BERICHT. 2 e Jaargang. Maandag 10 November 1884, No. 413. HlHLIN EN BESTRATINGEN. Raming f3270. FE UI ïXETOR ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dayeiijks uitgenomen Zon- en aigemeene feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de Publicité Etranghre G. L. DA UB.E Co., JOU. F. J ONES. Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot <1 nnrop Zon- en Feestdagen van 12J- tot 4 nnr. Kinderen "beneden de 8 jaar hebben goen toegang, kinderen Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 nnr op Zon- en Feestdagen van 13J- tot 4 nnr. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drecfzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drcefzijde le denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche 'Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden'met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst ei) geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemscke Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendc toegangskaarten voor een geheel jaar 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het- Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nnr, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 nnr tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents, per persoon. Kinderen beneden de S jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend "Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgelbespeling in d.t Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 nnr. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Aan onze lezers binnen de' stad wordt medegedeeld dat in den loop der volgende week over Tiet abonnementsgeld van de maand October per kwitantie zal worden beschikt. Aan onze geabonneerden. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn Tentoongesteld, en weleen keu rige mahoniehouten Tafel in het Magazijn van den heer Randoe, Lange Veerstraat No. 30, en zes fraaie stoelen in het Magazijn van den heer van den Haak, Ursu- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge- abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in bet lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen: terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. De Administratie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem zullen op Donderdag den 20sten November 1884. des namiddags ten 21/s uur, ten Raad- buize in 't openbaar aanbesteden „Het stellen van 4 bij «le ge- „mcentc voorhanden PORT- „LilD - CEMENT- PUTTEN „het leggen van 135 M. hij «Ié „gemeente voorhanden 18 A 6&E5- „STEEMEST TROT'irOH ISIEA V „DR1* het maken van „Pl'TTK^ met SPKl'ITEen „het leggen van BKSTRAT1X- „CrEN In de Willielminastraat „en de Alexanderstraat." Aanwijzing-ter plaatse zal ge schieden Vrijdag vóór de besteding i des morgens ten 10 uur, door den j Architect der gemeente, bij wien i tevens tusschen den dag der aan wijzing en dien der besteding, des voormiddags van 9 tot 10 uur, inlichtingen ziin te verkrijgen te zij n en kantore, Koningstraat no2 De vooi waarden liggen ter lezing i in de Gemeente-Secretarie,op alle I werkdagen, tusschen 10 en 4 uur. Haarlem. 6 Nov. 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. .TORDENS. de Secretaris J. TIELENIUS KRUYTHOFF. Een nieuwe Pincoffs. «Men moet bet ijzer smeden, als bet gloeiend is!» Om die reden dan ook, wenscben we beden te kloppen op bet aanbeeld, waarop reeds zoo dikwerf geslagen is en al blijkt die moeite veelal vruchteloos, toch is er reeds veel gewonnen, als slechts aan enkelen de oogen geopend word'en en hun in de toekomst een groote teleurstelling bespaard wordt. Dezer dagen kon men weer lezen, dat de effecten-bandelaar S. uit 's-Hage met f80,000 die stad verlaten bad en met de noorderzon vertrokken was. Al weder blijkt, dat die som grootendeels bestond uit bet zuur verdiende geld van den kleinen burger, uit de penningen van wedu wen en weezen. Hoeveel maal beeft zulks den laatsten tijd niet plaats gehad, niet alleen in ons land, maar ook over de grenzen; en iederen keer zijn bet een zelfde soort slachtoffers, die de dupe werden van bedriegers en speculanten. Toen voor eenige jaren Pincoffs