len, die den Russisch en adelaar weg haalden en de vensterruiten insloe gen. De Poolsche bladen trachten de zaak voor te stellen alsof buiten landers den aanslag pleegden, en herinneren daarbij aan de gedrukte dreigbrieven, die verscheidene amb tenaren te Czernowitz in den laatsten tijd van zeker uitvoerend comité ontvingen. Generaal Gordon schijnt werke lijk de gevangene te zijn van den Yalschen Profeet. De Khedive Tew- fik-pacha ontving uit Dongola eene tijding, waarin het verhaal van den sheik, die het eerst deze ernstige gebeurtenis meldde, wordt bevestigd. Central News bevat de volgende bijzonderheden dienaangaande. Op het einde van Septemb. werd Khartoem eensklaps omring door een groot aantal rebellen, ten ge volge waarvan het garnizoen en de bevolking', wier levensmiddelen reeds sterk afnamen, een opstand bewerk ten. Zij beschuldigden Gordon van verraad, en dwongen hem zich aan hun hoofd te stellen en een uitval De heer N. G. Pierson van Am sterdam hield eene rede over de be langen van ons land met de Trans vaal, van welk nut kolonisatie van Nederlanders aldaar zou zijn enz. en bovenal hoezeer die belangen konden worden bevorderd door den aanleg van spoorwegen, welk een en ander hij in duidelijke bewoor dingen uiteenzette. Na afloop der rede was er gelegenheid tot discus sie waaraan verschillende personen zooals de heeren Krol, Maarschalk, Lieftinck (lid der Tweede Kamer), Ch. Enschedé, van Assendelft de Koningh, J. Czn. Merens Az.,Macaré, 't Hooft en G. Boissevain deelnamen. Deze besprekingen hebben veel- toegelicht wat nog onduidelijk was, en zeker zal deze bijeenkomst het hare er toe hebben bijgedragen om de belangen, die ons land bij den vooruitgang der Transvaal heeft, op hooger waarde te doen schatten. De kaart, in het kiesdistrict Haarlem verspreid, waarop gedrukt stond een schrijven van den heer Rethaan Macaré van Juni 1883 tot aanbeveling van den heer De Meijier, te wagen, ten einde hen behouden j blijkt nu afkomstig te zijn van den in Dongola te brengen. Generaal I heer J. W. Backer te Wormerveer, Gordon stemde toe, maar vóór hij J die dit zelf verklaart in een voor den uitval deed, liepen 8000 man j openbaarheid bestemd schrijven aan wenseht, die hem tevens, als blijk van tevredenheid, de door den Ge meenteraad toegelegde gratificatie ter hand stelde. De ingezetenen deden van hunne belaugstelling blijken door het uit steken van de Yaderlandsche vlag. van het garnizoen naar den vijand over. Er bleven 2000 man over, met welke Gordon in stoombooten ver trok. Kolonel Stewart onderging bij de vijfde cataract het bekende treu rig lot. Gordon en de zijnen konden, om nog onbekende redenen, hun weg niet vervolgen, en waren, nog vóór zij Berber bereikt hadden, ge dwongen terug te keeren. Hun werd echter door de opstandelingen de weg naar Shendv (even boven de 6e cataract) afgesneden. Daar moest Gordon zich met zijne volgelingen aan den vijand overgeven. Allen werden als gevangenen naar het kamp van den Mahdi medegevoerd. Indien dit bericht juist is, dan is Khartoem ongetwijfeld in de handen der opstandelingen. Te Caïro brengt de tijding groote consternatie teweeg, en terwijl ieder een op niet gunstige wijze over het Kabinet-Gladstone zich uitlaat, wei geren velen nog er geloof aan te heekten. In elk geval is het zeker, dat de tijding aan den Khedive geseind werd door den goeverueur van Don gola. Volgens bericht uit Londen wor den daar de loopende geruchten aan- gaande eene bemiddeling van Enge land in de