worden vervolgd wegens hun ver slag van de onlusten. De cholera te Toledo neemt toe; een «anitair cordon zal om de stad worden gelegd. De leerlingen der militaire schooi te Toledo zullen nu reeds met vacantie worden gezonden. Uit Alexandrië wordt aan de Times bericht, dat in het binnenland voortdurend ernstige gevallen van rooverij gepleegd worden. De minis ter van binnenlandsche zaken zou zelf het volk aaugeradem hebben om aan het ministerie van oorlog wapenen te vragen tot zelfverdedi ging. Zeker is het, dat vele roove- rijen verborgen gehouden worden uit vrees voor wraak. Volgens den correspondent is deze staat van zaken op den duur onmogelijk, en hij ge looft dat ernstige onlusten er het gevolg van zullen zijn. De politie heeft, ten gevolge van de telkens weerkeerende verandering in hare organisatiegeen gezag. Ook de nieuwe hoven zijn niet doortastend genoeg. De correspondent herinnert aan Cyprusen meent dat eene Europeesche politie noodig is met eene Engelsche magistatuur. De Times ontvangt een telegram uit Cairo van 23 November: Er is reden om te onderstellen dat de Duitsche consul-generaal van zijne regeering de opdracht heeft ontvangen bij den Khedive aan te dringen op het benoemen van een vertegenwoordiger voor Duitschland in de commissie voor de schuldkas. Evenals Duitschland, stelt ook Rusland zich voor, den Khedive te verzeeken, een vertegenwoordiger voor dit land in de commissie van de schuldkas te benoemen. Weder een concurrent voor Afrika. De Gazette de Moscou wijst er op, hoeveel belangstelling Rusland ge voelt voor Abyssinië waarvan de bevolking tot de orthodox-Grieksche kerk behoort, en herinnert er aan, hoe eenige jaren geleden de Abys- siniërs den Czaar een brief gezon den hebben, waarin zij hem Keizer van alle Christenen noemden. Het blad wil geen «Abyssiniscke kwestie» opwerpenmaar vindt toch dat Rusland voor zijne schepen ook een kolenstation en een consulaat aan de Roode Zee behoorde te hebben. Het afstaan van de baai en het gebied van Tadjonrah. aan Frank rijk is door den Sultan van Tad- jourah in persoon geschied, die met dat doel zich naar Obock heeft be geven. Aan de Times wordt uit Hai- Phong van 15 Nov. gemeld: Ernstige gevechten worden in Tonkin verwacht. Grooteafdeelingen Chineesche troepen naderen de Eranschen in verschillende rich tingen. De telkens wederkerende berich ten omtrent overwinningen der Fran - sche troepen op Formosa zijn ver zinsels. De berichten omtrent het succes der Franschen in Tonkin zijn over dreven. De Chineezen zijn in den laatsten tijd zoowel op Formosa als in Tonkin aanvallenderwijs opgetreden. BIX\E\LA\1). Haarlem, 25 November 1884. De heer C. G. H. Bakker alhier, heeft aan het gemeentebestuur ver- Bedenk toch, dat hij al tien uur dravens achter den rug heeft. Black-Nick is sterk en moe dig, antwoordde het meisje, nam haar rijzweep en verborg het pakket brieven van gravin Margaretha in haar boezem. Hij zal mij nog wel tot het kasteel de Vezay kun nen dragen. DE BAMP. Binnen weinige oogenblikken was de zadel van den ponev verwisseld, Jeanne sprong op Black-Nick, die de stem zijner meesteres herken nende, even snel wegreed alsof hij dien dag den stal nog niet had ver laten. Het meisje kwam bij de kleine deur waardoor Nicaise het park was ingetreden, den dag toen hij aan Lucien de Villedieu den brief van juffrouw Caillouët bracht. Zij maakte den toom van het paard aan een ijzeren staaf van het hek vast, deed gunning gevraagd tot het oprichten van een kunst-mineraalwater iabriek door gaskracht gedreven, in het per ceel Oude Groenmarkt, No. 14; door den heer A. Timmer is mede ver gunning gevraagd voor de oprichting van een tabaksdroogerij, in het per ceel Spaarnwouderstraat no. 66. Voorkomende bezwaren voor de oprichting dier inrichtingen worden Donderdag 4 Doc. a. s. ten 2 en 2VS ure, ten Raadhuize ingewacht. Naar