geven hebben. Op die tegenspraak had het Petersburgsche orgaan te vergeefs gewacht. Volgens een telegram van de Agence Havas uit Hanoi, gedateerd den 23sten dezer, hebben de Chi- neezen een aanval gedaan op de kanonneerbooten bij Duoc. Eene ko- lonne onder bevel van kolonel Du chesne versloeg hen echter geheel. Aan den Franschen kant vielen 8 dooden, waaronder een luitenant, en werden 25 soldaten gewond Eene ofELcieeie dépêche van gene raal Brière de l'Isle bevestigt dit bericht en voegt er bijDe Zwarte Vlaggen, versterkt door geregelde Chineesche troepen uit Yunnan, had den zich opgesteld in versterkingen, die achtereenvolgens verlaten wer den. De vijanden vluchtten naar het Noorden en het Westen. Eene kanon neerboot werd den 16den door de Chineezen aangevallen; er vielen twee dooden en drie man werden gekwetst. De strijd eindigde met de nederlaag van den vijand. Generaal Brière constateerde, dat de vallei vari Songhan door den vijand is ont ruimd. Op andere punten van de grenzen werd niets waargenomen. Een korte dépêche uit Hanoi van 23 dezer meldt, dat Duchesne met goed gevolg voortdringt en den 20en November, zonder nieuwe verliezen, drie versterkte dorpen in den omtrek van Tuyenquen nam, waar hij de levensmiddelen des vijands vernielde. De Zwarte Vlaggen en geregelde Chineesche Yunnan zijn in vollen aftocht naar de bosschen en de bergen. Een dépêche van generaal Cour bet meldt, dat een detachement van 400 man de Chineesche werken op de route Ke-LungTam-Sui heeft vernield. Markies Tseng is tot eersten vice- president van het Ministerie van Oorlog benoemd. Chineesch Turkestan zal tot de 19e provincie van het Rijk gemaakt en op dezelfde wijze als China ge regeerd worden. De Times bevatte een telegram uit Durban waarin de vertrouwbaar heid wordt geconstateerd van het bericht dat Dutoit de Transvaal- sche vlag geheschen heeft te Rooi- grond en den pachters ondersteuning heeft beloofd wat aangaat het behoud van hun land. Er bestaat grond voor de meening dat Dinizoeloe de Boeren wantrouwt, wier nieuwe republiek niet goed in orde schijnt, aangezien zij weinig geneigd schijnen, hunne pachthoeven te blijven bezetten. Volgens een bericht van de Frank furter Zeitung heeft Cleveland aan de Amerikaansclie pers een schrij ven doen toekomen, waarin hij aan de negers der Zuidelijke Staten ver klaart, dat zijn bestuur hen in al hunne rechten zal beschermen. De vrees, die de overwinning der democraten in het Zuiden had doen rijzen, blijkt dus ongegrond te zijn. De sociale hervorming der Zuidelijke Staten schijnt bij de regeering steun te vinden. HINNFALAM). Haarlem, 24 November 1884. Voor de twee vacante betrekkin gen van inspecteur van politie al- moet gij op mijn kamer komen. In orde, mejuffrouw. Waar is Nicaise? Hier naast. Zeg hem, dat ik met het aan breken van den dag zijn diensten noodig heb, en hij zich dan gereed houde om te vertrekken. Hij zal niet te bed gaan, om vroeger bij de hand te kunnen zijn. Dit is alles wat ik u had te zeggen. Ik kan dus heengaan? 