gegeven tot een adres, van eenige1 konderden handteekeningen voor zien. hetwelk de Macedoniërs te Dubnitza, Kustendil, Rustchuk, Var na en Sofia aan den president van het liefdadigheidsgenootschap te Sofia gezonden hebben. Zij verzoe ken daarin den president den heer Gladstone per telegraaf mede te deelen, dat al de teiten, door de Laveleye geschetst, juist zoo gebeurd zijn, en hem te verzoeken aan deze vreeselijke toestanden een eind te maken. BINNEXLAXD. Haarlem 8 'December 1884. Het gemeentebestuur heett aan den heer C. G. H. Bakker, vergun ning verleend voor het oprichten eener kunst-mineraalwaterfabriek door gaskracht gedreven, in het perc. Oude Groenmarkt no. 14. Zaterdag had alhier de aan besteding plaats van vier heeren huizen aan het Nassauplein ("terrein cavaleriestallen) hoek Nieuwegracht, archit. de heer A. v. d. Steur Jr. Van de tien inschrijvers, had het laagst ingeschreven de heer J. Ver koren, voor f69.876. Met ingang van 1 Januari e.k. alhier benoemd tot inspecteurs van politie, J. Kunst, thans inspecteur van politie te Zwolle, en A. Wij- benga, onder-inspecteur te Rotter dam. Prins Roland Bonapartedie de Amsterdamsche universiteitsbi bliotheek heeft verrijkt met al de in de laatste jaren door hem uitge geven ethnografische plaatwerken, heeft thans ook zijn kostbaar boek over de Surinaamsche inboorlingen aan die bibliotheek ten geschenke aangeboden. De leden van het uitvoerend comité der te Amsterdam gehouden internationale landbouwtentoonstel ling zijn door de Fransche leden der jury en door de Fransche inzenders uitgenoodigd ter bijwoning vaneen diner, dat op 14 Dec. a s. te Parijs aan den minister van landbouw in Frankrijk zal worden aangeboden. Bij de commissie tot werkver schaffing te Amsterdam is reeds in gekomen f22,570. Onlangs is tusschen de Kabi netten van Madrid en Washington eene overeenkomst gesloten omtrent den vrijen invoer van suiker van het eiland Cuba in de Vereenigde Staten. Wij vernemen, dat de Ne- derlandsche Regeering in deze over eenkomst aanleiding zal vinden om ook voor den invoer van Java-sui- ker in de Vereenigde Staten gewij zigde bepalingen te verkrijgen. Dit schijnt samen te hangen met eene nadere regeling van het invoer recht van koloniale suikers in Spanje. Men weet. dat het verleden jaar ge sloten nandelstractaat nog altijd op de goedkeuring van de wetgevende macht wacht. Tot dusver is het daartoe betrekkelijk wetsontwerp nog niet weder ingediend. De nadere aanbieding schijnt, naar wij meenen te kunnen zeggen, te wachten op de nieuwe regeling van bedoeld in voerrecht. {Dagblad.) Naar men meldt, heeft Delf land bezwaar gemaakt toestemming te verleenen tot het maken van een tunnel aan het strand te Scheve- ningen, ten behoeve van de spoor- tram van de Holl. spoor naar het Badhuisten gevolge waarvan dezer deleine de Vezay vijandig gezind was. Waarom toch? Zij minden beiden denzelfden persoon. Hoezoo? Mejuffrouw Caillouet had een dwaze en hartstochtelijke liefde voor mij opgevat. Ik kon, doordien ik Madeleine beminde, in deze gevoe lens niet deelen. Maar hebt gij, zonder er juist in te deelen, deze jeugdige onbe zonnenheid niet eenigszins aange moedigd? Verre van dien! Ik had inte gendeel alles in het werk gesteld om haar van mij verwijderd te houden. Gij waart hierin niet geslaagd? Helaas, neen Hoe heeft mejuffrouw Caillouet van uw huwelijk kennis gekregen Door een uitnoodigingebrief, dien zij ontvangen heeft. dagen opmetingen zijn gedaan in de duinen langs de villa's van de hee- ren De Vos Smilders, Snijders en den tuin van de R. K. kerk, naar het Kanaal