POPULAIR m BERICHT. Landverhuizers. FEUILLETON. De Wraat ra den Mieteer. 2e Jaargang. Donderdag 13 November 1884. No. 416. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Varschijnt Dagelijks uitgenamen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseer en aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publioité Etrmgire G. L. DA TJBE Go., JOHF. JOBUS. Snor., Parijs, 31bis Faubourg Monimartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN Rijksmuseum van Schilderijen op hef Paviljoen. Geopend op wrkdagei Toegang vrij. Koloniaal museum i j hef Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12f tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar bcbbcn geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der N cderlandscbc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang* donateurs met geselschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederhmdsche Maatschappij ter bevordering van Nyvtrhcid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haavlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel aar 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 nur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegeu betaling van 25 cents per persoen. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in ie Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 nur. Toegang (deur Oudegrocuinarkt) vrij. Aan onze geabonneerden. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en wel: een keu rige mahoniehouten Tafel in bet Magazijn van den beer Randoe, Lange Veerstraat No. 30, en zes fraaie Stoelen in bet Magazijn van den beer van den Haak, Ursu- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge- abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in bet lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen; terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. De Administratie. I. Het denkbeeld,naar een ander land te gaan, om daar te trachten zijn positie te verbeteren is niet nieuw; bet is bijna zoo oud als de wereld. Ofschoon sommige volkeren, zooals de Russen tot voor een paar honderd jaar, en de Chineezen tot voor kor ten tijd, nimmer buiten (le grenzen van bun rijk kwamen, waren er zelfs in de oudste tijden geheele volkstammen, zelfs volkeren, die Naar liet Fran se li VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 44. Waar houdt hii zich gewoon lijk op? Nu eens bier, dan weer op bet kasteel de Vezay, een andere maal op de boerderijen. Overal kennen ze hem, en omdat hij niemand kwaad doet, vindt bij altijd een plaats aan bet boekje van den baard en in de schuur. En als men hem aanspreekt? Dan geeft hij geen antwoord. Is bij dan stom? Dit kan wel zijn, want men beeft hem nooit een woord booren kikken. Uren op uren blijft bij on naar een ander land togen; men denke slechts aan de Israëliten, boe zij naar Egypte afreisden, waar Jozef destijds onderkoning was. De groote volksverhuizing in de tweede, derde en vierde eeuw bracht een ganscben omkeer in den toestand van Europa, want woeste borden kwamen uit Azië, verdrongen de Oostelijke be woners van ons werelddeel, die op hunne beurt weer andere volkeren verjoegen, en zoo kreeg te dien tijde bijna ieder volk een nieuwe woon plaats. Overwinnende vorsten en veldbeeren volgden van ouds reeds bet stelsel, om een gedeelte van bun leger in de overwonnen landen te vestigen en velen der overwonnenen naar bun rijk, tot zekerheid van hun gezag aldaar, mee te voeren. Hingen die volksverhuizingen in dien tijd grootendeels van de willekeur der bestuurders af, de ontdekking van Amerika bracht hierin verandering. Toen Columbus den weg naar dat nieuwe werelddeel gevonden, en ge toond bad, welke buitengewone schatten en rijke voortbrengselen der natuur daar te vinden waren, was bet niet langer de aandrang, de wil der koningen, bet was eigen be weging, die duizenden gelukzoekers aanspoorde naar dat land van be lofte te trekken, om daar in luiheid en weelde schatten te verwerven, terwijl zij in bun land met schulden beladen waren en slechts met moeite aan den kost konden komen. Te laat bemerkten velen, dat zij ijdele her senschimmen gevoed hadden, maar toch bleef sedert, de stroom van landverhuizers