met zijn zwendelarijen tal van ongelukkigen maakte, was bet gebeele laud in rep en roer. Ieder beklaagde ben, die zich door den aanzienlijken stand, de schit terende pracht, de gladde tong en de geslepenheid van dien aartsbe drieger hadden laten misleiden, en menigeen nam zich toen voor, zich niet aldus te laten beetnemen, maar eerst goed toe te zien, alvorens zijn bespaard geld aan één persoon of één maatschappij toe te vertrouwen. Door schade en schande wordt men wijs en dat ondervonden er toen velen, maar bet schijnt of die Rot terdammer gebeurtenis reeds geheel vergeten is; want in den laatsteu tijd hebben zich dezelfde voorvallen herhaald en tal van bankiers en notarissen, die te goeder naam en faam bekend stonden, hebben in het klein nagedaan, wat Pincoffs bun in 't groot voorgedaan bad. Wat zag men gebeuren? Gebruik makende van bun naam, wisten ze van velen geld machtig te worden, om het volgens bun beweren deugdelijk te beleggen. Met dit geld gingen zij speculeeren en staken bet in ge waagde ondernemingen, alleen om voor zich zelve groote winsten met die kapitalen te verwerven. Zelve speelden ze mooi weer van een an ders geld, bewoonden prachtige hui zen, keurig gemeubileerd, bielden er een menigte manlijke en vrouwlijke dienstboden op na en zorgden, dat bun ekwipage de rijkste was, die men in de stad of bare omstreken vin den kon. Ze waren lid van alle clubs, voerden er gewoonlijk bet hoogste woord, hadden den mond vol van eerlijkheid, billijkheid en recht, gin gen trouw ter kerk, om aldus aan de goede gemeente zand in de oogen te strooien, maar ondertusscben kne pen ze de kat in bet donker! Door rijke giften voor liefdadige doeleinden maakten ze zich bemind en geëerd bij velen; door kostbare feesten, waar de uitgezoebtste spij zen opgedisebt werden en de Gham- pagne stroomdedoor roekelooze verkwistingen, verwierven ze zich den naam, zeer rijk te zijn en zoo werd hunne firma meer en meer eensluidend met eerlijk, solied en rechtschapen. Was het wonder dan, dat zoovelen, beangst bun geld in effecten te steken, die wel veel rente beloven, maar zoo vaak waardeloos zijn; en waarvan, zooals laatst ge bleken is, een geheel alphabet ge maakt kan wordendat zoovelen i liever hun geld aan zulk een firma toevertrouwden, die minstens even vertrouwbaar was als de Neder- - landsche bank? Och,wat werden die eenvoudige lie den vriendelijk ontvangen, als ze bun lieve centjes op bet kantoor brach ten, om bet daar in veiligheid te brengenwat waren ze vereerd, dat de chef van zulk een bankiersbuis zoo minzaam tegenover ben was en boe gelukkig gevoelden ze zich. dat ze een mooie rente zouden trekken van bun geld, zooals de groote Mijnbeer beloofd bad! De onnoozelen; ze wisten niet, boe ze bij den neus genomen werden en boe die over beleefdheid en minzaamheid niets anders was dan bet lokken van den vogelaar! Onverwachts werd bun hoop de bodem ingeslagen; op een goeden morgen werden de betalin gen gestaakt en van het geld, dat zoo goed belegd was, kwam zoo goed als niets terecht óf, en ook dit had nog al eens plaats, de vogels waren gevlogen en hadden slechts een ledig nest achtergelaten. Ook nu, gelijk we boven reeds vermeldden, beeft weder iets der gelijks plaats gehad en menigeen zal er zijn, die nu in zak en asch zit, omdat bij met de onderviuding der laatste jaren niet te rade is ge gaan; menigeen treurt nu en weent, omdat bij het geld, door jarenlangen barden arbeid, door immer volge houden zuinigheid bijeengegaard, ineens en nog wel door bet bedrog van een geslepen bandelaar, verloren beeft! Toch zullen er wederom men- scben gevonden worden, die beden zich vastelijk voornemen, niet aldus bun geld aan den eersten, den besten (zou slecbtsten niet beter zijn?) ter band te stellen, maar morgen bun voornemen niet gestand doen niet al leen, maar lachen Nun bun dwaze vrees van gisteren. Eerst moet ook bij ben bet kalf verdronken zijn, alvorens zij den put dempenAls men zoo herhaaldelijk ziet, dat de spaarpenningen van zoovelen in de zakken van kassiers of bankiers ver buizen, die er in Amerika of elders een goed leven van nemen of wel te Hoorn of te Leeuwarden in