men verneemt is dr. L. I-I. F. Creutzberg te Woudenberg, voor de alhier bestaande inrichtin gen tot ziekenverpleging tot direc teur benoemd en heeft deze heer die benoeming aangenomen. Ook zal ouder zijne leiding eene inrichting tot opleiding van diakonen en dia- konessen worden gevestigd. Vrijdag 28 Nov. a. s. zal van wege de afd. Haarlem van den Ned. Werklieden-bond «Patrimonium» I in een der lokalen van «Weten en Werken» een openbare voordracht worden gehouden met gelegenheid tot debat. Als spreker zal optreden de heer A. Brummelkampprof. aan de Theol. School te Kampen, die tot onderwerp zal kiezen: «Bezit ot Eigendom.» De toegang is voor iedereen vrij. De vergadering zal worden geopend ten 7 Y« ure. Zie verder de annonce in deze en andere couranten! Wij lezen in de Haart. Ct. het volgende belangrijke, ingezonden stuk, dat wij niet kunnen nalaten ook onzen lezers onder 't oog te brengen Eene Nederlandsche eene Haarlemsche Industrie. Dezer dagen eu voornamelijk 11. Don derdag en Vrijdag, den 20sten en 21sten dezer, bood bet Noorder-Buitensparen in de nabijheid van het Kikkertje, een daar althans ongewoon tafereel van drukte en beweging aan. Daar toch had in tegen woordigheid van vele belangstellenden en autoriteiten de beproeving plaats van een der baggerwerktuigen met wegperstoestel, die aan de werf Conrad", van den heer Thomas Figee, vervaardigd zijn, ten be hoeve van de havenwerken te Buenos- Ayros, in Zuid-Amerikahoedanige werk tuigen door denzelfden fabrikant ook voor verschillende Europeesche havensteden zijn vervaardigd. De proeven, thans in het Noorder-Buitensparen genomeu, waren hierom vooral van beteekenis omdat ze werden bijgewoond door tal van technici, waaronder men verschillende Fransche, Duitsche en andere daartoe opzettelijk over gekomen bnitenlaudsche ingenieurs op merkte en waarbij zich zelfs deskundigen, werkzaam aan het Panama-Kanaal, bevon den. Ook wij hebben die proeven bijge woond en mochten van verschillende zijden hooren verklaren, dat genoemde autoritei ten hoogelijk ingenomen, waren met de inrichting en werking cn vooral ook met de solide bewerking van het baggerwerk- tuig zelf, waarbij bovenal de doelmatige en praktische inrichting der kleinere stoom machines de aandacht trok, waarmede het gehecle werktuig wordt bestuurd en die een gewoon werkman in staat stellen, het werktuig in al zijn omvang te kunnen ge bruiken. Bovendien voorkomen diezelfde kleine of hulpmachines menige schade of defect cn verzekeren zij de regelmatige werking van bet geheel. Hun eenparig gevoelen was en daarop mogen we als Nederlanders trotsch zijn dat men hier to lande op het gebied van deze industrie, d. i. in het vervaardigen van werktuigen om groote massa's grond te verplaatsen, het buitenland verre vooruit is. Omtrent de werking en het gebruik van het werktuig het volgendeDe op- of uit gebaggerde grond wordt, na daartoe eerst in een reservoir gebroken en vloeibaar ge maakt te zijn, opgezogen en weggeperst de deur open en trad binnen. Yan de plaats, waar zij zich bevond, kon zij de twee rechtlijnige lanen in de geheele lengte overzien. Een dezer lanen leidde naar het kasteel. De andere kwam. uit op een prachtige groep eeuwenoude kastanjeboomen. Jeanue wilde juist de eerste laan doorloopen, toen zij in de verte on der de boomen twee bekoorlijke we zens ontwaarde, die langzaam, als het ware ineen gestrengeldnaast elkander voortliepen. Jeanue ont stelde; een zenuwachtige rilling over weldigde haar en zij greep den steel van haar rijzweep alsof het 't heft van een dolk was. Zij had Lucien en Madeleine, die twee dagen vroe ger getrouwd wa-en. herkend. Daar zijn ze' prevelde het meisje, welnu, zooveel te beter! Zij ijlde in de richting der kas tanjeboomen. Lucien en Madeleine liepen, zoo als wij zeiden, met de handen ineen tot op een afstand ran 200 