POPULAIR IE® M ADYIRTIRTIEBLAD. FEUILLETON. Da fraai van fles MeMer. ie Jaargang. Dinsdag- 2 December 1884. No. 432. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenemen Zon- en algsmesne Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland.-. Compaq 1JA UBE Co., JOU. F. JOH ES, Sue. ie Génerale de Publicité Etrangcre G. I. Parijs, 31 bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- cn Feestdagen van 121 tot 4 uur. Kinderen beneden de S jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegafig rij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drcefzijdc 2c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 ceuts per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlaudsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Urcefeijde lc deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, loden met J dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst cn geschiedenis, vooral van Nederland cn meer bijzonder \an het Haarlemsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op londagcu kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kindereu beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten -, kinderen van 8 tot 14 jaren uiet dan onder behoorlijk geleide. leylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen var 11—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (dettr Oudegroeninarkti vrij. gJSfT" Aan onze geabonneer- den wordt medegedeeld dat op 1,2 en 3 December a.sde abon nementsgelden over de maand November zullen worden op gehaald, en bij de betaling tevens een lot voor de St. Ni- colaas-verloting op 5 Decem ber a. s. wordt overhandigd. De verloting heeft plaats in het lokaal War moesstraat 27 des middags ten 1 ure. Df. Administratie. Door de Administratie dezer Courant is het plan opgevat om even als 't vorige jaar, aan de geabon- neerden een keurigen Wandka- lender voor 1885 aan te bieden. Deze Kalender biedt voor het adverteerend publiek eene goede ge legenheid aan 0121 met vrucht, voor uiterst geringen prijs een geheel jaar door te adverteeren. Men gelieve zich aan ons bureau, Kleine Houtstraat No. 9, voor de plaatsing der advertentiën aan te melden tot uiterlijk 5 December a. s. De advertentiën worden in drie grootten geplaatst en kos ten f 1.50, f 1.en f 0.50. De Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. De Observer heeft reden om te gelooven, dat vorst Bismarck, na de ontvangst van de Engelsehe voorstellen tot regeling der Egyp tische financiën, verklaart heeft, dat hij iedere reductie van de rente der Egyptische schuld onaannemelijk achtte, indien niet tegelijkertijd de behoorlijke uitbetaling der vermin derde rente werd gewaarborgd. Niettegenstaande de zeer ongun stige wersgesteldheid was te Londen eene groote scnare van belangstellen den opgekomen, om de voordracht van prof. Beesly bij te wonen over den driehonderdjarigen gedenkdag van den dood van prins Willem den Zwijger. De spreker beschreef uit voerig de loopbaan van den Oranje- vor&t; herhaaldeliik stond hij stil bij de edele verdiensten van den prins voor de zaak van zijn vader land, van de vrijheid en de mensch- heid. Engeland, zoo zeide professor Beesly, heeft den Zwijger veel te danken. Zonder de bemoeiingen der helden uit dien stam, zou Engeland nooit geworden zijn, wat het thans is. Daarom hoopt de spreker, dat Engeland nooit lijdelijk zal toezien, wanneer eenige mogendheid de. on afhankelijkheid aanrandt van Neder land, welks geschiedenis zoo rijk is aan kostbare lessen. Engeland moet desnoods den laatsteu penning en laatsten soldaat opofferen, om Neder- laud's zelfstandigheid ongeschonden te handhaven. (De voordracht over The Tercen tenary of William the Silentwaarop bovenstaande mededeeliug doelt, is