lUWENLAM). deze uiteenzetting goed, en zegt dat de regeering met die van Kaapland is overeengekomen, dat de Kaapsche ministers zullen trachten eeue vreed zame vestiging in het land van Mont- sioa te doen plaats hebben. Actieve militaire operatiën. zullen niet wor den aangevangen, voor dat een be hoorlijke tijdsruimte verloopen is, misschien zes weken. De Kaapsche regeering houdt zich bezig met het gereedmaken van een schema, om dit aan het Parlement in de kolonie voor te leg'gen, voor het bestuur des lands, zoolang eene annexatie bij de kolonie nog onbe twist is. Mocht annexatie voor het oogenblik onmogelijk zijn, dan zou het noodzakelijk zijn eene gewa pende politiemacht te handhaven. Haarlem18 November 1884. De openbare vergadering der afd. Haarlem van den Bond voor alge meen stemrecht had Zondag in 't gebouw «Felix Favore» alhier plaats. Als spreker trad op de heer van Raav uit 's Hage. die aanving met er op te wijzen dat 17 November de dag was waarop in 1813 Neêr- land's onafhankelijkheid werd ver kregen, doch dat; de Nederlanders met de tegenwoordige volksvertegen woordiging niet onafhankelijk wa ren. daar 7/s hunner geregeerd wor den door hen, die door l/s deel van 't volk zijn verkozen. Verder wee- spr. er op, dat in de Tweede Kamer meer «gepraat» dan «gehandeld» werd, dan ontbraken er volgens hem. nog vele wetten, door hem opge somd en met voorbeelden gestaafd: zoo ook werd in de gemeenteraden het volksbelang niet benartigd, spr. wees daarbij op het feit, dat de ge meenteraad van Rotterdam een re kest van 1400 handwerkslieden, om dat de raad dit overdreven vond, terzijde had gelegd. Om aan dien toestand een einde te maken, meende spr., was algemeen stemrecht een vereischte; geen enkel mannelijk per soon, die den leeftijd van 23 jaren had bereikt, moest als kiezer wor den uitgesloten. Spr. eindigde met eene oproeping aan de aanwezigen om, zoo men dit nog niet was, zich nu als lid van den Bond te doen inschrijven, om aldus een macht te vormen, ten einde het door de Grondwet verleende, doch tot nog toe niet verkregen algemeen stemrecht te verkrijgen. Geen der 200 aanwezigen gaf, althans in de vergadering, aan deze uitnoodiging gehoor. Onder het pu bliek merkte men ook twee dames op. De leden van de beide Kamers, voor zoover zij aanwezig waren, zijn gister ochtend te half tien ure door Z. M. den Koning ter beëedi- ging ontvangen. Alle afgevaardigden waren in kostuum, de militaire leden van land en zeemacht in de uniformaan hunnen rang verbonden. Alleen dr. Schaepman was in het zwart ge kleed. Z. M. de Koning, die in admiraals- uniform met het grootlint der Mi litaire Willemsorde omhangen, ge kleed was, werd op weg van en naar het Paleis door de menigte op verschillende punten met hoera's "begroet. In 's Konings gevolg reden o. a. te paard de gepens. generaal Van der Heijden en Pel. zeide hij even later. Burggraaf Ar- mand de Villedieu, in den nacht van den 20sten September 1820 overle den en vader van Lucien, is even eens de vader van Madeleine de Vezay. Jeanne meende het verstand te zullen verliezen. Zij wist niet of zij waakte dan wel droomde, toen zij de woorden vernam door haar zon derlingen bezoeker geuit. Hoe kan dat waar zijn? prevelde zij een oogenblik later. Doordien gravin Margaretha, moeder van Madeleine de Vezay. echtbreuk heeft gepleegd. Hoe kan dit bewezen worden? vervolgde Jeanne. Dat is mijn zaak, het bewijs wil ik u verkoopen. Gij moet ter stond beslissen of gij in den koop toestemd. Waarschijnlijk had het meisje in menigen roman van vreemde, on verklaarbare