Amerika als bet land der hope beschouwen en vooral ten tijde van godsdienstige of staatkun dige vervolgingen verdubbelde het aantal dergenen, die er bun veilig heid gingen zoeken en de vrijheid om te denken en te gelooven, wat bewegelijk zitten, eet en gaat zijn weg voort, daarmee uit. Daar Nicaise dien zonderlinge man wilde zien, keek bij den kant uit, dien bij was opgegaan. Maar hij was reeds verdwenen. Tiennette en de marskramer zei den elkander nogmaals goeden nacht en verlieten nu elkander. Wij hebben reeds gezegd, dat zich bij de steenen bankwaarop de jongelieden zaten te babbelen, een deurtje met ruitvormige opening be vond. Dit was de deur van den stal, waarin Jean Claude Nicaise's tochtgenoot bad opgesloten. MEISJESBROOMEN. In een vorig hoofdstuk hebben wij kortelijk een vroeger tijdstip aangeroerd, toen Jeanne Caillouet te vergeefs den man zocht, die volgens baar verhitte verbeelding den hel denrol in den roman door haar jeug- zij wilden. Nog in deze eeuw zijn miljoenen menscben derwaarts ge trokken en vooral sinds er in Cali- fornië uitgestrekte goudmijnen ont dekt waren, nam bet aantal land verhuizers verbazend toe. Het beste bewijs voor betgeen we hierboven aanvoerden, zal wel dit zijn, dat Columbus de eerste Europeaan was, die er koloniën stichtte, (van de vroegere nederzettingen dcor Noren en IJslanders toch was niets over gebleven.) en thans zijn de Rood huiden, de vroegere bewoners van dit werelddeel, bijna geheel uitge storven en uitgeroeid, terwijl er meer dan 40 miljoen blanken alleen in de Vereen. Staten van Noord-Amerika wonen. Vooral de laatste jaren heb ben zich weder duizendeningescbeept en zijn den Oceaan overgestoken, om aan gene zijde daarvan bun ge luk te beproeven. Zelfs de Nederlanders, wien liefde tot den geboortegrond en gehecht heid aan den huiselijken baard bij uitnemendheid eigen zijn, hebben zich door den stroom laten mede- sleepen, en velen onzer landgenoo- ten zijn binnen bet laarste vijftal jaren derwaarts vertrokken, om daar te zoeken wat zij bier niet vinden konden en om daar te verwerven,wat zij bier niet machtig kouden wor den welvaart, rijkdom, tevreden- beid! Of zij bun doel zullen berei ken? we hopen bet, maar gelooven bet niet; reeds menigeen is met be rooide beurs en teleurgestelde ver wachting teruggekomenlijden en ontbering hebben zij daar leeren kennen en wie weet, hoevelen bun voorbeeld zouden willen navolgen; hoevelen innig terug- verlangen naar den Vaderlandscben grond, maar niet bij machte in de kosten van overtocht voor zich en de bunnen te voorzien, moeten zij blijven, waar zij zijn en slechts de hoop nog eens de middelen te erlangen, om naar bet vaderland terug te keeren, houdt hen staande in bun moeitevol leven. Wat mogen dan toch wel de redenen zijn, dat er nog zoovelen ook uit ons land naar Amerika oversteken en wat is bet lot, dat bun daar te wachten staat? De hoofdoorzaak van de talrijke landverhuizingen is ontevredenheid der menscben met bun lot: en zoo veel bewoners de aarde telt, zooveel ontevredenen zijn erzouden we haast durven beweren; men kent de fabel van den vorst, die voor de genezing van zijn zoon bet hemd noodig bad van iemand, die waarlijk tevreden was. Bij iedereen infor meerde bij, of bij tevreden was met zijn toestand; bet eerst ging bij dit onderzoeken bij de grooten van zijn rijk, daalde af tot den middelstand en kwam toen bij de armen, maar niemand vond. bij, die niet naar meer en beter verlangde. Eindelijk was bij zoo gelukkig een man aan te treffen, die zich werkelijk tevreden gevoelde; doch ook deze was niet in staat het noodzakelijkste klee- dingstuk te verschaffen, want de goede man had bet niet! Die fabel schetst niet alleen den toestand van bet verledene, maar is ook een juist beeld van bet beden. Wie iets bezit wensebt meer, en wie bet minst beeft zal zich nog bet gelukkigst ge voelen. Er zijn dus tal van ontevredenen en in den regel bebooren de land verhuizers ertoe. Wanneer men na gaat, welke passagiers bet meest op de Amerikaansche stoomvaartlijnen vervoerd worden, ziet men dat de tussehendeksreizigers verreweg de meerderheid hebben en dat er op de honderd personen, die den tocht ma ken, ternauwernood een paar