POPULAIR HUIS- Ei dB** 2 e Jaargang. Vrijdag 28 November,T1884. No. 429. FE» ILLETON. De Wraak Tan (leu Mieter. ABONNEMENTSPRIJS' Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene feestdagen. Voor Haarlem per maand40 Cents. i Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicifé Etrangére G. 'DA ÜBE if Co., JOH. F. JONESStier., Earijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het, Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot. 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12>- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs cn leden der Ncderlandsclic Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs'met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het- Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben^ op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemseho Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar it 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het. Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—8 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, dc overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. leylers museum in de Damstraat Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag cn Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrij. Aan onze geabon- neerden wordt, me degedeeld dat op 1, 2 en 3 December a. s. de abon nementsgelden o ver de maand November zullen worden op gehaald, en bij de betaling tevens een lot voor de St. Ni- colaas-verloting op 5 Decem ber a. s. wordt overhandigd. De verloting heeft plaats in het lokaal Warmoesstraat 27 des middags ten 1 ure. De Administratie. Door de Administratie dezer Courant is het plan opgevat om even als 't vorige jaar, aan de geabon- neerden een keurige Wandka- lender voor 1885 aan te bieden. Deze Kalender biedt voor het adverteerend publiek eene goede ge legenheid aan om met vrucht, voor uiterst geringeu prijs eeu geheel jaar door te adverteereu. Men gelieve zich aan ons bureau, Kleine Houtstraat No. 9, voor de plaatsing der advertentiën aan te melden tot uiterlijk 5 December a. s. De advertentiën worden in drie grootten geplaatst en kos ten f 1.50, f 1.— en f 0.50. De Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. Na een debat van vescheidene dagen heeft de Belgische Kamer van Afgevaardigden thans de dis cussie ten einde gebracht over de interpellatie aangaande de binnen- landsche politiek. Er werd eene mo tie aangenomen door de rechter- tegen de linkerzijde, waarhij de Nu ar liet Eransch VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 57. Meermalen verviel hij door zijn zoogenaamde scherpzinnigheid in het ongerijmde. Dan bleef hij toch hals starrig volhouden en stelde met alle macht zijn drogredenen in de plaats van de tastbare feiten. Bij de ledeu der kamer van beschuldiging gold hij als een orakel. Wij wenschen niet alle rechters van instruktie in een zoodanig daglicht gesteld te zien. Wij behoeven dit niet eens te verzekeren. Maar de uitzondering bevestigt den regel. Van den sekretaris blijft ons wei nig te zeggen over, dan dat hij tot Kamer verklaarde voldaan te zijn over de inlichtingen der Regeering. In de gisteren gehouden zitting van den Duitschen Rijksdag sprak Bismarck o. a. het volgende, betrek king hebbende op den nieuwen Rijksdag: De uitsluiting van politici van be roep uit den Rijksdag zou slechts voordeelig zijnde zittingen van dat lichaam zouden korter worden, en het land heeft belang bij korte zit ting en. De enkele partijen strijden om de heerschappij157 leden van den Rijksdag voor den Keizer en het Duitsche rijk, 100 leden voor de almacht der Kerk. De Rijkskanselier verklaarde zich overtuigd, dat de vrijzinnigen, de socialisten en de mannen der volks partij eigenlijk republikeinen zijn. Zijne vroegere bezorgdheid, dat de eenheid van Duitschland eenmaal door gevaren zou worden bedreigd, moge alsnog ongegrond zijn geble ken, in de laatste tien jaren heeft Bismarck geen Rijksdag gezien, die op den naam van een nationalen band aanspraak kon maken. De Kanselier sprak beslist tegen de parlementaire regeering, gelijk die waarnaar de vrijzinnigen stre ven, en hij herinnerde eraan, dat hij