FEUILLETON. De Wraat van dei Koddebeier. 2e Jaargang. Dinsdag 9 December 1884. No. 438. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBK J- Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31tis Faubourg Montmartre. AD YERTENT I ËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12} tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toeeaug vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drecfzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hehben op vertoon van' diploma vrijen toegang, donateurs 'met. gezelschap, leden met 1 dame. Museuin van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drcefzijde lc deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hehben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlerasche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling Tan 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 unr, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. lev Iers mttseum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdng en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterda" van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 unr. Toegang (deHr Oudegroenmarkt) vrij. ALGEMEENJWERZICHT. Het progressist Paul Jauson heeft als lid van het bestuur der Associ ation libérale te Brussel zijn ont slag genomen, nu de verkiezing van den heer van Humbeeck aanwijst, dat de vereeniging den gematigden weg op wil. Waarschijnlijk kondigt dit besluit de afscheiding der pro gressisten aan. De zittingen der beide Huizen van het Ellgelsche Parlement zijn Za terdag, nadat de wet tot uitbreiding der kiesbevoegdheid door de Ko ningin was goedgekeurd, tot 19 Fe bruari verdaagd. De commissie uit de conferentie te Berlijn heeft Zaterdag beraad slaagd over het rapport der sub commissie betreffende de regeling der scheepvaart op den Congo. Vol gens de voorstellen in dit rapport zou de scheepvaart op den Congo en de zijrivieren van dien stroom, en het verkeer op nog aan te leg gen zijkanalen en spoorweglijnen vrij zijn. Belastingen mogen alleen geheven worden tot bestrijding der uitgavenin het belang van de scheepvaart en het verkeer gedaan. In het geval, dat eene spoorweglijn wordt aangelegd van Vivi tot Stan ley-Pool, om het onbevaarbare ge deelte der rivier te vermijden, zal deze lijn worden overgedragen aan de mogendheid, aan welke de oevers der rivier in de streek der water vallen toebehooren. Deze mogend heid zal den bouw van den spoorweg kunnen opdragen aan eene Maat schappij. De in te stellen interna tionale commissie kan, zoo noodig, onderhandelingen aanknoopen om trent eene leening ten behoeve van Naar liet Eransck VAN XAVIER DE MONTÉPIN. Is uw huwelijk met de dochter van den graaf reeds sedert lang be slist geweest? Ik meen, dat het altijd zoo heslist was. Reeds in mijn eerste jongelingsjaren, toen Madeleine nog maar een snoeperig meisje was, dacht ik er al in vollen ernst aan om haar tot mijn levensgezellin te kie zen. De graaf juichte dit plan toe, dat voor hem de geliefkoosde droom van zijn ouden dag geworden was. Beminde de graaf zijn dochter? Beminnen drukt nog niet ge noeg uit. Wat hij voor Madeleine dien spoorweg, onder voorbehoud van de goedkeuring der in die com missie vertegenwoordigde regeerin gen. Vanwege de internationale commissie zal aan den mond van den Congo eene quarantaine-inrich ting worden gemaakt. De uitvoering der bepalingen betreffende de scheep vaart zal onderworpen zijn aan het toezicht van de internationale com missie. Het rapport bevat verder, onder meer, voorstellen van België en Duitschland betreffende de onzijdig heid van den Congo en de zijrivie ren, terwijl Amerika zich voorbe houdt het voorstel te doen, om deze onzijdigheid tot het geheele Congo- gebied uit te strekken. De Almanack de Gotkavoor 1885 bevat o. a. het portret van Jules Ferry. In het artikel «Frankrijk» is thans ook Annam opgenomen. De oudste soeverein is nog de keizer van Duitschlandgeboren 1797; de jongste nog de Koning van Spanje, geboren 1857. De commissie uit den Franschen