Fransch-Chineesehe kwestie onjuist geacht. Engeland heeft nooit eene bemiddeling aan China aangeboden, welk rijk dien tengevolge haar niet heeft kunnen weigeren. BIN\E\LAND. Haarlem, 3 November 1884. Vrijdag liepen de vergaderingen van den Raad, ter bespreking van de begrooting dezer gemeente over het jaar 1885, ten einde. De begroo ting werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f1,012,869.47. Het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het stad huis alhier, is in de afgeloopen maand (October) door 277 betalende en 358 niet-betalende personen bezocht. Zaterdagavond had in een der zalen der sociëteit «Vereeniging» alhier, eene belangrijke, drukbe zochte bijeenkomst plaats. den heer F. Bohn, den drukker der kaart, en in zijn geheel opgenomen is in de H. Ct. van heden. De heer Backer verklaart, dat ziin doel geenszins was de kiezers te misleiden, maar enkel te wijzen op het onopgehelderde verschil, dat er bestaat tusschen het schrijven van Juni 1883 des heeren Macaré en het thans aanvaarden eener candidatuur tegenover den heer De Meijier. De heer L. Yogelesang, hoofd der christelijke school te Heemstede, is als zoodanig benoemd te Burgwerd. Een geacht inwoner van Hilver sum werd Zaterdag morgen onder de godsdienstoefening in de R. K. kerk plotseling door eene beroerte getroffen. Hij was bijna oogenblik- kelijk een lijk. In weerwil van de geruchten dienaangaande, zullen er geen ver tegenwoordigers van vreemde soe vereinen bij de onthulling van het standbeeld van Koning Willem II te Luxemburg tegenwoordig zijn. Al leen de groothertog en de groother togin van Saksen-Weimar als leden der familie, zouden vertegenwoor digd worden door den erfgroothertog. Wie, zonder1 naar Luxemburg te reizen, weten wil hoe dat standbeeld er uitziet, kan zijne nieuwsgierig heid bevredigen door het jongste nommer van Eigen Haard, op te slaan. Hij vindt daar niet alleen eene afbeelding van het ruiterstandbeeld maar ook een opstel van den heer P. H. Witkamp, waarin de betrek kingen tusschen Luxemburg en het huis Oranjc-Nassau, voornamelijk ook de redenen, waarom Luxem burg Willem II bijzonder genegen was, worden medegedeeld. Blijkens bericht van het con sulaat-generaal der Nederlanden te Londen is het verbod van invoer in I Engeland van lompen uit Italië en Frankrijk tot den lsten Januari 1885 verlengd. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouwschool is gedurende de maand Oct. jl. 71 m.M. regen gevallen, tegen 82 m.M. over de zelfde maand van het vorige jaar. Vrijdagnamiddag wist een man nelijk verpleegde in het Rijkskrank zinnigen gesticht te Medemblik in een onbewaakt oogenblik over het hek aan den achterkant van het ge bouw te ontkomen. Ofschoon men hem spoedig vermiste, had de man reeds een gedeelte van de stad door- loopen, was door eene gracht ge gaan en vervolg'ens over den zeedijk de zee ingeloopen. Spoedig kwam hij evenwel uit zee terug en werd door eenige mannen, die hem ach tervolgd hadden, aangehouden en weder in het gesticht teruggebracht. Zaterdag ochtend ontstond in het Zuid-Hollandsck Koffiehuis op de Dagelijksche Groenmarkt te 's-Hage, bij het zoeken naar een lek in de gasleiding tusschen het plafond, eene ontploffing. De vlam deelde zich mede aan het hooivulsel tusschen het plafond en den vloer van het bovenlokaal, waarvan eenige planken werden uit geslagen. Door onmiddellijke hulp der po litie werd de brand met een slan genwagen in den aanvanggebluscht, zoodat de waterschade grooter