bet groote logement kunnen nadenken over bun kwade praktijken, vraagt men zich af, of er dan geen gelegen heid meer is, om zijn geld, veel of weinig, goed te plaatsen. Gelukkig behoeft ons antwoord niet ontken nend te luiden, want er zijn nog verschillende zeer soliede maatschap pijen, die bij een behoorlijke rente ook voldoende zekerheid aanbieden voor bet te beleggen kapitaal. Boven dien zijn er nog bankiers en nota rissen genoeg, wier reputatie van een kwart of halve eeuw voor ben getuigt en wier ouderdom ben be hoedt voor roekelooze speculatiën. Voor degenen, die over eenig kapi taal kunnen beschikken, bieden eer ste hypotheken, al geven ze ook slechts 4 of 41/s pCt., en goede ef fecten, zooals van ons land en andere welvarende rijken, de beste gelegen heid tot geldbelegging. Voor ben echter, die niet duizenden, maar honderden of minder in zekerheid willen brengen, bestaat thans eene uitstekende gelegenheid, een iustel- ling, die, vooral voor den kleinen kapitalist, voor den neringdoenden burger, de spaarzame dienstbode, van bet grootste gewicht is, maar niet die aigemeene waardeering vindt, waarop zij zoo ruimschoots aanspraak beeft. We bedoelen de Rijkspost spaarbank, die in een sinds lang gevoelde behoefte voorziet. Beter jdan eenige andere inrichting van dien aard, biedt zij voldoende waar borgen aan. want bet Rijk stelt zich aansprakelijk voor alle daarin ge brachte gelden, zoodat bet niet voor komen kan, dat het geld door kwade De Wraak vaa dei Koieteer. Naar liet Eransch VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 41. jeanne en tiennette. De deur der slaapkamer werd zoo zachtjes geopend, dat Jeanne bet niet eens bemerkte en niet opzag. Tiennette meende dat haar meeste res in slaap was gevallen. Zij schreed behoedzaam voort en stapte langzaam over bet dikke tapijt. De vloer kraakte een weinig. Jeanne bief bet hoofd op, dat tot nu toe in de kussens was neergedoken, en vroeg Wie is daar? Ik ben bet, mejuffrouw. Zooben jij het Tiennette, wat wil je meisjelief? Herinnert gij u dan niet, me- j juffrouw, dat gij in eigen persoon zijt komen zeggen, dat ik dadelijk na bet souper naar boven moest j komen Het is zoo. Welnu! daar je er toch eenmaal bent, kunt je me in eens ontkleeden. Jeanne stond op van de sofa, waar zij lag uitgestrekt, en ging naar den schoorsteen. Door bezorgdheid terneergedrukt bad zij de tranen, die nog immer vloeiden, niet afgewischt. Mijn hemel! riep Tiennette versteld uit, wat deert u to eb mejuffrouw Mij scheelt niets, mijn lieve. Niet, mejuffrouw? Ik verzeker het je. Dit is onmogelijk! Hé, waarom dan wel? Gij 'schreit en dat doet men; niet zonder reden, -vooral wanneer men, zooals gij mejuffrouw, alles bezit, om gelukkig te kunnen zijn. Ik ween? zeide Jeanne ver strooid. op bijna verwilderden toon, meent gij zulks? Zie maar liever zelf, mejuf frouw. En Tiennette wees naar de zilte parelen, die lang de bleeke wangen en over het bovenlijf van den japon barer meesteres neerstroomden. Welnu! ja, bet zijn tranen, antwoordde Jeanne, maar gij weet dat tranen dikwijls zonder eenige oorzaak vloeien. Het staat u, mejuffrouw, vrij om niets te zeggen, ik verlang uw geheimen niet te weten, mom pelde Tiennette. maar ik zal ze ker van verdriet wegkwijnen, als ik, gelijk reeds sedert eenigen tijd bet geval is, uw diepe droefheid aanschouw. Gij houdt dus veel van mij, arme Tiennettte? Of ik van u boud? maar ik zou voor u iu bet vuur springen Twijfelt gij nog' hieraanmejuf frouw? Neen, mijn kind, en je weet wel, dat ik je ook liefheb en ver trouwen in je stel. Tienuette, ik ben diep ongelukkig. Jeanne wierp zich bij deze woor den bet jonge meisje om den balSj verborg bet blonde hoofd aan ba ren boezem, en stortte bittere en overvloedige tranen. Tiennette zeide niets, maar baar hart kromp ineen en baar oogen werden vochtig. Deze sclioone, roodwangige brunette was een best meisje en zij beminde wer kelijk baar meesteres. Even daarna bief Jeanne weder bet hoofd op. Ik lijd vreeselijk, zeide zij langzaam, en ik verbeeld mij dat ik weldra zal sterven. Tiennette slaakie een angstkreet

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1