3"a. Goeden nacht, mejuffrouw. Goeden nacht, mijn kind. Tiennette vertrok. Jeanne wierp zich geheel gekleed op het bed; maar tot den ochtend deed zij geen oog dicht. Zoodra een flauwe lichtglans naar den kant van het oosten aan den hemel zichtbaar was, verliet Jeanne haar legerstede, waarop zij geen rust had kunnen vinden. hier, hebben ziah 26 sollicitanten aangemeld. De koninklijke trein voor Het Loo staat vanaf neden ter beschikking van den Koning. HH. MM. hebben hun vertrek bepaald op den dag na de aanbieding van het adres van antwoord der Tweede Kamer, des morgens omstreeks 10 ure. Z. M. de Koing heeft op het adres van antwoord der Eerste Ka mer het volgend wederantwoord ge geven Mijne Heer en! Het is mij aangenaam de betui ging te ontvangen van de belang stelling van de Eerste Kamer der Staten-Generaal in 's lands zaken, en ik verzoek u, Mijne Heeren, aan de Kamer Mijnen dank over te bren gen voor haar adres van antwoord. De heer De Bruyn Kops heeft het mandaat voor Alkmaar aange nomen. Het Dagblad verneemt, dat het voortbestaan van het «Museum Prins Hendrik» verzekerd is, en te vens beslist, dat het te 'sHage ge vestigd zal blijven. Tot dit laatste moet vooral den doorslag hebben gegeven het vinden van eene aanteekening van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik, dd. Mei 1877, waarbij de wensch werd uit gesproken dat het Museum eene Haagsche instelling zou blijven. Een bronzen borstbeeld van Prins Hendrik der Nederlanden zal door de tot dat doel geconstitu eerde commissie aan het gemeente bestuur van Amsterdam ten ge schenke worden aangeboden. Het plantsoen aan de Prins Hendrikkade is daarvoor als plaats aangewezen. De kosten der plaatsing worden op 6 h 700 gulden geraamd. De Amsterdamsche Droogdok maatschappij wenscht een tweede dok, ten zuiden van het in exploi tatie zijnde Koninginnedok, te leg gen. De grootste schepen die in de Noordzeesluizen schuttenzullen daarin gedokt kunnen worden. Als huurprijs voor de benoodigde 35 aren gemeentewater met'ondergrond in het IJ, zal de Maatschappij jaar lijks f 1500 aan de gemeente be talen. Den 22sten November 1884 heeft aan het Departement van bui- tenlandsche zaken de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrach tiging van de op 9 Januari 1884 te 's-Hage door de wederzijdsche ge volmachtigden van Nederland en Italië onderteekende overeenkomst tot regeling der toelating van de wederzijdsche behoeftige onderdanen tot het kosteloos procedeeren in het andere land, met ontheffing van de verplichting tot het stellen der bij art. 152 van het Wetboek van Bur gerlijke Rechtsvordering bedoelde zekerheid. Volgens de Amst. is voor eene stoomvaartlijn AmsterdamLonden, uitgaande van de Holl. IJz. Spoor weg-Maatschappij, het benoodigde kapitaal beschikbaar. Naar men verneemt, bedraagt het vervoer langs den spoorweg ZaandamHoorn 3 maal meer dan men bij den aanleg* had begroot. Komt de lijn naar Enkhuizen :n ge bruik en is eenmaal de verbinding met Friesland tot stand gekomen, dan zal het vervoer nog veel ver meerderen. Naar het Vad. verneemt, heeft de le sectie van het Metalen Kruis te 's-Hage in de Donderdag gehou- Een oogenblik later kwam Tien- nette binnen. Mejuffrouw, zeidezij,Ni caise is hier, en wacht uw beve len af. Laat hem binnenkomen. Hola, Nicahe! riep Tiennette. Terstond verscheen de marskramer. Hier ben ik, juffrouw Jeanne, zeide hij, zooals steeds, ben ik tot uw dienst. Het meisje dankte hem met een hoofdknik. Nicaise, vroeg zij hem ver volgens, kunt gij paard rijden, mijn vriend? Och, juffrouw, ik heb in langen tijd op geen hitje gezeten, maar vroeger had ik er kennis van, ik was verduiveld stoutmoedig. Ik geloof dat ik ook nu nog goed in den zadel zou kunnen zitten. Neem Black-Nick mede. Tiennette maakte een gebaar van verwondering. Jeanne vertrouwde den vergadering besloten, de sectie te ontbinden, daar de leden van het bestuur wegens hun hoogen leeftijd aftreden, en geen der andere leden in het bestuur wilde zitting nemen. Er werd verder besloten een af