is dan die door het vuur aangericht. Den geheelen nacht. Maar er is hier geen enkel huis. Dan zal ik onder den blooten hemel slapen. Een rare inval! Ik kan niet anders handelen, reden waarom, ik had te veel op de kracht mijner stramme beenen gebouwd. Ik voel ze weer opnieuw verstijven, zij zullen mij den ver deren dienst weigeren. Ga mee tot Thil-CMtel! Onmogelijk, nu tenminste, als ik binnen eenige uren uitgerust ben, zal ik mij weer op weg begeven; wijs mij te Thil-Chatel een her berg aan, waar men mij voor ge reed geld een stuk brood, een glas wijn en een hos stroo kan geven om in den stal te slapen. Voor lieden uit de volksklasse is een uur pratens voldoende om een soort van gemeenzaamheid te doen ontstaan. Uit de bijzonderheden te Nieuw- York gegeven, aangaande het ver branden van het Rotterdamsche stoomschip Maasdam blijkt, dat eenige booten lek waren en gevaar liepen van te zinken. De zee was zeer hoog. De mannen van de Maas dam, moesten met touwen op de RJiein gehaald worden, en de kinde ren werden in korven aan boord geheschen. Al de geredden waren uitgeput, toen zij de Rbiein bereikt hadden. Naar men verneemt, zijn met het in zee verbrande stoomschip uit Boskoop verzonden 25 kisten hoo rnen en planten, waarvan er voor de tentoonstelling te New-Orleans be stemd waren. Te Dordrecht loopt het gerudit, dat eene der grootste firma's steenkolen en olie aldaar zou zijn gefailleerd. Men spreekt van een passief van f 400,000. Naar de Dordrechtsche Cl. ver neemt, heeft de heer J. C. van Hat- tum te Sliedrecht een deel der werkzaamheden voor den aanleg van het Panama-kanaal aangeno men, en wel voor een bedrag van omstreeks 20 millioen gulden. klimmen, sprong er een knoop van zijn jas, waardoor een revolver en een dolk zichtbaar werden, die den karreman eene rilling door de leden joegen. Hij herstelde zich echter da delijk, pakte den vreemdeling bij den kraag en gaf hem eene dracht slagen, zoodat de verdachte van den wagen rolde en in het zand terecht kwam. Eene bedelares uit Tiel, die we kelijks Maas en Waal en een ge deelte van Noord-Brabant afloopt, wisselde eenige dagen geleden hare opgehaalde centen bij een herber gierster te Ooven. Het bleek hierbij dat zij die week, behalve oude klee- ren, boterhammen enz. ruim f 30 aan centen had opgehaald, en te vens dat een of ander haar bii ver gissing in plaats van een cent een gouden tientje had gegeven. Toen de herbergierster dit ontdekte en er haar opmerkzaam op maakte, ver klaarde de vrouw dat zij 't voor een nieuwen cent had aangezien. De heer H. A. Pielage, hoofd van de gemeenteschool te Schooten, vierde Zaterdag, 1 November, den dag van zijne 25-jarige dienstver vulling. Burgemeester en wethouders begaven zich in persoon naar den heer Pielage en deze werd bij monde van den burgemeester, den heer J. Arnoldy, met dezen dag geluk ge- Alleen doordien Nicaise eenige woorden met hem had gewisseld, stelde hij reeds belang in den per soon van zijn makker. Bovendien verhinderde de toenemende duister nis zijn gezicht te onderscheiden, en de indruk door het afzichtelijke en huiveringwekkende van dit gelaat op den marskramer teweeggebracht, ging allengskens verloren. Hoor eens vrindzeide hij, gij zoudt beter doen om de stoute schoenen aan te trekken en met mij tot Thil-Chatel voort te stappen, wij zullen naar het kasteel van juf frouw Jeanne gaan, dat zult gij zien. Ik neem het op mij, u een heerlijk avondeten in de keuken te bezorgen, en een zacht leger van hooi in de