jourah door Turksche troepen te doen I bezetten, ten einde den Soedanschen opstand te verhinderen zich in Hed- I jaz uit te breiden. De Porte ver zuimde toen aan dezen raad gehoor te geven. Thans zal haar verzet op de conferentie te Berlijn, nadat zij aan de wijze raadgevingen welke j eene vroegere conferentie haar zoo kwistig gaf, niet geluisterd heeft, I weinig helpen. BlWAUm Haarlem5 December 1884. Uit den beschrijvingsbrief, den leden der Algem. Vereeniging voor Bloembollen-cultuur toegezonden blijkt dat de 58e algemeene verga dering 15 December a. s. zal plaats hebben, op de bovenzaal in de socië teit «Vereeniging» alhier. De volgende punten zullen o. a. worden behandeld Verkiezing twee leden hoofdbe stuur; benoeming' commissie voor het nazien rekenpl. beheer van den penningm. over 1884; verslag der algem. verg. van de Ned. Maatscli. voor Tuinbouw en Plantkunde, ge houden 25 Sept., te geven door den heer Joh. de Breuk; herziening sta tutenmededeeling omtrent de ten toonstelling 1885; mededeelingen omtrent het verslag- van den heer J. H. Wakker, pkil. nat. docts., te Amsterdam, betr. onderzoek ziekten van bol- en knolgewassen en ten aanzien der onderzoekingen door den heer dr. J. Ritsema Bos, leeraar aan 's Riiks Landbouwschool te Wage- ningen betr. de narcissen vlieg; be richt omtrent verder ingekomen en uitgegane stukkenverdere mede deelingen en eventueele voorstellen. •De afgevaardigden van de afdeelin- gen moeten hunne namen vóór 12 Dec. aan het hoofdbestuur opgeven. De leden, zelfs niet-afgevaardig- den, hebben tot de algemeene ver- gadering, op vertoon van hun diplo ma, vrijen toegang. Maandag j, 1. had in de boven zaal van het Nutsgebouw alhier, de tweede verhandeling vaü den heer J. H. Wakker, voor de leden der Vereeniging voor Bloembollen-cul tuur plaats. In deze lezing werd het blad, dat voorname deel der plant, behandeld. Spr.stond langen tijd stil bij het blad groen en den invloed daarvan op den plantengroei. Daarna werd de bladscheede en hare eigenaardigheid besproken, vooral in het voorkomen van schub ben of rokken bij den hyacinthen- bol. Door teekeningen en levende voorwerpen werd de lezing aan schouwelijk toegelicht. Bij deze gelegenheid had er op ver zoek van vele hoorders geene pauze plaats, en zoo deze maatregel bijval vindt, zal voortaan op dezelfde wijze worden gehandeld. Den volgenden Maandag stelt spreker zich voor, om de bollen van tulpen en narcissen te behandelen, in verhand met die der hyacinthen. De heer D. E. L. van den Arend is door B. en W. dezer ge meente tot 2en adjudant bij den staf van het korps brand blnsschers be noemd. H. K. H. Prinses Hendrik is gis teravond met den Rijnspoor van 6.28 uit Amsterdam in de residentie terug gekeerd. Het wetsontwerp tot verande- Gij bemint mijzeide Jeanne terwijl zij zijn dikke, lange manen streelde en hem op de witte kol kuste, die op zijn zwarten kop sterk uitkwam. Wie ter wereld bemint mij buiten u? Nu zal men mij niet alleen meer met onverschilligheid bejegenen; men zal mij haat toe dragen Jeanne sprong in den zadel en de poney, die reeds de vermoeienissen van den dag vergeten had. draafde in de richting van Thil-CMtel. Het meisje mompelde over den hals van het paard heengebogen: Rampza lige! rampzalige! wat heb ik ge daan? Juist toen het rijtuig van den prokureur des konings het hek uit ging, verwijdden zich ongemerkt de takken van het dicht gebladerte, waaruit een afzichtelijk hoofd, dat van helsche vreugde straaldete voorschijn kwam. Een man sloop uit het kreupel ring van art. 198 der Grondwet isl. gisteren door de Eerste Kamer aan- j genomen met 27 tegen 5 stemmen. De minister van binnen