BERICHT. 2e Jaargang. Vrijdag 7 November 1884. No. 411. FEUILLETON. De Wraak m den Mieteer. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand.40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het uitent-and-. Compagnie Générale de Publieité Etrangère G. L. DATJBE Co., JOII. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 unrop Zon- en Feestdagen van 12J- tot 4 uur. Kinderen beneden de S jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Brcefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van i0 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoen. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van* diploma yrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum vam kunstnijverheid op het- Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke, oudheid, knust en geschiedenis, vooral van Nederland en meer hijzonder van het Haarlcmsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zou- eu Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcnde toegangskaarten voor een geheel jaar l l Juiden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen heneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Tet/lers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensda" en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Aan onze geabonneerden. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en weleen keu rige mahoniehouten Tafel in bet Magazijn van den beer Randoe, Lange Veerstraat No. 30, en zes fraaie Stoelen in bet Magazijn van den heer van den Haak, tJrsu- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge- abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in bet lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen; terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. De Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. De nieuwe Belgische minister De Voider is nog geen lid der Ka mer. De Indépendance deelt thans mede, dat de bee" Cornesse zich zal terugtrekken met de bedoeling, zijn zetel aan den beer De Voider at te staan. De Moniteur maakt beden een koninklijk besluit openbaar, waarbij bet bedrag van bet wachtgeld voor de ontslagen onderwijzers is vast gesteld: in geval van armoede kan Naar liet F ranse li VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 39. Jeanne Caillouët was inderdaad op den drempel verschenen en ging langzaam en met een droomerig gezicht naar bet midden der zaal. Zij bad een bruin wollen amazone kleed aan, dat baar fijne vormen en lenige get-talte zeer goed deed uitkomen, haar blonde krullen vie len langs haar bekoorlijk gelaat, waarvan de frisscbe kleur verdwe nen was en dat er nu doorschijnend en vaal uitzag. Hare oogleden waren rood, en stonden flauw, alsof zij pas geweend bad, uit den trek der verwrongen die som niet minder bedragen dan 1000 frank, in plaats van 750. Het besluit is vergezeld van een omzendbrief aan de provinciale goe- verneurs betreffende de uitvoering der schoolwet, en volgens dien brief zijn vele verzachtingen in de toepas sing der wet aangebracht: o. a. is de bepaling gemaakt dat vreemde lingen van bet onderwijs geven zijn uitgesloten. In bet Engelsche Lagerhuis beeft de heer Chamberlain gisteren tijdens de debatten over bet adres van ant woord op de troonrede medegedeeld, dat de regeering besloten beett om met alle kracht de aanvaarde ver plichtingen met betrekking tot Zuid- Afrika na te komen, en dit met toe stemming der koloniale medeburgers en van de meerderheid der Neder- landscbe bevolking. Het adres van antwoord is na deze verklaring zonder stemmen aange- Over de zaak tusscben de Ber- lijnsche professoren Scbweniger en Dubois-Rej'mond worden nadere bij- zonderbeden medegedeeld. De beer Scbweniger bad na zijne benoeming tot buitengewoon boogleeraar alle professoren in de medicijnen, en zoo ook den beer Dobois-Reymond, een bezoek gebracht. Deze laatste zond echter de kaartjes van den nieuwen ambtgenoot terug