2e Jaargang. FEUILLETON. Zaterdag 29 November 1884. No. 430. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Lm- en algemeene Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DA UB E Co., JOII. F. JONES. Sn er., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 2 5 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot; 4 uur op Zon- en Feestdagen van 121- tot 4 unr- Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijdë" 2e denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op tertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drccfzijdc lc deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toepng 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijvtrhcid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst, en geschiedenis, vooral van Nederland en meer hijzonder van het Haarlcmschc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 1 gulden. Museum der stad Iloarlem op het Pandhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 unr, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 unr tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.— 1eylers Woensdag de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1— 11—3 t i Donderdag Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag t —3 uur. Toegang (deur Ondegrocnmarkt) vrij. Zaterdag v i 1—4 t Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Aan onze geabon- ftfiHESr neerden wordt me- degedeeld dat op 1, 2 en 3 December a. s. de abon nementsgelden over de maand November zullen worden op gehaald, en bij de betaling tevens een lot voor de St. Ni- colaas-verloting op 5 Decem ber a. s. wordt overhandigd. De verloting heeft plaats in het lokaal Warmoesstraat 27, des middags ten 1 ure. De Administratie. Door de Administratie dezer Courant is het plan opgevat om even 't vorige jaar, aan de geabon- neerden een keurigen Wandka- lender voor 1885 aan te bieden. Deze Kalender biedt voor het adverteerend publiek eene goede ge legenheid aan om met vrucht, voor uiterst geriugeu prijs een geheel jaar door te adverteer en. Men gelieve zich aan ons bureau, Kleine Houtstraat No. 9, voor de plaatsing der advertentiën aan te melden tot uiterlijk 5 December a. s. De advertentiën worden in drie grootten geplaatst en kos ten f 1.50, f 1.— en f 0.50. Da Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. De Association libérale te Brussel ging Woensdagavond tot vernieu wing van haar bureau over. Tot president werd de candidaat der ge matigden, de oud-minister van on derwijs Van Humbeeck, gekozen, met 1929 stemmen; de candidaat der progressisten bad 1641 stemmen op zich vereenigd. Naar het Eranscli VAN XAVIER DE MONTJËN. 58. Dus waart gij in 1820 veertig jaar oud? Het cijfer 1820 deed de Vezay zoo zichtbaar ontstellen, dat de minst scherpzinnige zijn verwarring moest opmerken. De prokureur zag hierin een aanwijzing van schuld en be treurde zulks innig. De rechter van instruktie glimlachte en wreef zich vergenoegd de handen. Moet ik tot 1820 in den geest teruggaan? vroeg de graaf, ter wijl hij een geweldige pogingdeed om zich goed te houden. Ja, mijnheer. In de gisteren te Berlijn gehou den zitting der conferentie beeft de commissie baar rapport in.ediend: de daarin vervatte voorstellen be treffende de grenzen van het C'ongo- bekken, werden in alle essentieele punten goedgekeurd. Daartoe be hoort ook de wensch waarmede de conferentie zich vereenigt, dat het Congo-gebied in oostelijke richting zal worden uitgebreid, met behoud van de aldaar bestaande soevereini- teitsrechten, welke in Zanzibar door Portugal en door een inlandschen koning uitgeoefend worden. Tot de regeling der hierop betrekking heb bende kwestiën zullen de mogend heden hare goede diensten aanbie den. Om over enkele bijzonderheden een oordeel uit te spreken, zal eene commissie worden gevormd, waarin waarschijnlijk weder dezelfde staten vertegenwoordigd zullen zijn. Wan neer deze commissie baar taak beeft volbracht, zal eene afzonderlijke