dankte de jubilaris voor woord en gesehenk. Het gemeentebestuur bleef niet achter den kundigen en werk- zamen ambtenaar van zijne waar deering blijk te geven. 0»k van buiten het stadhuis ontving de heer Smit van velen ondubbelzinnige blij ken van deelneming in zijn feest. In de groote zaal der sociëteit «de Kroon» alhier, werd gisteravond door de zangvereeniging «Haarlem's Zanggenot», directeur de heer Haze- voet, haar eerste concert in dezen winter gegeven. Yoor een zeer talrijk publiek wer den verscheidene stukken keurig ten gehoore gebracht; vooral het Oogstlied viel bijzonder in den smaak; die Bethende werd mede zeer schoon voorgedragende overige stukken hadden ook veel bijval en werden door de aanwezigen daverend toe gejuicht. De bariton-solo werd bijzonder toegejuicht en wij kunnen niet na laten den zanger wel ons compli ment te maken over de wijze, waarop hij dit moeilijke stuk ten gehoore bracht. Treffend schoon was verder het spel van orgel en viool; de Tyroler Heimathshldnge oogstten ontzaglijk veel bijval in en evenals bij de sclioone uitvoering der cavatine en het GruC Nachtfahr wohlmoesten de beide heeren, door het onophou delijk applaus dat zij inoogstten, ten tweede male hun onberispelijk spel voor de verrukte toehoorders ten gehoore brengen. Het laatste stuk door de lieder tafel gezongen, een echt Hollandsch lied, gecomponeerd door den welbe kenden «Hol,» werd flink gezongen en getuigt, dat de moeite en in spanning bij het bestudeeren van dit stuk èn van directeur èn van werkende leden, naar verdienste werd beloond. Ten slotte werd door de leden van den zangcursus, ongeveer een dertigtal, en welke onder leiding staan van den heer Hazevoet, een driestemmig koraal gezongen, waar van de uitvoering bewees, dat deze jeugdige cursus reeds goede vorde ringen heeft gemaakt. En nu nog' een woord van waar deering voor den zoo ijverigen di recteur, wiens streven, vereenigd met dat der leden, ongetwijfeld deze liedertafel naast de andere, hier en elders bestaande, een flinke plaats doet innemen. Gaarne wijzen wij er op, in 't belang van 't publiek zelve en in dat der werkende ledendat bij dergelijke gelegenheden, hetrooken in de zaal behoort te worden na gelaten; 't is toch waarlijk zoo'n groote moeite niet, om dit, ter wille van orde en welstand, enkele uren te laten Jl. Woensdag is alhier over- overleden, in den ouderdom van 74 jaren, de oud-strijder van 1830 S. .T. van Laar, versierd met het Meta len Kruis en ridder der Militaire Willemsorde 4de klasse. Gisteren werd door B. en W. alhier aanbesteed het stellen van vier voorhanden zijnde portland- cementputten, het leggen van 135 M. voorhanden zijnde hardsteenen trottoir-hand, het maken van zink putten met spruiten en het leggen van bestratingen in de Wilhelmina- en Alexanderstraten. (Ram. f3270.) Ingeleverd waren 13 inschrijvings- hiljettenhet minste was van T. J. Verzijlberg, ad f 2800, wien het werk is gegund. blik aan, die met een kuisch gevoel van liefde was vervuld. Een talent vol schilder had met een dergelijke groep als model, een bekoorlijk schil derij kunnen samenstellen. Mejuffrouw, hier is Nicaise, zeide de jonge knecht, terwijl hij de deur opende. De marskramer had onder het loopen van de keuken naar den salon zijn last van de schouders afgeno men. Hij hield de mars bij een riem vast, en de knecht hield den andere. Beiden zetten haar tegen den muur. Madeleine stond op, wierp haar bor duurwerk op de tafel en snelde met kinderlijke vreugde en ongeduld den marskramer tegemoet. Lueien volgde haar. Dag, vrind Nicaise! wat brengt gij voor moois mede? riep het meisje uit. Nicaise groette naar links en rechts en sprak met zijn gewone radheid van tong de gewone plicht- Wegens het ongunstige weder is de plechtige opening van de nieuwe brug aan 't Spaarne, welke heden middag zou plaats hebben, uitge steld geworden. Men verzoekt ons te willen mededeelen, ter verbetering van het laatste gedeelte van ons verslag