pas- dig gemoed saamgesteld, moest ver vullen. Destijds bracht Jeanne zon der van vermoeienis af te weten baar leven in velden en wouden door, terwijl zij met vaste band baar vol- bloed-poney Black-Nick bestuurde. Een jaar ongeveer alvorens de ge beurtenissen, in bet tweede gedeelte van dit boek verhaald, plaats von den, reed zij eens onder bet dichte bladergewelf van bet fraaie woud d'Herbizy tusscben Villedieu en rhil-Ch&tel gelegen. In een breedei kruislaan, waar twee rijtuigen naast elkander konden voortgaan,ontmoette zij een jong man, die met edelen zwier een volbloedhengst van En-1 g-elscb ras bereed. Deze was vijf of zes en twintig jaar oud. Hij was' bruin van gelaatskleur, zag er bleek uit en bad zielvolle oogen, een net opgekamd kneveltje en van nature golvend, zwart baar, dat door een j fluweelen kapje werd bedekt. Zijn eenvoudige kleeding, die hem allerkeurigst stond, was saamgesteld uit een kort, nauwsluitend jasje, tot aan den bals dichtgeknoopt en een zeer smallen, liebtgrijzen broek. In de rechterband bewoog bij een hoornen rijzweepje op en neer en met de linkerband beheersebte hij op meesterlijke wijs zijn buitenge woon vurig paard. Deze ruiter zou overal, zelfs in bet Bois de Boulogne, door zijn man nelijk schoon en zijn hoogst beval lig voorkomen de algemeene aan dacht hebben getrokken. Juist toen Jeanne's poney en bet Engelscbe raspaard elkander zouden voorbijgaloppeerenschrikte het laatstgenoemde dier en maakte een vervaarlijken sprong'. Jeanne keerde zich beangst om. De jonge man boog over de fladderende manen van ziju paard, dat bij reeds tot beda ren bad gebracht en groette glim lachend. Jeanne beantwoordde dien groet sagiers le en 2e klasse zijn. De mingegoeden vooral zijn bet, die naar Amerika trekken en wel voor namelijk de kleine boerenstand en de boerenarbeiders. Handwerkslieden trekken er weinig been, want die verschaft Amerika zelf genoeg en op enkele uitzonderingen na kunnen onze ambachtslieden wat kennis van en ondervinding in bun vak betreft, niet met bun Amerikaansche col lega's wedijveren. Het zijn derhalve in de eerste plaats de plattelands bewoners, die hun vaderland verla ten, om zich in een nieuw te vesti gen. Werkelijk is de toestand van den kleinen boer bier te lande zeer treurig: de opbrengst der weide- en bouwlanden is in de laatste jaren niet zoo voordeelig geweest als vroe ger daarenboven zijn de prijzen van het vee, van bet graan en andere veldvruchten zeer laag, zoudat de schade nu dubbel groot is; wat zij moeten opbrengen aan pachtgeld is daarentegen van jaar tot jaar ge stegen zoo gaan zij boe langer boe meer achteruit, hebben bet zelfs minder goed dan bun knechts en dus komt het dat vele liever alles op bet spel willen zetten, dan nog langer met zooveel tegenspoeden te moeten kampen. Ook zij, die hier nimmer in staat zullen zijn, een eigen bedrijf te be ginnen en dus bun geheele leven boerenknecht zouden moeten blijven, trekken er been. Daar toch kunnen zij nog uitgestrekte, vruchtbare gron den voor weinig geld verkrijgen en bij noesten vlijt worden ze dikwijls tamelijk vermogende grondbezitters. Nog is er een ander soort landver huizers, die zich eveneens toi den Amerikaanscben grond voelen aan getrokken. Het zijn lieden, die ge woonlijk nog iets met de justitie te verrekenen hebben, en nog juist ternauwernood en bloosde lievig, zon der eigenlijk te weten waarom. Black-Nick ontving tegelijkertijd een duchtigen zweepslag en draafde in onstuimigen galop voort. De jonkman die niemand anders dan burggraaf Lucien de Villedieu was, bewonderde de stoutmoedig heid der jeugdige amazone en zon der er verder meer aan te denken, vervolgde hij zijn weg, die naar het kasteel de Vezay leidde. Ongelukkigerwijs was de indruk, door Lucien's verschijning op bet meisje teweeggebracht, niet van den- zelfden kortstoudigen duur. Gedu- rende den gebeeien dag zweefde baar bet beeld voor oogen van den j zwartbarigen ruiter, die zoo sierlijk te paard zat en die baar met een glimlach bad begroet. Ook in baar droomen zag Jeanne den volgenden nacht betzelfde beeld j voor baar geest verschijnen. Zij legde bij bet ontwaken de

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1