commissie van redactie worden be noemd, om al de genomen besluiten te formuleeren. De behandeling van het door mevrouw Von Kolemine ingesteld appèl tegen de door het Hessische «Ober-Landesgericht» uitgesproken echtscheiding zal den 12en Decem ber voor het hof in Leipzig plaats hebben. In de couloirs der Fransche Ka mer werd verzekerd, dat de com missie voor de Tonkin-credieten met 7 tegen 4 stemmen, het nieuwe, door Ferry aangevraagde crediet van 4-3 millioen francs heeft goedgekeurd. Naar aan Figaro bericht wordt, is het op verzoek van den Sultan van Turkije, dat de Fransche re geering Ibrakim-bey, den gewezen secretaris van Ismaïl-Pacha, bevel heeft gegeven Parijs te verlaten. Het jaar 1820 staat mij nog helder en duidelijk voor. Zijt gij daar wel zeker van? Ja, mijnheer. Dan herinnert gij u ongetwij feld den nacht van 20 September. En wolk toog over de Vezay's blikken. Achzoo ik nu kon sterven dacht hij. HET GERECHTELIJK VERHOOR. Bedaar, mijnheer de graaf, zeide de prokureur des konings, wien het niet ontging dat de Vezay de krachten begaven. Ik ben kalm, volkomen kalm, verzekerde deze, na een oogenblik te hebben» gezwegen. Dan herhaal ik de vraag, die ik zooeven tot u richtte. Herinnert gij u den nacht van den 20en Sep tember 1820? Zeer duidelijk, mijnheer. Deze diplomaat maakte ijverig pro- gaganda voor het herstel van zijn meester als Khedive in Egypte. De persoon die onlangs den Khe dive op de wandeling in het Palais- Royal een slag in het gezicht gaf, zal. naar aan de Indépendance ge meld wordt, te Genève eene bro chure doen verschijnenIsmaël gifiè. Gisteren zijn te Montceau-les-Mi- nes een en twintig anarchisten ge arresteerd. Inlandsche kooplieden hebben te Dongola aan den correspondent van Daily Netvs bericht gebracht, dat generaal Gordon, door het ge brek aan voedsel in verlegenheid gebracht, aan een aantal oude man nen en vrouwen verlof heeft ge geven om Karthoem te verlaten; die bejaarden verkozen het bij de bevriende stammen in de dorpen bun leven te wagen dan in de stad den hongerdood te sterven. Een der gelijk gerucht was ook uit andere bron den correspondent reeds ter oore Des Mahdi's troepen bedreigen, volgens die zegslieden, al de kara vaanroutes die op de rivier bij Deb- bah uitloopen, zoodat noch kameelen, noch eeuig vee voor deEngelscheu daarlangs kunnen vervoerd worden. Deze tijding heeft stellig bevestiging noodig. De Mahdi zou te Marguiat zijn bij den Ambukol-Khartoem-weg. De Engelsclie Regeering heeft geenerlei bericht ontvangen omtrent de overeenkomst tusschen den Kaap- schen premier Upington en de vrij buiters van Becbuanaland, waarvan de telegraaf melding heeft gemaakt. Zoolang deze geruchten door den goeverneur der Kaapkolonie, Sir Hercules Robinson, niet bevestigd zijn, zal de Regeering de tot nu toe Deze nacht van twintig jaar herwaarts is dus door een bijzonder opmerkenswaardig feit in uw ge heugen gegrift? Ja, mijnheer. Door welk? Er zijn drie voorvallen waar onder twee van hoogst droevigen aard. Ten eerste trof mij het onge luk. dat ik mijn vrouw verloor. Ver volgens woedde een orkaan over deze landstreek zooals men bij men- schenheugenis niet beleefd had. Ten slotte is gedurende dezen heil- loozen nacht een mijner boezem vrienden noodlottigerwijs omgeko men. Noem ons dezen persoon als het u belieft, mijnheer. De Vezay's lippen trilden en hij verbleekte. Hij antwoordde evenwel zonder dralenBurggraaf Armand de Villedieu. Op welke wijs is hij gestorven Door zijn paard in de golven door haar genomen maatregelen en beschikkingen handhaven. De vrijbuiters vau bet land Go- sen hebben de hun door den minis ter van de Kaap, den heer Upington, aangeboden voorwaarden aangeno men, volgens welke Bechuanaland bij de Kaap zal worden geannexeerd de stroopers zullen bet grondgebied van Montsioa ontruimen; deTrans- vaal-conventie zal ten uitvoer wor den gelegd, en de rechten, verze kerd onder bescherming van het gezag der koningin, zullen worden geëerbiedigd. In