van de jl. Zondag gehouden vergadering in «Felix Favore», der afd. Haarlem van den Bond voor Algemeen Stem recht, dat na afloop, minstens een twintigtal nieuwe leden zich voor den Bond hebben doen inschrijven, terwijl onder de ongeveer tweehon derd aanwezigen reeds een honderd tal leden van den Bond aanwezig waren. Thans wordt gemelddat de heer De Bruyn Kops de aanneming van de benoeming tot lid der Tweede Kamer afhankelijk stelt van de in trekking der motie, onlangs in de kiesvereeniging te Alkmaar tegen zijne houding in de Kamer aange nomen. De vereeniging «Algemeen Belang» te Gorinchem heeft met algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen den heer C. A. Jeekel, burgemeester te Leerdam. Omtrent de arrestatie van Leon (den kashouder van de firma Raphael Co. te Amsterdam), die ruim f200,000 aan zijn patroons ontsto len heeft, verneemt het Vaderland dat de Minister van Justitie des avonds ten 6 ure het telegram ont ving, dat Leon zich te Havre be vond. Onmiddellijk begaf zich de Mi nister naar zijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken eu stelde met dezen het telegram op, waarin Leon's uitlevering gevraagd werd. Dat tele gram werd door den Minister daar op direct persoonlijk bezorgd, en de spoed, waarmede de Minister gehan deld heeft, had ten gevolge, dat Leon gearresteerd werd één uur voordat de boot naar Buenos-Ayres vertrok. Leon was in het bezit van weinig contanten, het grootste gedeelte van de ontvreemde som moet in de laat ste jaren door hem verteerd zijn. Eene «dame» wachtte te Liverpool de komst der hoot met Leon af, en wacht daar nog. De schroefboot Maria Theresia vertrok Woensdag namiddag van Amsterdam naar Zaandam op sleep touw hebbende een roeiboot, waarin de timmerman Lak en diens knecht Cornelis de Jong, oud 20 jaar. Bij de Houthaven kantelde de boot, en eer er hulp opdaagde verdween de Jong in de diepte. Zijn baas Lak is gered door den tjalkschipper Barend van Munster, die met zijn vaartuig in de nabijheid was. Het lijk van den ongelukkigen de Jong is sedert nog niet opgevischt. In de zitting van den Raad der gemeente Helder, gisteren gehou den. werd medegedeeld, dat Z. M. de Koning heeft toegestaan de hef fing eener plaatselijke belasting op het gedistilleerd en van een hoof- delijken omslag, heide in 1885. Als een bewijs hoezeer het mu ziekkorps der dd. schutterij te Fielder wordt gewaardeerd, kan dienen dat in de Woensdag aldaar gehouden raadszitting door een der leden in gemoede werd voorgesteld het te doen vervangen door een orchestrion plegingen uit. Wat ik voor fraais breng, juf frouw Madeleine? zeide hij ein delijk. Een heele zoó. Gij zult haast niet weten wat het eerst te kiezen. Maar wat is het dan eigenlijk? Om te beginnenmooi Cibi- neesch krip, dat een matroos Nantes heeft binnengesmokkeld. Ik zal het u tegen spotprijs afstaan, omdat het ongeregeld gekocht is. Prachtig, en verder? Engelsche stoffen, op dezelfde manier door een visschersschuit aan gebracht, die ter hoogte vanBelle-Vue een Britseh smokkelvaartuig heeft ontmoet. En dan? Scharen, naalden en een aantal andere zaken. Maar ik zal gauwer gereed zijn door u mijn voorraad te toonen, juffrouw Madeleine. Goed Nicaise, pak dan maar eens uit. op welks marschmuziek de schutters even zoo goed zouden kunnen mar- cheeren, of anders het korps geheel af te schaffen. Door de politie te Leiden is aan gehouden de 20-jarige H. de B., die zich ten nadeele van zijne patrones onder Halfweg heeft schuldig ge maakt aan diefstal van geld. Hij is ter beschikking der justitie te Haar lem gesteld. Schipper L. Rog, gisteren avond te Scheveningen aangekomen, rap porteert dat hij huiswaarts moest keeren omdat een Lowestofter vis- scher no. 502 hem Dinsdag 's mor gens te 9 ure, met goed zeemans- weder, 20 netten van de vleet af hakte. Twee knapen te Arnhem, nog geen 12 jaren oud, gingen bij een tapper in de Walstraat voor 5 cent een glas bier drinken en maakten zich daarbij