laudsche zaken verklaarde, dat, zoodra het advies van den Raad van State zal j zijn ingekomen, de Regeering met; grooteu spoed de verdere voorbe-j reidiug wil ter hand nemen. De Vereeniging van en voor; Nederlandsche iudustriëelen zal te 's Hage hare algemeene vergadering houden op Woensdag 10 December1, 1884, namiddags twee ure. Daarin zullen o. a. behandeld, worden de interpellatie-Bahlmann, zitting Tweede Kamer van 28 No-! vein bei*, en de vraag: Wat lean van de zijde dezer Ver eeniging nog gedaan worden om de herstelling eener wet op de octrooien van uitvinding te bevorderen? Bij den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, is in de Woensdag gebonden openbare vergadering ingekomen een konink lijk besluit, houdende beslissing in zake het beroep van A. Jacobson. te Haarlem, van een besluit van B. en W. dezer gemeente, waarbij hem vergunning is geweigerd tot wederoprichting eener bergplaats van beenderen, lompen, enz. in de Antoniestraat alhier. Rapporteur de staatsraad Smidt. De appellant drong nader mondeling aan op het verleenen der vergunning. Hij werd echter tegengesproken door J L. Hangjas, een der belanghebbenden. -De Nederl. Sport geeft een overzicht van de resultaten der wed rennen in Nederland in 1884; daar uit blijkt, dat gewonnen werd door luit. Metelerkamp f7621.15, ritm. Wijnstroom f1260, Vereen. «De Wie,ten» f 1051.60, luit. v. Diepen- brugge f565, Huitink f360.50, baron E. Van de Cappellen f 200, luit. Van Doorniuck f50, baron Van Brienen f48.33, luit. Van Duuren f38.33, luit. Erzey f 35 en door luit. K. D. Punt f30. In eene te Neerbosch gehou den vergadering van het bestuur der weesinrichting is op voorstel van een der leden met algemeene stemmen besloten, de heeren H. en J. van 't Lindenhout, die reeds twee jaren in den weezenarbeid zijn werkzaam geweest, als mede-bestuurders van deze uitgebreide inrichting aan te stellen. Hierdoor bestaat nu het voor uitzicht, dat de zware en moeilijke taak, die op de schouders van den directeur rust, in de toekomst zal verlicht worden. De heer J. van 't Lindenhout zal zich wijden aan de opvoeding der weezen en alles wat daarmede iD verband staat, en voorts aan de boerderij, terwijl de heer D. van 't Lindenhout aan de drukkerij en boekbinderij verbonden wordt. Er doet zich te Assen weder eene eeds-kwestie voor. De heer H. H. v. Z., door den kantonrechter benoemd lot voogd over minderja rigen, heeft geweigerd den voorge schreven eed af te leggen. Daarop moet door den rechter tijdelijk een bewindvoerder als plaatsvervanger benoemd zijn, waartegenover echter de heer v. Z. op handhaving zijner rechten blijft aandringen. Twee «kwartjesvinders» zijn in een tapperij van de Nieuwe Brugsteeg te Amsterdam door de politie ge arresteerd. Een eenvoudig landbouwer uit Beverwijk had er op hun uitnoodi- hout, zag in het rond en verdween tusschen de hoornen, nadat hij zich overtuigd had dat er niemand was. Deze man in een schamelen blau wen kiel en een gescheurden roo- den broek gekleed, was dezelfde die aan Jeanne Caillouët de brieven van gravin Margaretha en het geheim van het open graf had verkocht. Hij liep het park zeer langzaam in zijn geheele breedte door. Zijn beenen waren door twee uren werkeloos heid stram geworden. Hij bereikte het deurtje, dat in den ringmuur was aangebracht en opende het door op een veer te druk ken, die hij bij uitstek scheen te kennen. Hij verdween in het prachtige hoogwoud nabij het park en bereikte den oever van het vijvertje, dat ons reeds hekend is. Hier staakte hij echter zijn tocht nog niet. Hij schreed voort tot hij een plek waar men nog half begraven onder woekerplanten ;ing