BERICHT. 2e Jaargan Woensdag 5 November 1884. No. 409. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand.40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseer en aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAVBE Sf Co., JOH. F. JONESStier., Parijs, 31lis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend cp werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12$ tot 4 uur. Kinderen kencden de 8 jaar hekken geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toekan" vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drcefzijde 2c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandscke Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hekben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drcefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandscke Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hekken op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- cn Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcnde toegangskaarten voor een geheel jaar l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen heneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen t - - Teglers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag i Woexsdag cn Zaterdag r~ -- nv"<- |jg° i 34. uur. Orgelbespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 cn Donderdag van 2—3 uur. Toegang (denr Ondegroeumarkt) vrij. S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. i 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof Geopend Aan onze geabonneerden. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver- loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en weleen keu rige mahoniehouten Tafel in bet Magazijn van den beer Randoe, Lange Veer straat No. 30, en zes fraaie Stoelen in bet Magazijn van den heer van den Haak, TJrsu- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in bet lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen; terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. De Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. De nieuwe Belgische minister vau binnenlandscbe zaken, Thonis- sen, stelt alles in bet werk om te doen zien, dat zijn optreden verzoe nend moet zijn. Hij beeft den bur gemeester Buis op bet stadhuis een bezoek gebracht, en den comman dant der garde-civique, luitenant- generaal Stoep, de verzekering ge geven, dat dit korps tot handhaving van rust en orde bij de constitutie ingesteld, niet slechts zijn volkomen achting en sympathie, maar ook zijn volle vertrouwen bezat en bij alles zou doen wat in zijn vermogen was. om deze instelling, een steunpilaar van den vrijen staat, in macht en waardigheid te versterken. De Indèpendance Beige is voor be trekkelijk zeer geringen prijs ver kocht. De nieuwe eigenaars hebben den abonnementsprijs tot op de belft verminderd. Het is voor bet blad te hopen, dat bet eerste woord v&n het eerste nummer der nieuwe serie niet de maatstaf voor zijne toekomstige voortreffelijkheid zal zijn. Het begint toch met een fout: «Mardi, 3 No- vembre». De geruchten die in de bladen verspreid worden, als zoude bij de Duitsche regeering een wetsont werp worden voorbereid tot verboo ging der graanbelasting, zijn, naar van goed onderrichte zijde verzekerd wordt, uit de lucht gegrepen. Zondagmiddag beeft in tegen woor- beid van keizer Wilhelm, den kroon prins, prins en prinses Wilhelm, de ministers en verdere autoriteiten de inwijding plaats gehad van de nieuwe technische boogescbool te Charlot- tenburg. De feestrede werd uitge sproken door den minister van eere- dienst Yon Goszler. De rector Hauck nam namens den senaat de inrich ting over en bracht een driewerf hoch! op den keizer uit. Deze zelf gaf zijne vreugde te kennen over de opening der nieuwe school. Daar na werd de nationaal-bymne gezon gen. De inrichting werd vervolgens door de hooge personen in oogen- scbouw genomen. De Fransclie Nat. deelt mede dat er sprake is van bet zenden van een consulair agent naar Corea.Frankrijk is aldaar nog niet vertegenwoordigd, Be Wraak Tan dei Mieteer. Na:ir liet Eranseh. VAN