rampspoeden gelezen. De doortocht van den trein ge schiedde in de volgende orde Van den stoet, waarmede Z. M. de Koning zich naar het gebouw der Tweede Kamer en van daar wederom naar het Paleis begaf, isi door de lieeren Voordenhaak te Am sterdam eene «pliotograpie instan- tanée» genomen. Z. D. H. de Prins von Wied is hedenochtend ten 8 u. 20 m. van 's Hage naar Neuwied teruggekeerd. De «Hollandia,» Ilollandscke fabriek van melkproducten te Vlaar- dingen directeur C. H. Hunune- linck is voor de goede bereiding van hare geconserveerde melis be kroond met eene medaille door de Académie NationaleAgricoleManu- facturière et Commercials ie Parijs. De Tilburg sche Cl. bespreekt de schade, die ons volk lijdt door het aankoopen in het buitenland, en besluit aldus: «De middelen tot herstel van de algemeen gewraakte toestanden zijn vele. «Sommigen wijzen onzen fabrikant en handelaar op het stelsel om tegen gereed geld en tot den laagsten prijs te verkoopen. Het kapitaal dik wijls en met kleine winst om te zet ten. is hun leus. «Anderen noemen betere, smaak voller modellen, het verlaten van de oude sleur en het zich toeleggen op edele, bevallige vormen. Het buiten onze grenzen algemeen, en binnen het vaderland schier alléén door den vreemdeling toegepaste middel, groote algemeene openbaarheid door adverteeren, circulaires, aanplakbil jetten, groote uitstallingen met op geplakte prijzen wordt sterk aan geprezen. «Al deze en meer andere midde len kunnen in meerdere of mindere mate tot het gewenschte doel leiden; maar dan alléén is afdoende ver betering te verwachten, wanneer ieder onzer ernstig medewerken wil. «Herziet u zeiven!» riep de Mi nister Modderman voor- en tegen stander toe. Dit woord is ook hier van volle toepassing. Willen wij te gengaan, dat onze nijverheid door den vreemdeling overvleugeld wordt, dan passen daden, geen woorden. Wij hebben het recht aan lands-, provinciale en gemeente-regeeringen te vragen, vóór alles en uitsluitend op de belangen der Nederlandsche nijverheid te letten; maar dan rust ook op ons de ernstige plicht, door onze daden onzen handel, ons be drijf en onzen werkman te steunen. Laat het onze trots zijn, met de mid delen en gaven ons geschonken, de Nederlandsche nijverheid en kunst op te heffen uit den druk, haar dooi den vreemdeling tot onze eigen schade en schande aangedaan, en zoodoende op krachtige wijze mede werken tot het algemeen, dat is ook tot ons belang. Voor eenigen tijd werd mede- deeling gedaan van een conflict tusschen den burgemeester en het hoofd eener school te Oudewater, naar aanleiding van strafwerk aan des burgemeesters zoon opge legd. De burgemeester kwam tegen de juistheid der mededeeling in de Amst. op. Thans wordt eene ver klaring, geteekend door den heer J. Kiewit de Jonge, het betrokken hoofd der school, openbaar gemaakt waarin hij de juistheid der mede deeling volhoudt; zijne verklaring wordt bevestigd door de onderwijzers A. V. de Mee en D. Colthof. De Minerva-bron In de Er kwamen veel zonderlinge toe standen in voor, die door de groote onwaarschijnlijkheid een stuitenden indruk op 'haar achter lieten. Maar wat nu geschiedde overschreed in haar oogen de grenzen van het on mogelijke en onwaarschijnlijke. Zij begon weder te gelooven. dat zij met een gek te doen had. Ga voort, zeide zij nog- thans. Ziehier, mijn tweede geheim. In den nacht van 20 September 1820 is burggraaf Armand de Villedieu door graaf de Vezay 'vermoord. In dien men nu al de mogelijkheid veronderstelde, dat de Vezay wel de vader van Madeleine was, kon Lu cien de