en zoo naar het Badhuis. Uit Leiden wordt thans aan het N. v. d. jD. gemeld, dat rechts ingang verleend is tegen twee stu denten aldaar, wegens het mishan delen van een pas aangekomen jong- mensch, ten gevolge waarvan deze krankzinnig zou geworden zijn. Aan de schuldeischers van Gebr. Filbry (firma J. Reynders) te Breda, zal 24 pCt. hunner vorde ringen worden uitgekeerd. Door het bestuur van de Ver- eeniging voor Christelijke verzor ging van krankzinnigen en zenuw lijders is besloten, eene 4 pets. lee ning aan te gaan, groot f200,000, in 4 serieën van f 50,000 elk, tot aankoop van het landgoed «Veld wijk», te Ei'meloo, ten einde aldaar het gesticht voor krankzinnigen te vestigen. De opsporing wordt verzocht van R. Breunsbach, leeftijd 29 jaren, decoratieschilder, bij arrest van het Hof van assises te Luxemburg we gens gekwalificeerden diefstal ver oordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. Op 29 Nov. jl. is de veroordeelde uit de gevangenis ontvlucht. Uit goede bron vernemen wij dat thans ook Engeland de vlag der Association Internationale du Congo erkend heeft, evenals Duitschland en Amerika dat reeds vroeger deden. Het is te hopen dat onze Re geering in het belang van de groote handelsondernemingen die Nederland in die gewesten heeft, nu ook zeer spoedig tot de erkenning besluite. Zelts is het moeilijk te verklaren dat zij niet de eerste was, die tot die erkenning overging. Ne derland toch heeft in het Congo- gebied grootere handelsbelangen dan eenige andere natie. {N. R. Ct.) Zaterdagnamiddag 11., ten ruim 4x/s ure, is Pieter Bakker, landbou wer, woonachtig te Oude Niedorp, die tot het koopen van schapen eerst Amsterdam en daarna Sloten had bezocht, bij zijne terugkomst uit laatstgenoemde gemeente, aan de Amsterdamsche vaart nabij Half weg aangerand door drie personen, die hem met geweld hebben aan gegrepen, zijne kleeding gescheurd en daaruit eene portefeuille met f 850 ontvreemd, waarna zij hem in de vaart hebben geworpen, waar uit hij zich met moeite heeft kun nen redden. De justitie doet onder zoek. Te Amsterdam is een nagemaakte coupon van f 1..4873, in een sigaren winkel voor echt uitgegeven. De coupon is zoo onhandig nagemaakt, dat hij gemakkelijk als valsch te herkennen is. De reizigers, die Zondag ochtend met den trein 9.25 van Hilversum vertrokken, zijn, dank zij der tegen woordigheid van geest van een der passagiers, hoogst waarschijnlijk een groot gevaar ontsnapt, dat éénmaal te meer bewijst hoe noodzakelijk het is, dat de reizigers zich in ge meenschap kunnen stellen met den hoofdconducteur. Bij Bussum gekomen bemerkten de passagiers van eene eerste klasse coupé aan het hevige schokken van hun wagen, dat daaraan een defect Wanneer? Gisteren. De aanklacht is van nacht ge schreven, - zeide de prokureur des konings bij zichzelf. Het meisje heeft haar wraak geen oogenblik uitgesteld.. Wie weet of zich de leid draad niet in haar handen bevindt. Dit zullen wij later zien. De Tesselières staakte zijn onder vraging. Mijnheer, vroeg hem Lu- cien, ik geloof dat mijn tegen woordigheid de zedelijke folteringen van mijnheer de Yezay aanmerke lijk zoo verzachten. Een bezoek, door mij aan hem gebracht, zou in zijn eigen oogen een protest zijn tegen de beschuldiging waaronder hij zucht en die ik met de volste overtuiging voor onrechtwaardig houd. Kan ik hem niet een oogenblik te spreken krijgen? Dit, mijnheer, is helaas on mogelijk moest zijn ontstaan. Tot Weesp nam dat schokken hand over hand toe, gepaard met vreemde geluiden. Ge lukkig kwam een der passagiers op den inval bij het