X AVI ER DE" MONTÉPIN. Wie is Tiennette? De kamenier van juffrouw Jeanne, een heel mooi meisje, geloof me vrij; zij zingt nooit andere liedjes dan die ik meebreng, en tooit zich altijd op, met lintjes en strikjes die uit mijn kraam komen; baar ouders, die te Augeville, aan gene zijde der Loire wonen, zitten er warmpjes in, bet zou me niet zoo heel erg ver wonderen als Tiennette op een goeien dag juffrouw Nicaise zal beeten. -] De grijsaard maakte geen tegen- d werpingen meer, zij war^n de eerste buizen van bet dorp voorbijgegaan, -I en bielden stand voor een booge en breede vleugeldeur, daarin was een kleinere deur aangebracht, die bijna altijd open stond. Dit was de hoofdingang van bet slot Thil-OMtel. Deze buizinge Thil-Chatel, was, zooals wij in een vroeger hoofdstuk zeiden, tendeele kasteel, tendeele pachthoeve. Laat ons dit nader toelichten. Een vluchtige schets zal onzen lezers niet onwelkom zijn. Deze groote deur, waarvan wij zooeven spraken, verschafte den toe gang tot een uitgestrekte grazige omheining, met vruebtboomen be plant en in zes rechtlijnige lanen verdeeld, waarvan de breedste tot de vestibule van bet kasteel leidde. Het kasteel was een middelmatig groot paviljoen, van sierlijken vorm, in ticbelsteenen opgetrokken, en met leien gedekt. De boeken, de omlijstingen van en zou niet ongaarne ook op die grens van China een betrouwbaren spion plaatsen. Korea heeft zich fei telijk van China geheel onafhanke lijk gemaakt; bet wordt geregeerd door een eigen koning, wiens eerste minister, de Duitscher Müllendorf, de «Bismarck van Korea» genoemd wordt, en met ijzeren band, maar tot zijn welzijn, bet land bestuurt. De Algemeene Raad der Seine is weder, ondanks bet protest van den prefect, buiten zijn bevoegdheid ge gaan, door met 33 tegen 5 stem men, op voorstel van den beer Picbon den wensen uit te spreken, dat «bet Parlement zoo spoedig mogelijk een einde make aan de koloniale avon turen». Sedert gisternacht hadden te Nantes tien sterfgevallen aan de cholera plaats. De prefect en de maire hebben de hospitalen bezocht. Te Paimboeuf is een geval aan gegeven. De Porte is, naar aan de Daily News gemeld wordt, zeer gevoelig er over, dat zij niet tot de Congo- conferentie genoodigd isterwijl Turkije toch zulk een uitgestrekt gebied in Afrika bezit. Haar ver tegenwoordiger zou in last hebben, te Berlijn te protests eren. Lord Wolseley is gisteren tegen zonsondergang te Dongola aange komen. Majoor Parr, de Mudir, zijn staf en de inlandscbe troepen ston den en haie geschaard tot aan bet Mudirieb. De Deutsche Kolonial Zeilungbet orgaan van de Duitsche Koloniale Vereeniging, beeft in baar afleve ring van 1 November een artikel deuren en vensters, de muur van elke verdieping, de kraamlijsten en platte daken van witten wormstre- pigen steen, staken op treffende wijs af bij den rooden toon van den bak steen. Ter linkerzijde bevonden zich de I gebouwen van minder gehalte, zoo als koetsbuizen, stallen en zadelma kerijen. Ter rechterzijde een groote, fraaie boerderij, met bare ap- en depen- j dentiën, koestallen, loodsen, tot ber ging der ploegen en andere land bouwwerktuigen, hooizolders; kortom alles wat voor een landontginning op groote schaal noodig wordt ge acht. Zooals men ziet, maakten lioeve en kasteel één geheel uit; bedien den en landbouwers leefden in een vriendschappelijke verhoudingen gebruikten gezamenlijk den maaltijd in de groote zaal. Achter bet aristokratische paril- van den beer T. G. G. Yalette uit Hoorn over Transvaal. De schrij ver geeft daarin eenige bijzonder heden over bet land, zijne bevolking, zijn handel en laat natuurlijk niet na te gewagen van bet bekende plan van een spoorweg naar de Delagoa-baai. Deze mededeelingen ontleende de beer Valette aan bet geen de beer Dutoit in «Burger plicht» besproken beeft en aan de bekende brochures over «De Trans- vaalscbe deputatie» van prof. De Louter. De beer Yalette prijst ver der bet Zuid-Afrikaanscbe landden Duitschen landverhuizers aan, al zou bet niet gewensebt zijn dat aan stonds een groote stroom emigranten daarheen