POPULAIR mm FA' BERICHT. Woensdag 26 November 1884. No. 427. FEUILLETON. De fraai ra den Koddebeier. 2o Jaargang. s n ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgennmen Zen- en algemeens Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONESStier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op lwt Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdageu van 121- tot 4 unr. Kinderen Weden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen ondor geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drcefwjde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandse lie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drcefssijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncdcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met '1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knnst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlcmschc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar k 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 unr, va» 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur. de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 eent3 per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelatenkinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. leylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Aan onze geabonneerden. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en weleen keu rige mahoniehouten Tafel in bet Magazijn van den beer Randoe, Lange Veerstraat No. 30, en zes fraaie Stoelen in het Magazijn van den lieer van den Haak, tJrsn- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in bet lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen; terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. De Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. Het bericht van de qéographique, als zou Duitschland zich gereedmaken om zijn protecto raat over Zanzibar uit te breiden, wordt door den Berlijnscben cor respondent van Daily News ten eenenmale ongegrond verklaard. Wij zullen zien, wat er van aan is Aangaande de bijeenkomst der gevolmachtigden ter Congo-confe- rentie wordt thans nader door de Naar liet Franse li VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 55. Wilt gij bet ontbijt gebruiken, mejuffrouw? vroeg Tiennette. Dank je, mijn kind, ik heb geen honger. Gij hebt gisteren niets gege ten; dit mag zoo niet voortduren. Later laterantwoordde Jeanne ongeduldig. Tiennette moest zich al zuchtende verwijderen. Het sloeg twaalf uur. Op dit oogenblik weerklonk bet ge luid van een snellen draf in de verte en kwam al nader en nader bij bet kasteel. Vervolgens reed Nicaise de voor- Kölnische Zeilung gemeld, dat de voorzitter, baron de Courcel, bij bet begin der zitting een overzicht gaf van de tot nu toe gevoerde beraad slagingen. De beer Kasson, gezant der Vereenigde Staten, stelde voor eene verruiming van bet zoogenaam de Congo-gebied, waarop de begin selen van vrijen handel en vrije scheepvaart zouden worden toege past, naar het Oosten, dus recht door Afrika. Deze kwestie lokte een levendige discussie uit; doch er werd geen besluit genomen, wijl de meeste gedelegeerden verklaarden van hunne regeeringen niet de noo- dige opdrachten te hebben ontvan gen. De zaak werd tot gisteren verdaagd. Den Belgischen gevol machtigde, graaf Lambremont, werd opgedragen van de gevoerde be raadslagingen schriftelijk verslag te doen aan de conferentie. In de zitting van gisteren waar toe ook de technische adviseurs zijn uitgenoodigd, zonden de Nederland- scbe gedelegeerden, de beeren van der Hoeve en De Bloeme, 't woord voeren. Men hoopt dat de commissie bet Congo-gebied geografisch zal hebben vastgesteld uit bet oogpunt der handelspolitiek. In de gisteren gehouden zitting van de commissie der Congo-con- ferentie besprak de technische af gevaardigde van Nederland, de heer De Bloeme, de handelsbetrekkingen