het «gevondene» kwartje met] hen verteerd, waarna men hem tot! een spelletje met de kaarten zocht i over te halen. Maar de man was' hen te slim af; hij weigerde aan het dobbelspel deel te nemen, ging naar buiten en vond daar nu wer- keliik iet-: het was de politie, die hij waarschuwde en die de spe lers medenam. Een geacht ingezetene van Zaan dam, de tabakshandelaar IC., had Zondag het ong'elnk door de glad heid zijn been te breken. Maandag moest het worden afgezet, doch reeds Woensdag is de heer IC. over leden. Gedurende de maand November werden met de stoomtram Den IlaagScbeveningen 8100 reizigers vervoerd. In diezelfde maand be droeg het personenvervoer met den locaaltrein Den HaagVoorburg 13.500. v Een verdwenen redenaar. Bij het onlangs door de afd. Tessel der Maatschappij tot N. v. 't Alg. ge vierde eeuwfeest der stichting, trad een der leden op, om een schitte rende improvisatie te houden. Hij wist niet, dat de opening, waar ge woonlijk het souffleurshok staat slechts met een mat bedekt was. Toen hij nu, midden in zijne oratie, op de mat stapte, verdween hij plot seling voor de oogen van het publiek. In zijn val sleepte hij een paar pe troleumlampen mede,waardoor brand ontstond. Geltikkigschoot men ijlings toe en slaagde er in de vlammen te blusschen. Nu het Hof weder op het Loo resideert, is het te 's Hage stil met partijen. Om het gemis aan invita tiekaarten wat goed te maken, heeft men dus wat nieuws bedacht. Dezer dagen werden o. a. gedrukte kaar ten op naam door den koninklijken bazar aan autoriteiten en aanzien lijken verzonden, met uitnoodiging op een bepaalden avond de nits', ai ling in de magazijnen te komen bezichtigen. «Het wordt hoe langer hoe mooier!- roept een Haagsch correspondent uit. Winkeliers, die een aantal uit verkorenen op een kijkje enbedek- telijk op een koopje inviteeren! Ik dacht waarlijk, zoo'n kaart in handen krijgende, dat zij voor een soirée bij den eenen of anderen diplomaat was; oppervlakkig zag zij er juist zoo uit: gedrukt «die en die hebben de eer den heer (volgt de naam ge schreven) met familie uit te noodi- gen tot enz., daar kwam de aap uit den mouw!» Het is wellicht niet algemeen he kend, dat de tusschen Gorinchem en Dordt gelegen gemeenten Har dingsveld, Giesendam, Sliedrechten Papendrecht, met eene bevolking van meer dan 20,000 zielen, thans eene welvaart genieten, die men te vergeefs elders zou zoeken. Het eigenaardigste van het geval is wel dat juist in den winter, wanneer de felle koude nijpt, en het in den regel voor de minder bedeelde bevolking de meest benarde tijd is, onze werk lieden haast nog beter aan werk kunnen komen, dan in menigen zomer, zooals dit nog in den afge- loopenen het geval was. Behalve dat in deze streeks reeds sinds overoude tijden de hoofdzetel gevestigd is van de aannemers van en klimopgewas de puinhoopen van een ellendige hut ontwaarde. Daar bevond zich voorheen de woning van Suzanna Guillot, later vrouw van den koddebeier Caillouët. Deze afzichtelijke grijsaard ging op het puin zitten. Nu kwam er nog een akeliger grijns van vreugde op zijn wanstal tig aangezicht en met schorre stem mompelde hijEens worden alle oude rekeningen vereffend. Yoor hem is nu deze tijd aangebroken! HET KABINET VAN DE TBS3ELIERES. Lucien keerde met Madeleine naar het kasteel terug, na een knecht te hebben gelast, twee paarden te za- ilelen en zich gereed te houden om hem te vergezellen. Hij voerde zijn jeugdige gade naar het zaaltje, legde baar op een breeden divan en ging met haar hand in de zijne veree- nigd naast haar zitten. Madeleine de groote rijks- en particuliere wer- ken, en wel speciaal van die, we<ke op