niet alleen met den Rijksdag, maar ook met den Bondsraad in vrede moet leven, die een zeer gewichtig staatslichaam is, zonder hetwelk men niet voorwaarts kan gaan. De leden van den Duitschen Staatsraad hebben den indruk me degenomen, dat hunne eerste zit ting tevens hunne laatste is geweest. Het heeft een verkeerden indruk ge maakt, dat de enkele wezenlijke besluiten der vakafdeelingen over de wet op de postspaarbanken door de kategorie der onnadenkende pen- nelikkers behoorde. Op de laatste trede van het bordes ontmoette de prokureur den kamer dienaar van den graaf. Is mijnheer de Vezay op het kasteel, vroeg hij den knecht. Ja, mijnheer. Leid ons tot hem asjeblieft. Mijnheer de graaf is onpasse lijk. Ik zal eens gaan hooren of hij u kan ontvangen. Hij moet ons ontvangen, antwoordde de magistraat met klem. Geleid ons dus onmiddellijk. De kamerdienaardie ongerust begon te worden, gehoorzaamde lij delijk en liep voorop. Waarschijnlijk had de brigadier vooruit orders ontvangen, want zoo dra de drie zwartrokken in de ves tibule verdwenen waren, liet hij alle uitgangen bezetten en elke gerdarme kreeg bevel om niemand uit of in te laten. bet hals over kop bijeengeroepen plenum verscheidene leden der andere afdeelingen hadden Berlijn reeds verlaten op aandringen van den Rijkskanselier weder zijn op- Reis- en verblijfkosten hebben de leden van den Staatsraad niet ge had. De kroonprins heeft aan de' debatten niet deelgenomen. Men denkt er ook zelfs niet aan om den Staatsraad bijeen te roepen tot het beraadslagen over den ongunstigen financieelen toestand. In de academische kringen van Berlijn loopt het gerucht, dat de heer Schweniger van buitengewoon tot gewoon hoogleeraar zal verheven worden. Plet is haast ongelooflijk, maar het bewijst in elk geval, dat men bij de thans bestaande verhou dingen alles voor mogelijk houdt, zelfs bij ernstige mannen. De heer Windthorst verklaarde zich gistermiddag voor het «Ambts- gericht» ten gunste van den hertog van Cumberland, als opvolger op den Brunswijkschen troon. Bij bevelschrift van den goever- neur van Elzas-Lotliaringen zijn drie dagbladen geschorst, de Union de VAlsace-Lorraine, de Echo de Scheltigheim en de Feuille de Sainte- Odile. Het besluit is gemotiveerd door «de aanvallen en insinuatiën dier bladen, welke de bevolking tegen de Duitsche Regeering opzetten en den vrede in godsdienstig en poli tiek opzicht bedreigden.» Een politieke beteekenis wordt door de Fransche bladen aan de ongeregeldheden op den carrefour Lévis, waarvan wij in dit nummer melding maken, niet toegekend; ook buitenlandsche, als de Köln. Ztg. zien er geen politieke demonstratie in. De correspondent van deze laat ste merkt op, dat de meeste mani festanten er volstrekt niet hongerig of slecht gekleed uitzagen, wel had den velen geld overgehad voor spi- ritualia en wijn. De intransigente bladen geven na tuurlijk ook van dit voorval de schuld aan de Regeering. De Cri dupeuple noemt het een «valstrik en hinder laag door Ferry opgesteld.» De In- transiqeant spreekt van «Ferry den doodslager.» De Événement dreigt: «pas op de witte blouses!» Het blijkt uit al deze bladen dat de politie den opstand gemaakt heeft. De Mot d'oi'dre schildert, hoe de winkels ge sloten werden, en dus in de.i handel stilstand gebracht is gedurende dien Zondagmiddag. De France lïbre spreekt van uittarting, en zegt: «op het Ministerie rust al de verantwoor delijkheid van den treurigen toestand reeds; wat had het noodig nu op zettelijk de armen nog te komen uit dagen.» Reeds heeft de Parijsche rechtbank uitspraak gedaan in zake de rust verstoorders van Zondag. Al de Le- j schuldigden ontkenden. Alfred Fir- miu en Victor Merry, die agenten bedreigd hadden, werden veroordeeld tot 14 en 8 dagen gevangenis; Pieron, een der redenaars, wegens het dra gen van een degenstok en het be- leedigen van agenten, tot 12 maan den en 16 francs boete; Siegel, een recidivist, wegens het met steenen werpen, tot 4 maanden gevangenis en 2 jaar surveillance; Gauthier, wegens hetzelfde vergrijp,tot 14 da gen gevangenis; Souriceau, wegens oproerige kreten, tot 8 dagen ge vangenis; Balthazar, wegens aan zetting tot