BINNENLAND. liunne komst staande te kunnen houden. Hij gaat voort, met zijne stoombooten de troepen van den Mahdi te bestoken, welke trachten, nader bij Khartoem te komen. De Mahdi zelf bevindt, zich op eene dag reis afstands van Khartoem. Men verzekert uit Cairodat wederom een brief van Gordon ont vangen is, waarin hij zich gunstig uitlaat over den toestand van Khar toem. Uit Berlijn wordt aan de Frank furter Zeitung gemeld, dat de po gingen om het, conflict tusschen Frankrijk en China in der minne te schikken, ook nadat de heer Ferry den eisoh tot schadevergoeding heeft, laten vallen, op moeilijkheden stui ten. China maakt nu bezwaar tegen de voorwaarde, dat Ke-Lung en Tam-Sui bezet zullen blijven, totdat Tonkin door de Chineezen geheel ontruimd en van Fransche garnizoe nen voorzien is. De regeering van het Hemelsche Rijk wil, dat de ont ruiming- van beide zijden gelijktij dig zal plaats hebben, zoodat, als de laatste Chinees uit Tonkin zal zijn vertrokken, ook de laatste Franschmau Formosa zal hebben verlaten. Men schijnt in China te weten, dat Frankrijk naar het einde van den oorlog verlangt, en met die wetenschap zijn voordeel te doen. Volgens de Fransche bladen hecht de regeering geen geloof aan het bericht uit Shanghai, dat Tam-Sui op Formosa door de Franschen zou zijn bezet. Ook de Républiqve Fran cais e wijst op het onwaarschijnlijke dezer m'ededeeling, en merkt op, dat admiraal Courbet over lang niet ge noeg manschappen kan beschikken, om zich aan een aanval te land op de verschansingen van Tam-Sui te wagen. Haarlem, 17 November 1884. Gisteravond omstreeks 11 ure is weder alhier eene felle brand uit gebarsten in perceel no. 23, genaamd «Veldzicht», aan den Zijlweg, be woond door den heer J. C. Heijcop ten Ham, gepens. majoor van het O.-I. leger, welke brand ontstond op een achter-bovenkamer, vermoe delijk door een defect aan den schoor steen. Het bovenhuis is geheel uit gebrand, en het benedenhuis heeft veel waterschade bekomen.De brand weer en de politie met haar slangen wagen waren spoedig aanwezig en Rebben krachtig hulp verleend, zoo dat de brand reeds ten ruim 12 ure geheel was gebluscht. Het huis en de inboedel waren verzekerd, maar een aantal goederen, toebehoorende aan den zoon van den bewoner, die binnenkort naar Oost-Indië vertrekt, waren niet geassureerd. Betreffende den gezondheids toestand dezer gemeente, in de afge- loopen maand October, kan het volgende worden meegedeeld: Als aangetast door de in de wet ge noemde besmettelijke ziekten werden aangegeven: 20 gevallen van ma zelen, 7 van roodvonk en 7 van febris typhoïdea, waarvan 3 met doodelijhen afloop, terwijl 1 lijder aan mazelen en 1 aan roodvonk be zweek. Het totaal der overledenen was lager dan in de afgeloopen maanden en bedraagt met 6 leven loos aangegevenen 84. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners Even later kwam de marskramer in de voorkamer, en Tiennette leidde hem binnen met de woorden: Beste Nicaise, de juffrouw wil spreken. Jeanne vertelde hem in korte woorden, wat zij van hem verlangde, en liet hem een vertrek, dat aan de slaapkamer belendde, binnengaan. Daar stond een geladen geweer. Zoo ik u roep zei Jeanne, moet gij terstond mij ter hulp komen. Nicaise, hoogst verheugd, dat hij aan mejuffrouw Caillouët zijne liefde en dankbaarheid zou kunnen betoo- nen, en dat hij een rolletje in een geheime intrigue vervulde, bezwoer haar dat hij zou opletten, en zoo noodig tusschenbeiden komen. De deur van het kamertje werd achter hem gesloten. Deze