de waterbouwkunde betrekking hebben, mag, voor de arbeidende j bevolking, de hoepelindustrie als het voornaamste middel van bestaan worden beschouwd. Hoewel vóór eenige jaren door de gedrukte markt j de hoepelfabricage dreigde ten ou der te gaan, en het den werkge vers niet altijd «voor den wind» ging, maar integendeel zij wel eens «door den wind» moesten, kon toch' de arbeid voortgang hebben. Nu evenwel in dit artikel op de wereld markt te London eene belangrijke prijsverhooging is waar te nemen, en het Hollandsche product zeer «gewild» is, laat het zich begrijpen dat men dubbel tevreden is. {N. E. Ct.) Te Eede kon men dezer dagen een krankzinnige als een wild beest aan een zwaren ketting* zien liggen. Gelukkig is thans, door tusschen- komst der politie, aan dat tooneèl een einde gemaakt. {Ami. Ct.) Maandagmiddag omstreeks 2 uur bevond de veldwachter van 's-Bosch P. IJ. Schreurs zicli op den Orthen- sclien weg, toen hij in de verte in de gemeenteweide een hollend paard zag naderen, gespannen voor een kar, zonder geleider. Onmiddellijk snelde hij het hol lende dier tegemoet, doch vóór hij het kon verhinderen liep dit in een wiel en verdween geheel onder het ijs, terwijl een kalf, dat op de kar was g*eladen, er afviel en mede ge heel onder het ijs geraakte. Onver wijld begaf Schreurs zich te water sneed de strengen los en hield paard en kalf met de koppen boven water, totdat na verloop van eenigen tijd de eigenaar van het paard met eenige andere personen kwam opdagen. Toen gelakte het hun met vereende krachten zoowel de beide dieren als de kar weder op het droge te bren gen, zoodat, dank de spoedige tus- schenkomst van Schreurs, de beide dieren niet verdronken en den eige naar dus een groote schade gespaard jMeef. Yan 1 Mei tot 1 Nov. jl. zijn door de rechtbank te Assen niet minder dan 659 personen veroor deeld om naar de bedelaarsgestich- ten te worden opgezonden. De 85-jarige weduwe te Assen, die brandwonden bekwam door in het vuur te vallen, is aaD de ge volgen overleden. Veertien dagen geleden werd uit een koffer van een knecht in het hotel «dn Crocq» te Enschede een bedrag van f 200 gestolen, waarvan de dader tot dusver onbekend blijft. Het curieus geval doet zich echter thans voor, dat een zak met f100 bij den stal is teruggevonden, waarbij een schrijven was gevoegd, dat de nog ontbrekende gelden zullen vol gen, daar hij uit tijdelijken nood het geld had gestolen en hij zijn naam niet bekend zal maken. Men denkt dat eigenaar en dief op de zelfde beenen loopen. De rechterlijke autoriteiten uit Leeuwarden, vergezeld van twee g*e- neesheeren, hebben Woensdag te Kollum een onderzoek ingesteld om trent den dood van een 18-jarig jongeling, die onder Grijpskerk zoo kon niet meer weenen, haar tranen- bron was opgedroogd, haar oogen waren rood gekreten. Een zenuw achtig hikken deed haar boezem onophoudelijk zwoegen en het bloed, door een heete koorts opgezweept, sloeg heftig in haar aderen. Lucien sprak geen woord. Wat zou hij haar ook zeggen? Hij moest al zijn geestkracht ver zamelen om zijn angst en schrik te verwinnen. Nimmer wellicht was iemand zoo plotseling uit een volkomen geluk staat opgeschrikt om zich in een dergeliiken huiveringwekkenden toe stand verplaatst te zien. De brieven van gravin Margaretha, die brieven wier duidelijke strekking nu niet meer tweeledig kon opgevat wor den, die brieven aan burggraaf de Villedieu gericht, zeiden dezen niet op ontegensprekelijke wijs:Gij zijt de vader van het kind, dat wel dra ter wereld zal komen? Nu was danig is mishandeld, dat hij is over leden. BEMSNOD 181 EUW& De Amer kaansche rookers, zegt St. James Gazette, zijn