van eene flesoh elixer meester, waarmede zij zich in ge zelschap van een 7-jarig vriendje verwijderden. Buiten de stad geko men werden deze krachtige krui den door het jeugdige drietal g-e- bruikt, met het gevolg dat de jongste geheel bedwelmd, door de politie naar zijne woning moest worden gedragen. Zij zullen thans wegens diefstal terechtstaan. In de gemeente Meersen heeft gister nacht een belangrijke diefstal door middel van inbraak plaatsge had ten nadeele van mevrouw Weu- stenraad.De dieven hebben het zilver werk en aanzienlijke geldswaarden ontvreemd. De justitie van Maas tricht heeft zich ter plaatse bege ven. De dieven zijn nog onbekend. Er schijnt reden te bestaan om te denken, dat de brand te Vlissin- gen in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven. De jus titie heeft een onderzoek ingesteld. De werknood, aldus schrijft men ons uit Vlissingen, begint zich ge ducht te doen gevoelen. Er bestaat hier eene vereeniging tot werkver schaffing, die thans zal aanvangen, iets tot leniging van den nood te doen, en daartoe den nieuwen toe gangsweg naar het badhuis zal doen ophoogen; hierdoor zouden een 20 k 25 man voor eenigen tijd werk kunnen bekomen. Nauwelijks was dit hekend geworden, of in enkele uren hadden zich 270 man aange boden, en hebben als 't ware gebe den om toch voor dit werk tegen een sober dagloon te worden aan genomen. (N. R. Ct.) Te Yenloo deed Woensdag de aldaar wonende en sedert 3 jaren gehuwde Jean Verij hij de politie aangifte, dat hij in 1877 met val- sche papieren naar Indië is gegaan en daar 2x/4 jaar later weggezonden werd met een kogel in het heen, waarvoor hij gepensioneerd werd met f400 'sjaars. Zijne rechte naam is Philipp Marks en hij is geboortig uit Nassau. De politie heeft hem aan de justitie te Roermond over geleverd. De justitie te Maastricht is, ver gezeld van twee geneesheeren, naar Amstenrade geweest en heeft daar eene lijkschouwing gehouden. Uit De marskramer opende de baal en spreidde de voorwerpen, die hij had opgesomd, henevens nog vele andere, op het tapijt uit. Madeleine kocht het krip, de stof, de naalden; kortom, zij kocht van alles wat. Lucien lachte hartelijk over de kin derlijke verrukking zijner verloofde voor de geringste voorwerpen. Ni caise was in zijn kwaliteit als venter ten hoogste voldaan. Maar hij zag. tot zijn leedwezen en spijt, dat er zich nog geen gelegenheid aanbood om de zorgvolle taak, die Jeanne hem had opgedragen, ten uitvoer te brengen. De tiid verstreek, Ma deleine had haar inkoopen met fon kelnieuwe goudstukken betaald. Nu schoot voor Nicaise niets an ders over dan het overige goed we der in de mars te bergen. Hij ging met oorbedachten rade traag te werk. Eindelijk kwam het toeval hem ter hulp. De Vezay scheen te ontwaken en dit onderzoek is gebleken, dat Yleu- gels aan de gevolgen der ondergane mishandelingen is overleden. De dader D., bij het lijk gebracht, heeft zijne misdaad bekend en als mede plichtige genoemd een zekeren Pal men, die de wijk naar Duitschland schijnt genomen te hebben. Treurig is het verschijnsel, dat terwijl V. Emmenes wegens manslag is gevon- nisd en een tweede onder verden king van den moord te Sittard te hebben gepleegd, nog te Maastricht gevangen zit, wederom een nieuwe manslag bij de justitie aanhangigis. De volgende bijzonderheden om trent den manslag te Schinnen wor den door een Limburgsch blad mede gedeeld: Donderdag jl. begaven zich twee inwoners der gemeente Amstenrade naar Schinnen, waar zij tot den avond bleven. Vóór hun vertrek uitte een inwoner van Schinnen in eene herberg bedreigingen tegen de beide Amstenraders, die zich daarop verwijderden. Zij werden echter ver volgd door vier personen uit Schin nen, die een hond, dien zij hij zich hadden, op hen aanhitsten. Een der Amstenraders ontkwam, de andere, Yleugels genaamd, werd gegrepen en door twee zijner vervolgers met zijn eigen stok zoodanig op het hoofd geslagen, dat hij nederzeeg. Hierop werd het