tegenstand, tot 10 dagen gevangenis; Alhinc, wegens hetzelf de vergrijp, tot 8 dagen gevangenis. Na den trap, waarvan men zich bij plechtige gelegenheden bediende, beklommen, de voorkamer en ont vangstzaal doorloopen te hebben kwam de kamerdienaar aan de deur van bet zaaltje, waarin de graaf zich bevond. Hii wendde zich tot de ongenoode gasten, wien hij tot gids had verstrekt en vroeg: Wien zal ik de eer hebben aan te dienen? Den prokureur des konings, antwoordde de Tesselières. Wij hebben graaf de Vezay ver laten, toen bij eenige dagen vroeger aan een hevigen jichtaanval leed en zijn rechterbeen, dat door deze pijn was aangetast, op een stapel kus sens had uitgestrekt. Den dag nadat Nicaise aan Lucien de Villedieu den brief van Jeaune had gebracht, was er plotseling beterschap in zijn toe stand merkbaar. De burggraaf, Be angstigd door den brief waarvan hij den wezenlijken, schrikbarenden zin nog niet vatte, en die van het meisje wier gevoelens te zijnen opzichte hij kende, de een of andere dwaze uitspatting vreesde, had de Vezay gesmeekt om toe te staan, dat de huwelijksvoltrekking vroeger zou plaats vinden. De graaf had eenigs- zins schoorvoetend het dringend ver zoek van zijn aanstaanden schoon zoon ingewilligd. Den volgenden dag reeds werden Lucien en Madeleine zonder eenigen praal, in tegenwoor digheid der vereischte vier getui gen, in de slotkapel kerkelijk inge zegend. Een uur te voren had de maire jvan het dorp de formaliteiten van het burgerlijk huwelijk voltrokken. De Vezay, hoezeer nog lijdende, kon zich op den arm van zijn ka merdienaar geleund, naar de kapel begeven en de plechtigheid bijwo nen, die Madeleine tot burggravin j de Villedieu verhief. I Van toen af werd hij gaandeweg De zaken van Mercier, Balin en Siméon werden nog aangehouden. Danonville ontving 8 dagen gevan genisstraf wegens het beleedigen van agenten; Chantsaudie 25 frs. boete wegens het dragen van een stok met looden knop; Degrette, ondanks de warme verdediging van zijn advo caat, 20 dagen wegens het werpen van een straatsteen tegen de borst van een agent, waardoor deze op den grond viel. De heer Ferry voerde in de Ka mer gisteren het woord en zeide, dat het Kabinet heeft gemeend het hem door het Parlement opgedragen mandaat te vervullen door Rivière te wreken, en de plaatsen aan de Delta te bezetten; wat de militaire operaties aangaat, verwees hij naar de verslagen der legerhoofden. De heer Ferry bracht hulde aan de troe pen en aan generaal Millot(toejuichin gen). en roemde de positie van Frank rijk in Tonkin, die gunstig wordt door de bronnen der kolonie. Ten slotte deponeerde hij een nieuwe kredietaanvraag van 43 miljoen voor Tonkin toejuiching De Kamer was zeer aandachtig; slechts enkele onbeteekenende inci denten hadden plaats. Op verzoek van den heer Ferry werd de zitting verdaagd. lil de couloirs der Kamer van af gevaardigden hoorde men, dat in de vergadering der Democratische Unie de heer Ribot de noodzakelijkheid heeft betoogd en volgehouden, om bij de stemming over het nieuwe krediet het vertrouwen in de Regee ring te weigeren. De groep nam geen besluit. Figaro voorspelt dat het ministe rie-Ferry bij de Tonkin-kwestie 125 a 150 stemmen meerderheid zal heb ben. De Etoile Beige is minder ver trouwend zij rekent aldusTonkin- beter en op het oogenblik, dat wij hem op het zaaltje wedervinden kon hij zonder iemands hulp lang zaam door de kamer wandelen. Dit had plaats op den 17eu Sep tember 1840. De graaf was droevig. Smartelijke herinneringen en een akelig voorgevoel bestormden zijn gemoed. Elk jaar herhaalde zich deze treurige gemoedsstemming te gen den 20en September, den ramp zaligen jaarlijksehen terugblik, op een noodlottigen nacht. De graaf kon het zich nimmer vergeven, dat hij voorheen maar al te rechtvaar- dig wraak had genomen en hoewel alles op ridderlijke wijs was ge schied, kwam het hem toch voor, dat het bloed, voor twintig jaar ver goten, nog tegea hem om voldoe ning riep. Door wroeging gefolterd, was hij vroegtijdig vergrijsd. Voorzeker, de graaf zou niet ge aarzeld hebben om zijn laatste le vensjaren op te offeren ten einde

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1