BINNENLAND. Opgaven uit andere staten komen slechts zeer langzaam. 5 Nov. C6 uur 's morgens.) Op dit oogen- blik bedraagt de meerderheid voor goeverneur Cleveland in de stad New-York 43,000 stemmen. Voegt men deze bij de democratische meer derheid in King's County en de na burige districten, dan komt men tot 65,000 democratische stemmen, welke, naar men beweert, zullen op wegen tegen de meerderheid door Blaine in de meer westelijk geleg-en staten verkregen. 5 Nov. (1 uur.) De laatste tijdingen aan gaande de presidentsverkiezing, too- nen duidelijk, dat de heeren Blaine en Logan in den staat New-York eene meerderheid van 5000 stem men hebben. Wijl de stemming- in New-York een beslissen den invloed moet hebben op de keus, schijut 't zeker, dat de heer Blaine president zal worden, en de heer Logan vice- president. 5 Nov. Algemeen wordt aangenomen, da't Blaine zonder twijfel tot president zal worden gekozen. Haarlem, 6 November 1884. Dezer dagen was het 36 jaar ge leden dat J. Piels, adjudant-onder officier, bij het bataillon dienstdoende schutterij alhier in dienst trad. Door eenige officieren en een groot aan tal onderofficieren werd den ver dienstelijken, trouwen militair een keurigen leuningstoel, waarbij een gecalligrafeerde naamlijst der schen kers was gevoegd, aangeboden, welk geschenk hem tot een aandenken moge zijn van de achting en vriend schap, die zijn superieuren en kame raden hem toedragen. De kapitein, waarnemend commandant der schut terij, hield bij de aanbieding van het geschenk een hartelijke toe spraak, welke de heer Piels dank baar beantwoordde. -Wij achten het niet overbodig nogmaals te waarschuwen tegen de gewoonte bij vrouwen om hunne portemonnaies of beurzen met geld te bergen in hunne buitenmantelzak, daar gisterenavond weder alhier van eene dame is ontstolen eene porte- monnaie met drie tienguldenstuk ken, terwijl zij stond te kijken voor een winkel in de Anegang. Omtrent de omhulling van het standbeeld voor Koning Willem II, worden uit Luxemburg per telegraaf de volgende bijzonderheden mede gedeeld Gisteren tien minuten over tweeën kwamen het koninklijk rijtuig, waarin HH. MM. en de erf-groothertog van Saksen-Weimar gezeten waren, en de beide rijtuigen met H. D. gevolg op het feestterrein aan. De genoodigden waren, volgens het programma, te half twee daar aanwezig. De Koning zag er goed uit. Onder de uitvoering der feestcan- tare werden op de tribune eenige personen aan HH. MM. voorgesteld. Aangezien de feestcantate eenigs- zins te lang was, werd er een pauze ingesteld, eenige coupures gemaakt, waarop het slotkoor volgde. De Koning en de erfgroothertog legdeu een lauwerkrans voor het standbeeld. Komt gij nog terug? Het is te laat. Nicaise loosde een diepen zucht. Wat moet dit zuchten nu om 'sHemels wil beduiden? vroegTien- nette, ik zou wel een beetje met u willen praten. Van avond nog? Wel wis, is daar dan zooveel haast bij? Nicaise antwoordde niet recht streeks op deze vraag. Ik dacht, juffrouw Tiennette, zeide hij, dat gij mij hadt ver zocht liedjes mee te brengen. Hebt gij het misschien ver geten Daar bestond warempel geen vrees voor. Dus hebt gij ze? Ja zeker, en vooral het mooi ste, dat voor zoover ik weet ooit gemaakt is. Welnu, geef het dan dadelijk hier. Even voor drieën verliet de ko ninklijke stoet het feestterrein. Uit 's-Hage wordt aan de N. Gro?i. Ct. geschreven, dat het paleis van wijlen den Kroonprins definitief gesloten en het personeel, voor zoo ver