Villedieu niet huwen met de dochter van den moordenaar zijns vaders. Jeanne door deze tweede mede deeling voor een oogenblik verplet terd, herkreeg aldra haar koelbloe digheid en antwoordde: Lahnsteiner Amciger lezen wij een' zeer gunstig oordeel over de mine rale bron, welke onder den naam Minerva-bron nabij Ober-Lahnstein door Nederlandsch kapitaal wordt geëxploiteerd. «Niet alleen hier» schrijft het genoemde blad «maar ook in Nederland, Oost- en West-Indië en China heeft het Minerva-water een steeds toenemenden aftrek, zoodat de inrichting, die eerst op kleine schaal was ingerichtbelangrijk moest worden vergroot en thans geschikt is voor eene jaarlijksche verzending van twee millioen flesschen en kruiken. «De ligging der bron is zeer gun stig, in de nabijheid van den Rijn en van het goederen-station van Oberlahnstein, wat op de vervoer kosten eene groote besparing geeft. «Prof. Fresenius te Wiesbaden zeide van dit water: «HetMinerva- water is een aangenaam verfris- schend, niet sterk prikkelend mine raalwater.» «In de Frankf. Zeitung (23 Sept.) Een geologisch en chemisch be langrijk verschijnsel vertoont zich bij het natuurlijk mineraal-water van de Minerva-bron. De bodem dei- beide bronnen bestaat uit eene laag- kies, die eenigermate als filter dienst doet voor het minerale water en het vrij maakt van ijzer zonder dat het op de gebruikelijke manier moet worden geklaard. Het water komt dus rechtstreeks uit de bron in de reservoirs. Voor een technicus is interessant de wijze waarop het na- tuurlnk koolzuur, dat bij de vulling wordt gebruikt, uit drie bijzonder daarvoor ingerichte schachten wo-dt opgevangen. Men vangt hier het natuurlijk koolzuur in groote hoe veelheden volkomen vrij van lucht op uit de schachten.» Hiermede besluit de Lahnsteiner Anzeiger hare aanhalingen, er nog bijvoegende dat de verzending van Minerva-water in dit jaar reeds het cijfer van een millioen flesschen of kruiken heeft bereikt. De koffiehuisbediende Kerkhoven te Amsterdam, op wien door den kanonnier Pape een moordaanslag werd gepleegd, is vrij wel aan de betere handeen kogel werd al aan stonds bij zijne opname in het Gast huis uit de borst verwijderd; om de tweede die hem in een der ribben gedrongen is, weg te nemen, zal hij eene operatie moeten ondergaan. Ook de toestand van den kanonnier is vrij bevredigend te noemen. Men heeft nog veertig scherpe patronen bij hem gevonden. De uit Amsterdam voortvluchtige diamanthandelaar Klotzer heeft ver reweg het grootste gedeelte van de door hem medegenomen waarden aan de eigenaars doen terugg-aan. Gisterennacht zijn aan boord van het stoomschip Sirius te Amsterdam, liggende in de Nieuwe Vaart, ten nadeele van een der officieren ge stolen een gouden horloge en een overjas, waarvan een der scheeps gezellen, die spoorslags verdwenen is, wordt verdacht gehouden. Ook ten kantore van Van Gend en Loos, op den Dam aldaar, is eer gisterenavond diefstal gepleegd, na melijk eene ter verzending gereed liggende blikken doos, 18 linnen en 2 flanellen hemden. Iedereen weet, dat de Villedieu is omgekomen, niet ten gevolge van een moord maar doordien zijn hol lend paard met hem in de Loire werd verzwolgen. Dan hebben ze allen het mis, doch bovendien weet iedereen, dat het lijk van den burggraaf nooit werd teruggevonden. Hebt gij dan ook het bewijs van dezen moord, evenals dat van het overspel? Ja, en ik verkoop u dit dub bele bewijs voor tienduizend franks. Is de koop gesloten? Jeanne aarzelde een oogenblik. Zij wilde het nog niet gelooven. Maar moest zij dan, omdat zij twij