BEEICHT. Ee Wraak van üeii Mieter. 2e Jaargang. Dinsdag- 18 November 1884. No. 420. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeens Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicité Et rangé re G. L. DAUBE Co., JOH. E. JONESStier., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmnrtre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur op Zon- en Feestdagen van 12f tot 4 uur. Kipderen kcncden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot. 12 jaar alleen onder gelelde. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 nur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op Tertoon van' diploma vrijen toegang, donateurs "met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon vnn diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vmml van Nederland en meer bijzonder van het TIaarlemschc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcndc toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden.' Museum, der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 nur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 nur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Tm/Iers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen var 113 uur. Te;/Iers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensda" en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 nnr. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Onzen lezers wordt hij deze me degedeeld, dat de late bezorging dezer Courant, Zaterdagavond niet te wijten was aan de courantbezorgers, doch aan een klein defect aan de snelpers. De Administratie. Aan onze geabonneerden. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en wel: een keu rige mahoniehouten Tafel in het Magazijn van den heer Randoe. Lange VeerstraatNo. 30, en zes fraaie Stoelen in het Magazijn van den heer van den Haak, TJrsu- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in het lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen: terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. De Administratie. Xl.iJUKKÏ OVERZICHT. Den Temps wordt uit Brussel gemeld, dat op 15 November, den verjaardag des Konings. er eene groote menigte om de Sainte-Gu- dule verzameld was, tijdens bet Te FEUILLETON. Naar het Franseh VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 48. Deze toon, die zij uit den mond van een dergelijk persoon niet ge woon was te vernemen, krenkte de kamenier niet weinig. Zij durfde evenwel niet tegenstribbelen en prut telde, terwijl zij zich naar bet pavil joen begaf, gedurig bij zichzelfWat een rare, leelijke snuiter! Pas bad Tiennette zacht en bijna onhoorbaar aan de deur geklopt, of baar meesteres riep reeds: Binnen! Jeannein een donkerkleurige peignoir gehuld, die met een zijden koord om het lijf zat, was doods- j bleek. Het baar hing achteloos over I Deum er gehouden werd. De Koning woont nooit dezen dienst bijde Koningin en de graaf van Vlaan deren werden bij bet verlaten der kerk met opmerkelijke stilte ont vangen. Ook wordt gemeld, dat Koniüg Leopold bet met zijne ministers on eens zou zijn betreffende bet ont werp der reserve van bet actief le ger: bet ministerie zou nog willen wachten met bet voorstellen dezer wet aan de Kamers. De gevolmachtigden ter Congo- conferentie kwamen Zaterdagmiddag om 2 uur ten huize van den Duit- schen rijkskanselier te Berlijn voor bet eerst samen. De diplomaten wer den uitgenoodigd in den eenvoudi- gen rok. De conferentie is samengesteld uit de volgende gedelegeerden. Voor Duitscbland: vorst Bismarck, graaf Hatzfeldt, staatssecretaris, de onder staatssecretaris Busch, en de gehei me legatieraad VonKusserow. Voor Oostenrijk-Hongarijegraaf Szeche- nyi, Voor Belgiegraaf Van der Straeten-Pontboz, baron Lamber- mont, secretaris-generaal van bet ministerie van buitenlandscbe zaken, en de directeur-generaal van dat ministerie Baming. Voor Nederland: de heeren Van der Hoeven en De