het nog dienst deed, voor g-oed ontslagen is. Dit geschiedde met eene plechtigheid. Alle officianten en beambten van den overleden vorst, waren door den ex-hofmaarschalk des Prinsen, zijn adjudant, kolonel Iiojel, bijeengeroepen; de majoor Beijerman en de particuliere secre taris van Prins Alexander, de heer Van Dijk, waren aanwezig. Met een hartelijk, inderdaad treffend woord nam de heer Iiojel van allen af scheid en beval hun daarbij aan om de nagedachtenis van den bra ven overleden meester steeds in eere te houden. Toen werden de deuren van het paleis voor goed gesloten en binnen kort zal het vroegere huis der de Witten, van Montley en Prins Alexander onder den hamer komen. Uit het verslag der Nederland- sche posterijen over 1883 blijkt, dat wegens gebrekkige adresseering 32916 brieven niet konden bezorgd worden. Door de maatschappij tot ex ploitatie der Staatsspoorwegen zijn gratificatiën toegekend aan de machi nisten J. E. B. Wayeret en C. Go- waerts, voor het opmerken van ver keerde wisselstanden te Boksmeer en te Glons op den 7den October, en het nemen van gepaste maat regelen ter voorkoming van gevaar. Dinsdag avond meldde zich een persoon bij een der politiebureau's te Amsterdam aan, om mede te dee- len dat hij van zijn baas honderd gulden had gekregen om eenige rekeningen te betalen. Dien last had hij niet volbracht, doch het geld in eenig-e dagen verbrast. Bevreesd zijnde dat hij aangehouden zou wor den, begaf hij zich zelf in arrest. Zaterdag-avond omstreeks half negen kwam een welgekleed heer bij een horlogemaker in de Sint Janstraat te Amsterdam en vroeg twee horloges te zien. Nauwelijks had hij ze in handen of hij verliet den winkel, uit alle macht roepenae «houd den dief.» Men vervolgde hem, maar kon hem niet inhalen, en hij was spoedig zijn vervolgers ontloopen. De politie heeft den bru talen dief nog niet gevat. Door de recherche der politie is gister middag in eene tapperij in de N. Z. Armsteeg te Amsterdam eene partij sigaren in beslag geno men, vermoedelijk afkomstig van diefstalin eene sigarenfabriek te Kampen. De persoon in wiens bezit de sigaren werden gevonden, had ze in betaling voor gedane voor schotten aangenomen en scheen de herkomst niet te kennen. 235 sollicitanten hadden zich aan gemeld voor de vacante betrekking ran vader en moeder in het wees huis der Fr. Doopsgezinde gemeente te Zaandam. Vóór s meesters huis gestorven. Op een der stormachtige nachten der vorigen week graasde op Tessel een paard alleen in de weide. Naar het schijnt, moet het dier meer trek naar den stal hebben gehad, dan daar in die stormvlagen aan weer en wind te zijn blootgesteld. Dat is onmogelijk! Waarom? Het is nooit gedrukt of ge schreven geworden. Ik breng het heelemaal van Bretagne mee, waar ik het gehoord heb. Maar hoe kan ik dit liedje ooit kennen, als het niet gedrukt of geschreven is? Ik zal het u leeren, juffrouw Tiennette. Ik ben niet goed van aanne men, het zal lang duren! Zooveel te beterj zooveel te beter Hoeveel koepletten heeft het? Nicaise telde op zijn vingers na. Vier, zeide hij even later. Dat is niet veel. Neen, maar ze zijn meer waard dan zes en dertig andere. Welnu, danzullen wij morgen beginnen Ik had zoo graag van avond gewild, zeide Nicaise, op smee- Dewijl het hek gesloten was is het beest er over gesprongen, doch moet zich daarbij ernstig aan den buik verwond hebben. Toch is het in het donker voortgeloopen tot vóór het huis des eigenaars. Toen deze den volgenden