voorbijrijden van Weesp door hevig schreeuwen en wuiven met zijne courant de op merkzaamheid van den stationchef te trekken, die den trein even voorbij het station liet stilstaan. Men be merkte toen dat het geheele onder stel van den wagon gebroken was, reed langzaam naar Weesp terug en verwijderde aldaar den wagon uit den trein. Een en ander veroor zaakte een oponthoud van circa 25 minuten. {Hbl.) Dat een visscher schipbreuk lijdt in een binnenvaart zal wel tot de zeldzaamheden behooren. Toch heeft zich dit geval onder de gemeente Akersloot voorgedaan. Met het stormachtig weder van 11. Donderdag kwam een Vollendam mer visscher uit de Nauernasche vaart, om ovqr de Zaan de Marker vaart in te zeilen. Bij dien lastigen draai weigerde het roer, onder een hevige bui, zijn dienst, onze vis scher kwam daardoor op lager wal, zijn schuit stootte op een paal on der water en sedert dat oogen blik kan men een gestrande vis- schersschuit zien in een kalm bin nenwater. De eigenaar heeft zich beklaagd bij den burgemeester van Uitgeest, waaronder Akersloot res sorteert, maar deze schijnt hem naar het Polderbestuur verwezen te heb ben om de geleden schade te ver goeden. Totnogtoe bleven de aan gewende pogingen om de schuit van de paal los te krijgen, vruchteloos. Men schrijft van Terschelling aan het Handelsblad dd. 3 December: Gisteravond en hedennacht was dit stille eiland in rep en roer door het geroep van: «Een schip op 't strand». Men zag namelijk, toen de nevelen, welke al een paar dagen alle vergezicht beletten, een weinig optrokken naar den kant van de vreeselijke Buitengronden flambou wen afsteken als teeken van een in nood verkeerend schip. Aanstonds werden deze signalen van den vuur toren beantwoord door het afsteken van een vuurpijlen werden de leden derReddings-commissie, de schippers van de reddingboot en de visschers van het gevaar verwittigd. Allen beijverden zich om zoo spoedig mo gelijk hulp te bieden, sleepbooten en schuiten staken in zee, de red dingsboot was spoedig gereed en de nachtelijke tocht ving aan, waaraan nogal vrij wax bezwaren verbonden waren, vooral omdat de boot eerst over eene zeer uitgestrekte zand vlakte moest worden gebracht en men niet met de gewenschte zeker heid de plaats van het innoodver- keerende vaartuig wist. Ondertusschen had de ekwipage, uit 26 man bestaande, reeds in eigen boot het schip verlaten. Zij had het geluk, in zee omdobberende, opge merkt te worden door schipper Tj. De Haan, die hen in zijne visch- schuit opnam en naar wal bracht. De gestrande boot,"eene zeer groote, kwam met eene lading katoen van Savannah naar^Bremen. Hare positie is thans zeer gevaarlijk, reeds Za terdag maakte zij water, ja zat met den achtersteven in 't zand verzon ken, en gisteren dreven balen ka toen in zee rond. Het onstuimige weder belet onzen vaartuigen xe naderen en houdt dit Hoeindien gij slechts wildet? Mijn wil is hier niet in tel. Maar waarom dan toch? Ik zeg u nogmaals, mijnheer de Vezay wordt buiten alle gemeen schap gehouden. ^Omstandigheden, die mijn plicht mij verbiedt u te openbaren, laten niet toe, dat deze strenge kerkerstraf wordt opgehe ven, alvorens de instruktie geheel is afgeloopen. In het belang der waar heid, zoowel als in zijn eigen belang, mag mijnheer uw schoonvader, voor het oogenblik althans, met niemand ter wereld betrekkingen aanknoopen. Dring dus niet verder aan, mijnheer de burggraaf. Gij zoudt mij in de droeve noodzakelijkheid brengen om op nieuw te moeten weigeren. Dus zal ik zelfs aan Made leine geen tijding betreffende haar armen vader kunnen mededeelen? Zeg