2e Jaargang. Vrijdag 5 December 1884. No. 435. FEUILLETON. De fraai Tan den Koddebeier. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenimen Zen- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseer en aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Bui lid té Etrangère G. L. DAVBE 4" Oo., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Mont mart re. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12{ tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. To nc Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefeijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie .Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op wrtooo van dip'oma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drcefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en Uden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10— 5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar l 1 zuiden Museum der stad Iluarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondaeen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen Inlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 nur. Teglers bibliotheek. Geopend M oensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Woemsdag en Zaterdag van 2—4 nur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.- 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gsopend ALGEMEEN OVERZICHT. De Duitsche Rijksdag behan delde gisteren het voorstelWindt- horst betreffende de verban nings- wet. De Rijkskanselier verklaarde, dat deze herhaling van een eerst kort geleden afgewezen voorstel van geringschatting van den Bondsraad getuigt. De wet is onder de beide vorige ministers van eeredienst niet meer toegepast. De houding van het Centrum maakt eene overstemming met Rome zeer moeilijk: Pruisen kan de genoemde wet niet laten varen, ten minste niet voor de Pool- sche streken; voor het aartsbisdom Posen zal het slechts een praelaat toelaten, die geene sympathie koes tert voor het streven om Westelijk Pruisen van Opper-Silezië af te schei den. De onderhandelingen van Pruisen met de Curie zijn, trots Pruisen's concessies, sedert 1878 zonder gevolg gebleven, doch nog hangende. De regeering is bereid te wachtenzij wil verder gaan met de concessies, ten einde den toestand van vrede te herstellen, maar onder voorwaarde dat ook van de zijde van Rome con cessies zullen volgen. In den Franschen Senaat heeft de gewezen minister van onderwijs Bardoux voorgesteld dat de terecht stellingen in het vervolg niet meer in het openbaar, maar in de gevan genis zouden plaats hebben. De heer de Gavardie heeft uit naam der rechterzijde een enquête voorgesteld, die tusschen de eerste en de tweede lezing der wet zal plaats hebben. Men vraagt zich af, bij wien men om gegevens zal gaan. Bij de veroordeelden? Bij de beu- Naar het Fransch VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 63. HET VERTREK. Het proces-verhaal van het eerste verhoor was zeer kort. Het konsta- teerde eenig en alleen dat de heer de Vezay volgens zijn eigen beken tenis in den nacht van 20 Septem ber 1820 den burggraaf Armand de Villedieu had gedood, met de bij voeging dat de dood niet aan sluip moord maar aan een ridderlijk ge vecht was toe te schrijven. Daar de wet eischte dat de Vezay dit proces verbaal moest voorgelezen worden, alvorens hij het onderteekende en len Bij de magistraten die verplicht worden de terechtstellingen bij te wonen? Of bij het publiek van de laagste soort, dat naar die terecht stellingen stroomt? De heer de Gavardie heeft daar omtrent niets aangewezen. In parlementaire kringen meent mendat het aannemen van het amendement-Floquet niet eene mi- nisterieele crisis zal medebrengen. De heer Waldeck-Rousseau gaf vrij levendig het voornemen te kennen om af te treden, maar zijn vrienden deden hem opmerken dat hij niet persoonlijk getroffen was, en dat het kabinet óf collectief zijn ontslag moest nemen óf in zijn geheel aan blijven. Men meent dat de ministerraad, die tegen morgen bijeengeroepen is, zal besluiten de