morgen opstond, lag zijn paard dood voor de deur, met eene gapende wonde aan den buik. Bij de Dinsdag plaats gehad heb bende herstemrmng voor drie leden van den gemeenteraad te Leiden, is g'ebleken dat er drie briefjes te veel in de bus zijn gevonden en dit van invloed op de verkiezing heeft kun nen zijn, zoodat er, volgens de ge meentewet, eene nieuwe vrije stem ming moet plaats hebben. Aan een buitenman werd in de Bagijnenstraat te 's Ilage, vermoe delijk door eene vrouw met welke hij 's avonds was uit geweest, een bedrag van ongeveer f600 ontfut seld. Althans na zijn bezoek bij die vrouw was zijne portfeuille met die som verdwenen. In de Dinsdagavond gehouden vergadering met het doel om op te richten eene Delftsche afdeeling van 'tNederl. Werkliedenverbond «Patri monium», hield de heer K. Kater uit Amsterdam eene rede over de werkiiedenbeweging in Nederland. Onder de aanwezigen waren ook eenige sociaal-democraten, meestal van elders, en na den voorzitter nam een hunner het woord, en sprak ten gunste van de Internationale en de Pariische Commune. Hij werd ech ter, toen hij den naam desKonings in het debat mengde, in de rede gevallen door ds. L. van der Valk, die verontwaardigd uitriep, dat het hier niet de plaats was om over politiek te spreken. De kreetLeve de Koning! door den heer van der Valk aangeheven, werd met een daverend applaus begroet. De debatten werden nu gesloten verklaard; later werd nog eene lijst aangeboden, en sloten zich 30 h 40 personen aaneen tot eene Delftsche afdeeling van «Patrimonium». Zekere D. van D., uit Puttershoek, trachtte gisteren te Delftshaven een paard dat hij te Maasdam gekocht doch niet betaald had, te verkoopen. Hierbij trof hij twee schuldeischers aan, die hem eerst zijn geld en daarna het paard afhandig maakten. Het is den duiker Weltevreden van Maassluis gelukt, de gezonken stoomboot Vlaardingen I onder wa ter te dichten, waarna de boot is leeggepompt en drijvende geraakt. Het werk was aangenomen voor f 2200. Gisterenvoormiddag is te "Rotter dam de timmerman C. J. C., werk zaam aan den in aanbouw zijnden schouwburg in de Aert van Nes straat, van een 20 meter hoogen muur, waarop hij werkzaam was, gevallen. Tot zijn geluk is hij te recht gekomen in een kelder die vol water stond. Hij klaagde over pijn in de borst en is naar het stedelijk Ziekenhuis overgebracht, waar de geneesheer verklaarde, dat zijn toe stand niet levensgevaarlijk is. Vrouw van Werven, (op het hofje Vredenoord aan de Slaakkade te Rotterdam), is gisteren begunstigd met een zoon en twee dochters. Moeder en kinderen zijn zeer wel. kenden toon. Men beweert dat het zingen in de avondkoelte de stem bederft. Wat een gekheid! Denk je dat? En de nachtegalen, juffrouw Tiennette, die hebben toch een prach tig en zuiver stemgeluid, zou ik meenen Inderdaad, dat is waar. Hoor eens meneer Nicaise, alles wat ik voor u doen kan, is.... Spreek, juffrouw Tiennette, spreek Ik ga mijne meesteres ont- kleeden en haar te bed helpen. En dan? Dan zal ik op de binnenplaats rondwandelen, als gij er dan ook kuiertmoeten wij elkander ont moeten. Toen Nicaise dit antwoord ver kreeg, sprong hij jolig ais een klein kind in de hoogte. Tiennette, die vreesde dat zij te Het aldus vermeerderde gezin is echter behoeftig. Door den Raad der gemeente Oudetonge is in zijne vergadering van Dinsdag besloten tot de instel ling van eene weekmarkt, en wel des Vrijdags, des voormiddags van 8 tot i2 ure, tot aanvoer en ver