BERICHT. 2e Jaargarr Vriidasf 14 November 1884. No. 417. FEUILLETON. De fraai van den Mieteer. MMS DAGBLAD MIS ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenamen Zon- en algemeens Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseer en aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor Tiet Buitenland: Compagnie Générale de Ptiblieité Etrtengere G. L. BA UBE Sp Co., J OH. F. J ONES, Sn er., Parijs, 316is Faubourg Montviartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 nnrop Zon- en Feestdagen van 12J- tot 4 unr. Kinderen benéden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 nnr. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs cu leden der Nederlandsclic Maatschappij ter bevordering vnu Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlandschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke ondheicDkunst cu geschiedenis, vooral van Nederland en meer hijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Krnisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar I 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 unr, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling Tan 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 unr, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Bamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen var 113 unr. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 nnr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend WoeHsdag en Zaterdag van 24 unr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 nur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Aan onze geabonneerden. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en weleen keu rige mahoniehouten Tafel in bet Magazijn van den beer ïtandoe, Lange' Veerstraat No. 30, en zes fraaie Stoelen in bet Magazijn van den beer van den Haak, Ursu- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge- abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in bet lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen: terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. De Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. Het Journal de Bruxelles som meert den burgemeester Buis, nu men op straat de afgetreden minis ters Jacobs, Woeste en Vanden- peereboom heeft uitgeflotenden staat van beleg in Brussel te laten afkondigen. «Als de burgemeester werkelijk wenscht dat dergelijke schandelijk beden eindigen,» zegt het blad, be,- hoeft het hem geen tien minuten te kosten. Hij beeft slechts iedere Naar liet Franseli VAN XAVIER DE MONTKPIN. 45. Jeanne was met Tiennette bet feest komen bijwonen en keek naar bet dansen. De Villedieu, door een lakei gevolgdreed voorbij. Hij wierp dezen de teugels toe en mengde zich uit nieuwsgierigheid onder de aanwezigen. Jeanne bemerkte hem en werd achtereenvolgens bleek en rood. Ook de burggraaf zag bet meisje op zijn beurt. De kennismaking is spoedig aan geknoopt tusscben personen, die el kander dagelijks zien en groeten, boewei zij soms nog nooit een woord samenscholing van meer dan drie personen te verbieden.» Het blad meent, dat als de beer Buis dit «eenvoudige verzoek» wei gert, dit bewijst, dat bij de onlusten goedkeurt; als bij de rust niet kan bewaren, is bij onbekwaam en moet aftreden; men zal dan wel een an der benoemen. De beer Frère-Orban beeft aan gekondigd dat bij Din-dag 't mini sterie zal interpeïieeren over de al- gemeene politiek. De beer Bouvier zal eene inter pellatie houdeo over de toepassing der schoolwet. De beer Beernaert zal mededeelen dat bij het budget heeft omgewerkt, en de uitg-aven verminderd om tot een oversehot van 200,000 francs te geraken. De oud-minister van justitie de Lantsheere is tot president benoemd. De Kamer beeft hare zitting ver daagd tot Dinsdag. Geenerlei manifestatiën hadden De Réforme zegt, dat verschei dene gevallen der cbolera-epidemie te Brussel zijn geconstateerd; inde voorstad Hal zouden verscheidene sterfgevallen voorgekomen zijn. Het hygiënisch bureau te Brussel zegt daarentegen dat te Brussel geen enkel geval