scheidsdiner te houden. Het archief, de banier enz. der afdeeling zullen waarschijnlijk op het gemeente-mu seum gedeponeerd worden. Hoe goed en gemakkelijk het postwisselstelsel hier te lande ook geregeld is, toch ontbrak er, naar veler wensch, nog iets aan. Yoor de verzending van bedragen hoe gering ook, moet men zich naar eene postinriehting begeven, die, vooral op het platte land, nu juist niet altijd zoo in de nabijheid ge vonden wordt, Da* brengt de rege ling der postwerkzaamheden mede, dat slechts gedurende een, zij het dan ook ruim gedeelte van den dag gelegenheid tot het verzenden van postwissels bestaat. In sommige gevallen wenscht de afzender van een postwissel zijn naam geheim te houden, en ofschoon dit nu ook bij gewone postwissels wordt toegestaan, is dikwijls die naam geen geheim voor den amb tenaar, die den postwissel ter ver zending aanneemt. Eindelijk bestaat er wel een3 eene bijzondere reden, waarom de afzender van een postwissel zelf dezen, ge sloten in een begeleidenden brief, wenscht te verzenden, in plaats van zooals ten aanzien van gewone post wissels geschiedt, die verzending aan de postadministratie over te laten. In al die gevallen voorzien nu de postbewijzen, die met 1 December aanstaande worden ingevoerd. Yoor de postbewijzen, die ver krijgbaar zullen zijn in 19 soorten, namelijk tot bedragen van 1, H/s, 2, 2l/3 gulden enz. tot en met 10 gulden, wordt de helft van het recht der gewone postwissels geheven en daarenboven een halve cent voor formulierkosten. Een ieder zal zich aldus postbe wijzen in voorraad kunnen aanschaf fen, om die in een brief of omslag te verzenden, manneer en waarheen hij wil, mits binnenslands. Yóór de verzending vult men er den naam op in van den persoon, voor wien het geld bestemd is, en scheurt er de strook af, die bewaard moet blijven, om te dienen als be wijs van storting, voor het geval dat het postbewijs verloren mocht gaan. De postbewijzen zijn 6 maanden geldig, doch ook na verloop van dien tijd kan, bij aanvrage aan eenige postinriehting, machtiging tot uitbe taling verkregen worden. Yoor de uitbetaling gelden voorts dezelfde regels als voor gewone post wissels. Door de buitengewoon lagen waterstand op den BovenRijn en de Waal, varen de stoombooten van de Nederlandsclie Stoomboot-Ree- derij tusschen Rotterdam en Mann heim thans zoo onregelmatig, dat daarop te Nijmegen niet meer te rekenen valt. Men vreest, dat zij, bij verderen val dezer rivieren, wel dra de vaart geheel zullen moeten staken. Ook de Nijmeegsche stoom boot op Rotterdam ondervindt daar door niet weinig moeilijkheden. Deze toch, die anders des namiddags om streeks 5 uur van Rotterdam te Nij megen aankomt, was eergisteren avond om 10 uur nog niet op de plaats harer bestemming. De peil schaal teekende eergisteren dan ook niemand haar zwarte poney toe en Nicaise was volgens zijn eigen ge tuigenis een middelmatig ruiter. Hoeveel tijd hebt gij noodig om naar Tours te rijden hernam het meisje. Dit hangt van den stap van het paard af. In vollen galop en wilden draf? Het hitje vliegt zoo snel als de wind, en zal om en de bij twee en een half uur noog hebben. Goed. Berijd Black-Nick en bezorg dit pakket terstond in Tours. Aan wien moet ik het ter hand stellen, mejuffrouw? Aan den prokureur des konings. Zoo hij niet in het gerechtshof is, moet gij bij hem aan huis gaan. En wanneer ik mijn boodschap verricht heb? Dan moet gij een uur lang wachten, hetzij in den omtrek van het gerechtshof, hetzij in de nabij heid van de woning des