slachtoffer nog meer ge slagen en getrapt en bovendien door den hond hevig- gebeten. In dien toestand lieten de booswichten Vleu gels liggen, die eerst den volgenden morgen werd gevonden, en Zondag is overleden. Een der gearresteerde personen noemt een zekeren Palmen als medeplichtige. Deze laatste echter is gevlucht. GEMENGD NIEUWS. De groote visch, die dezer dagen op de oostkust van Tessel, ongeveer een uur afstands van Oude Schild, aandreef, is eergisteren nauwkeurig onderzocht door de heeren prof. dr. M. Weber, dr. C. Kerbert en J. T. Oudemans. Het dier, dat tot het ge slacht der dolfijnen behoort, is ge naamd «Hyperoodon rostratus» of «Butskop», en onderscheidt zich van de echte walvisschen door het bezit van slechts ééu neus- of blaasgat en door het ontbreken van de zoo genaamde baarden. De dolfijnen hebben eenigszins kegelvormige tan den en worden in vele zeeën, soms ook aan de mondingen van groote rivieren, gevonden. Aan onze Neder- landsche kusten kent men negen soorten van dolfijnen, waarvan het meest hekend zijn: de gewone dol fijn, de tuimelaar, de bruinvisch, de potvisch of cachelot en de butskop. De butskoppen bewonen gewoon lijk de IJszee, doch trekken in het najaar wel eens zuidelijker, waar door er wel eens een op onze kus ten verdwaalt. Den 24en Juli 1846 werd er een te Zandvoort gevonden; dat dier is toen onderzocht door den Amsterdamschen hoogleeraar dr. W. Yrolik, die daarover eene belang wekkende studie heeft gegeven in de natuurkundige verhandelingen der Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem. STATEN-GENERAAL. Eerste Kanier. Zitting van gisteren. geopend ten ll1/^ are. Is ingekomen een Kon. -Besluit tot benoe ming van nir. A. E. baron Mackay, tot voor- bewoog zich even. Waarschijnlijk veroorzaakte deze beweging pijn aan zijn ziek been, want hij kon een dof gekerm niet weerhouden. Ma deleine vloog naar haar vader toe en hoog zich over hem heen om naar de reden te vragen. Nicaise maakte fluks van de geleg-enheid gebruik. Hij stond naast Lucien. Hij stopte den jonkman Jeanne's brief in de hand en zeide snel en zacht: Neem hem aan en lees. Wat is dat? wilde de burg graaf vragen. Nicaise voorkwam hem en fluis terde in het oor: Lees spoedig en lees hem alleen. De burggraaf ten uiterste ver baasd en nieuwsgieriggeworden door dit dringende en geheimzinnige ver zoek, verliet het zaaltje. De marskramer was in zijn doel geslaagd en kon voortaan gerust zijn. Hij had zijn plicht vervuld. Hij bedacht zonder moeite een voor zitter der Tweede Kamer, voor ket tijdperk der tegenwoordige zitting. Aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde ia de behandeling van ket //Adres van antwoord op de Troonrede.* Er worden getne algemeene beschouwingen gevoerd. De paragrafen 1, 2 en 3 worden zonder discussie goedgekeurd. Over 4 hadden eenigs discussiën plaats tussehen de heeren Van Naameu v. Eomnes, Fransen v. d. Putte, Schimmelpenninck v. d. Oye en den Minister van binnenlandsche za ken den heer Heemskerk, waarna 4 in stem ming kwam en aangenomen is met 21 tegen 7, de heeren v. Swinderen, v. d. Putte, v. Naa- men, Pické, Joost v. Volleuhoven, v. Pal- landt, v. Keppèl en Thooft. 5 wordt goedgekeurd' en daarna hetge- heele adres aangenomen met algemeene stem men. Het zal den Koning worden aangebe den door eene Commissie, bestaande uit den Voorzitter, de leden der Commissie van re dactie en de heeren Insinger en De Bruijn. De Kamer is daarna geseheiden. TWEEDE KAMER Geopend te 14- ure. (Tijdelijk 1 ooizitter do lieer Wybengu.) De lieer v. Blom brengt lapport uit namens de Commissie, belast geweest niet de aanbieding van de nominatie voor ket presidium aan Z. M. den Koning, die betuigde ziek dadelijk met eeno keuze te zuilen bezighouden. Wordt voorlezing gedaan van ket Koninklijk Besluit van gisteren, houdende benoeming van den keer baron JE. Mackay tot Voorzitter dezer Kamer voor liet nog loopende tijdperk dezer zitting. l)o keer Wybenga zegt