van ons land met den Congo. Daarna, werd de beer Woermann, die sedert eenige dagen als technisch advi seur fungeert, geboord; bij drong aan op eene belangrijke uitbreiding van bet Congo-bekken in Oostelijke richting, waarna de commissie be raadslaagde en bet eens werd om bet gebied, onder Congo-bekken te verstaan, uit te breiden naar het Oosten en naar bet Westen, met plaats binnen. Het zwarte en glan zende vel van den poney was wit van bet zweet. Een soort van dich ten, neveligen damp steeg uit zijn lichaam op. Friso, geheel uitgeput en met stof overdekt, snakte naar adem en liet de tong op schrikba rende wijze uit den bek hangen. Nicaise steeg van Black-Nick af, die geheel alleen naar zijn stal te rugkeerde. De marskramer trok een zeer leelijk gezicht, toen bij weder den grond betrad. De al te lang durige wrijving van den zadel had een noodwendig gedeelte van zijn nietig persoontje aanmerkelijk be schadigd. Hij trok evenwel de stoute schoenen aan en beklom den trap. Jeanne bad baar plaats niet verla ten. Zij sprak geen woord en ver genoegde zich Nicaise met de oogen te ondervragen. Mejuffrouw Jeanne, ik heb bet pakket overhandigd, zeide bij bij bet binnenkomen. behoud der overal bestaande soeve- reiniteitsrechten. In de zitting der commissie,die beden plaats heeft, zal deze kwestie nog maals behandeld worden, en dan zal men besluiten tot eene zitting der gebeele conferentie op morgen. Bij de discussie over de credieten hadden in de Fransche Kamer eenige interpellatienplaats aangaande Tonkin. De beer Lockroy hield eene lange redevoering tegen de koloniale politiek. De heer Delafosse eisebte, dat bet ministerie in staat van be schuldiging werd gesteld, onder toe juiching van de rechterzijde en de uiterste linkerzijde. Tot opvolger van den beer Cazot als president van bet Franscbe bof van cassatie is de senator Ronjat benoemd, die terstond zijn ontslag uit den Senaat beeft genomen, bet- welk bij, wanneer de wet op den cumul wordt aangenomen, toch spoe dig zou moeten doen. Ten gevolge van de nadeelige ge volgen van den alcohol in Zwitser land, voornamelijk in de kantons Bern en Aargau, waar bet misbruik zich doet gevoelen in de vermeer dering der misdaden en in de ver mindering van bet aantal voor den krijgsdienst geschikte jongelieden, zal de Bondsraad zoo wordt aan de Indèpendance Beige geseind aan de Kamers voorstellen om eene belasting in te voeren op het fabri- ceeren en bet verkoopen van bran dewijn, behalve voor dien, welke voor de uitvoerproducten of voor de industrie gebruikt wordt. Het door den Bondsraad ingesteld onderzoek beeft aan bet licht gebracht, dat in zekere streken van Zwitserland tien maal meer brandewijn wordt ge dronken dan in België, waar in 1881 Aan den prokureur des konings in eigen persoon? Ja, mejuffrouw. Bij hem aan buis, of in het gerechtshof? Bij hem t'buis. Zijn kamer dienaar wilde mij eerst, onder voor wendsel dat bet te vroeg in den ochtend was, niet binnenlaten. Maar ik zeide, dat er zoo een baast bij was, zoodat bij mij eindelijk tot zijn meester heeft geleid. Heeft de prokureur des ko nings den brief gelezen? Ja, mejuffrouw. In uw bijzijn? Ja, mejuffrouw. Wat zeide bij toen? Hij vroeg mij of ik wist wat ik hem gebracht had. Ik heb hem naar waarheid «neen» geantwoord. En toen? Ja, toen deed hii mij allerlei vragen. Waarover? de jaarlijksche consumptie op 9 liters per inwoner werd berekend. De aanvullings-verkiezingen, eer gisteren te Genève gehouden, heb ben een gemengd resultaat opgele verd. De Raad zal nu 51 radicalen en 49 leden der oppositie tellen. Uit Rome komt bet bericht, dat de vroegere minister van oorlog uit bet kabiuet-Rattazi, generaal Du- rando, in plaats van Tecchio, tot pre sident van den Senaat zal benoemd worden. Het proces-Sbarbaro te Rome beeft aan bet openbaar ministerie aldaar aanleiding gegeven om een vervol ging tegen den gewezen professor