afwachting, dat de thans getroffen schikking door de Eugelsche regeering zal zijn goed gekeurd, zal de regeering van de Kaap een administrateur aanstellen. Havas ontvangt uit Shanghai van 27 November een telegram, meldend dat binnen twee dagen Chineesclie kruisers met onbekende bestemming zullen vertrekken. Zij hebben ver scheidene Duitschers aan boord. Drie Chineesche schepen werden Woensdag ontmoet, in Zuidwaart- sche richting steveuend, waarschijn lijk naar Foo-Chow of Formosa. Woensdag hebben zich te Madrid nieuwe verschijnselen van agitatie voorgedaan onder de studenten, welke van de colleges afwezig ge bleven zijn. Daar eenige professoren een tegen-protest onderteekend heb ben, heeft de decanus van de me dische faculteit zijn ontslag genomen. De prefect van Toledo heeft sta king der passagierstreinen bevolen. De Fransehe zaakgelastigde heeft volkomen satisfactie verkregen voor de te Fez voorgekomen incidenten. De sultan richtte tot Ordega een brief, waarin de willekeurige hande- der Loire medegesleept, zonken te gelijkertijd met hem zijn knecht en beide paarden in de diepte. Inderdaad een vreeselijke ramp! Weet men waar mijnheer de Ville dieu in het holst van den nacht vandaan kwam? Neen, mijnheer; ik ten minste heb het nimmer geweten. Is zijn lijk weergevonden? Neen, mijnheer. Dat van zijn knecht? Ja, den volgenden dag Gij zeidet daar zooeven, dat mijnheer de Villedieu tot uw in tiemste vrienden behoorde Hij was misschien mijn beste vriend. Eergisteren trad zijn eenige zoon met mijn eenige dochter in het huwelijk. De prokureur des konings maakte een gebaar van de uiterste verbazing. Hebt gij uw dochter aan den eenigen zoon van mijnheer de Vil ledieu uitgehuwd? lingen der Marokkaauscbe ambte naren gelaakt worden. Saluutscho ten zijn gewisseld tusschen de Suf- fren en de forten der stad. Deze schikking van het geschil zal tengevolge hebben, dat de vei ligheid der vreemdelingen, die te Marokko wonen, vermeerderd wordt. K1\\Ë\LA\1). Haarlem, 28 November 1884. Dinsdagavond werd in het Nuts- lokaal, Zijlstraat alhier, het honderd jarig bestaan van het Nut in eene «huiselijke herdenking» gevierd. Een groot aantal leden hadden zich der waarts begeven. De zaal was keurig met groen en vlaggendoek versierd, waartusschen de portretten der stich ters van de Mij. tot Nut van 't Alge meen, Jan en Martinus Nieuwen- huyzen, prijkten. De heer Slangen opende de ver gadering met eene korte toespraak, waarin hij de redenen aanhaalde, die het bestuur hadden gedreven om de feestviering van het honderdjarig bestaan zoo eenvoudig te doen plaats hebben. Indien het mogelijk geweest ware, zoude het bestuur toch nog gaarne één ding hebben willen doen, nl. liet plaatsen van een gedenksteen in den gevel van het huis, waarin hier ter stede Jan Nieuwenhuyzen werd geboren, doch het kou ondanks alle bemoeiingen niet worden uitge vonden, welk het geboortehuis van den stiehter der Maatschappij was geweest. De heer Kruseman hield vervol gens eene welsprekende rede over de rijke vruchten, die het werk van J. en M. Nieuwenhuyzen heeft ge dragen. De aanwezige portretten der beide stichters, toebehoorende aan zijne echtgenoote, achterkleindochter Ja, mijnheer. Is dit zoo vreemd? De prokureur des konings ant woordde niet. Hij scheen geheel door een smarteliike en diepe be zorgdheid overweldigd. Plotseliug maakte hij een gebaar als iemand die zich in het onvermijdelijke gaat schikken en zeideBezit gij moed mijnheer de graat? Dat denk ik wel; maar waarom j zou ik vandaag meer dan anders er j behoefte aan hebben i Omdat ik woorden zal uiten, die u op het allersmartelijkst in uw i ziel en in uw eer moeten aantasten. 1 Mijn eer heeft geen smet te duchten. Ik hoop het vurig. Ik luister en beu op alles voor bereid. Een duidelijk geformuleerde be schuldiging, zooal niet op onom- stootelijke bewijzen steunende dan toch op zware vermoedens berus tende, is mij aangebracht.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1