op het oogen- blik niet weinig verbaasd door de ontdekking, dat hunne sigaretten dikwerf aangetast zijn door een klein insect, de koivn worm genaamd. Dat kleine ongedierte verbergt zich in de tabak om daarin te broedenzijne larven boren zich door de papieren omhulsels, totdat het papier letterlijk vol met gateu is. Dat is echter nog niet het ergste, want de microsco pische plunderaar is een fijnproever en kiest slechts de meest uitgezochte merken. Sigaren worden evenmin door hern van de hand gewezen, als zij maar van de beste soort en in puileen toestand zijn. Maar de voorkeur geeft hij echter aan siga retten, waarin men de aanwezigheid van het insect zoo spoedig niet ont dekt. De ontdekking dat Amerikaan se he winkeliers gewoon zijn hunnen argeloozen klanten sigaretten in de hand te stoppen waarin de levende meelworm zich bevindt, heeft groote ontevredenheid onder de rookers te weeggebracht, en dientengevolge eene vermindering in den handel. Men zegt dat verschillende tabaks fabrieken van den zolder tot den kelder wemelen van dat vernielend ongedierte, dat zich met verbazende snelheid vermenigvuldigt, en waar tegen men nog geen afdoend middel gevonden heeft. Daar het rookeu van insecten bij den Amerikaan een be paalden weerzin opwekt, zijn siga retten en zelfs sigaren op dit oogen- blik te New-York en Philadelphia in diskrediet. De Parijsc.be bladen zijn vol bijzonderheden over een moord, die op den eenzamen boulevard de Gre- nelle op een alleen wonende dame gepleegd is. Mevrouw Ballerich, moeder van den commissaris van politie te Saint- Ouen, keerde Donderdagavond on geveer 7 uren in haar bovenwoning terug om het eten klaar te maken, toen zij door twee kerels, die bezig waren haar kasten na te snuffelen, aangevallen en vermoord werd. Een half uur later werd het bloedig lijk gevonden, doch van de moordenaars g*een spoor. Eindelijk kwam een 12-jarige jongen opdagen, die verklaarde, eenige individuen ontmoette hebben, waarvan hij den een hoorde zeggen «O! de dame zal nu niet meer dan sen.» Hij herkende dezen voor een inwoner van Grenelle en duidde hem uit, evenals den andere. Terstond ging men het museum van fotografieën aan de prefectuur van politie raadplegen, waarop spoe dig twee individuen, Bayon en Sou lier, met een vrouw, in hechtenis genomen werden. Beide mannen legden spoedig een volledige bekentenis af, volgens welke twee anderen, zekere Midy, bijge naamd de «advocaat,» en zekere Compain den moord gepleegd zou den hebben, terwijl zij op den uit kijk gestaan hadden. Volgens hen had het plan om de oude vrouw te vermoorden in den beginne niet be staan; men wist dat zij steeds tus schen 6 en 7 uren afwezig was, maar het noodlot had gewild, dat zij te vroeg thuis gekomen was. De «advocaat» had haar toen met een mes, dat op tafel lag, zulk een geweldigen stoot gegeven, dat de dit kind Madeleine; Madeleine, die hij teeder beminde, Madeleine met wie hij pas in den echt was getre den, Madeleine zijn zuster en vrouw tevens Maar er was meer nog, en hier zag de verbijsterde geest des jonk mans slechts den chaos in het ver schiet. Zoo de graaf de Vezay mijnheer de Villedieu had vermoord, dan ge schiedde dit omdat hij wist, dat de burggraaf de minnaar der gravin was. Hoe kon hij met de weten schap van dit feit de hand leenen om broeder en zuster te vereenigen? Deze gissing was onaannemelijk tenzij hij een bijbedoeling van wraak mocht veronderstellen, die den over leden vader nog in zijn twee kin deren trachtte te treffen. Maar deze onderstelling scheen zoo monster achtig snood, dat het onmogelijk was haar vol te houden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2