deur was dik genoeg om te beletten, dat men den zin der woorden, die op gewonen toon werden uitgesproken, niet kon per jaar, voor deze maand berekend, 22.43. Aan lichaamszwakte stierven 14, aan stuipen 3, aan apoplexie 4, aan hersenziekten 4, aan kinkhoest 3, aau organische hartgebreken 4, aan ziekten der ademhalingswerktui gen 25 (waarvan 7 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerktui gen 7, aan andere oorzaken 9 per sonen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 27, van 15 jaren 11, van 514 jaren 4, van 1420 jaren 2 van 2050 jaren 13, van 5065 jaren 8, van 6580 jaren 10, boven 80 jaren 3. Geboren zijn 69 jongens en 73 meisjes. HH. MM. de Koning en de Konin gin zullen Maandag 24 dezer, des voormiddags, naar het Loo vertrek ken, ten einde aldaar tot het laatst van December te vertoeven. De Provinciale Staten van Drente hebben gekozen tot lid der Eerste Kamer mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk. De commissie voor het tot stand brengen van een Nederland- sche Zuid-Afrikaansche spoorweg maatschappij ziet zich tot haar leed wezen verplicht aan de inschrijvers te berichten, dat de deelnemingen slechts een som van f 2,228,700 hebben bedragen en daarom niet kunnen worden aangenomen. Door het gemeentebestuur van 's Bosch is aan Z. M. den Koning een adres g-ericht, inhoudende ver zoek tot behoud van het tegenwoor dige garnizoen, adressanten beroepen zich op Zijner Majesteits besluit van 5 December 1881 Stil. 189, waarbij zekerheid werd verkregen, op welke troepenbezetting de gemeente reke nen kon. Redenen, waarom adressanten zich verplicht achten Uwe Majesteit met bescheidenheid te wijzen op 't grootè nadeel, dat op zoo onverwachte wijze aan de gemeente wordt toegebracht, en Haar eerbiedig te verzoeken de voorgenomengarnizoens-verandering in nadere overweging te willen ne men, in dien zin, dat voor deze ge meente behouden blijve de bezetting, waarop haar, bij Uwe Majesteits be sluit van 5 December 1881 Stil. 189, grond is gegeven te mogen rekenen. Mr. L. W. C. Keuchenius heeft het mandaat van het kiesdistrict Middelburg voor het lidmaatschap der Tweede Kamer aangenomen. Naar men verzekert, heeft mr. A. H. M. van Berckel het mandaat voor Delft aangenomen. Het. is bekend, dat tegenover de toenemende bevolking in de groote steden over het algemeen eene afneming der plattelands-be volking wordt waargenomen. Zoo blijkt b. v. uit het verslag van den toestand van Noord-Holland over 1883, dat in dat jaar de bevolking in 78 van de 134 gemeenten door vertrek naar elders is afgenomen met 34-76 zielen, terwijl in 43 van de overige gemeenten de bevolking door vestiging aldaar slechts toege nomen is met een gezamelijk aantal van 463. In de vorige 13 gemeen ten was het gunstige versohil tus schen het aantal van hen, die haar metterwoon verlieten, en hen die er zich vestigden, belangrijker, en wel bedroeg het voor; Enkhuizen 50, Laren 52, Sparendam 54. Bloemen- daal 58, Bussum 92, Velsen 106, vatten. Wat moet ik nu doen, mejuf frouw? vroeg Tiennette. Zeg aan dien man; dat ik hem wacht en breng hem hier. Moet ik blijven, zoolang hij hier is? Ja, tenzij ik je verzoek om heen te gaan, dan moet je in de voorkamer wachten, zoodat je mijn stem kunt vernemen. Jawel, mejuffrouw. Tiennette verliet de kamer. Jeanne las voor de vierde maal den brief van den onbekende over en peinsde over de uitdrukkingen, hierin vervat. Als die man niet gek ik, vroeg zij zich af, welk geheim zou het dan wel wezen, waarvan hij gewag maakt