schuur, het zal u geen cent kosten. Ik zou graag willen, maar ik kan niet. Probeer maar eens! Ik herhaal u dat mijn beenen De werklieden, tegen wie door de Haagsche politie proces-verbaal werd opgemaakt voor het op Zondag werken aan het Passage-gebouw op het Buitenhof, zullen niet voor den rechter verschijnen, omdat B. en W., als plaatselijke regeering, schrifte lijke toestemming tot't verrichten van dien arbeid op Zondag hadden ge geven. Door het breken van den steiger aan de zuidzijde van de Nieuwe Kerk te Delft aangebracht, zijn twee met selaars naar beneden gevallen. Beide zijn er gelukkig afgekomen; de een althans kon met eene lichte hoofd wond naar huis wandelen, terwijl de ander ten gevolge van het ver stuiken van den enkel met een rij tuig moest worden weggebracht. Een gasfitter kwam er minder goed af; toen hem was opgedragen een lantaarnpaal, staande aan de Bui- tenwatersloot, te verplaatsen en met 't ontgraven van grond bezig zijnde kreeg hij den paal teg'en het been dat even onder de knie is gebroken. De man is naar 't gasthuis gebracht. Het stoombootenverkeer was gis teren op de Maas voor Rotterdam door den dikken mist bijna geheel gestremd, waardoor vele reizigers teleurgesteld werden. Zoowel aan de Maaskade als aan de Oosterkade zijn de booten veel te laat aange komen en vertrokken, of wel de geheele reis schuldig gebleven. Uit Kuilenburg wordt aan het U. D. geschrevenNaar wij vernemen, is zekere weduwe Vermeulen jl. Woensdag alhier overleden aan de gevolgen van een daags te voren haar te Schalkwijk overkomen on geluk. Toen te dier plaatse als naar ge woonte aalmoezen vragende, grab belde zij met anderen mede naar uitgestrooid suikergoed bij gelegen heid eener trouwpartij. Zij geraakte daarbij op den grond en onder eene tilbury, waardoor zij inwendig zwaar verwond werd. De zaak is bij de justitie in on derzoek. Gisteren is door de politie te Nij megen in hechtenis genomen en naar de gevangenis te Arhem gebracht zekere P. K., alias «de Boterklets», die wegens geweldpleging en land- looperij 6 maanden gevangenisstraf heeft te ondergaan, om daarna naar een der bedelaarsgestichten te wor den opgezonden. Dit individu zwierf in den laatsten tijd steeds zonder huisvesting rond en was door zijne brutaliteiten de schrik der bewo ners. Des nachts nam hij in aller lei plaatsen zijn intrek; zelfs bracht hij dezer dagen op de algemeene begraafplaats den nacht door in een des avonds te voren gedolven graf, en deed des ochtends, door plotse ling daaruit op te rijzen, den dood- •aver niet weinig onstellen. Hij was vroeger een knap werkman. Misbruik van sterken drank bracht hem echter tot verval. De 19-jarige zoon van den land bouwer Barten te Maashees, die eer- gisterochtend met zijn kar naar het spoor zou rijden, had het ongeluk dat zijn paard nabij Yierlingsbeek op hol geraakte, waardoor hij van de kar viel en onmiddellijk dood bleef. niet meer meewerken. Als gij een duchtigen slok brandewijn naar binnen sloegt, zou het voor die halstarrige beenen lam niet kwaad zijn. Ja wellicht kan dit wel goed zijn. Enfin wij zullen zien. Nicaise nam de schelp weer uit het zakje, vulde die met brandewijn en de grijsaard ledigde ze in een teug, zooals den vorigen keer. Welnu, vroeg de marskra mer, hoe staat het er mee? Ik geloof dat de krachten weer een weinig bijkomen. Op weg dan, en gauw ook. THIL-CHATEL. Een uur verliep waarin de twee gezellen onbeduidende woorden wis selden. De grijsaard, wiens krachten in Gedurende de laatste