met ket bijschrift «Zuriick vom Gekeimrath Dubois». Prof. Schweniger zond daarop een kennis naar den beer Dubois om hem een tweeledig verzoek te doen vooreerst bet bezoek van Scbweni ger te beantwoorden, en ten andere eene schriftelijke verklaring te ge ven, waarin de geheimraad zijn leed wezen uitsprak en de bedoeling ont kende van Scbweniger te beleedigen. mond van juffrouw Caillouët sprak een innig zielelijden, een smartelijke wrevel, die zulk een jeugdig en schoon gelaat een vreemdsoortig aanzien gaven. Blijf zitten, vriendenzeide Jeanne, 'terwijl zij poogde te glim lachen, ik kom eens even zien of jelui reeds gegeten hebt. Nog niet geheel en alr ant woordde Tiennette; bet is wel wat laat geworden, maar dit komt doordien Nicaise ons verrastte, toen wij aan tafel gingen. De marskramer, die aldus in het debat werd gemengd, trad naar vo ren en groette de vrouw des buizes. Dag Nicaise, zeide Jeanne, ben je weer eens hiergekomen? bet verheugt mij u te zien. Gij zijt wel vriendelijk, juffrouw Jeanne, ik ben zeer blijde u in goe den welstand aan te treffen, want uwe gezondheid laat toeb niets te wenscben overig? Nadat Dubois bad geweigerd aan een der beide verzoeken te voldoen, werd hem door den gevolmachtigde van prof. Scbweniger de vraag ge daan, of bij bereid was tot bet geven van voldoening voor de aangedane beleediging op de in zulke gevallen gebruikelijke wijze. Ook dit sloeg Dubois-Reymond af op grond, dat zijn leeftijd en zijne positie kern verboden te duelleeren. Namens Scbweniger werd hem daarop ver klaard, dat de genoemde boogleeraar hem verder niet als een «Ebrenmann» kan beschouwen. Volgens bet laatste nummer der Berlijnscbe Klinische Wochenschrift beeft de medische faculteit een stemmig besloten, om bet tegen de benoeming van den heer Scbweniger geuit protest te vernieuwen. De Fransche Senaat beraad slaagde gisteren over de kieshervor ming. Hij nam met 145 tegen 117 stemmen bet amendement-Lenoel aan, strekkende dat van de 300 senaatsleden 225 zullen gekozen worden door de departementen en 75 door den Senaat, allen voorden tijd van negen jaren. Het voorstel der commissie luidde om al de sena toren te verkiezen door de departe menten. Ten gevolge van deze be slissing werd bet ontwerp naar de commissie teruggezonden. De jaarlijksche openbare verga dering van de Academie des scien ces morales et politiques, te Parijs, zal ditmaal eene bijzondere aantrek kelijkheid hebben. Jules Simon zal er eene «lofrede op Thiers» voor dragen. Het stuk zal uit letterkun dig en politiek oogpunt zeker be langwekkend zijn. Te Nantes stierven 6, in Italië 4 personen aan de cholera. Ja, vriend, bet gaat opperbest. Ik heb een heele zoo goederen in mijn mars en mooie ook, mejuf frouw. Wij zullen morgen zien! Zooals u verkiest mejuffrouw. - Tiennette, zeide Jeanne tot haar kamenier, zoodra gij klaar zijt, moet ge bij mij boven komen, want ik heb je noodig. Ik zal direct komen, mejuf frouw Neen, neeneet maar eerst ge daan, er is geen haast bij; ik wenscb u allen goeden nacht! Goeden nacht mejuffrouw, slaap wel! antwoordden zij als uitéén mond. Toen vertrok Jeanne even lang zaam en treurig als zij gekomen was. Gedurende den tijd, dien zij bij hare bedienden bad doorgebracht, scheen één persoon baar tegenwoor digheid niet te hebben bespeurd. Het was de simpele, die onder den De Rassegna bevat een brief van den Afrika-reiziger Camperio, waarin hij er op aandringt dat Italië op de Berlijnsche conferentie over Tripoli zal spreken, en het protectoraat zal vragen over Tripoli, Bengazy, Derna Bonga en Prbuck, allen steden en provineiën van bet.groote rijk van Tripoli. Sir Charles Warren voerde giste ren avond aan een banket, dat te zijner eer door Engelsche, in Trans vaal geïnteresseerde, kooplieden ge geven werd, het woord. Hij ver klaarde dat, indien bij bij zijn aan komst aan de Kaap bevinden zou, dat de koloniale autoriteiten zeiven schikkingen hadden