Senaat heeft van het ontwerp der Kieswet, zooals het uit de Kamer gekomen is, met benoeming door algemeen stemrecht, niet de minste notitie genomen. Z:j droeg, in den Senaat verschenen, geheel haar oude ontwerp weer voor, met eenheid van oorsprong voor alle senatoren, uit sterving der onafzetbaren en indee ling van hunne zetels bij de depar tementen. Alleen was er een amen dement-Perras aan toegevoegdge lijkheid van onvereenigbare betrek kingen voor kamerleden en senatoren. Over dit ontwerp heeft, behalve eenige zeer onbeteekenende woorden van den heer de Kerdiel, in het ge heel geen algemeene discussie plaats gevoelde en nog gevoelt, is aanbid ding; hij vergoodt haar. Hij kent niets ter wereld schooner, edeler en volmaakter dan zijn dochter en daar heeft hij volkomen gelijk in. Bij het huwelijk schonk hij haar bijna zijn geheel vermogen en zoo ik het offer had aanvaard, zoude hij in het ge heel niets voor zichzelf hebben over gehouden. Zonderling! mompelde de prokureur des konings bijna binnens monds, zonderling, onbegrijpe lijk! Dit is voorwaar niet de inborst van een misdadiger en toch.... Mijn God! hoe licht in deze duisternis te schaffen? Toen vervolgde hij luideSprak de graaf somwijlen ook over uw vader? Zelden. Maar in elk geval toch enkele malen Wanneer hij het niet kon ver mijden. De herinnering aan zijn ouden gehad. De Senaat nam daarna art. 1 tot 5 aan. Het amendement-Floquet, recht- streeksche herkiezing van den Senaat door algemeen stemrecht, zou in den Senaat als amendement-Ravig- nan vanwege de rechterzijde zijn voorgesteld, als niet de radicale sena tor Naquet het vóór geweest was. Het is met groote meerderheid ver worpen. De Fransche Kamer is 4 Decem ber eindelijk met de begrootings- discussiën begonnen. Er is weinig kans, dat zij er tijdig mede gereed zal komen. Behalve in 1877, toen de crisis van maarschalk Mac Mahon de begrooting tot het volgend jaar deed aanhouden, is men er nooit zoo laat mede begonnen als dit jaar. In de salie Favier te Parijs had gisteren eene meeting van werklie den zonder werk plaats. Het aantal opgekomenen was zeer talrijk; de vergadering was woelig. In de zaal werd gevochten, maar bij het uit gaan hadden geen incidenten plaats. Ook op de straat werd geene mani festatie gehouden. Het financiëel verslag van den Italiaanschen minister Magliani bespreekt de inwisseling tegen ge dwongen koers en deelt mede, dat men tot 20 November bankbiljetten inwisselde tot een bedrag van 232 miljoen in goud en 116 miljoen in zilver. Er blijft tot dezen dag nog 252 miljoen in te wisselen en te vernietigen. De dienst 1883 leverde eene hoogere ontvangst van 24 mil joen boven de raming. De raming der ontvangsten van den dienst 1884 werd ten gevolge der voorzorgs maatregelen tegen de cholera met slechts 300 duizend francs door de werkelijke ontvangst overtroffen. De minister voorziet voor den vriend scheen hem pijnlijk en smar telijk aan te doen. Ik heb hem nooit den naam mijns vaders hooren uit spreken,zonder zijn oogen met tranen bevochtigd te zien. Misschien tranen door wroe ging ontstaan, dacht de magis traat. Maar hij bracht deze gedachte niet onder woorden, i Mijnheer de burggraaf, hernam hij, kent gij een meisje, [Jeanne Caiilouët geheeten? Lucien ontstelde. Deze vraag, die zoo plotseling in het gesprek werd opgeworpen,verbaasde, ja verschrikte I hem bijna. Hij antwoordde echter: Ja, i mijnheer. j Wat is dat voor eenmeasch? j Zij is de dochter van den ex- koddebeier mijns schoonvaders. Heeft zij niet een onafhanke lijke positie? Meer nog: mejuffrouw Cail- dienst 1885 een hoogere ontvangst van 11 miljoen, waarvan 9*/s mil joen bestemd is voor de amortisatie van aflosbare schuld. De minister verzekerde, dat het ontwerp tot herziening der belastin gen, 'twelk hij aanbood, en de con ventie voor de spoorwegen, de staats- begrooting door haar van alle on zekere posten te bevrijdenvoor goed zullen doen sluiten. Aan een wetsontwerp op de drie- maandelijksche coupons-betalingen wordt gearbeid. De minister drong aan op de