en dat schatten waard is? Mijn hoofd duizelt er van. Die man is zeker gek, maar ik zal weldra alles weten. Alkmaar 112, Hilversum 133, Haar lem 1309 en Schooten 51, te zameu 1360; Amsterdam 7394, Nieuwer - Amstel 1501 en Watergraafsmeer 105, te zamen 9000. Verreweg het ongunstigst was Haarlemmermeer, alwaar 425 personen meer vertrok ken dan zich er vestigden. Te Haarlemmermeer aan den Ring dijk nabij de Cruqius is Zaterdag avond een woning met schuur af gebrand. Het omvallen van een pe troleumlamp was daarvan oorzaak. Er is bijna niets gered. Niet minder dan 35 telegrafisten te Arasterdam hebben zich tot eene vereeniging gevormd ter beoefening van de nieuwe wereldtaal. Vrijdagavond hield voor den winkel van den heer Heijneker, goud- en zilversmid en juwelier te Amsterdam, een rijtuig stil,- waaruit een net ge kleed heer stapte, die, na zich ee Jge voorwerpen te hebben doen toonen, den heer Heijneker verzocht met een groote collectie brillanten en diamanten voorwerpen ten zijnen huize te komen, ten einde daaruit eene keuze te doen. Gelukkig was de juwelier zoo verstandig om eerst bij de politie informatiën in te win nen, waardoor hij zich genoodzaakt zag den kooplustigen heer het ge noegen van zijn bezoek te onthouden. Een ieder wachte zich voor schade! Een handelaar in juweelen te Amsterdam heeft zich met een aan zienlijk bedrag aan diamanten, hem ten verkoop gegeven, uit de voeten gemaakt. Men zegt dat het bedrag ruim een ton gouds bedraagt. Een klerk bij de firma Van Gel der Co., op de Prins Hendrikkade te Amsterdam werkzaam, is in hech tenis genomen als beschuldigd van een niet onaanzienlijk geldelijk be drag ten nadeele van zijn patroon verduisterd te hebben. De zucht naar het bezoeken van publieke plaatsen en vermaak, moet dien jongeling tot misdrijf hebben vervoerd. Te Laren in Noord-Holland is voor eenige dagen aan het dak eener boerderij van G. een begin van brand ontdekt, die echter bijtijds werd gebluscht. Men beweert dat een kool vuur en sporen van petro leum zijn gevonden, zoodat er ver moeden bestaat van poging tot brandstichting. Zekere D. Verduyn, te Akersleot, verkocht bij de op 3 Nov. jl. te Alkmaar gehouden veemarkt voor f170 eene zwartbonte koe. Dekoo- per, iemand van ongeveer 40jarigen leeftijd, gaf aan den verkooper geen bewijs van den koop, zooals gebrui kelijk is, maar zeide Meurs te hee- ten, liet de koe onmiddellijk weg brengen en bestelde den verkooper dien dag te 12 ure in de herberg De Zwarte Osop den dijk. Hij moet echter nog komenen niemand wist omtrent hem of zijne woon plaats inlichting te geven. Van Tessel wordt gemeld: Niet ver van den zeedijk, bij het Nieuwe- schild, is zaterdag een groote visch gevonden, vermoedelijk een cazelot. De visch scheen nog niet lang dood te zijn. De vinder had groote moeite om het zeemonster, dat bijna zoo lang was als zijn schuitje, tegea DE KOOP WORDT GESLOTEN. De deur werd geopend. Tiennette trad het eerst binnen. Juffrouw Jeanne, hier is de bewuste persoon, zeide zij. Zij maakte ruim baan om den grijsaard door te laten gaan. Diens voorkomen bracht den gewoonlijken indruk te weeg. Dit wanstaltige en rimpelige gelaat, waarvan elke vorm, elke trek een ondeugd of misdaad openbaarde, deed Jeanne van afschuw terugdeinzen. Zij huiverde en week eenigszins achterwaarts. Mejuffouw, begon de on bekende op schrillen toon, gij zijt ten onrechte bevreesd, ik heb geen kwaad in 't zin, maar kom u inte gendeel een dienst bewijzen. Jeanne begreep ten vollehoe kinderachtig haar voorbarige