BINNENLAND. Dit te voorkomen door allerlei ge paste middelen, moet ons aller stre ven zijn. Sw. ALGEMEEN OVERZICHT. De Belgische Kamer van afge vaardigden nam gisteren met 65 te gen 35 stemmen eene motie aan, waarbij het gedrag der regeering in de kwestie der gendarmen in burgerkleeding werd goedgekeurd. Voor de stemming zeide de oud-mi- nister Frère-Orban, dat hij deed op merken, dat het aannemen der motie eene afkeuring van het gedrag des burgemeesters van Brussel betee- kende. De minister van oorlog deelde mede, dat hij het wetsontwerp be treffende eene gewapende reserve intrekt. Het Engelsehe Lagerhuis nam gisteren in tweede lezing, na een debat dat zeven uren duurde, zon der hoofdelijke stemming het wets ontwerp omtrent de kiesdistricten aan. Het Huis besloot daarna van Zaterdag tot 19 Februari uiteen te gaan. De Fransche Senaat, besloten hebbende het ontwerp der kietwet- hervorming in discussie te nemen, nam met 111 tegen 103 stemmen het voorstel van Démolé aan, waarbij de benoeming van verdere onafzet bare senatoren wordt uitgesteld tot na de stemming over de kieswet hervorming. Het amendement-Floquet neemt in het wetsontwerp omtrent de Se naatsverkiezingen de plaats van arti kel 4 in. Het luidt: «De senatoren worden verkozen door algemeen stemrecht per de partement.» De artikelen ter aanvulling daar van, in het voorgaande Reuter-be- richt bedoeld, zijn door Floquetals volgend opgeg'even: «Art. 7. De verkiezing geschiedt door scrutin de liste voor de depar tementen van Frankrijk. Art. 8. De Senatoren worden voor negen jaren gekozen (gelijk in het regeeringsontwerp.) Art. 9. Op de senaatsverkiezin gen zijn toepasselijk Art. 17, 11, 12, 17, 18 en 22 van de wet van 1875 op de verkiezingen van afge vaardigden. Art. 10. Afgeschaft worden art. 17 van 24 Februari 1875 op de organisatie van den Senaat en de wet van 2 Augustus 1875 (behalve art. 19 op de verkiezingen van Se natoren.» Léon Say heeft een «Bond tegen het duur maken van brood en vleesch opgericht, waarvan het programma in het Journal des Vébats, dat on vermoeid tegen beschermingstelsel strijdt, is verschenen. Men weet dat een wetsontwerp aanhangig is tot het verhoogen der inkomende rechten op granen en vleesch in Frankrijk. Het program ma zegt«Het is erkend, dat Frank rijk niet genoeg graan en vleesch opbrengt om zijn bevolking te voe den. Men raadplege eenvoudig de douanetarieven der laatste tien jaren als bewijs. Iedere verhooging dus der rechten moet onmiddellijk om gezet worden in eene verhooging van de brood-vleeschprijzen en een allertreurigste, maar onvermijdelijke vermindering in het gebruik. Verdere gevolgen zijn: het doen burggraaf melden. Laat uw meester eerst gedaan eten, ik zal wel wachten, ant woordde Lucien. Maar de kamerdienaar had zich waarschijnlijk aan dit verzoek niet gehouden, want even later kwam de prokureur des konings binnen. Hij ging recht op den jonkman toe, vatte zijn hand en drukte ze met warmte en hartelijkheid. Toen bood hij zijn bezoeker een leuningstoel aan, zette zich tegen over hem en scheen te wachten dat Lucien begon te spreken. Mijnheer, zeide toen de burg graaf, de belangstelling die gij heden ochtend in onze treurige po sitie scheen te stellen, is toch niet verminderd, denk ik? Neen, zeker niet, en ik hoop het u te bewijzen. Dus zult gij doen, wat in uw macht staat, om ons ter hulp te komen uitsluiten, door wraaknemingen, van een aantal der producten van onzen landbouw en onze industrie op de buitenlandsche marktenhet ver hoogen in prijs van machinerieën en andere