Bloeme, hoofdagent der nieuwe Ne- derlaudscb - Afrikaansebe Congo - maatschappij. Voor Denemarkende beer De Vind. Voor Spanje: graaf Benomar en Francisco Coello, eere voorzitter van bet aardrijkskundig genootschap te Madrid. Voor de Vereeuigde Staten: John A. Kasson en Henry Sanford, oud-gezant der Vereeuigde Staten. Voor Frankrijk baron de Courcel en de heeren Bal- lav. Desbuissons en Engelbard'. Voor Engeland: sir Edward Malet, en de heeren Robert Meade, Percy Anderson, Archer-Crowe en A. W. Hemming. Voor Italië: graaf De Launay, baron Negri en prof. Man- teg&zza. Voor Portugalde markies De Serpa Pimentel en Luciano Cor- duno, secretaris van bet aardrijks kundig genootschap te Lissabon. Voor Rusland: graaf Kapnist, bui tengewoon gezant bij den Koning van Nederland en luit. Domojirow. Voor Zweden en Noorwegen baron De Bildt, en voor TurkijeSaïd- bals en schouders. Zij bad roode. gezwollen oogenen loodkleurig witte wangen. Het bed dat baast geen kreukje vbrtoonde, bewees dat de jonge dame zich zooeven bad ter ruste begeven en misschien toen nog niet eens den slaap bad kunnen vatten. Wat is er, mijn kind? vroeg zij aan de kamenier. Ach, arme meesteres, gij hebt niet geslapen! riep deze uit. Heel weinig, antwoordde Jeanne eenigszins wrevelig, maar wat wilt gij toch Ik heb een brief voor u, me juffrouw. Van wien? Van den man, dien Nicaise gisteren op den bollen weg beeft ontmoet en wien hij uit medelijden bier een slaapplaats beeft bezorgd. Wie is die man? De akeligste grijsaard, dien ik ooit gezien heb, een wart dieven- De Rijkskanselier opende in zijn paleis de eerste voorloepige verga dering tot bet constitueeren der ge regelde zittingen van de conferen tie. De gedelegeerden hadden plaats genomen aan een tafel in den vorm van een boefijzer, volgens alphabe- thische orde naar de namen hunner landen, volgens de Franscbe bena ming. In deze zitting verwelkomde de heer Von Bismarck de leden en opende de vergadering. Op voorstel van den Italiaanscben gezant werd de Duitsche Rijkskanselier tot voor zitter verkozen, terwijl tot secreta rissen werden benoemd de Fransche raad van legatie Baindre. graaf Wil helm von Bismarck, en de vice-eon- sul Schmidt. De eerstvolgende zit ting zal waar-cbijnlijk morgen worden gehouden. De tot nu toe bekende uitslag van 71 herkiezingen voer den Duitschen Rijksdag is, dat gekozen zijn: 12 conservatieven, 4 leden van bet cen trum, 3 van de Rijkspartij, 12 nati- onaal-liberalen, 24 vrijzinnigen, 11 socialisten, 3 leden van de Volks partij, 1 Deen en 1 Welf. De Posener Zeilung beweert dat de directeur van politie te Berlijn, de beer Von Madoï, den socialisti- tronie. Hij kan niet op zijn beenen staan. Eerst dacht ik dat bet een bedelaar was, maar bij beeft mij daareven zijn zakken vol goud ge toond. En nu schrijft bij mij? Ja, mejuffrouw. Hij wilde u terstond spreken, maar toen ik hem antwoordde, dat bet nog te vroeg in den morgen was, beeft bij papier gevraagd en een paar lettertjes ge- chreven. Geef bier. Tiennette reikte het briefje van den grijsaard aan Jeanne over. Me- j juffrouw Caillouët opende bet en las langzaam, zonder dat zij eenigszins i sebeen te ontroeren. Zij las bet nog' eens over. Toen spelde zij overluid j ieder woord alsof zij daardoor beter den zin kon vatten: Een man, die Caillouët, den koddebeier van graaf de Vezay heeft gekend, bezit een geheim, dat niet i alleen juffrouw Jeanne, maar ook! i scben afgevaardigde Sipger heeft te kennen gegeven, dat deze, wanneer bij met zijne socialistische propa ganda blijft voortgaan, uit Berlijn gezet zal worden. De beer Singer zou geantwoord hebben, dat bij nooit aan den eer bied voor den keizer te kort gedaan heeft, maar dat bij, zoolang hij leeft aan de zaak van bet socialisme ge trouw zal blijven. De uitzetting van Singer zou de 1000 werklieden, die in zijne fabriek arbeiden, op straat zetten. Het stedelijk bestuur te Berlijn beeft, met bet oog op bet heerscben