angst was en het speet haar, dat zij het had laten blijken. Ik ben niet bang voor u, den dijk te brengen. De visch moet wel 8 h 10 meter lang zijn. Vrijdag avond omstreeks half negen, nam men te Leiderdorp een schitterend natuurverschijnsel waar. Een helder lichtende vuurbol met eene middellijn, grooter dan die van de maan, bewoog zich van het NW. naar het ZO. en spatte na eenige seconden in honderden vonken uiteen. Gedurende eenige oogenblikken was het zoo licht als bij helderen mane schijn. Sommigen beweren in \s-Hage dat de gefailleerde kassier Schouten zich nog altijd in 's-Hage ophoudt, wijl bij onderzoek is gebleken dat hij zich, vóór de ontdekking van zijn val, nog niet uit de stad had be geven. Het is niet onmogelijk, want door zijne relatiën en familiebetrek kingen heeft de gefailleerde gemak kelijk gelegenheid zich eenigen tijd te doen verbergen in het een of ander verdacht huis. Immers hij zelf is de zoon van eene zeer be ruchte bordeelhoudster daar ter stedeDe appel is dus niet zeer ver van den boom gevallen. Het moet verwondering baren dat zoo- velen hun kostbare gelden aan zulk een man hebben kunnen toevertrou wen. Zijn geboorte en opvoeding deden niet anders verwachten, dan dat hij eenmaal zou komen tot een einde als dat hetwelk zijn doel is gewordens-BCt Naar wij uit goede bron vernemen, zal de chef van het station van den Holl. spoorweg te 's Hage, de heer G. Rademaker, eerlang zijne tegen woordige betrekking, die hij gerui- men tijd met den meesten ijver en nauwgezetheid ten beste van het publiek en van de maatschappij ver vulde, verwisselen met die van hoofd kassier op het hoofdbureau der maat schappij te Amsterdam. (N. R. Ct.) Vrijdagnamiddag is aan boord der stoomboot Maasmond No. 14 in de nabijheid van den Hoek van Holland de klepkast gesprongen. Ten gevolge der hierbij plaats hebbende hevige persing uit den ketel, is de stoker J. van Arkel door het kokende wa ter overvallen en daarbij omgekomen, terwijl de machinist Verbuijs, die mede in groot gevaar verkeerde, zich slechts door veel inspanning heeft kunnen redden. Te Hellevoetsluis bevindt zich thans op het wachtschip in arrest een persoon, die vroeger als zieken vader bij de Nederlandsche marine diende. Hij deserteerde naar Duitsch- land, waar hij dienst nam bij de Pruisische infanterie. Nu is hij weder naar Nederland gedeserteerd, gevat en te Helvoet gebracht. Hij wacht op de behandeling zijner zaak door den krijgsraad. Te Rozendaal heeft in den avond van den 13 dezer, omstreeks 10 ure, zekere H. den remmer van de staats spoor A. met een bierglas eenige zware verwondingen toegebracht. De dader had hem eerst uitgenoo- digd een borrel met hem te drin ken. Nadat zij de herberg hadden verlaten, heeft hij die verwondingen toegebracht. De conducteur M., die juist van den trein kwam, vond den verwonde op den weg liggen en verbond hem zooveel mogelijk. Tegen den dader is preces-verbaal opge- antwoordde zij, en ik ben geneigd u aan te hooren, zoo gij me inder daad iets hebt mede te deelen. De grijsaard wees met den blik naar Tiennette. Ik wil alleen met u spreken, mejuffrouw, zeide hij vervolgens. Dit meisje geniet mijn volle vertrouwen, kan zij niet hier blijven? Neen. Waarom niet? Omdat ik het niet wil hebben. Jeanne's onstuimig karakter kwam tegen deze woorden in opstand. Zoo, zoo! gij wilt niet! riep zij uit. Neen. Welnu, dan wil ik u niet aan- hooren Het zij zoo. Gij lijdt er meer schade bij dan ik. De grijsaard stapte naar de deur toe en wilde zich verwijderen. Jeanne