dagen ver toonde zich te Hellevoetsluis een jongmensch waartegen het noodig is te waarschuwen. Hij bezocht de menschen op de meest vrijmoedige wijze, deed zich zeer goed voor, zeide dat hij tegenwoordig eene houtzagerij in Groningen had, dat hij ergens in den omtrek eenige pretentien moest ontvangen ea ein digde met 5, 10 of 15 gulden ter leen te vragen, die hij natuurlijk den volgenden dag, als zijne zaken waren afgeloopen,dadelijk zou terug geven. Deze heer, Y. geheeten, was eertijds in dienst bij de marine en heeft dien op niet eervolle wijze moe ten verlaten. Te Helvoet trachtte hij bij ver schillende autoriteiten geld te leenen, wat hem evenwel niet gelukte. Hij had het Heerenlogement betrokken, maar kon niet betalen. Hij zou geld gaan halen, doch de eigenaar gaf hem een bediende mede ter bewa king. Hij slaagde er in dezen te ontloopenlater heeft men hem nog in de marine-cantine gezien, doch sedert is men zijn spoor bijster. Het- Nederlandsch publiek zij op zijne hoede, daar deze persoon in alle oorden van het land zijn praktijk uitoetent. Een der stembriefjes, te Goes uit de bus gekomen, bevatte, behalve de namen van twee candidaten, een bijschrift in Yolapük. Geen der leden van het stembureau wist het echter te ontcijferen. Een karrevoerder uit Tilburg, op den weg' naar Breda rijdende, werd door iemand aangesproken, die om een plaatsje op de kar verzocht. Niets kwaads vermoedende, stond de man dit verzoek toe, doch juist toen de landlooper op de kar wilde GELENGD NIEUWS. De uitdrukking Nihilist wordt beurtelings beweerd van Turg-enjeff of van Victor Hugo afkomstig te zijn. 't Is nu echter gebleken, zegt de N. R. Cl-, dat zij reeds vijftien eeuwen vóór Victor Hugo gebezigd is door Augustinus, bisschop van Hippo, en bijna in hare tegenwoor dige beteekenis. De bedoelde volzin luidt als volgtNiMlisti appellantur quia nihil credv/nl el nihil docent «Zij worden Nihilisten genoemd omdat zij niets gelooven en niets leeren;» waaruit wij kunnen aflei den. dat de Afrikaansche Nihilisten die den eerwaardigen kerkvader ii de vierde eeuw kwelden, veel over eenkomst met hunne nakomelinge] gehad moeten hebben, behalve dal zij er geen geheime drukkerijen ei dynamiet op nahielden. derdaad schenen teruggekomen te zijn, misschien tengevolge van den genoten drank, sleurde op zijn doode gemak met het rechterbeen, en liep even snel als Nicaise. Friso volgde in een sukkeldrafje en scheen alles behalve in zijn schik. De eenigszins heuvelachtige weg eindigde in de kruin van eene kleine verhevenheid. Vandaar weidde de blik over een donkere plek, waar hier en daar licht doorbrak. Het was Thil-Chatel. Wij zijn er haast, zeide Ni caise. Het wordt ook tijd, ant woordde de man met een rauwe stem. Och kom, dan kunt ge uit rusten Voert ge mij nu in allen ernst naar het kasteel? Het is toch afgesproken. Zijt ge wel zeker dat een goede ontvangst mij daar wacht? Daar kunt gij staat op ma ken, antwoordde Nicaise, terwij hij een hooge borst opzette, ik sti in de beste verhouding met al d( bewoners van het kasteel. Gij wel! maar ik? - Gij zijt in mijn gezelschap en dat is al genoeg. Ziet ge.... ik wil liever tegei betaling in een herberg gaan, dai een ander last te veroorzaken. Ik herhaal u nogmaals, dat g gerust kunt zijn, gij hindert nie mand en al kwamen we met on twintigen, dan is er nog plaats ge noeg, anders maakt men ruimte Tiennette kan ik om mijn vinge winden. Wordt vervolgd.) j

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2