in te stellen wegens pogingen tot chantage en beleedigingen jegens den Koning en zijne ministers. Po litieagenten zijn daarop naar zijn woning gezonden om hem te vatten. Sbarbaro sprong echter bet raam uit, verdween toen aan de overzijde in eene herberg die twee uitgangen heeft, en moet verder door een duis tere steeg ontsnapt zijn. Hij is nog niet teruggevonden. Eergisteren vierde de minister van oorlog, graaf By landt-Rheydt te Weenen den dag waarop bij vóór eene halve eeuw in den militairen dienst trad. De keizer van Oosten rijk ging hem persoonlijk geluk- wenscben. Verder ontving hij geluk- wenscben namens de aartshertogen, de Oostenrijksche en Hongaarscbe ministers, keizer Wilhelm en de Pruisische ministers. De verkiezingen te Bucharest zijn geëindigd ten gunste van de regee- ringscandidaten. Men weet dat de Russische ge zant bij den H. Stoel, ten gevolge van de beschuldiging van bet Vati- Betreffende u, mejuffrouw. Naar mij beeft bij gevraagd? vroeg Jeanne, en wat was bet dan wel? Hoe oud gij waart. Of gij rijk waart. Of gij een inschikkelijk mensch waart. Hoe men over u in den omtrek oordeelde. In het kort, een macht van vragen. Gij kunt wel denken boe ik geantwoord heb, me juffrouw. Verder? Hij zeide, dat ik kon gaan en dat de zaak in orde was. Ik verliet bet buis en heb, zooals gij mij ver zocht, een uur op straat gewacht. En hebt gij gedurende dien tijd niets bijzonders opgemerkt? O, wel zeker, mejuffrouw. Wat hebt gij dan gezien Spreek spoedig. De kamerdienaar liep mij in allerijl voorbij. Toen is bij met een beer in bet zwart gekleed terugge komen, weer weggegaan en beeft kaan, als zou de Russische regee ring stukken vervalscbt hebben, zijn post te Rome verlaten heeft. De Etoile Beige deelt daaromtrent bet volgende mede: Toen Rusland en bet Vatikaan bet over de instructiën aan de bis schoppen te zenden, eens geworden waren, beeft de kardinaal-onder staatssecretaris deze instructiën in brieven aan de bisschoppen mede gedeeld, maar deze brieven moesten door bemiddeling van bet Russisch ministerie van onderwijs overhan digd worden. Het Vatikaan beweerde nu dat niet alleen de brieven vervalscbt waren, maar dat men er ook te St. Peters- burg een postcriptum aan bad toe gevoegd, waardoor, ondanks de af spraak, de vroegere Russische wet ten en verordeningen niet afgeschaft werden. Le Gazette de St. Pétersbourg toonde zich over deze beschuldiging zeer gevoelig. Thans wordt uit Rome ge meld: «In de omgeving van den Paus schrijft men bet artikel van bet Journal de St. Pétersbourg toe aan een misverstand, hetwelk kar dinaal Jacobini zich gehaast beeft uit den weg te ruimen.» De Universiteit te Madrid is, nadat de studenten den nieuwen rector hadden uitgefloten, gesloten geworden. De politie beeft weer, met getrokken sabel, de manifestan ten vervolgd. Twee honderd studenten waren gevlucht in eene sociëteit, waarvan de vroegere minister Moretty-Pren- dergast president is. Deze weigerde op aanvrage der politie zijne gasten uit te leveren. Vijf bladen zullen, naar de cor respondent van den Temps meldt, een postillon met drie paarden mee gebracht. Men heeft de paarden voor bet rijtuig van den prokureur des konings gespannen en toen ik den bit weder besteeg om terug te keeren. schaarden zich tien gendarmen te paard met bun brigadier, achter bet rijtuig in slagorde. Ik denk dat zij weldra vertrokken zijn. Als zij ech ter van dezen kant komen, moet ik ze ten minste door mijn snellen rit wel een goed uur voor zijn. Een zegepralende glimlach ver helderde Jeanne's gelaat. DankNicaisedankmijn vriend, zeide zij. Gij hebt aan mijn verwachtingen beantwoord. Ik zal u mijn dankbaarheid betoonen. Ga asjeblieft zeggen, dat men on middellijk een anderen zadel op Black- Nick legt. Wat, mejuffrouw! riep Ni- caise uit, laat gij het arme beest 1 weer uitrijden Het moet.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1