discussie over de hervorming der kieswet van den Senaat in de Kamer te laten afloo- pen. De Senaat zal dan het ontwerp waarschijnlijk wijzigen, en als het voor de tweede maal in het Palais- Bourbon komt, zal de Kamer het aldus gewijzigd moeten aannemen, of de wet van 1875 behouden. Men meldt aan den Temps uit Rome, dat kardinaal Jacobini als staatssecretaris door kardinaal Lau- renzi vervangen zou worden; mgr. Laurenzi zou thans reeds met den heer von Schloezer alle kwesties, op Duitschland betrekking hebbende, behandelen. De Gaceta bevatte gisteren een decreet waarbij de quarantaine in Spanje voor de personen en goe deren, uit Italië en het zuiden van Frankrijk komend, wordt opgeheven. De reizigers, die rechtstreeks uit Parijs komen, zullen slechts aan een observatie-termijn van drie dagen de prokureur des konings henevens de rechter van instruktie, voor hem de verdwijning van het lijk tot nader orde wilden verborgen houden, werd van het bezoek in de onderaardsche gangen volstrekt geen gewag ge maakt. Toen dit voorloopig werk was geëindigd en met luide en dui delijke stem door den secretaris voor gelezen, zette de Vezay, daartoe op gevorderd, werktuigelijk zijn hand- teekening op de plaats, die hem tot dit einde was aangewezen. Hij zou zijn doodvonnis geteekend hebben, zonder er zich eenigszins meer om te bekommeren. Hij gaf zich reken schap noch van de vragen die men tot hem richtte, noch van de gevol gen die daaruit konden voortsprui ten. Hij scheen wezenlijk uit een diepen slaap te ontwaken, toen de prokureur des koning tot hem zeide: Wij vertrekken, mijnheer. Ach! riep de graaf uit, alles ie dus afgeloopen? onderworpen zijn; en deze maatre gel zelf zal met 12 Dec. ophouden. Lord Ripon, de aftredende onder koning van Engelsch-Indiëis Dinsdag te Calcutta aangekomen en daar, volgens een telegram aan de Engelsche bladendoor onafzien bare scharen van inlanders met groote geestdrift ontvangen. Daar men van Engelsche zijde den onder koning juist zijne sympathie met de inlanders ten laste heeft gelegd, heeft deze geestdriftvolle ontvangst van den vertrekkenden onderkoning veel van eene demonstratie tegen zijn opvolger. Uit Shanghai wordt aan de Times geschreven, dat de tegenwoordige tactiek der Chineezen in Tonkin hierin bestaat, dat zij, na eene schijn baar aanvallende beweging, telkens zoo spoedig mogelijk terugtrekken, om daardoor de Franschen in ge vaarlijke passen te lokken. De Chi- neesche autoriteiten beweren, dat binnen korten tijd geheel Tonkin op de Franschen zal zijn heroverd. Het is voor de Franschen geluk kig, dat de Chineezen zoo openhar tig zijn in hunne mededeelingen. Aan de Neuc Freie Presse wordt uit Londen gemeld, dat thans van Engelsche zijde werkelijk ernstige pogingen worden aangewend, om aan het conflict tusschen Frankrijk en China door bemiddeling een einde te maken. De Times ontvangt uit Hongkong van 2 December bericht, dat op de Fransche vloot de cholera is uitge broken. De eerste minister der Kaapko lonie, te Rooigrond eene rede hou dend, maakte de zaak der Hollan ders tot de zijne, gaf zijne sympathie Ja, mijnheer. Welnu, des te heter. Het is goed dat er spoedig een einde aan komt. Verlangt gij dat ik uw kamer dienaar gelaste een valies gereed te maken Waartoe zou zulks dienen? Om het een en ander in te pakken, waaraan gij de dringendste behoefte zult hebben. Ik heb niets noodig. Maar toch linnengoed? Onnoodig, dit zal mij wel toe gezonden worden. Ik wil niets heb ben. Het zij zoo. Denkt gij mij lang in hech tenis te houden? vroeg de Vezay op den nederigen en vleienden toon van een beschroomd kind, dat bang is een barsch antwoord te krijgen. Ik wenschte volgaarne u hierop te antwoorden, maar dit is helaas! onmogelijk. te kennen voor de vrijbuiters in het land Gosen en roemde hen. Ofschoon hij het vermoorden van Bethell af keurde, onthief hij de partij in het algemeen van alïe schuld te dien opzichte. Hij besloot met eene be risping voor de politiek van den goeverneur der Kaapkolonie. De inwoners van Gosen zijn zeer