vertrok. Transvaal biedt binnen eenigen tijd eiken emigrant eene goede toekomst, meent de beer Valette: «de Daitscber en de Neder lander zullen daar een nieuw vader land vinden, dat door namen en zeden aan bet oude herinnert, en waar de Germaanscbe stam in zijn oude taaiheid zich wist staande te houden, trots alle annexatielust van Engeland. Hand aan band gaan de belangen van Liideritzland en Transvaal!» De beer Warren bad gister een langdurig onderhoud in bet Engel- scbe Departement van oorlog. Naar verluidt, zal de voor Becïmana- land bestemde troepenmacht bestaan uit 5000 man: detachementen uit Engeland, contingenten van de gar nizoenen aan de Middellandsche Zee van de koloniale volunteers en de royal Scots. Het regiment dat zich thans uit de West-Indien op weg naar Egypte bevindt, zal te Gibraltar van be stemming veranderen en.naar Zuid- Afrika worden gezonden. Volgens berichten uit Kaapstad joen bevond zich een tuin, in den ouderwetschen trant van Le Notre aangelegd. Niets ontbrak, noch de symetrisch getrokken lanen, noch de grasper ken, noch de vijvers met stilstaand water gevuld, noch de mythologi sche standbeelden, noch de iepen, die in allerlei vorm waren gesnoeid enz. enz. Achter den Eranscben tuin stond een prachtige, zesvoudige rij eeuwen heugende linden, die een zeer aan- genamen wandelweg vormden. Ten laatste bad men nog achter de lindeboomen een park, saamge- steld uit bosscken, weilanden, bouw grond. al betgeen door muren en heggen werd omgeven. Wij hebben nog vergeten te mel den, dat bet paviljoen op een boogen opgaanden grond was gelegen, en dat men van alle vensters bet uit zicht had op bet wonderscboone landschap der Loire-vallei. zouden de beeren Apington, eerste minister, en Sprigg, thesaurier, zich onverwijld naar Becbuanaland be geven ten einde te beproeven door een minnelijke schikking den oorlog te voorkomen. Men meldt uit China aan Havas, dat aan de vloot van den Yang-Tse- Kiang bevel is gegeven bet eiland Formosa ter hulp te komen. Zij zal moeten beginnen met de blokkade van de haven Tam-Sui en Kelung te gaan verbreken. Ook zal er een leger van 80,000 man naar Tonkin gezonden worden. De Temps merkt op dat bet wel mogelijk is, dat men uit Peking zulk een bevel gezonden beeft. Men moet zich daar wel afvragen, waartoe anders al die kostbare oorlogsschepen dienen, die men in de havens beeft samengebracht. Het denkbeeld ech ter, een Cbineescb eskader aan een ontmoeting met admiraal Courbet bloottestellen, doet niet veel goeds verwachten. De sehepen zijn wel goed, maar zij worden slecht ge- kommandeerd en de manschap is niet voldoende onderricht. In Juli nam de kommandant Lang, Engelscb zeeofficier, zijn ontslag uit den dienst van Li-Hung-Cbang we gens bet gemis aan discipline onder de officieren der vloot van Petchili, en toch was deze vloot buiten alle vergelijking beter in orde dan die der andere onderkoningen. China toch beeft vier vloten, die der provinciën Petchili. Shanghai, Foo-Chow en Canton; alle van el kaar onafhankelijk en buiten recht- streekscbe betrekking tot het cen traal bestuur. Ieder onderkoning koopt, bouwt, bemant de schepen naar zijn wil en zijne hulpmiddelen meestal worden die schepen door Chineezen g-ekommandeerd. De kan- Laten wij ons voor bet oogeD- blik niet met den inwendigen bouw van bet eigenlijke kasteel bezighou den, als bet noodig mocht zijn zul len wij er op terugkomen; al wat wij beschreven hebben was Nicaise bekend. Wat zijn metgezel betreft, deze kon wegens de duisternis, tenzij door j vroegeren berinneringen op weg ge- kolpen, zich van de plaatselijke ge- steldheid geen rekenschap geven, j Zij kwamen beiden aan de kleine j deur, die in de groote was aange- I bracht. Als naar gewoonte stond zij open; de marskramer en de grijsaard tra- I den de omheining binnen, j Een groote, fraaie, lichtg-ele her- j dersbond met donkere strepen snelde bun tegemoet, en bief een woedend i geblaf aan. j Zacht wat! Grivet! zacht wat mijn jongen! riep Nicaise hem toe. De herdershond herkende deze

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1