hulpmiddelen van den landbouw; een kunstmatige prijs- verhooging van de noodzakelijkste levensbehoeften voor 25 miljoen menschen.» Het programma zegt niet welke middelenbehalve parlementaire pressie, de Bond denkt aan te wen den maar onder de onderteekenaars komen behalve Léon Say, wiens naam en persoon zooveel invloed heeft, voor Raoul Duval, Leroy- Beaulieu,de Molinari, Frédéric Passy, Gustave Pereire, enz. Volgens de Agence Havas heeft Ferry een circulaire tot de verte genwoordigers der Republiek in den vreemde gericht, houdende mede- deeling dat de cholera-epidemie in Frankrijk is geweken en uit dien hoofde aanschrijvende de mogend heden opheffing van de quarantaine aan te bevelen. De professoren van de Madrid- sche Universiteit hebben ten huize van den heer Moret eene vergade ring gehouden, en besloten van de besluiten van den minister van on derwijs in hooger beroep te komen bij den Raad van State en bij het Hof van Cassatie. Men weet dat de minister het collegium supremum der universiteit verboden heeft bij een te komen, en besloten heeft dat alle studenten, die vijf maal de les sen niet bijgewoond hebben, eerst een jaar later examen kunnen doen. Het protest der 107 professoren van Madrid ontvangt telkens adres sen van adhaesie van de liberale faculteiten uit de provinciën. De meerderheid van de pers keurt de houding der regeering af, die het reeds tot rust gebracht conflict heeft doen herrijzen. De Temps spreekt het bericht van den Times tegen, als zou aan boord van het eskader van admiraal Cour bet voor Kelimg de cholera uitge broken zijn. Eenige gevallen van typheuse koorts hebben zich er voor gedaan, zooals er in dit seizoen en dat klimaat gewoonlijk voorkomen. Haarlem6 December 1884. De gisteren gehouden turfcollecte voor de armen der Evang. Luth. gem. alhier, heeft opgebracht de som van f733.21. Aan het gemeentebestuur al hier, is door II. J. van Huizen ver gunning gevraagd voor de oprich ting van eene slachterij in het perc. Groot Heiligland No. 9. Bezwaren tegen dié oprichting kunnen 18 Dec. a. s. des nam. ten 2 uur. ten Raad- huize worden ingebracht. Z. M. de Koning heeft aan dr. I. Teixeira de Mattos, te Amsterdam, met ingang van 1 Jan. a. s. op ver zoek, eervol ontslag verleend als in specteur van het geneesk. Staats toezicht voor Noord-Holland. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben over de begrotings hoofdstukken voor 1885 benoemd tot rapporteurs: voor buitenl. zaken de heeren Brantsen van de Zijp, Gildemeester, Van Bijlandt, Attema en Cremers; voor justitie de heeren Twijfel er niet aan. Welnu mijnheer, schenk mij inlichtingen aangaanden den vree- selijken slag, die ons treft; zeg mij van welke misdaad mijn schoonva der beschuldigd wordt? De tegenwoordigheid van me vrouw de burggravin heeft mij van ochtend belet op deze vraag te ant woorden, toen gij ze mij steldet. Gij zult gemakkelijk begrijpen waarom. Mijnheer de Vezay wordt van moord beschuldigd. Van moord! herhaalde Lu cien, maar mijnheer, dat is een monsterachtige onwaarschijnlijkheid! De prokureur des konings schudde het hoofd. Gelooft gij dan, mijnheer de burggraaf, hernam hij vervol gens droevig, dat ik de inhech tenisneming van graaf de Vezay had bevolen en volgehouden, zoo mij de beschuldiging even onwaar schijnlijk als aan u ware voorge- De Ruiter Zijlker, Kist, Beelaarts van Blokland, Van der Kaay en Oldenhuis Gratama; voor binnenl. zaken de heeren Schaepman, Van Deiden, De Beaufort, Van Blom en Lieftinck. Maandag 1 ure is er openbare zitting o. a. ter beëediging van de