koop van paarden, vee, landbouw producten en alle andere handels artikelen. Uit Utrecht wordt ons geschreven: Van een ergerlijk bewijs van het geen de slaafsche opvolging van voorgeschreven formaliteiten kan teweegbrengen waren wij hier giste ren getuigen. Eene jonge boerendochter uit Ter Aar, nabij Alfen, passeerde hier gis termorgen op weg naar het gesticht Coudewater te Rosmalen, begeleid door haren vader en twee broeders. De ongelukkige was krankzinnig en gaf in hare woestheid, gedurende de uren van oponthoud alhier, aan leiding tot de meest deerniswaardige tooneelen, welker beschrijving hier geeïie plaats vinden kan. De familie leden wisten echter door zachten dwang en door den stationchef daar toe in de gelegenheid gesteld, in een afzonderlijk lokaal haar aan de nieuwsgierige blikken van het pu bliek te onttrekken. Des avonds keerden zij echter met de ongeluk kige waanzinnige terug. Zij was toen gekleed in een dwangbuis, dat men haar in het gesticht had aangetrok ken, en kon daardoor slechts onder zware stuiptrekkingen haar afgemat lichaam bewegen. Er ontbrak iets aan hare papieren, en daarom zond men haar terug uit het gesticht, waar zij vijf jaren g-eleden wegens dezelfde krankheid was verpleeg'd geweest, en waar men nu hare op neming weigerde, ofschoon de 28- jarige blijkbaar in staat van woest heid verkeerde, die hare verpleging in eene particuliere woning gevaar lijk maakte. 't Is natuurlijk wenschelijk en nut tig, dat de opneming van krank zinnigen in gestichten niet te ge makkelijk plaats vinde, maar dat men om eene formaliteit familieleden zooveel kosten en ongerief veroor zaakt, wanneer aan de krankzinnig heid niet te twijfelen valt, is toch wel aan eenige bedenking onder hevig. {N. R. Gt.) Gisterochtend werd te Harderwijk in eene sloot nabij het station het lijk gevonden van den gepensioneer den soldaat Ghr. F., die allerwaar schijnlijkst door het gebruik van te veel sterken drank daarin g'eraakt is. Eenig-e voorstanders van twee candidaten voor de Tweede Kamer te Arnhem, hadden al vast eën di neetje besteld om de zegepraal hun ner partij te vieren. De uitslag was echter, dat een der twee terstond afviel en de ander, nog oud lid, zich aan herstemming moet onder werpen. De fijne schotels werden toch maar genuttigd, maar de feest dronk bleef achterwege. ('s B. Ct.) Morgen ("Vrijdag) zal aan den adj .-on der officier-vaan deldrager V an Ginkel, van het 6e reg. inr. te Breda, de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen en eerlijken dienst worden uitgereikt. Het 4-jarig kind van P. W., te lang vertoefde, was reeds verdwenen. Terwijl de marskramer zich aan de gymnastische ontboezemingen zijner vreugde overgaf, naderde de boerenknecht, Jean Claude, den grijs aard met het bandieteng-ezicht, die met de ellebogen op de tafel en het gelaat in beide handen verborgen scheen ingeslapen te zijn, hij raakte hem onzacht aan den schouder. De grijsaard hief het hoofd op en vroeg op schrillen toon Wat is 't? Hebt ge slaap, beste man? Neen. Jean Claude liet zich niet uit het veld slaan. Om het even antwoordde hij, het is tijd om naar bed te gaan, ik zal u den weg wijzen. Goed, ik volg u. De knecht ging een lantaarn ha len, terwijl de grijsaard zich gereed maakte de tafel te verlaten, maar zijn beenen waren door het rusten Weert, viel jl. Maandag in een ketel met kokend water. Na een verschrikkelijk lijden is het den volgenden dag overleden. Er schijnt in de industriëele Lang straat (N.