felde den voorslag afwijzen? Na tuurlijk niet. De koop is gesloten, zeide zii. Geef het geld. Geef de bewijzen. De grijsaard haalde van onder zijn kiel een kleine, smerige porte- Naar wij vernemen, is een der hoofdprijzen van de Amsterdainsche Internationale Tentoonstellingloterij nl. het zilveren servies, in de ge meente Gouda gevallen. {G. Ct.) De voortvluchtig-e Henri Leon, gewezen kassier van het bankiers huis Raphael te Amsterdam, is eer gisteren te Havre (Frankrijk) in hechtenis genomen, op het oogenblik dat hij naar Amerika scheep zou gaan. De afdeelingen Hilversum en Bussum van de «Maatschappij tot bevordering der Toonkunst» zijn overeengekomen, dezen wintertwee gemeenschappelijke uitvoeringen te geven, één te Hilversum en één te Bussum, beide onder leiding van den directeur der Hilversumsche afdeeling, den heer G. A. Heinze. Zondagochtend is zekere v. K., te Hoorn, even buiten de stad met kar en paard te water geraakt. Het schijnt dat hij onder het paard ge raakt is, althans toen er hulp op daagde, was de man reeds verdron ken. Het paard is gered. Yan Zondag op Maandagnacht zijn te 's Hage verschillende biljet ten met het opschrift «algemeen stemrecht» op de woningen van voor name ingezetenen aang-eplakt. Tegen een Scheveningsch meisje van 13 jaren is proces-verbaal opge maakt, als verdacht van diefstal van belletjes uit de ooren van school gaande kinderen. Gisteren werd op plechtige wijze voor het front van den troep aan den milicien (grootverlofgang-er) Wil- lers van het le bat. 4e reg. inf., die op 9 Sept. 11. eene dienstbode, welke te water was geraakt, niet zonder gevaar voor zichzelven van een wissen dood redde, uitgereikt de bronzen medaille, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855 met lof felijk getuigschrift wegens moed en menschlievendheid. Eergisteren ochtend viel de stoker van het stoomgemaal Prins Alex ander aan het Kralingsche veer, bij het scheppen van water, in de rivier de Maas. Zijn geroep om hulp wekte Johs. Kalman Jz., die met zijn zalm- schouw op de rivier lag, uit den slaap, en het gelukte dezen, nog bijtijds den drenkeling van een an ders wissen dood te redden. In de Rotterdamsche diergaarde zijn twee hyenas geboren; zooals men weet komt het zeer zelden voor dat deze dieren in gevangenschap geboren worden. De Schermvereeniging «Eendracht maakt macht» te Rotterdam, gaf Zaterdag en Zondag een concours, ter gelegenheid van haar 20jarig bestaan, waartoe door haar 23 prij zen werden uitgeloofd. Niet minder dan 19 vereenigingen namen aan het concours deel, waaronder de ver- eeniging Spartavan Haarlem, ter wijl het getal deelnemende personen 324 bedroeg. Het concours was eerst Zondag na middernacht geëindigd. Zondag avond werd door de po litie van Harderwijk de hand gelegd op S. W., die zich te Kampen aan diefstal had schuldig gemaakt. In feuille, die bijna aan flarden ge scheurd was en twee groote ver roeste sleutels te voorschijn. Hij opende deze portefeuille, die slechts een dun pakje papieren bevatte, welke als brieven gevouwen waren en door een verkleurd lint werden saamgehouden. Hij legde de genoemde voorwer pen op de tafel neer. Jeanne nam uit de rozenhouten kast tien bank- billetten van duizend frank en plaat ste ze naast de sleutels en de pa pieren. Ik heb liever goudgeld, sprak de grijsaard. Jeanne verviDg de bankbilletten door gouden Napoleons. Nu zijt ge betaald, verklaar u dus nader, zeide ze. Ik zal het doen, maar eerst moet gij weten hoe de bewijzen, die ge mij afkoopt, in mijn handen zijn geraakt. Waartoe zou dit dienen? dienst