meters en tot e»ne hoogte van bijna vijf meters opge voerd. Ruim 100 a 150 M1 grond kunnen op dia wijze in één uur tijds verwerkt en verplaatst worden (1). Vernuftig ook is de constructie van het geheele werktuig aan welks samenstelling slechts 183 werkdagen zijn besteed, die zoo is ingericht, dat het in zijn geheel uit elkander genomen en met scheepsgelegen heid naar zijne bestemming verzonden kan worden. Nog iets.. Wat groot verschil, zoo dach ten we, bij het zien ran zooveel leven en bedrijf, wat groot verschil bij andere plaatsen, waar zooveel gebrek aan werk lieerscht! Wat hier gebeurt, kan dat ook elders niet geschieden Waarom toch is er op de werf „Conrad" werk, terwijl op vele plaatsen elders zelfs geen spoor van leven of bedrijf aanwezig is P Zou het, voor een goed deel teu minste, niet hier aan liggen, dat er nog maar al te veel iiwlustrieelen zijn, die het werk thuis w a c h t e n en niet van plan zijn om elders te zoeken wat hier niet is te vinden? Gelukkig, dat we sedert korten lijd op voorbeelden kunnen wijzen, die van meer energie en ondernemingsgeest getuigen, dan we schier gewoon waren geraakt te ontmoeten. Het zijn Nederlandsche indus- trieelen ook, die thans te Buenos-Ayres, te Panama, te Rio de Janeiro en ook in Duitschland de uitvoering van groote werken hebben aangenomen. Trouwens onze industrie moet zich vooral iu het bui tenland voeden. Onze vaderen begrepen het ook zóó; onze 17de eeuwers wareD vrij- wat meer bij de hand dan onze 18 de eeuwers, ran wier slaperigheid en sufheid, helaas! nog maar al te veel restes zijn overgebleven. Haablem, 22 Nov. 1884. F. ALLAN. (1) Het hierbedoelde werktuig behoort echter uiet tot de grootste soort. Er zijn ei zclt's van zoodanige afmeting, dat de heei Figee ze niet hier zou kunnen bouwen, omdat de sluis te Spareudam tc klein is om ze door tc kunnen laten. We achten het daarom zeer in het belang van Haarlem, dat de Regecring zoo spoedig mo gelijk maatregelen neme om in dien onhoiidba- ren toestand van de sluis te Sparendam tc voorzien. Een der hoofdprijzen van de Am- sterdanische wereldtentoonstelling is getrokken door een inwoonster van Kuik, iemand afkomstig uit Gouda. De Nieuwe GoudascJie Ct. deelt het volgende mede omtrent de manier waarop de winster door de heeren, die met het afgeven der prijzen zijn belast, is behandeld. In gezelschap van een kenner wendde zij zich naar het gebouw, waarin de prijzen gedeponeerd zijn. en werd om te beginnen, gebracht voor een servies (de prijs bestaat uit een servies van vijftienhonderd stuks kristallen voorwerpen met zilver ge monteerd en opgegeven tot een waarde van 25.000 frs.) dat door den zaakkundige geoordeeld werd de werkelijke prijs niet te kunnen zijn. Ook een tweede stel dat aan geboden werd. kon niet als zooda nig aangemerkt worden, waarna eindelijk het werkelijke servies werd aangeboden. De heeren. die druk in het Fransch i en daarna in het Engelsch conver seerden, boden nu f 3000 voor het lot aan, waarin door den belang hebbende geen genoegen werd ge- j nomen. Nu begon men uit een an der vaatje te tappen en onderzocht het lot met eeue loup, 'waarop de I verklaring volgde, dat het lot niet echt was, daar het echte nummer zich te Parijs bevond. Yeel praten hielp niet en de eigenaar van het lot wendde zich dus tot de politie, welke I met de toedracht der zaak werd in kennis gesteld, terwijl het lot hij haar werd gedeponeerd. gestrengeld. De jouge vrou^ leunde op den arm van haar maD. Op Lu- ciens gelaat stond het geluk van een bekroonde liefde te lezen. Ma deleine's fraaie, zwarte oogen zagen kwijnend van liefdevuur neer; Lu cien boog zich naar zijn jonge le vensgezellin en sprak zeer zacht tot haar. Hun blikken smolten samen; zij hielden sprakeloos de handen in een. Zij waren gelukkig, hoogst ge lukkig. Hoezeer de minnende echtgeuooten ook in vervoering waren verzonken en het werkelijke leven hadden ver geten, hoorde Lucien toch eensklaps versnelde schreden achter zich na deren. Hij wendde zich om en ver bleekte. Deze vrouw, in amazonekostuum en die op nog een tamelijk grooten afstand verwijderd was, moest on tegenzeggelijk Jeanne Caillouët zijn. Lucien vermoedde geenszins, dat op dit oogenblik de bliksem tusschen De burgemeester van Laren (N.