-B.) zeer weinig lust te bestaan om het volgende jaar deel te nemen aan de internationale ten toonstelling te Antwerpen. De voor name oorzaak daarvan is ongetwij feld, dat door het Nederlandsche handelsstelsel onze looiers en schoen fabrikanten den weg afgesloten vin den om hun fabrikaat met voordeel naar het buitenland uit te voeren en zij dus niet het minste heil kunnen verwachten van een expositie in den vreemde. Ware er kans, dat onze regeering welhaast kan besluiten de beschermende hand te reiken aan onze nijverheid, voorzeker zouden velen daar den wedstrijd wagen want de toestand der looierijen en schoenfabrieken blijft nog steeds treurig, in weerwil van de talrijke en eervolle bekroningen, welke haar verleden jaar op de tentoonstelling te Amsterdam zijn te beurt g'evallen. Nader wordt omtrent de afschui ving, die aan den Nieuwen Neuzen- polder heeft plaats gehad, aan de AI. Ct. gemeld, dat deze eene groot ste lengte van 179 M. en eene grootste breedte van 54- M. heeft, bij eene oppervlakte van ongeveer 6100 M2 en eene diepte van 8 M., zoodat ongeveer 20,000 M3 grond zal zijn weggeschoven. Hoezeer nog geen dadelijk gevaar voor den pol der opleverende de laag-water- lijn heeft ter plaatse nog een klein sten afstand van ongeveer 210 M. van den dijksteen heeft toch ge durig eene sterke opruiming van den vooroever plaats. Uit Groningen wordt aan Het Noorden geschrevenZaterdag ver- eenigden zich een 100 h 150 werk lieden voor het stadhuis alhier, met het doel de stedelijke regeering om werk te verzoeken. Te dien einde vervoegde zich eene deputatie uit hun midden bij den burgemeester. Of het bij dezen bekomen onthaal minder bevredigend is g-eweest, dan wel of de Zondagavond gehouden vergadering daartoe aanleiding heeft gegeven, zeker is, dat zich gis teren nog veel aanzienlijker getal werklieden voor het raadhuis pos teerde, en dat een drom daaruit zich in het raadhuis drong om den bur gemeester te spreken, hetgeen ook gelukte. Hier werd echter door den burgemeester opgemerkt, dat zij zich bij de behartiging hunner belangen behoorlijk door eene deputatie kon den doen vertegenwoordigen, die altijd gehoor zou vinden, maar dat het niet aanging en corps het raad huis binnen te dringen. Overigens werd hun verzekerd, dat de stede lijke regeering er zooveel mogelijk op bedacht zou zijn aan het gebrek aan werk tegemoet te komen, maar dat natuurlijk niet dadelijk aan hun verzoek kon worden voldaan. De menigte is daarna vreedzaam uit eengegaan. Eene NiMListe. Vera Figner, gehuwd met zeke ren Filipoff, eene der voornaamste hoofden der nihilisten die, na lang gezocht te zijn, door de Russische politie is gearresteerd, werd onlangs te Sint-Petersburg ter dood veroor deeld, maar thans heeft keizer Ale xander, met het oog op de omstan digheid, dat zij teringlijderes is, die straf in levenslange gevange nisstraf veranderd. Het Hels. Dagbl. zegt dat deze vrouw even schoon als begaafd is en dat zij op ieder, die met haar in aanraking komt, een grooten indruk teweeg brengt. weer stram geworden en hij kon niet van zijn stoel opstaan, Jean Claude en een arbeider moesten hem gezamenlijk op de been helpen. Toen strompelde hij langzaam als een automaat, waarvan de veeren verroest waren, naar de deur. Toen de boerenknecht voorbij de schoorsteen ging, stootte hij den malle met den elleboog aan, deze richtte op hem zijn stompzinnig ge laat en levenlooze oogen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2