alsnu liet volgende: 'Z. M. de Koning heeft uit de opgave vau 3 eandidatcu 1.hooggeachte keer Mackay. tot voor zitter benoemd van de Tweede Kanier der Sta- ten-Generual voor het overige gedeelte van ket zittingsjaar. Ik weusck u geluk niet deze onder scheiding en het in u door Kamer eu Koning gesteld vertrouwen. Gij zijt geeu vreemdeling in ons Parlementen verre de meeste leden van deze Kanier hebben u sinds jaren leereu kennen en wuardeeren als een man van kennis eu ervaring niet alleen, maar ook van groote belangstelling ca ijver in de be handeling van de zaken des lands. Mogen alle die goede hoedanigheden der Ka mer ten goede komen, ook, nu gij deze plaats zult innemen en onze beraadslagingen leiden. La- ien wc het vertrouwen uitspreken dat ge met dezelfde humaniteit, met dezelfde onpartijdigheid en tact als uw hooggeachte voorganger, de vrij heid onzer beraadslagingen en de waardigheid der Kamer zult handhaven. Ontwaart niêti in vele Staten van Europa span ning en beweging, bij de schérp tegenover elkan der staande Staatspartijen, ook in Nederland, waar kalme beradenheid nog stand lioudt, valt eeïiige gevoeligheid tussehen dissentieeroude par tijen niet te ontkennen. De jongste verkiezingen hebben daarvan eenig bewijs geleverd, en, hoe wel in hooge mate de vrije volkskeuzen eerbie digende, hebben we niettemin het verlies van zeer gewaardeerde Werkkrachten uit ons middeu te betreuren. Die verkiezingen hebben de numerieke ver houding tussehen rechter- en linkerzijde der Ka mer eenigszins gewijzigd, liet zijn geene onge wone gebeurtenissen, en die. veelal van tijdelij- ken aard, dan ook hare nattige uitwerking kun nen hebben. Word do strijd der partyen op een vaster eu zuiverder terrein en buiten de, in eea parlement immer verkeerd eu nootlottig werkende invloe den der Kerk. gevoerd tussehen de voorstanders oencr liberaal-moderne en die eener conservatieve staatkunde, het zou tot iets bestaanbaars kunnen leidon, maar nu ook de Kerk als eene niet on belangrijke politieke partij positie neemt, zie, mijnheer de nieuwbenoemde Voorzitter, nu zou van uwe langdurige parlementaire ondervinding, vau uwe ervaring eu leiding wei eens veel ge duld eu inspanning gevergd kunnen worden, om onze beraadslagingen tot een gewenscht en af doend einde te brengen. lloe dit zy, vurig wensch ik dat onze werk zaamheden mogen strekken tot bevordering vau 's lands intellectueele en niuleriecle belangen Het is mijne diepe overtuiging, dat de groote meerderheid vau het Neder landsche volk, mocht daarvoor ooit vrees bestaan, nimmer zal dulden dat die hiërarchie, van welke der twee groote ufdealingen der christelijke kerk dan ook, ooit het lioog gezag van den burgerstaat overscha- duwc. Ik verzoek u, mijnheer Mackay, deze plaats in te nemen. (Toen de spreker sprak over de Kerk en de kerk. lijkc partijen, werd liy door verschillende leden der rechterzijde herhaalde malen in den rede gevallen, zoodal hij uu en dan tot, stilte moest De heer Mackay neemt den presidialcn zetel in eu zegt: Mijne Heeren' Op uwe \ercercndc voordracht door Z. M. onzen go eerbiedigden Koning benoemd tot voor zitter dezer vergadering zij bet mij vergund mij nen dank te betuigen voor die ouderscheidingen voor het bewijs van vertrouwen, inij hierdoor geschonken, en tevens den nestor dezer Kamer voor de hartelijke 1ot mij gerichte woorden. Het is niet zonder aarzeling en schroom, dat wendsel om nog eenige minuten te blijven. Toen nam hij met veel be tuigingen van eerbied en dankbaar heid afscheid van Madeleine en ver trok op zijn beurt. In de voorka mer, die aan het zaaltje grensde, trof hij de Yilledieu aan. De burggraaf wachtte hem klaar blijkelijk. Hebt gij gelezenmijnheer Lucien? vroeg Nicaise haastig. Ja. Welnu Zeg aan de jonge dame, die u zendt, dat zij binnen drie dagen antwoord zal ontvangen. Is dit alles? Ja. Ik zal de boodschap getrouw overbrengen, mijnheer Lucien. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2