prokureurs. slechts 71 centimeter boven nulpunt 1 of 6.93 M. boven A.P. Bij open water kwam daar zulk een stand nimmer voor. De kuipen, waarin de stroompijlers der spoorwegbrug ge bouwd zijn, en waarvan men de ondereinden, na de voltooiing der brug, in de rivier heeft laten zitten, steken thans boven den waterspie gel uit. Nadat F. J. A. Elias, houder van het stationskoffiehuis nabij het Rijn- spoorstation te Amsterdam, dus meldt het Geïll. Pol-Niemvs, een rijtoer gemaakt had, volgde de koetsier hem bij zijn thuiskomst in het koffie huis met het verzoek om eene fooi. E., die reeds f 10 betaald had, werd hierdoor zoo toornig, dat hij eene revolver voor den dag haalde en drie schoten op den vrager loste, zonder dezen echter te raken. Hij werd daarop door de politie gear resteerd. Door een onbekende oorzaak ont stond Zaterdagmorgen in het Oos terdok te Amsterdam brand in de lading hennep der stoomboot Ceres van de K. N. S. Mij. Door het spoedig op het dek brengen der aangetaste balen en het in werking brengen der scheepsbrandspuifc was men in korten tijd den brand meester. De kanonnier Pape, die in den avond van 11 dezer in de Dolleba- gijnensteeg te Amsterdam twee schoten op Kerkhoven loste, heeft bij de instructie zijner zaak met de meeste kalmte verklaard, dit te hebben gedaan met het doel hem te dooden. In den loop van dien dag had hij daartoe den revolver met patronen gekocht. Eene lief desgeschiedenis en wraak waren de drijfveeren. Door de duisternis misleid, viel Yrijdag tegen middernacht eene 70- jarige vrouw in het water aan de Yerlengde Kruiskade onder Delfs- liaven. Zij zou daarin zeker om het leven gekomen zijn, zoo niet een paar op surveillance zijnde politie agenten op haar geroep om hulp waren toegesneld. De jongens, die te Arnhem eene flesch bitter hadden gestolen en een 7jarig knaapje dronken hadden ge maakt, blijken behoord te hebben tot eene geregelde dievenbende, on der aanvoering van een 14jarigen hoofdman. Een gedeelte dezer bende is voorloopig onschadelijk gemaakt. Door schoolkinderen werd Zater dag* te Oosterwolde in het kanaal drijvende gevonden het lijk van den meer dan zeventigjarigen gepensi oneerden gemeente-veldwachter F. de Vries, die hoogstwaarschijnlijk reeds den vorigen avond, door de duisternis misleid, in het water moet geraakt zijn. Men schrijft uit Randwijk: Wegens den toenemenden lagen waterstand verwacht men dat de scheepvaart op den Rijn voorloo pig zal gestremd worden. Er is nog ruim vier voet water; maar er is vrees voor nog meer val. De visch- vaugst op de rivier brengt weinig op. Donderdag hadden te Havelte groote ongeregeldheden plaats. Eenige jongelieden, die met hunne meisjes van de Meppelsche kermis, Na verloop van dien tijd moet gij met evenveel haast terugkomen en mij zeggen wat gij gedaan en ge zien hebt. Nicaise nam het pakket in ont vangst, ging naar den stal, zadelde het paard, beklom het en vijf mi nuten later reed hij in galop weg, doorFriso, die uitgelaten van vreugde was, gevolgd, en die, om zijn blijd schap te toonen, Black-Nick met alle geweld in de pooten wilde krab belen. Als die arme Nicaise maar onderweg niet van het paard valt fluisterde Tiennette op temenden toon. Als men ten minste zijn manier van rijden in aanmerking neemt, dan moet hij zich zeker den nek breken! Jeanne maakte aan de smartelijke beduchtheid barer kamenier een einde. Mijn kind, zeide zij tot haar, ik wil den grijsaard spre ken, die onlangs met Nicaise kier de zoogenaamde Allerheiligen-Don derdag, terugkeerden, geraakten