is voorgekomen. Baron d'Anethan heeft bet pre sidentschap van den Belgischen Se naat aanvaard. De Engelsche regeering zal aan bet Parlement een suppletoir-crediet aanvragen van 725.000 pd. st. ten behoeve van bet leger en de vloot bij de expeditie naar Bechuana-land. Van deze som zal 675,000 pd. st. worden besteed voor bet leger, en de rest voor de vloot. De voor bet leger en de vloot in Egypte aan te vragen credieteu gewisseld hebben. De burggraaf richtte zich tot Jeanne en zeide glimlachendMe juffrouw, indien gij voor een oogen- blik aan den dans dezer brave lieden wensebt deel te nemen, en gij een cavalier zoekt, dan neem ik de vrij heid mij als zoodanig aan u voor te stellen. Jeanne was te zeer onthutst om een woord uit te brengen en legde stilzwijgend haar hand in die van den burggraaf. Haar ooren suisden, I bet bloed steeg baar naar het hart, j de grond scheen onder baar voeten weg te zinken, zij gevoelde zich bijua smartelijk aangedaan en was jtoch tegelijkertijd gelukzalig. De kontradans begon. Waarover jsprak de Villedieu met zijn dame? Over allerlei onbeduidende zaken, j natuurlijk over baar fraaie poney Black-Nick, over de oude eiken van j de bosscben d'Herbizy, over bet slot I fhil-ChAtel, over de eenvoudige zullen 1.324,000 pd. st. bedragen, waaronder één millioen pond ster ling voor het leger. Tot nu toe is de uitslag van 44 herkiezingen voor den Duitsclien Rijksdag bekend. Gekozen zijn7 conservatieven, 3 leden van bet Centrum, 3 van de Rijkspartij, 6 nationaal-liberalen, 14 vrijzinnigen, 8 socialisten, 2 leden van de volks partij en 1 Deen. Te Hamburg is de bekende iee- der Woermann, de candidaat der na tionaal-liberalen tot lid van den Rijksdag verkozen. Hij verkreeg 15,417 stemmen, terwijl er op den sociaal-democraat Heiuzel 14,617 werden uitgebracht. De nationaal- liberalen zijn hier met hunne candi- datuur zeer gelukkig geweest. Woer mann is een dier ondernemende kooplieden, die de nieuwe koloniale politiek hebben mogelijk gemaakt, en ongetwijfeld beeft bij daaraan zijne verkiezing te danken. De keus van een president voor den nieuwen Rijksdag zal met bij zondere moeilijkbeden gepaard gaan. Reeds de vraag, welke partij hem stellen zal na de nieuwe groepee- riDg, is niet zoo gemakkelijk te be antwoorden. Besliste men naar de numerieke kracht, dan zou het hon derd man sterke centrum vooraan staan; toch zal het zegt bet Ber liner Tageblatt de eerste plaats wel aan de conservatieven overlaten. Dezen zullen echter met de keus van den candidaat verlegen zijn. Aan uitstekende, bij alle partijen even geachte staatslieden hebben zij nooit overvloed gehad, en dit gebrek is verergerd sedert bij deze verkiezin gen de heeren Yon Levetzow en Von Seydewitz gevallen zijn. Twij felachtig is 't of de Saksische con servatief Ackermannde vroegere vice-president, waardig [zal gekeurd worden om tot de hoogste plaats te stijgen. Tegen de benoeming van den heer Yon Franckenstein tot eersten vice- president zal wel geen tegenspraak geboord worden. Yoor den tweeden vice-president moet evenwel gestre den worden. De conservatieven wil len een nationaal-liberaal, doch de beer Windthorst met de zijnen mee- nen dat de plaats als vroeger aan de Duitsch-vrijzinnigen toekomt. Dezen hebben kans bij de loopende herstemmingen de nationaal-libera len te overtreffen; en die omstan digheid zal bet centrum eene wel kome gelegenheid zijn om de natio- naal-liberale partij, die de meeste en ijverigste Kulturkampfer bevat, van bet praesidium uit te sluiten. Uit Nassau wordt aan de Neue Freie Presse geschreven, dat er sprake is van een huwelijk tusscben den Wiirtembergscben troonopvol ger prins Wilhelm en prinses Hilda van Nassau. De prins is weduwnaar van prinses Marie van WaldeckPyrmont, eene zuster van onze Koningin; uit dit huweliik is slechts ééne dochter ge boren. «Men gelooft» zegt de berichtgever van de Presse «dat de moeder der overleden Kroon prinses, de vorstin van Waldeck Pyrmont, die de zuster van hertog Adolf van Nassau en de tante van Prinses Hilda is, bet tot