POPULAIR HUIS- EI BERICHT. De fraai van lei MeMer. Dinsdag 4 November 1884. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gebeel liet Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uityenamgn Zan- en algeraeene Feestdagen, Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de Publidté Etrangere G. L. DATJBE Sf Co., JOH. F. JONESSucr., Parijs, 316is Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend, op werkdagen van 10 tot 4 nnr; op Zon- cn Feestdagen van 12$- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefcijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 t#t 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Aedcrlandsckc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs wet gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs cn leden der Ncderlandschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden inet 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst, en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van bet Haarlerasche Bisdom, Kruisweg Ne. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- cn Feestdagen, van 165 uur. Toegang 25 ceuts per persoou. Doorlonpcndc toegangskaarten voor eeu geheel jaar 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geepend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur teeeu betaling Tan 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 nur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Tet/Iers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur.' Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Aan onze geabonneerden. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en weleen keu rige mahoniehouten Tafel in bet Magazijn van den beer Randoe, Lange Veer straat No. 30, en zes fraaie Stoelen in liet Magazijn van den beer van den Haak, TJrsu- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge- abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in het lokaal War moesstraat No. 27. ten overstaan van drie bevoegde personen; terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. De Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. Zaterdag hebben de te Brussel wonende Franscben zich begeven naar het gedenkteeken, opgericht ter eere van den in den oorlog van 1870 en '71 gesneuvelde Frausche soldaten. Een journalist beeft eene republikeinscbe redevoering willen houden; hij werd echter door de Franschen in de rede gevallen, met den uitroepgeen politiekDe Bel gen riepenleve de KoningDe redenaar drukte, onder hevige in- Naar liet Frans oh VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 36. Aldus heeft de joDge burggraa de liefde van juffrouw Caillouët ver smaad Hij hield zich alsof hij het niet bemerkte, dit is licht te hegrij pen. Wanneer men een meisje aan bidt, dan kan men aan geen andere denken of haar praatjes vertellen, dan moest men een bedrieger, een lichtmis, een meisjesgek, een losbol, een verleider, een liederlijk rnensch, een laffe veut zijn, en op mijnheer Lucien valt niets te zeggen. Weet Jeanne dat Madeleine de Yezay haar medeminnares is? terruptiën van de zijde zijner toe hoorders, de hoop uit, dat België spoedig eene republiek zou worden. Thans zijn de resultaten der ver kiezingen voor den Duitschen Rijks dag officieel bekend. Yolgens de op gaven zijn gekozen 69 conservatie ven, 95 leden van het centrum, 24- van de rijkspartij, 35 nationaal-libe- ralen, 31 Duitsch-vrijzinnigen, 9 socialisten, 16 Polen, 2 leden der volkspartij, 14 Elzassers en 5 Welfen. Er moeten 97 herstemmingen plaats hebben. Zeer waarschijnlijk zoo wordt aan de Kö'lnische Zeitung uit Berlijn geschreven zal de nieuwe Rijks dag zich reeds met den aanleg van het Noord-Oostzee-kanaal bezighou den. Ook schijnen de vooruitzichten op de uitbreiding van het Pruisische kanalennet, die door het Heerenhuis verworpen werd, aanmerkelijk ver beterd te zijn. Het is best mogelijk dat de Pruisische Landdag in de op handen zijnde laatste zitting der tegenwoordige wetgevende periode deze vraag zal hebben te heslissen. De opening