laatstelijk toegelaten leden. Aan de ministeriën zijn thans credietwetten voor de staatsbegroo- ting, dienst 1885, in bewerking. Naarmate de ontwerpen daarvoor gereed zijn, worden zij stuksgewijze bij den Raad van State ten onder zoek gezonden. Door den Burgemeester van Ouddorp is. namens de Zuid-Hol- landsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, aan schipper L. Nieman aldaar en 7 van zijne onderhebbende manschappen eene gratificatie van f40 ter hand ge steld voor het doen van eenen tocht met de aldaar gestationneerde red dingsboot naar den in October ge- stranden Zweedschen driemastschoe ner Caledoniatot redding de ekwi- page. De heer F. Cohen is door de Nederlandsche Regeering erkend en toegelaten in hoedanigheid van con sul van Griekenland te Rotterdam, op den voet van Nederlandsch on derdaan. Tot tweeden directeur der on derlinge levensverzekering van Eigen Hulp te 't Hage is benoemd de heer M. E. Chavannes- Woensdagavond werd op de Brou wersgracht bij het Haarlemmerplein te Amsterdam een knaapje door een hevige windvlaag opgenomen en te water geworpen. Eenigen tijd daarna haalde men het lijkje op. De balddadigheid der straatjeugd, die maar al te zeer weet dat zij meestal straffeloos hare streken kan uithalen, neemt onrustbarend toe. Zoo had eergisteren weer een ter gend geval plaats. Een bejaarde turfschipper, die met zijn tjalk in de Brouwersgracht te Amsterdam lag om te lossen, moest het lijde lijk toezien, dat eenige kwajongens de glazen van zijn roef inwierpen (aan projectielen daarvoor ontbreekt het tegenwoordig der lieve jeugd niet). Verbieden lokte bij hen slechts schamperen spot uit. Eindelijk ont stak de oude man in drift en wilde op den wal springen; ongelukkig nam hij den sprong te kort, viel in het water en kwam met zijn borst op de schoeiing terecht. De onge lukkige gaf veel bloed op en zal wellicht, gedurende zijn overige da gen, niet meer in staat wezen zijn brood te verdienen. Donderdagavond, omstreeks half zeven, vervoerde C. Lok, besteller van de Purmerender stoomboot, een zwaar beladen handkar langs den buitensingel bij de Willemspoort te Amsterdam, toen hij door een man, gekleed in blauwen jekker en brui nen pantalon, werd staande gehou den, die hem om tabak vroeg. Hij antwoordde, dat hij geen ta bak bij zich had, omdat hij die nimmer gebruikte, waarop de man hem bij de keel greep en zeide«dan zal je me geld geven of ik verdon keremaan je hier». Lok, hoewel steeds stevig vastgehouden, wist zijn mes te voorschijn te halen: hij be dreigde den aanvaller daarmede, die onmiddellijk het hazenpad koos. komen? Ik had zeer gewichtige ver moedens noodig, dit bezweer ik u, die mij tot deze handelwijs noopten En wie was het slachtoffer van dezen gewaanden moord? vervolgde Lucien. Onder het uitspreken dezer woor den beefde de jonkman, daar hij reeds vooraf schrikte, voor het ant woord dat hij zou verkrijgen. Het slachtoffer, het slachtoffer, antwoordde de prokureur des ko nings langzaam, ik huiver om het u te zeggen, zou uw vader zijn, mijnheer de burggraaf. Lucien verbleekte. Elk woord van Jeanne Caillouët werd op verplet terende wijs bewaarheid. Mijn vader, stamelde hij, terwijl hij tegen de overtuiging trachtte te worstelen, die ondanks hemzelf zijn ziel binnensloop, mijn vader, mijnheer, is twintig jaar ge leden door een noodlottig toeval omgekomen. De besteller, die bang was dat er misschien nog meer lieden van der gelijk allooi in de nabijheid waren en die zijn kar niet durfde alleen laten, weet niet waar de aanrander is gebleven. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Amsterdam, dat de aanzienlijke en geachte firma Raphael Co. ver moedelijk ontbonden en opgeheven zal worden. Het hoofd der zaak, ontmoedigd door velerlei weder waardigheden en teleurstellingen, nu onlangs weer door de kwade trouw van zijn kashouder Leon, heeft het voornemen te kennen gegeven om zijne zaken aan kant te doen en zich uit het handelsleven terug te trekken. Bij het op stal brengen van het rundvee wilde een landbouwer te Westzaan een kalf uit een stuk land halen, waarin het met een paard den geheelen zomer geloopen had. Het paard had echter zulk eene gehechtheid voor het kalf opgevat, dat het gevaarlijk, ja zelfs onmoge lijk bleek de dieren te scheiden. Iets dergelijks wordt ons toeval lig heden ook gemeld uit Stiens, in Friesland. Een paar jaren geleden deed een landbouwer aldaar een veulen en een lam in dezelfde weide. De dieren waren weldra op den besten voet met elkander en graas den en rusten altijd bijeen. In het najaar werd het jonge paard op stal gebracht en het volgende voorjaar vertrok het naar het Noorderheeg, een grooten polder nabij de Wad den. Het lam was intusschen tot een stevigen ram opgegroeid, die niet met zich liet sollen. Het paard kwam vervolgens weer thuis, toeval lig in dezelfde weide, waarin zich de ram bevond. Zoodra de beide oude kennissen elkander ontmoetten, werd de oude vriendschapsband weder aangeknoopt. De beide dieren zijn weder als te voren onafscheidelijk bijeen. (N. v. d. D.) Dinsdag middag is een vreemd soortige vogel gevangen op het ijs te Edam. Het dier heeft ongeveer de grootte eener spreeuw en is vuur rood van vederen, uitgenomen de borst, welke goudgeel is. Welk soort vogel het is, weet men niet te Edam. Men schrijft uit Leiden: De Leidsche vleeschmaatschappij is thans, na een tienjarig bestaan, bezig hare zaken te likwideeren. De zaak zal door den slager, die den inventaris heeft overgenomen, onder dezelfde firma worden voortgezet. Nadat in de vorige week door een drietal slagers de prijs van het rund- vleesch met 10 ct. per kilo is ver laagd, hebben thans al de hier wo nende slagers dit voorbeeld gevolgd. Men schrijft uit Scheveningen: Het heeft gisteren nacht vreeselijk gestormd; de schuiten zijn gelukkig allen tot nog toe zonder belangrijke averij vrij gekomen. Het water stond Donderdagavond 9 ure nog tot de duinen, niettegen staande het ten 3 ure vloed was, zoodat zij op verschillende punten, door afvloeiing, zijn beschadigd. Op den Scheveningschen weg' zijn een paar doode boomen omgewaaid. Gelukkig dat de wind aan de ZW. zijde was. De Delftsche Ct. meldt het vol- Ik heb helaas gronden te over om aan dit ongeluk te twijfelen. Maar aan welke beweegreden zoudt gij dan die ongehoorde, onge- loofelijke misdaad toeschrijven? vroeg Lucien een oogenblik later. Aan een oorzaak, die reeds zoo veel bloed heeft doen vergieten, se dert de hartstochten zijn ontketend dat wil zeggen, zoolang de wereld bestaat, aan den minnenijd. Minnenijd! herhaalde Lu cien. Dus was het wel degelijk waar! Graaf de Vezay was ijver zuchtig op burggraaf de Villedieu! Aan de echtheid der brieven van gravin Margaretha viel niet langer te twijfelenDe bodemlooze afgrond werd door een helsch en akelig licht beschenenEr volgde een lang durig stilzwijgen, dat de prokureur des konings verbrak. Mijnheer, zeide hij tot den ongelukkigen jonkman, zie niet langer in mij den overheidspersoon; gende omtrent den heer H. C. Stork, die, blijkens advertentien en aan plakbiljetten, sinds Vrijdag-middag wordt vermist: «Op onze informa- tiën vernamen wij, dat de heer S., na in 1883 aan de Polytechnische school het diploma van mijnen-in- genieur te hebben verkregen, onlangs door den Minister van Koloniën ter beschikking was gesteld van den Goevern.