der .cholera te Parijs, besloten een crediet van 150,000 Mark aan te vragen ten behoeven van eenige op te richten inrichtingen tot ontsmet ting. Volgens bet bulletin der prefec tuur van de Seine kwamen Vrijdag in Parijs 16 en in de hospitalen 40 gevallen van cholera voor. Het sterftecijfer bedroeg Zaterdagoch tend 29. Zaterdag hadden 72 sterfgevallen plaats, waarvan 22 in de stad en 50 in de hospitalen. Gister hadden er van middernacht tot den middag 12 plaats, waarvan 5 in de stad en 7 in de hospitalen. Te Nantes stierven drie cholera- lijders. Gazat, president van het Hof van Cassatie, is ontslagen, ten gevolge van bet faillissement der spoorweg maatschappij Alais Rbóne, waar van bij lid van den Raad van Ad ministratie was. De beer Barbier, procureur-generaal, is tot president van bet Hof van Cassatie benoemd. Het Italiaans che parlement is tegen 27 November bijeengeroepen. Bij de beraadslagingen zal eerst bet mejuffrouw de Vezay en Lucien de Villedieu betreft, de dochter van den koddebeier zou gaarne baar geheel vermogen opofferen om dit geheim te weten te komen. De man wien bet toebehoort en die het verkoo- pen wil, zal niet zoo veeleischend zijn en zich met een som gelds te vreden stellen, die voor de belang hebbende gering- mag beeten. Alleen is de zaak spoedeiscbend. De man moet nu of nooit gehoor ontvan gen. Hij wacht om toegelaten te worden. Na bet laatste woord te hebben uitgesproken hief Jeannebet hoofd op. Zijt gij wel zeker, dat die man niet gek is? vroeg zij. Dat zou ik waarlijk niet den ken. Hij heeft wel een boosaardig uitzicht, maar gek schijnt bij niet te zijn. Ziet hij er boosaardig uit? O ja, dat wel, bij jaagt mij I ontwerp tot hervorming van de pro vinciale en gemeentelijke admini stratie aan de orde komen en daarna de kwestie van de verpachting der spoorwegen aan particuliere maat schappijen. Naar de Nevoye Vremja bericht, is eene volkomen reorganisatie der Russische landweer ophanden. In ieder goevernement znllen blijvende kaders voor infanterie en cavalerie gevormd worden; de officiereu zul len om de drie jaar door de pro vinciale staten gekozen worden. De infanterie zal gewapend worden met bet geweer-Berdan van groot kali ber, de cavalerie met de karabijn- Berdan, die de dragondersgebruiken. Het doel der organisatie zou zijn, binnen den kortst mogelijken tijd mobilisatie te kunnen verkrijgen. Na een diner, onlangs door den sultan van Turkije aan denFran- scben gezant en diens vrouw en zuster gegeven, liet de sultan aan deze dames den harem zien. Er werd een ballet uitgevoerd door de dan seressen van den harem; toen de Franscbe dames binnentraden, speel de de muziek van den harem de Marseillaise. Hoe zal de stedehouder van den Profeet deze concessie aan de on_eloovigen voor de schim van Mohammed verantwoorden? Lord Wolseley heeft Vrijdag een brief van generaal Gordon ontvan gen, waarin deze diep betreurt, dat de stoomboot, die bij naar Dongola zond, schipbreuk beeft geleden, en dat al de opvarenden kolonel Stewart de consuls Power en Herbin en dertig anderen zijn vermoord. Gordon is zeer verheugd te verne men, dat de Engelscbe troepen in aantocht zijnbij hoopt zich tot Zou bet gevaarlijk wezen, hem te ontvangen? O neen, vooral als gij zorgt, niet alleen met hem te zijn. Weet gij waar Nicaise is? Tiennette scheen het te vermoe den. Zij ging naar bet venster dat op den Franscben tuin bet uitzicht verleende en bemerkte den mars kramer, die naar een beeldje, in terra cotta geboetseerdstond te turen. Naast hem scheen Friso op zijn staart gezeten, er ook naar te kijken. Daar is bij, mejuffrouw. Moet ik hem roepen? antwoordde de kamenier. Geef hem een teeken, dat bij naar boven zal komen. Tiennette opende bet venster. Tsit! riep zij. Nicaise hief het hoofd op en wierp de kamenier een kushand toe. Zij gaf hem met den vinger te verstaan, dat bij gewacht werd.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1