- Holland) verzoekt namens de ouders opsporing en bericht van Joanna Frederiks, oud 18 jaar, haar rood, kleeding" blauwbont: en haar zuster Jannetje, oud 13 jaar, haar zwart, dragende een bruin kleedje, jak en hoed met eene veer. Deze beiden meisjes zijn sedert 18 October ver mist en vermoedelijk met een ker miswagen vertrokken. Op 12 November werd aan Groot- veld door zijn patroon te Rotterdam opgedragen, bij een van diens klan ten een jasje af te geven, tegen be taling van f 4,25, aan welken last hij heeft voldaan. Hij is echter niet bij zijn patroon teruggekeerd, en heeft tevens medegenomen een aan zijn patroon toebehoorende demi- saison. Volgens geruchten zou hij zich naar Utrecht of Bergen-op-Zoom hebben begeven om te trachten, zich bij het Fransche leger te engagee- ren. Hij is 19 jaar oud en ziet scheel. De commissaris van politie in de le afdeeiing te Rotterdam ver zoekt opsporing. Men meldt aan de N. R. Ct. Niet minder dan 28 sollicitanten dingen naar den vacanten post van gemeente-secretaris te Ooster- en Wester-Blokker. Onder hen bevindt zich ook een schoenmaker, inwoner der gemeente. Op de vraag van een raadslid, bij wien hij zich als solli citant kwam aanmelden, of hij van de f 300 traktement, aan de betrek king verbonden, dacht te kunnen leven, antwoordde hij: «Wel nee, maar dat hoeft ok niet; bai dag lap ik skoene en bai eevend skraif 'k een paar uur, dat ken makkelijk». «Maar» vroeg het raadslid weer, «heb je de noodige kenuis van ad ministratie?» «Wel ja,» antwoordde onze sollicitant, «ik heb, moet je wete, soldaat weest, en den brocht ik de brieve voor de k'nel nee de post, zoodat je wel begraipe kenne, dat ik mit de adminstrasie niks niet verlegen zitte zei.» De officier van justitie te Maas tricht, daartoe uitgenoodigd door den procureur des Konings te Brussel, verzoekt opsporing en ainhouding van Louis Kajenberg, leeftijd 39 jaren, daglooner te Strombeek-Berer (arrondissement Brussel) en Vrijdag 14 Nov. jl. uit Gent vertrokken. Tegen hem is bevel van gevangen neming verleend ter zake van ver krachting en moord, gepleegd te Strombeek, in den nacht van 12 op 13 November jl., op Helena Vallé, echtgenoote van Dekersmaker, en van diefatal o. a. van eene som van 250 francs. Door de justitie in Belgie is aan die te Maastricht medegedeeld, dat zij ueeft aangehouden eenige per sonen die in 't bezit zijn gevonden van zilveren voorwerpen en gelds waarden. Men vermoedt dat het de daders zijn van den diefstal, gepleegd bij mevrouw W., te Meersen. Aan het station te Venloo had Zondag middag de machinist Frans Otjes het ongeluk onder een in gang zijnde locomotief te geraken, waar door hem de beide heenen zijn afge sneden en zijn arm zoodanig werd gekwetst, dat ook deze afgezet moest worden. De ongelukkige is een op passend echtgenoot en vader van twee kinderen. hem en Madeleine zou inslaan. Maar welke aanleiding er ook bestond! voor de tegenwoordigheid van de vergramde en dreigende Jeanne, dit reeds bracht schandaal te weeg, dit reeds was een onheil! Uilkomst scheen in dezen benarden toestand niet mogelijk, men moest de dingen, die komen zouden, afwachten. Lu cien keerde zich om en wachtte, terwijl hij den linkerarm om Ma deleine sloeg, ten einde haar tegen elke beleedigiug te vrijwaren. Hij hield het hoofd fier opgeheven, zijn oogopslag was kalm, terwijl hij de lippen verachtend samentrok. Made leine, die van al het gebeurde on kundig was g-ebleven, moest niet de