in een herberg te Havelte in twist over een meisje. De ruzie liep zoo hoog, dat de twistenden elkander, bij gebrek aan andere scherpe werk tuigen, met jeneverglaasjes sneden. Hierdoor werd een van hen, zekere J. D. uit Uffelte, zoodanig in het aangezicht verwond, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Van een en ander is proces-ver baal opgemaakt. Omtrent het kermis houden aldaar lezen wij in het D. v. N. nog het onderstaand Een Volksfeest. Letterlijk laten wij hier volgen wat men ons uit Meppel meldt: Trots het minder «lekkere weder,» bewogen zich heden, de derde Al lerheiligen-meidenmarkt, te Meppel een massa menschen het zooge naamde «pleiziervolk van buiten» langs 's Heeren wegen. Evenals al tijd worden bij dergelijke gelegen heden vrij wat «graantjes gepikt,» dat tot allerlei capriolen aanleiding geeft. Onder het zingen van «leve de kloare van Schiedam,» «drink kloare jannever» en dergelijke deu nen, lacht men of maakt men de hevigste ruzie. De politie had het dan ook zeer druk met het «opbrengen» van de belhamels. Verschillende verwondin gen hadden plaats en menig kleed werd van 't lijf gescheurd. Als een bewijs hoe de waarde der gebouwde eigendommen ten platte lande is gedaald, kan dienen, dat de groote nieuwe herberg en logement met nette bovenzaal,logeer kamers en doorr it, te Wommels(Fries- land), zeer goed beklant, met be schrijving en opbod niet meer kon opbrengen dan f7495. Genoemd ge bouw heeft weinige jaren geleden bij jje stichting met den grond ge kost meer dan f17,000. De palm slag is eenige dagen uitgesteld. GEMENGB NIEUWS, Onder de straatvegers van Ber lijn is tegenwoordig, zoo wordt aan de National-Zeitung gemeld, een stu dent in de chemie. Hij is een jeug dig Russisch Israëliet en werd op zijn verzoek, omdat hij geen mid delen meer had om zijn studiën voort te zetten, «op grond zijner voortreffelijke getuigenissen» onder der de straatvegers opgenomen. El- ken nacht is hij nu met hen werk zaam, en gebruikt het daarmede verdiende geld voor zijne studiën. Dit kan hem, zal men zeggen, niet ver brengenin elk geval is het een zeldzaam voorbeeld van ijver en zelfverloochening. In Hernals bij Weenen, is eene gansche familie het slacht offer g*eworden van toeval of van een misdaad. Niet minder dan zes personen werden na het middag maal onder hoogst bedenkelijke verschijnselen ziek, en de ijlings ge roepen artsen moesten vergiftiging constateeren. De ongelukkigen be vinden zich allen in levensgevaar. Er is thans door de overheid een onderzoek gelast naar de gebruikte spijzen en net vaatwerk, waarin de soep gekookt werd. Een knecht van een slachter te Weenen g*af in den laatsten tijd onophoudelijk aanleiding* tot hevige onaangenaamheden tusschen de me vrouwen en haar keukenprinsessen. heen is gekomen. Ga hem waar schuwen. Tiennette vertrok en keerde een oogenblik later terug. Die oude leelijkert, mejuffrouw, is seder gisteren op Thil-CMtel niet weergezien, zeide zij. Zij we ten niet waar hij gegaan is. Dat is vreemd, dacht Jeanne. Luide vervolgde zijAls hij komt, moet men hem dadelijk tot mij zenden. Ja mejuffrouw. Tegen tien uur kleedde Jeanne zich. Zij trok haar jachtkostuum aan, liet haar vlechten door Tien nette in orde brengen, zette haar heerenhoed op en bleef in een rui men leuningstoel bij het halfgeo pende venster gezeten, een afwach tende houding aannemend. Een on veranderlijke blos had de lijkkleur van den vorigen dag* op het gelaat der jonge dame vervangen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2