ingenomen met de rede van den eersten minister, welke in de Kaap kolonie groote opschudding en ver ontwaardiging veroorzaakt. Eene dépêche uit Mexico meldt, dat generaal Diaz zijn kabinet ge vormd heeft. De heer Mariscal, Mexi- caansch gezant in Engeland, is tot minister van buitenlandsche zaken benoemd. Haarlem 4 December 1884. Vermoedelijk in den nacht van jl. Dinsdag op Woensdag is van den voorgevel bij den drogist Wesseling in de Anegang de koperen uitsteek- vijzel met ijzeren arm ontvreemd, die bevestigd was aan den boven kant van de voordeur, zoodat de dief hiervoor een ladder moet heb ben gebruikt. In de Dinsdag gehouden zit ting der Prov. Staten van Noord- Holland deelde de voorzitter mede, dat de heer M. P. Pels zijn ontslag als lid der vergadering heeft geno men. Het voorstel van Ged. Staten om afwijzend te beschikken op de aanvrage om subsidie ten behoeve der Tooueelschool te Amsterdam, is aangenomen met 34 tegen 29 stem men. Eene belangrijke discussie werd vervolgens gevoerd over de zaak der voorziening in het gebruik der gelegenheid tot verpleging van Ik begrijp dat het onmogelijk is om het juist op den dag af te zeggenmaar hoe lang zal het om en de bij duren? De instruktie zal misschien een maand vorderen. Een maand! O Hemel! welk een eeuwigheid. En dan? Dan, mijnheer, zal de jury een beslissing omtrent u nemen. Gij zult vrijgesproken of veroordeeld worden. VeroordeeldveroordeeldMaar dit is onmogelijk mijnheerMen kan mij niet veroordeelen, omdat ik on schuldig ben! Mij moet gij dit niet zeggen mijnheer de graaf. Aan den heer rechter van instruktie moet gij er het bewijs van leveren. Bewijzen! bewijzen! pre velde de graaf op smartelijken toon, maar hoe? Tenzij de doodenter mijner verdediging uit het graf her rijzen, ben ik er niet toe in staat. De prokureur des konings wilde krankzinnigen. Besloten werd Ged. Staten te machtigen om voor elke lijder, voor wien te Meerenberg geen plaats is, eene bijdrage uit de prov. fondsen toe te zeggen en uit te kee- ren, en voorts om aan Ged. Staten op te dragen om vóór de aanstaande zomervergadering verslag te doen van het gebruik dat van de verleende machtiging zal zijn gemaakt. Eindelijk werd besloten aan de gemeente Enkhuizen, voor de ver grooting en verbetering der Zuider- of Rommelhaven, begroot op f94,547 eene subsidie uit de prov. fondsen te verleeneu, ten bedrage van 1/3 der kosteu, doch van hoogstens f 32,000, onder zekere voorwaarden. De vergadering der Staten is daarop door den voorzitter in naam des Konings gesloten. HH. MM. de Koning en Koningin, die 28 of 29 December van het Loo te 's Hage terug verwacht worden, zouden voornemens zijn gedurende hun verblijf in de residentie eenige soirées dansantes ten Hove te geven, waarvan de eerste, naar men zegt, op 15 Januari e. k. zal plaats hebben. HH. MM. de Koning en Ko ningin hebben aan de uitgevers van den Rijks- en Residentie-Almanak, Gebr. Belinfante te 's Hage, hun dank doen betuigen voor de aanbie ding van den 60sten jaargang van dien almanak voor 1885, welken HH. MM. zeer gaarne hebben willen aannemen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de commmandeerende officieren der korpsen zich voor ge machtigd kunnen houden om de num merverwisseling, bedoeld in art. 67 van het K. B. van 8 Mei 1862 {Stbl. no. 46), toe te staan ook na het tijdstip in genoemd art. vermeld, ten goedigste den loop dezer steeds opwellende aandoeningen stuiten. Wij wachten u mijnheer, zeide hij. Maar ik wil voor mijn ver trek afscheid van mijn kinderen nemen. Uw kinderen? Mijn dochter en schoonzoon omhelzen. Het spijt mij u de verzeke ring te moeten geven, dat het om- mogelijk is. Onmogelijkriep de graat uit. Totaal onmogelijk. Waarom? Gij zijt onder streng toezicht. Gij kunt voor het oogenblik altans met niemand gemeenschap hebben. O arme Madeleinearme Ma deleine! lispte de graaf. Vervolgens hief hij het hoofd op en zeide op hartverscheurende toon Kom, kom, ook dit offer nogl ook deze smart!

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1