aan mevrouw de burg gravin dat mijnheer de Vezay de reis beter heeft volbracht dan ikzell nog een poosje zoo aan, dan is het vaartuig leeggedreven of zit geheel onder zand; maar hoe het ook met de lading ga, de groote schoone stoomboot Tynemouth zal wel, als zoovele andere, verzinken in de ver raderlijke zandbanken, welke dit eiland omringen. Gebrek aan gezicht op de vuren, waardoor eene landverkenning on mogelijk was, is hoogst waarschijn lijk de oorzaak van het verlies van dit kostbare schip en deszelfs kost bare lading. Aan gebrek aan voor zorgen van de zijde onzer Regeering is de ramp althans niet te wijten, wijl overal zeer groote tonnen zijn gelegd. De Haagsche bladen bevatten het volgende Aan aardige, geestige St. Nico- laas-surprises heeft het natuurlijk in 's-Hage niet ontbroken, doch he laas! ook niet aan wreede en laag hartige. Zóó ontving een echtpaar in een der mindere buurten, dat door de natuur reeds niet met gaven was bedeeld, een groot pak, dat bij het openmaken bleek te bevatten een.... kinderlijkkist, met schroeven geslo ten. Doodelijk verschrikt bij het ge zicht van de kist, kreeg de vrouw bijna een zenuwtoeval en toen de buren, door het geschreeuw opmerk zaam gemaakt, binnentraden en de kist geopend hadden, bleek haar in houd te bestaan uit vuil en uit spot rijmen op de ongelukkige positie en gestalte van het echtpaar. Uit Scheveningen wordt gemeld: Vele alhier thuisbehoorende schip pers liepen met hunne vaartuigen voor de laatste reis te Vlaardingen binnen, doordien zij vreesden bij stormweder aan het strand alhier zware averij te bekomen; doch meenende eene goede schuilplaats voor den winter te hebben, kregen zij dezer dagen order, om zoo spoe dig mogelijk uit de haven van Vlaar dingen te vertrekken, wegens ge brek aan ruimte. Enkelen verhuisden naar de haven van Schiedam, ande ren naar die van Delftshaven, doch een tiental gingen nog verder en bergden hunne vaartuigen in winter- laag te Delft, waar zij thans veilig alle stormen kunnen afwach ten. In de rijtuigen le klasse van de Rotterdamsche Tramwegmaatsch. op op de lijn RotterdamSchiedam, zijn, bij wijze van proef, vulkachels geplaatst, ter vervanging der heet- waterstoven. Wanneer de proef aan de verwachting beantwoordt, zullen al de rijtuigen le klasse van der gelijke kacheltjes worden voorzien. De persoon die in de vorige week door de politie te Utrecht werd in hechtenis genomen, als verdacht van de dader of de medeplichtige te zijn van de in den laatsten tijd aldaar gepleegde inbraken en diefstallen, is een oude bekende der justitie, en heett voor verschillende feiten reeds zeventien en een half jaar in ver schillende gevangenissen doorge bracht. In de Wageningsche boek- en muziekdrukkerij te Wageningen is een brutale diefstal ontdekt. Door den meesterknecht dier drukkerij werd voor al de gezellen het geld bewaard, hetwelk zij dit jaar weke lijks hadden gestort voor een bij zonder doel. De bak, waarin zich had durven hopen. Waarlijk? Ik verzeker het u. En nu? Nu is hij kalm en gelaten. Hij stelt zijn vertrouwen op God en in zijn onschuld. Dit zijn twee mach tige pleiters voor hem, die hun hulp niet ten onrechte inroept. Oriep Lucien met geest drift uit, God moet en zal hem beschermen! De waarheid zal aan het licht komen Ik wensch het vurig! Wat den lichameiijken toestand van mijnheer de Vezay aangaat,'deze is zoo ge ruststellend mogelijk. Hij bewoont een afzonderlijke kamer, heeft een goed bed en een leuningstoel. De spijzen, die hem verstrekt worden, zijn zoo uitgezocht als personen, die goed betalen, het maar verlangen