noodzakelijkheid van een organiek lichaam voor de amortisatie der schuld. De half-officieele Observer zegt, dat de wijze waarop Engeland's voor stellen betreffende de financieele moeilijkheden van Egypte door de mogendheden opgenomen zijn, niet van dien aard geweest is, dat er veel hoop is hen als oplossing der kwestie te zien aannemen. Te Parijs is bij de Suez-maat- schappij een telegram uit Cairo ont vangen, meldend, dat de internatio nale commissie op 4 December te Ismaïlia hare taak voleindigd heeft. Na het instellen van een nauwge zet onderzoek op de plaats zelve, en het inwinnen van inlichtingen van kapiteins en stuurlieden, heeft de commissie het reeds genomen besluit moeten bevestigen tot ver breeding van het kanaal over zijne geheele lengte. De heer de Lesseps zal nu onmiddellijk via Brindisi naar Frankrijk vertrekken. Een bode, van Khartoem geko men, en die elf dagen had noodig gehad om van Ambukol hierheen te reizen, deelt mede dat de Mahdi op drie uren van Khartoem ligt. Gordon's stoomschepen gaan voort de rebellen van de oevers van den louët is rijk. Zij bezit op zijn minst genomen twintig of vijf en twintig duizend livres rente. Haar vader bezat echter geen vermogen? Geen centime. Hoe komt nu dat meisje aan al dat geld, terwijl haar vader arm was? Dat weet ik niet en ik geloof dat niemand het weet. Ik herinner mij alleen, dat op een reeds lang verstreken tijdstip, toen Jeanne Caii louët zeven of acht jaar was en er in de streek veel gesproken werd van een ontzaglijk groot legaat, over een geheimzinnige schenking door een onbekenden weldoener ver strekt. Een Parijsch notaris heeft op Jeanne's naam het domein Thil-Chft- tel aangekocht. Hoe spreekt men over dat meisje? Men vertelt niets dan goeds lvan haar. Zij gaat voor weldadig Nijl te verjagen, en tot bij Shendy levensvoorraad buit te maken. Koningin Victoria heeft besloten generaal Gordon het erfelijk pair schap en het grootkruis der Bath- orde te verleenen. Het Parlement zal hem, als hij terugkomt, een jaar geld toekennen. Men seint uit Kiel aan de Times dat de Ariadneeen der schepen van het gepantserd eskader, dat onlangs uit Wilhelmshafen naar de WeBt- A frikaansche zeeën vertrok, te St. Vincent zich van hare zuster schepen heeft afgescheiden, en al daar gebleven is. St. Vincent is het eind van de telegraaflijn uit Europa het zou nu niet te verwonderen zijn indien de Ariadne orders had om aldaar te wachten op telegraphische instructiën uit Berlijn, die gezonden zouden worden, zoodra het derde punt van het programma, het regle ment voor annexatie in de toekomst aldaar geregeld is. De hoofdregel zal wel het bezit toewijzen aan de eerste die zal aankomen, en wie het eind van den telegraafkabel in zijn macht heeft en het dichtst bij zijn doel is, zal in den wedloop wel vooraan komen. Uit Tamatave (Madagascar) wordt bericht, dat de Fransche ad miraal met de Hovas vredesonder handelingen heeft aangeknoopt. De Fransche oorlogschepen Beautemps- Beauprè en Allias zijn naar de baai van Diego Suarez vertrokken, waar schijnlijk om die te bezetten. Het artikel dat Emile de Laveleye onlangs in de Ball Mall Gazette schreef, omtrent gruwelen in Ma cedonië, en dat door den minister Gladstone in het Lagerhuis tegen gesproken werd, heeft aanleiding en liefderijk door. Gij weet toch geen reden tot haat, die haar tegenover graaf de Vezay kon bezielen? Lucien zag den prokureur des ko nings verbluft aan. Hoe zou zij den graaf, een grijsaard, kunnen haten? Goed, maar zij kon om de een of andere reden, die mij onbekend is, de dochter van den graaf ver foeien. Lucien maakte een beweging, die den scherpzinnigen blik des proku- reurs niet ontging. Hier schuilt iets anders ach- ter, zeide deze haastig, en ik 1 heb den vinger op de wonde ge legd, niet waar? Mijnheer, antwoordde de burggraaf, ik heb beloofd om u alles rondborstig te zeggen. Ik zal alles openbaren, hoeveel het mij ook J mag kosten. Ik geloof inderdaad dat 1 Jeanne Caiilouët in het geheim Ma-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1