volgens aankondiging gehouden door prof. Beesly van University College, een welbekend leider der Eogelsché positivisten, die ook de steller was van het manifest der positivisten, dat ter gelegenheid van 10 Juni verschenen is.) Zaterdagmiddag heeft in het Zui den van Ierland, te Tralee, waar de heer Hussey, een der grootste landagenten, woont, een dynamiet- aanslag plaats gehad. Zijne woning werd zwaar beschadigd, maar de agent zelf en zijne familie bleven ongedeerd. De heer Hussey ver klaarde dat de toestand in zijne om- Naar het Fransch VAN XAVIFit D15 MONTÉPIN. 60. Gii wachtr.et den burggraaf dan waarschijnlijk? Ik wachtte hem. In weerwil van den orkaan: waarvan gij gesproken hebt? Wat kon mij de orkaan schelen. Maar ik meende toch uit uw; eigen woorden te moeten opmaken, j dat mijnheer de Villediea uw boe-' zemvriend was? Mij was het geweest, ant- woordde de graaf op gesmoorden toon. Was hij het dan niet meer? Neeu. i Hij had u dus grievend be- j leedigd Ja. Wat was die beleediging? De graaf zweeg. De prokureur vervolgde Om op het duel terug te ko-1 men gij hebt van degens gespro- ken, hebt gij op den degen geduel- leerd Ja. De burggraaf had derhalve' een degen Neen, maar ik had er twee. Omdat gij op dit duel waart' voorbereid Ja. Is de burggraaf terstond be zweken Na een hardnekkigeu strijd van eenige minuten. Toen viel hij morsdood? Hij had nog den tijd om eenige woorden te uiten en mij een por tefeuille te overhandigen. geving dit jaar ellendiger is dan ooit, en dat hij juist van plan was zijn woning voor den geheelen win ter te verlaten. Zijne dienstboden waren reeds vertrokken. Reeds meer- malen, sedert het begin der Land- leayue-SLgit&üe, was tegen den heer j Hussey een aanslag gepleegd. Deze gebeurtenis is een antwoord aan hen die beweerden dat in Ierland een vreedzame toestand heerschte en de doortastende maatregelen, om de daden der dynamiet-mannen te onderdrukken, afkeurden. In de Zaterdag gehouden verga dering van d® commissie der Congo- conferentie te Berlijn werd men het eens over de nog overgebleven speciale punten, met name over de kwestie van het opmaken van het rapport. Heden is er zitting van de Con ferentie, waarin het tweede punt van het ontwerp, de verklaring van vrije scheepvaart op den Congo en den Niger, behandeld zal worden. Het Berliner Tageblatt meldt, dat Stanley heden weder naar Londen vertrekt en VIndëpendance Beige voegt erbij, dat Stanley daar con ferenties gaat houden, om binnen kort weer naar Berlijn terug te keeren. De Franseïie ministerraad beeft besloten tot verhooging van de rech ten op het buitenlandsche graan met twee frank: zij zouden dus voort- aau, met de reeds bestaande 60 cen times, 2.60 frank bedragen. De Kamer van afgevaardigden heeft de beraadslaging over het ont werp, betreffende de verkiezing van den Senaat, aangevangen, en na eene korte algemeene discussie de eerste paragraaf aangenomen, welke het Wat bevatte deze? Familiepapieren. Wat moest gij er mee doen? Ze aan zijn zoon overgeven. Hebt gij u van dezen plicht gekweten Ja. Hoe zoo? De portefeuille is op het kas teel de Villedieu gebracht en op een in het oog vallende plaats gelegd. Door u? Neen. Door wien dan? Door een mijner dienaren. Wien gij al het gebeurde in vertrouwen hebt medegedeeld? Die man wist van alles af. Was hij bij het duel tegen woordig Ja. Welnu, dan kan hij getuigenis afleggen. Leeft hij nog? Dat weet ik volstrekt niet. Zonderling! aantal senatoren op 300 bepaalt, van welke 75 gekozen worden door den Senaat. In den Senaat deponeerde de heer Ferry de Tonkin-kredieten, die naar eene speciale commissie werden ver zonden. De cholera te Parijs wordt als geëindigd beschouwd: sedert het begin der week werden geen bulle tins meer uitgegeven. De