zijnde van den kermisreiziger Scherf, die aldaar voorstellingen geeft, had hij van diens afwezigheid gebruik gemaakt om uit eene ge sloten kist eene som gelds te ont vreemden. De politie, per telegram gewaarschuwd, arresteerde hem in den trein. Een ander persoon, uit Kampen komende, werd de dupe van dezen d.efstal, daar hij, om de iden titeit te bewijzen, voorloopig moest worden aangehouden; hij werd wel onmiddellijk vrij gelaten nadat S. W. was onderzocht, maar te laat om dien avond nog te kuunen ver trekken. Niet ong'epast voegt de Arnh. Ct. aan haar bericht van het on vreem den eener som van f 30 uit den achterzak van een damesmantel, de opmerking toe: «Het wordt toch waarlijk tijd dat de dames die mode laten varen. Doen zij het al niet in haar eigen belang, dat zij dan toch denken aan de cou ranten, waarvan de redactie voor elk bericht van bestolen mantelzak ken geld moet betalen.» Te Maastricht wordt weder ge klaagd over het in omloop komen van Belgische centen. Meestal zijn het grensbewoners, die deze op de markt uitgeven. Het toezicht der politie daarop is thans dan ook ver scherpt. Gisteren ochtend is op het spoor wegstation te Terneuzen eene goede renloods afgebrandwaarbij ruim 2000 balen zaad grootendeels ver loren gingen, een aantal kisten glas en balen katoen vernield, en vijf geladen waggons verbrandden. Ook eene nevenstaande loods is ge deeltelijk afgebrand, waaruit nog gered werden 16 kisteu met ammu nitie. Een aantal geladen waggons heeft men nog kunnen verwijderen. De oorzaak van den brand is on bekend. In den nacht van 13 op 14 dezer is te Schinnen (Limburg) zekere J. Vleugels door Jan Jacob Dieteren, die hem bij het verlaten van eene herberg opwachtte, met een stok zoodanig op het hoofd geslagen, dat hij gisteren tengevolge dier ver wonding is overleden. De dader is in handen der politie. De aanleiding tot dit gruwelstuk is tot dusverre onbekend. Een verpleegde in een Hervormd Bestedelingenhuis te Kampen heeft aan de regenten de som van duizend gulden ter hand gesteld ten voordeele van genoemde inrichting. Aan de guanofabriek van den heer M. H. Salomonson te Kapelle a/d IJsel zijn Zaterdag 11. wegens slapte van werk 21 werklieden ontslagen. GEMENGD NIEUWS. Kunstjes. Dezer dagen is ge wag gemaakt van het voor de tweede maal vruchtdragen van aardbeziën. Dit blijkt thans al een heel oud kunstje te wezen. Wie in het na jaar aardbeziën hebben wil, kieze daartoe zoogenaamde zaailingen van Hollandsche maandbloeiers en plukke daarvan gedurende den zomer de bloemen af. Later in het jaar, wan neer de andere soorten ophouden vrucht te dragen, laat men ze door gaan en dan heeft men vruchten tot Het is noodzakelijk. Ik zal trouwens kort zijn. Gravin Marga retha ontving bijna eiken nacht op het kasteel een minnaar, Armand de Villedieu genaamd. De zondige liefde tusschen de gravin en den burggraaf bleef langen tijd voor ieder een geheim, maar werd ein delijk ontdekt door iemand, die een ondergeschikte betrekking bij de Ve zay bekleedde, door den koddebeier Caillouët, uw vader, mejuffrouw. -Mijn vader?! riep Jeanne uit. Ja, uw vader. De koddebeier was zijn meester innig verkleefd, vertelde hem het gebeurde en in den nacht van 20 September 1820 wacht ten zij gezamenlijk den burggraaf op en vielen op hem aan, juist toen hij uit de kamer zijner minnares kwam. Uw vader, die buitengemeen sterk was, belette de Villedieu zich te ver weren, terwijl graaf de Vezay hem een scherp gepunt mes in het hoofd tusschen de beide oogen stak. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2