die nu wel duidelijk inzag, dat die man niet gek was, begon aan het maakt. Eene liefdeshistorie schijnt ile aanleiding hiertoe te zijn! Vrijdag ochtend in de vroegte werden door kommiezen van's Rijks belastingen onder Beuningen 11 fusten, te zamen inhoudende 550 liter spiritus, welke met kar en paard frauduleus uit Pruisen waren ingevoerd, aangehouden. De voer man maakte zich uit de voeten en liet kar en paar in den steek, zoo dat zoowel de spiritus als voertuig en paard werden in beslag genomen en naar Nijmegen overgebracht. Ook tegen den landbouwer L. J., wonende onder Nijkerk op de Veluwe met wiens medewerking" ten vorigen jare vóór de wedrennen te Nijmegen op 19 Mei, ten behoeve van den thans voortvluchtigen heer G. H. v. d. W. te Nijmegen, de valsche akte van afstamming of herkomst van den bekenden harddraver Nel'le thans Maarten van Rossum, tot stand kwam, is nu door de justitie te Arn hem eene strafvervolging ingesteld. Aan den straatweg van Tilburg naar Breda, onder Gilze, is eene boerenwoning met stal, bewoond door eene SOjarige, bijna kindsche, vrouw, verbrand. Het vrouwtje werd met moeite gered. Alles was ver zekerd. Door het bestuur van «Concordia» te Breda is in de vorige week, ter gelegenheid der najaarsmarkt, een rijksdaalder ontvangen, welke bij onderzoek bleek valsch te zijn en zoo goed als geheel uit lood te be staan. Deze rijksdaalder droeg het borstbeeld van Z. M. Willem III, hetwelk zeer goed was nagemaakt, zoomede het jaartal 1862, doch het randschrift ontbrak geheel. Eenige tijd geleden deed eene vrouw te Maastricht in een winkel hare inkoopjes toen haar zoon bin nentrad en om f 2.50 aanhield, ten einde daarmêe kermis te kunnen houden. De moeder gaf hierop let terlijk ten antwoord «Hoe durft gij van mij geld vra gen, gij moest thans voor uwe ouders opkomen, daar wij, uw vader en ik, ons geheel leven niets gedaan hebben dan stelen en rooven om u in eer groot te brengen. In de vorige week werd nabij Enschede door de politie van Lon- neker een Duitscher gearresteerd, die zich aan diefstal onder de ge meente Hengeloo heeft schuldig ge maakt. Niettegenstaande hij bij het springen over een sloot om de poli tie te Hengeloo te ontloopen een zijner beenen brak. dat door den geneesheer aldaar is gezet, is hij des nachts weder ontvlucht en naar eerstgemelde plaats geloopen. Toen hij de dienaren der gerechtigheid zag aankomen, trachtte hij zich te verstoppen achter een heg, doch te vergeefs; men had hem spoedig in handen. Door de geforceerde wan deling was een nader verband van zijn been noodig, waarna de politie hem vooreerst eene verdere ontvluch ting onmogelijk maakte, door hem onder geleide naar Almeloo te bren gen. Als een staaltje van nauwgezette plichtsbetrachting van het gemeente bestuur van Wonseradeel (Friesland) wordt het volgende medegedeeld. Door den raad dier gemeente werd besloten tot opheffing van de openbare school te Wons. Ged. Staten moeten echter nog hunne toestem geheim, waarvan hij sprak, eenigs zins geloof te slaan. Zij wilde het rechte van de 'zaak weten. Blijf! zeide zii. Zij richtte zich tot Tiennette, met de woorden: Ga naar de voor kamer, mijn kind. Tiennette vertrok schoorvoetend. Indien zij niet nieuwsgierig was, zou zij dan wel een Eva's dochter ge weest zijn? Overigens moeten wij bekennen, dat de minst nieuwsgie rige het zeker in een dergelijk ge val zou geworden zijn. Nu zijn wij alleen, gij kunt vrijuit spreken, vervolgde mejuf frouw Jeanne. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2