stand ko men van dit huwelijk zeer beguns tigt». De Fransche Kamer beeft bet tegenontwerp, betreffende de op wijnen te beffen rechten, met 248 tegen 210 stemmen verworpen. De regeering had dit ontwerp overge nomen, en de beer Rouvier bad boeren, die met wijdgeopenden mond hun dansen vol bewondering aan staarden, over de oorverscheurende tonen van de fluit en de viool. Wat antwoordde Jeanne hierop? Dit weten wij niet, zelfs niet eens of zij antwoordde, en wij bekennen ronduit dat bet ons nog al twijfel achtig voorkomt. In Lucien's woorden lette Jeanne alleen op de muziek der gevoelvolle stem van den jonkman. In elk woord, I boe on::eteekenend ook, meende zij j tonen van liefde te hooren trillen. I De dans liep ten einde. Het werd tijd. Jeanne stikte als 't ware van geluk, zij duizelde en zou bijna ge- vallen zijn. De Yilledieu bemerkte deze ontroering niet of schreef haar j aan te ver gedreven schroomvallig- j heid toe. Hij nam afscheid van juf- frouw Caillouët en daclit, toen hij weder te paard steeg: Dit meisje is zeer mooi, maar men kan een uur [lang met haar spreken zonder drie woorden uit haar te krijgen. En onder bet draven van zijn paard dacht bij, dat bij nog ver van het oogenblik verwijderd was, waarop hij zijn teergeliefde Made leine zou weerzien. Zoodra Jeanne den boefslag van de Villedieu's paard niet meer ver nam, verliet zij op baar beurt bet feest, tot groote spijt van Tiennette, die zich dol veel amuseerde en zich met bet vooruitzicht bad gevleid, om met de mooiste knapen van bet dorp te dansen. O, mejuffrouw, mejuffrouw, fluisterde de kamenier op smeeken- i den toon, als gij slechts wildet, i zouden wij nog een uurtje kunnen blijven. Welnu, blijf dan mijn kind, j ik zal wel alleen teruggaan, bet is zoover niet. Nu nog mooier, ik zou de juf frouw zoo maar des nachts alleen! naar buis laten keeren. Neen, neen,! het op de tribune krachtig ver dedigd. Gedurende de laatste 36 uren zijn te Parijs 117 personen aan cholera overleden. Italië was op bet punt een casus belli in Tripoli te vinden. Eene patrouille Turkscbe soldaten, Zap- tiebs, bad de deur eener Italiaansche school opengebroken en den portier mishandeld. De Italiaanscbe consul bad terstond op hoogen toon de Tripolitaansche autoriteiten om ver klaringen gevraagd, en zijne eigene regeering bericht gezonden. De auto riteiten echter hebben hem gemeld, dat de korporaal der patrouille ge vangen gezet was, en de overige beschuldigden zonden gevonnisd worden. Ook te Massowab is. zooals aan den Times wordt gemeld, bet ge rucht verspreid, dat Khartoem in handen van den Mahdi zou zijn ge vallen. Verder verzekerde men op dezelfde plaats, dat generaal Gor don zou zijn gesneuveld, en dat Osman Digna zich met den Mahdi zou hebben vereenigd, om gezamen lijk bet Engelsche expeditie-leger te bestrijden. Op voorstel van den ministerraad vaardigde de Khedive van Egypte een besluit uit, waarbij de werking van de belasting op de buizen der vreemdelingen, welke belasting met goedkeuring der mogendheden was opgelegd, geschorst wordt. Het besluit ging vergezeld van een brief van den minister van fi nanciën, waarin deze stap voor nood zakelijk verklaard wordi tengevolge van de weigering van Europeesche eigenaars van buizen te Alexandrie en te Caïro om als deskundigen bij bet verdeelen der belastingen hunne ik ga met u mee! Zij nam toen een kloek besluit vergezelde baar meesteres. On derweg hield Jeanne niet op met zielsverrukking bij zichzelf te her balen: Hij bemint mij, bij bemint mij, ik ben er zeker van Haar hart werd door bemelsche vreugd bezield. eerste smarten, woesteling en nederlaag. Bijna immer is op dit beneden- rond de hoogste vreugde belaas van korten duur. Ook voor Jeanne Cail louët zou de treurige werkelijkheid in plaats der bedriegelijke droom beelden treden. Het jonge meisje zeide tot Tiennette, toen zij van bet dorpsfeest terugkeerden, dat zij baar dadelijk moest ontkleeden. In een grillige bui, die de kame nier al zeer zonderling toescheen

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1