i minste vrees koesteren. En toch voelde zij instinktmatig haar hart samenwringen, toch beefde zij in wendig. Jeanne bleef op drie passen van den burggraaf en zijn vrouw stil staan, en zeide met fonkelende oogen, Te Assen is de 85jarige weduwe Van der Zee, bijgenaamd de «ma- joorske», bijna verbrand. Zij was alleen tehuis. Naast den vuurpot zittende, viel zij door de een of an dere oorzaak van haren stoel en sleepte in dien val den vuurpot mede. Waarschijnlijk verdoofd door dan val, of door schrik verlamd, was het haar niet mogelijk zich te be wegen. Het vuur dat over en naast haar was gevallen, tastte hare klee deren aan en begon weldra groete vorderingen te maken. Door het geroep van een jongen, die de vrouw had hooren vallen, opmerkzaam ge worden, snelden de buren, Van Gel der en de vrouw van S. de Vries, toe, en poogdeD, door het uitstorten van eenige emmers water over de bewustelooze, het vuur te dooven, hetgeen hun ten slotte gelukte. Als vrouw van den sergeant-majoor Van der Zee in 1830 mede naar België getogen, oefende zij bij het leger de functie uit van marketentster. Zeker om bij haar «in den pas» te komen daar zij een gewichtigen post be kleedde, gaven de soldaten haar den eerenaam van «raajoorske». Dezen naam behield zij, zelfs ging hij op hare kinderen over. Bij het feest der oud-strijders, voor eenige jaren te Assen gehouden, ontbrak «ma- joorske» ook niet in den stoet, maar ging in kostuum den optocht mede maken. Als een bijzonderheid verdient ver melding-, dat uit de Weerdingerve- nen een 40,000 stuks baggerturf verzonden zijn met bestemming naar Engeland. Te Harlingen wordt dit product overgescheept. Dat electrisch licht niet alleen op groote stoombooten geschikt is, blijkt hieruit, dat door de firma Willem Smit Co. te Slikkerveer Zaterdag 11. de schroefstoomboot Thor V: van de onderneming Arie Smit, voor het vervoer van passagiers tusschen Put- tershoek en Dordrecht, met goed gevolg is verlicht geworden met 14 gloeilampen, ieder van 20 kaarsen. De boot is slechts 26 M. lang «n kan hoogstens 250 passagiers ver voeren, en toch is daarop voldoende ruimte gevonden voor de plaatsing van één dynamo en kleine stoom machine. Door de politie te Leeuwarden is Zaterdagavond in hechtenis genomen een jong- manspersoon die het som mige ingezetenen lastig had gemaakt en onder allerlei voorwendsels geld had weten machtig te worden. Aan het commissariaat van politie gaf hij voor Muller te zijn genaamd, doch 't bleek al spoedig, dat zijn naam Linck was en hij, als ontvluchte uit de bedelaarsgestichten in het Alge meen Politieblad was gesignaleerd. Mede zijn te Leeuwarden twee Duitschers aangehouden, die te Gro ningen diefstal van gouden en zil veren voorwerpen gepleeg-d en een I zilveren melkkan te Leeuwarden te gelde gemaakt hadden. In beide gevallen heeft de politie ee.ie goede vangst gedaaneen drie tal gevaarlijke personen zullen, door haar toedoenvoor geruimen tijd on- schadelijk zijn. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting ran 24 November. In deze zitting waren inge komen de geloofsbrieven van den heer de Bruijn Kops, die toegelaten en beëedigd werd, waarna de Kamer met zwoegendeu boezem, de armen over de borst gekruist, op doffen en afgemeten toon de volgende woorden, die door het onstuimig kloppen van haar hart hortend en stootend werden uitgebracht: Mijnheer de Villedieu, gij hebt het arme meisje niet willen geloo- ven, dat u hij God, bij haar ziel en bij de nagedachtenis van haar moe- Jder bezwoer, dat uw huwelijk on mogelijk was. Gij hebt deze plech tige waarschuwing in den wind ge slagen, gij hebt geweigerd haar aan te hooren, gij dacht zij liegt of zij is waanzinnig en gij zijt. uw weg voortgegaan! Weet gij, mijnheer de Villedieu, wat gij gedaan hebt? Gij hebt uw zuster gehuwd! Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2