meest bezochte plaats is thans Toledo in Spanje; in de Zuidelijke provinciën komen in verscheidene steden nog telkens gevallen voor, ook te Madrid. De correspondent van den Stan dard te Parijs heeft Woensdagavond weder eene anarchistische vergade ring bijgewoond. Er werd overeen gekomen dat de regeering voor werk en kostelooze woning moest zorgen, en dat, om haar hiertoe over te ha len. eene groote openbare meeting op de Place de la République (vroe ger de Place dn Chhteau d'Eau) zou gehouden worden. Toen de datum van deze demon stratie bepaald zou worden, werd de correspondent buiten de deur gezet. Volgens een dépêche van Lloyds is aan boord van het Fransehe oor logsvaartuig Rigault de Genouilly te Formosa, een stoomketel ge sprongen, ten gevolge waarvan 13 personen werden gedood. Eene officieele dépêche deelt mede, dat de politie van Key West is over gegaan tot het arresteeren van Cu banen, gewezen opstandelingen, die zich gereed maakten, naar Cuba te vertrekken. BIWËALAM). Haarlem, 1 December 1884. Zaterdagnacht ten ruim 12 ure heelt alhier een begin van brand plaats gehad in de werkplaats van den kuiper J. D. K., gelegen in de Zoetestraat. De brand werd door de bureu ontdekt, die door het intrap pen der voordeur zich toegang ver schaften en den brand met emmers waters hebben gebluscht. Bij hunne komst in de kuiperij hadden zij en de inmiddels geroepen politieagenten waargenomen, dat een brandende kaars opzettelijk was geplaatst on der eene groote hoeveelheid duigen, afkomstig van petroleumvaten,waar van er reeds vlam hadden gevat, terwijl op eene andere plaats 111 de kuiperij, een aantal dergelijke duigen flink aan het branden waren. Van deze vermoedelijke brandstichting is door de politie proces-verbaal opge maakt. K. is zeer verslaafd aan het gebruik van sterken drank en was een uur vóór den brand in beschon ken toestand in de nabijheid van zijn werkplaats gezien. Gistermorgen is een broodbak kersknecht bij het lossen van meel uit een schuit, liggende in 't Spaarne alhier, van de loopplank gevallen, eerst tegen dit vaartuig en daarna j te water, waarbij hij aan het hoofd belangrijk is verwoud en bovendien J een arm heeft gebroken. I Bij de akte-examens middelbaar onderwijs is Zaterdag jl. o. a. toege- I laten voor boekhouden (huisonder wijs) de heer L. van Leeuwen alhier. Die man heeft het land ver laten. Sinds wanneer? Sedert twintig jaar. Hoeveel tijd na den nacht van den 20en September. Twee of drie dagen later. Welke betrekking bekleedde hij onder uw dienstpersoneel? Hij was koddebeier. En zijn naam? Caillouet. De prokureur raadpleegde eenige met potlood geschreven noten op zijn portefeuille. Vervolgens vroeg hijCaillouet is eensklaps ver dwenen? Ja. J En heeft zijn vrouw achter gelaten? j Ja. I Op uw bevel? i Neen. Wat! hebt gij hem niet gelast 1 liet land te verlaten? i Naar wij vernemen, zijn tot ridder der Orde van den Nederl. Leeuw (benoemd de heereu J. F. Creraerte Haarlem, P. W. Jansen en W. H. i Van Leeuwen te Amsterdam, wegens i Neen. Mijnheer de graaf, let op uw woorden. Uw antwoord is van groot gewicht en kan een zwaren last op ju iaden. Ik neem niets van het gespro- keue terug. Ik zeg u nogmaals: wees voor- j zich tig. j Ik spreek de waarheid. Alzoo houdt gij Maande, dat 'Caillouet niet op uw uitdrukkelijk bevel uit het land is geweken? j Ja. Hoe is het dan nn'gelijk, mijn heer de graaf, dat acht dagen na j den nacht van den 20en September 1 een door u geteekenden wissel van twintig duizend franks aan dien- zelfden Caillouet door uw bankier te Nantes werd uitbetaald? De Vezay was verbluft en be- wvaarde het stilzwijgen. Was deze wissel gestolen?^ vroeg de prokureur des kon»-.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1