kunnen. Morgen zal ik uw schoon vader boeken zenden, als hij lust en kracht mocht gevoelen om te lezen. dat geld bevond, was behoorlijk ge sloten, en bovenin was eene gleuf, waar Zaterdags het geld ingewor pen werd. Zaterdag nu zag men aan den bak een band van een schoots vel, blijkbaar van een der gezellen van de drukkerijmen kreeg arg waan en besloot den bak te openen. Men ontdekte toen dat er ruim f 43 ontbrak. Daar de drukkerij in de vrije uren steeds gesloten is, kan het niet an ders of de diefstal moet door inklim ming zijn gepleegd. Aan de politie is opgedragen uit te maken, wie van de ruim 40 gezellen de dader is. Zekere K. H.meesterknecht van een aannemer te Winterswijk, welke te Zevenaar een machine- loods bouwt ten behoeve van den Spw. WinterswijkZevenaar, heeft zich met f80, die hem door zijn atroon waren ter hand gesteld, om et werkvolk uit te betalen, uit de voeten gemaakt. De politie doet on derzoek. Te Enterbroek, gem. Wierden, is Zaterdag avond eene boerenwoning, waarin men druk aan 't bruiloftvie- ren was, afgebrand. Sedert 14 dagen wordt de persoon van Jan Jansen, een kleine boer te Zandberg bij Ter Apel vermist. Men vermoedt dat hij op de eene of andere wijze den dood gevonden heeft; temeer is dit waarschijnlijk, omdat hij het laatst in zwaar be schonken toestand op 5 uren afstands van zijne woning gezien is. GEMENGD NIEUWS. Een gewezen rechter, de heer L., liet verleden Donderdag bij den tandmeester Duchesne te Parijs een kies trekken. Na afloop zag deze met ontzetting zijn patiënt doodsbleek en roerloos zitten. Een in allerijl ge roepen geneesheer verklaarde, dat hij dood was. Bij de lijkschouwing moet gebleken zijn, dat de heer L. aan eene te groote dosis van het toegepast verdoovend middel was bezweken. Het stoomschip Pochardmet passagiers en goederen op reis van Cork naar Rotterdam, leed gisteren middag in de nabijheid van Holy head schipbreuk. Onmiddellijk werd eene reddingboot uitgezonden, doch tengevolge der hooge zeeën kon niemand worden gered. De mail voor Frankrijk, Ne derland, Belgie en Duitschland zal voortaan van New-York per snelst varende stoomschepen verzonden worden. December speelt in het leven van Gladstone een groote rol. Hij werd in die maand geboren (1809), kwam voor het eerst in het Parle ment in December (1832), werd voor den eersten keer Minister van finan ciën in December (1852) en voor 't eerst «premier» in December (1868). En in December diende hij het kies- distriets-ontwerp in. Eene bijzonderheid betreffende het door ons Vrijdag vermelde, in zake de royeering van straf van den kapt. kwartierm. Kley in Indie, is dat toevallig juist ook op 20 Octo ber, nu twee jaren geleden (1882) de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal dienzelfden officier in 't gelijk stelde in de welbekende zaak-Kley. Opnieuw dus is Kley overwin naar in zijn strijd voor recht en bil lijkheid.» Mag Madeleine hem schrijven Ja. Alleen moet ik u verwit tigen, dat de brieven van mevrouw de burggravin vooraf door den rech ter van instruktie gelezen worden. Nog een enkel woord: Dagelijks zal ik u een boodschapper zenden, die u op de hoogte van den lichameiij ken en den zedelijken toestand van den gevangene zal houden. Gij zult bovendien vooraf den dag weten waarop de afzonderlijke gevangen houding zal opgeheven zijn en dan natuurlijk het verkeer met de bui tenwereld wordt toegestaan. Lucien bedankte den magistraat, ging zijn paarden opzoeken en sloeg bijna even mistroostig als hij ge komen was, den weg naar de Vezay weder in. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2