. M. Plaatzer 64 j., wed. J. Houtluiijsen. Sehootersmgel. - A. Pater 9 md. z., Gortesteeg.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1