der Congo-conferen- tie zal waarschijnlijk op 15 Novem ber plaats hebben. Volgens het Berliner Tagcllatl heeft de tegen den zin der genees kundige faculteit benoemde hoog leeraar Sweniger professor Dubois- Reymond uitgedaagd, omdat deze zijn bezoek weigerde en het hem gezonden kaartje terugzond. De hoog leeraar Dubois-Reymond zou de uit daging- niet aangenomen hebben, wijl hij dr. Sweniger «satisfactions- unfahig» acht. Een officieel blad, de Landeszei- tung für Elzas-Lothvringenheeft woordelijk de redevoeringen mede gedeeld, die door den stadhouder Von Manteuffel bij gelegenheid van Waarom zou zij het niet weten, daar ik n herhaal, dat zij reeds aang-eteekend zijn? Dan moet zij haar wel ver schrikkelijk haten! Zij heeft het mij niet gezegd, maar het is best mogelijk. Woont Jeanne op Thil-Chdtel? Ja, op het kasteel. Zult gij daar vertoeven Ja. Hoe ver zijn wij er nog van verwijderd? Twee uurtjes. Als wij zoo blijven doorstap pen kunnen wij het in een uur klaar spelen. Zult gij, mijn waarde, den nacht op Thil-Chütel doorbrengen? Neen. Tot hoever gaat gij mee? Ik weet het nog niet, ik zal zoo lang loopen, als mijn beenen mij dragen kunnen. Gij kunt te Yezay slapen. de inwijding van het nieuwe univer siteitsgebouw in Straatsburg uitge sproken zijn. De toost van den pro rector op den stadhouder werd door dezen aldus beantwoord «Ik heb in mijne jeugd ook wel eerzuchtige droomen gehad, maar nooit vermoedde ik dat eenmaal de proreetor van eene groote universi teit in een kring van hoogleeraren op mij een «hoch» zoude uitbrengen. Nu evenwel de omstandigheden het zoo hebben gewild, neem ik eene goede herinnering meer met mij ten grave. Ik dankai, geëerde profes sor, voor uwe vriendelijke woorden tot mij gesproken, en ik dank al de heeren oprechtelijk. En nu verzoek ik u, geachte heeren, met mij te drinken op het welzijn van het oude Duitsche land, op welks herwonnen grond wederom een Duitsche keizer legeraanvoerder is en eene univer siteit heeft kannen stichten. Welke groote beteekenis deze stichting ook voor Elzas-Lotharingen heeft, heb ben wij dezen morgen uit een wel- sprekeuden mond vernomen. Strijd is de grondslag voor vredebonden. Deze zijn de basissen van nieuwe verhoudingen; de echte overwin ningen worden eerst uitdenauweie innige gemeenschap geboren. Tot deze kan niets meer bijdragen dan letterkunde en onderwijs. Voor beide vakken zijn de Duitsche hoogescho- len de voornaamste werkplaatsen! God geve ook hier zijnen zegen. Elzas-Lothariugen hoch!» Stellige inlichtingen geven op dat sedert 25 October een vijftiental sterfgevallen, aan eholera toege schreven, te Nantes hebben plaats gehad. Het totaal der sterfgevallen te Nantes bedroeg Vrijdag tien waarvan slechts twee aan cholera Ja, ais ik niet verder kan gaan. Een pijpje Neen. Hier bleef het gesprek weer ste ken, Nicaise vulde zijn aarden pijpje, stak het aan, en ging dapper er op los rooken. Het begon donker te worden, Friso kermde niet meer, maar zijn opge ruimdheid was verdwenen, hij volgde langxaam zijn meester, met drui lende ooren, de staart tusschen de pooten, zonder naar links noch rechts af te wijken en zonder een enkel sprongetje te wagen. De marskramer gevoelde zich langzamerhandzonder te weten waarom, in bedrukte stemming. Om deze te verdrijven, wist hij niets beters uit te denken, dan een der hoerenliedjes waarvan hij een onnoemlijk aantal kende, langs de oevers der Loire uit te galmen. Al rookende zong hij worden toegeschreven. De autori teiten nemen alle voorzorgen. Er zijn Zaterdag te Nantes drie gevallen van cholera voorgekomen in de werkliedenwijk; geen enkele in de andere wijken noch in de hospitalen. De algemeene gezond heidstoestand is uitnemend. Ruiz Zorilla heeft, alvorens naar Parijs te komen, een revolutionnair programma opgesteld, waarin ver meld staat wat hij zou doen als Spanje een republiek werd. Het programma is zóó gesteld, dat de republikeinen onder Castelar en een groot gedeelte der conservatie ven het zouden kunnen ondertee kenen. Ruiz Zorilla maakt