-Gener. van Ned.-Indie. Binnen betrekkelijk korten tijd zou hij dan ook de reis naar Java aan vaard hebben, doch hield zich nog tijdelijk te Delft op. Gedurende zijn studententijd zich steeds als een jongmensch van solide levenswijze hebbende doen kennen, is zijn ver dwijning des te raadselachtiger, daar ook zijn gezichtsvermogen, dat niets te wenschen overliet, niet de oorzaak kan geweest zijn van eenig hem overkomen ongeluk. Zijn ver dwijning is voor zijn familiebetrek kingen des te treuriger, daar zijn ouders Zaterdag jl. hun veertigjarig huwelijksfeest zouden vieren, tot de bijwoning waarvan hij dan ook zou zijn op reis gegaan.» Men schrijft uit Nijmegen: Donderdag avond woei hier een geweldige ZW. storm. Daardoor werd omstreeks S1/^ ure de gierbrug bij hare overvaart zoodanig tegen den stroom in de Waal opgezweept, dat zij over den veerkabel dreef en met haren achtersteven in een om gekeerde richting, dus naar het oos ten gekeerd, aan haar toom midden op de rivier bleef liggen. Het kostte den veerlieden alle inspanning om het gevaarte weder op zijne plaats te brengen. Intusschen was de over tocht ongeveer één uur gestremd. Bij het Instr. Bat. te Kampen wist een 16 jarig tamboer voor eeni gen tijd in het bezit te geraken van een postwissel, aan een zijner kame raden geadresseerd. Hij hield dit stuk onder zich, tot dat die kame raad was overgeplaatst, waarna hij met diens naam den wissel teeken- de en zich hierop het bedrag ad f 1.50 liet uitbetalen en voor zich behield. Hij zal nu wegens valsch- heid in geschrifte voor den krijgs raad terecht staan. Bij gelegenheid van een biljart concours, Zondag-avond bij den her bergier Bouma te Langezwaag ge houden ontstond twist tusschen eenige jongelieden. Na het verlaten van den herberg schijnt die twist tusschen eenigen hunner hervat en in handtastelijkheden overgegaan te zijn, waarbij zekere De Jong' zulk een vreeselijke verwonding aan 't hoofd is toeg-ebracht, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Per rijtuig werd hij naar het ouder lijk huis te Heerenveen vervoerd. De gerechtelijk geneeskundige schouwing van het lijk van den 18- jarigen jongeling te Kollum, die voOi. kort te Grijpskerk is mishan- deiu, heeft aangetoond, dat er tus schen deze mishandeling en zijn dood geen verband bestaat, maar dat die moet worden toegeschreven aan een ongesteldheid, geheel vreemd aan die mishandeling'. Voor de drie vacante betrekkin- geu van sluiswachter aan de De- demsvaart, hebben zich driehonderd en twintig sollicitanten aangemeld. laat ik voor u een man uit de groote wereld wezen, die tot zijns gelijken spreekt en sta mij toe, dat ik eenige vragen tot u richt. De smartvolle belangstelling en de innige sympa thie, die gij mij inboezemt, geven ze mij in het hart. Zal er in deze vragen niets beleedigends voor mijnheer de Vezay zijn gelegen? Niets mijnheer, hoegenaamd niets, ik geef er u mijn eerewoord op. Dan mijnheer, zal ik met volle vrijmoedigheid antwoorden. Was graaf de Vezay u in uw kindsche jaren genegen als oud vriend uws vaders en landedelman uit den omtrek? Zoover mijn geheugen reikt, heb ik den graaf immer voor oogen als iemand, die mij een vaderlijke genegenheid bewijst. Ik was in zeker opzicht het kind van den huize op het kasteel de Vezay. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2