gemaakt van permanenten aard, bij zich daarover zou verbeugendoch dat. indien dit niet geval was, bij Bechuanaland zou binnen trekken om er de «fili busters» te verjagen, en maatrege- te nemen ten einde den eerbied voor de eonventie van 1884 en bare stipte nakoming te verzekeren. Hij zoude ook aan de inboorlingen bet land teruggeven waarop zij recht hebben. Hij was overtuigd van de moeilijk- beid en de teederbeid zijner zending, doch bij vertrouwde dat de Hol- landscb sprekenden hem eerlijk steu nen zouden. Op de verklaring die uit Londen aan Havas geseind werd, dat En geland nooit zijn tusscbenkomst aan China beeft aangeboden, en dus dit land baar ook niet weigeren kon, antwoordt bet Journal des Débats: «Dit beeft onze correspondent ook niet beweerd. Een formeel aanbod beeft niet plaats gehad, het verlan gen bestond echter daartoe en, hier over gepolst, beeft China gewei gerd." De Temps deelt mede dat zijne particuliere informatiën hem schoorsteenmantel zat. Maar daarentegen bad Nicaise's tochtgenoot met zonderlinge volhar ding zijn blik op bet jonge meisje gevestigd. Zoolang mejuffrouw Caillouët in de kamer was. duurde dit opmerk zame onderzoek voort. Toen zij verdwenen was, fluis terde de grijsaard zoo zacht dat nie mand het hoorde: Het evenbeeld van Margaretha! Nu begrijp ik alles jeanne s vertrek. Het avondeten liep ten einde. Tiennette ging, alvorens haar mees teres op de eerste verdieping van bet paviljoen op te zoeken, naar een grooten en stevigen boerenslungel, met een blozend uiterlijk, die altijd een glimlach op de dikke lippen ten toon spreidde. Zij sprak eenige woorden tot hem. Deze barstte in ook een dergelijke lezing verschaf ten. Het blad raadt de regeering aan, niet alle bemiddeling af te slaan, maar te bedenken dat een traktaat met China niet uitsluitend door China's goede trouw, maar ook door eenig pand of grondbe zit gewaarborgd dient te zijn. Men seint uit Shanghai' een ge rucht uit Pekin, dat er uitzicht op vrede zou zijn en Formosa voor den tijd van twintig jaren aan Frank rijk zou worden afgestaan. Eenen twintig mandarijen zouden hunne toestemming tot bet vredesvoorstel gegeven hebben, maar de vader des Keizers was er tegen. De hoop op vrede is alzoo twijfelachtig. Uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika komen achtereen volgens onderstaande officiëele Reu- ter-telegrammen, betreffende de ver kiezing van een president: New-York, 4 Nov. ('s Avonds.) De opgaven uit den staat New-York toonen aan, dat de uitslag der verkiezingen onbeslist is. Het schijnt echter dat de demo craten in dezen staat gewonnen hebben. 5 Nov. {Particulier telegr.) Hoewel nog niet van alle staten berichten zijn ontvangen aangaande de presidentsverkiezing, is bet toch zeker dat de heer Cleveland, de candidaat der democraten, tot pres. der Vereenigde Staten is gekozen. 5 Nov. (2 uur 's morgens.) Uit de opga ven omtrent de presidentsverkiezing blijkt tot op dit oogenblik, dat de uitslag, wat betreft den staat New- York, nog altoos twijfelachtig is. De beide partijen verklaren zich voor overwinnaars, 'tgeen aanduidt dat de verkiezing zeer nauwbetwist zal zijn. een luiden schaterlach uit en gaf een bevestigend antwoord. Aldus Jean Claude, mijn jon gen, ge hebt mij goed begrepen, zeide het meisje. Ja, juffrouw, en wees over tuigd, dat het geschieden zal. Vermelden wij terloops dat dit geheimzinnige onderhoud bij Nicaise een zekeren ijverzucht opwekte. Doch er bestond volstrekt geen grond voor deze ongerustheid; Tien nette drukte Jean Claude op het hart om Nicaise's makker in den stal te berbergen en als deze zich op zijn strooleger bad uitgestrekt, bij bet weggaan den sleutel om te draaien. Hierna huppelde de mooie kame nier naar de deur der zaal. De marskramer wachtte baar af Goeden nacht, meneer Nicaise zeide zij lachende! Gaat gij al been, juffrouw? Mijn meesteres wacht mij.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1