int ^sschen in Spanje ijverig propaganda en wel op eene zeer verderfelijke wijze, door de lagere rangen van bet leger met beloften en phrasen tegen tde disci pline en de boogere rangen op te zetten. De soldaten die verleden jaar te Badajoz opstonden, hadden aan stellingen tot kapitein in hun zak, de officieren in Catalonië waren reeds vooruit tot kolonels benoemd. Het eenige zwakke punt in Ruiz Zorilla's programma is dan ook, dat hij aan alle soldaten promotie en aan alle burgers bevoordeeling be looft. Naar aan den Times gemeld wordt, wordt het programma van Zorilla te Parijs in de Spaansche kolonie druk besproken; men ziet er daar de voorbode in van een aanstaande poging tot opstand, en vindt dat de Spaansche autoriteiten wel waak zaam mochten zijn, en niet propa- ganda-reizen als die ran Castelar in Biscaye en nu weder die van generaal Lopez-Dominguez in An- dalusië toelaten. Ingeval koning Al fonso's beweerde ziekte een ernsti- Er was eens een meisje, Zoo lief als oen sij'sje. Die een drietal vryers bezat. Vroolrjke kwanters. welk eeu prijsje.) Waarvan zij er twee si echts aanbad. Het was een langzame en een tonige deun, hier en daar door scherpe en schrille tonen afgewisseld. Waarschijnlijk werkten deze to nen storend op de teergevoelige ze nuwen van den hond. Hij begon erbarmelijk te janken. St.ilzeide Nicaise, koest Friso! anders zal men nog gaan denken dat gij een leelijke, onopge voede hond zijt. die ongevoelig is. voor de zoete harmonie der tonen; dan zou men geen ongelijk hebben Na deze korte toespraak, die den hond tot bedaren bracht, dampte Nicaise nog eenig malen, en ver volgde. Op ccn avond in het hazelaarswoud, Het lieve kind wps alleen. De derde ondernemend cn stout. Liep stilletjes met het meisje heen. gen keer .m^cht nemen, is men be zorgd voor de rust op het schier eiland. lederen dag komen uit Marokko nieuwe berichten omtrent mishan delingen, door den Sultan zijn vi ziers en goeverneurs aan Frausche onderdanen of beschermelingen aan gedaan. Havas meldde Vrijdag, dat de aanval op een Fransch consulair agent officieel bevestigd is, en de diplomatie heeft er den Sultan over aangesproken. De Réveil du Maroc deelt mede, dat dertien vreemde lingen met boeien aan de voeten naar de gevangenis gebracht zijn. Thans heeft Havas weder het be richt, dat twee Joden, Fransche burgers, te Fez door de autoriteiten mishandeld zijD, en dat twee an dere Franschen op bevel van den groot-visier naar de grenzen zouden gebracht, maar eerst in de voor naamste steden zouden tentoonge steld worden, opdat daaruit de macht van den Sultan blijken zou. Voor den slechten toestand der Fransche financiën moet ook Algerië boeten. De goeverneur Tirman heeft aan de Algerijnsche senatoren en afgevaardigden, op het Palais-Bour- bon, medegedeeld dat de regeering de suceessie-belasting niet tot Alge rië wil uitbreiden, maar wel het Fransche douanen-stelsel, dus de besehermende rechten op de kolo nie wil toepassen. Aldus zouden ruim 2 miljoen verkregen worden. Ook zou de regeering de alcohol uit Algerie, evenals die uit Frank rijk, met een recht van 40 francs willen belasten. In den nacht van 29 op 30 Oct. is het Russische consulaat te Czer- nowitz door onbekenden aangeval- Friso slaakte weder jammei lijke klachten. Nicaise streelde hem bij wijze van vaderlijke vermaning met den stok over den ruggestreng. Vervolgens voer hij voort: Ik weet niet wnl in den maneschijn. Tegen den avond hun kouten mocht zijn. In liet maanlicht zaten zij heerlijk te droomen, Mniir sinds wist het bruine mnagdelijn. Aan geen van drieën te ontkomen. Was het lied nu uit? Zou Nicaise het vierde koepiet beginnen of een ander wijsje aanheffen? Wij weten het niet. Terwijl hij vuur sloeg om zijn pijp, die inmiddels uitgegaan was, weer op te steken, zeide zijn met gezel, die sedert een oogenblik zijn stap aanmerkelijk had vertraagd, eensklaps tot hem: Wij moeten elkander verlaten. Waarom dan? Omdat ik hier blijf. Voor langen tijd?

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1