populair mm i '2e Jaargang, -Woensdag 10 December 1884. No. 439. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeens Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de Publicité Elrangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES. Snor., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uurop Zon- en Feestdagen van 12f tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kindereu van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op Vtrtoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde lc deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en loden der Nedcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemschc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zou- cn Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar li 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling ran 25 cents per persoon, alleen op londagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. leglers museum in de Damstraat Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vac 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof Geopend Woensda" en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 cn Donderdag van 23 uur. Toegang (deRr Oudcgroenmarkt! vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. In de zitting van den Brussel- schen gemeenteraad van gisteren bracht de burgemeester de jongste discussien en het votum der Kamer, betreffende de gendarmes in burger- kleeding, weder op 't tapijt. Hij verklaarde al wat hij gezegd en gedaan had te handhaven, in 't vervolg volkomen hetzelfde te zul len doen en het volstrekte recht van het gemeentelijk gezag, om de orde te doen eerbiedigen, te zullen handhaven. Ten aanzien van het voorstel tot het verleenen van rijksondersteuning aan stoomvaartondernemingen heeft de Kamer van Koophandel te Frank fort a/M. besloten zich tot den Minister van Koophandel te wenden met het verzoek, dat aan de te ver leenen subsidiën de voorwaarde ver honden worde, dat alle van Duitsche haringplaatsen vertrekkende booten Rotterdam en (of) Antwerpen zullen aandoen, weshalve in deze voor dien in- en uitvoer van Frankfort in aan merking komende zeesteden bijzon dere kantoren opgericht zouden moe ten worden. Voorts zouden gecom bineerde spoor- en stoombootvrach ten, en termijnen van aflevering vastgesteld moeten worden. Bij de discussie over de kieswet in den FranscKen Senaat stelde de heer Léon Say als amendement voor, het beginsel der evenredigheid door de commissie verdedigd, aan merkelijk te beperken. De heer Wal- deck-Rousseau bestreed dit amende ment, dat met 153 tegen 106 stem men verworpen werd. De Senaat heeft de geheele wet FE UI LLETON. De fraai ra dei Koüdelieier. Naar liet Eransch VAN X AVIER DE MONTÉPIN. DAGVAARDING DER GETUIGEN. Juist toen Jeanne Caillouët, na het vertrek van den gevangen genomen graaf de Vezay te hebben bijge woond, weder te paard steeg en Black Nick onstuimig liet voorthol len, terwijl zij vol bitterheid her haalde 'Rampzaligerampzalige wat heb ik gedaan? wachtten Tiennette en Nicaise op de binnen plaats van Thil-Cb&tel. Noch de levenslustige venter, noch het landelijke kamermeisje, dachten aan scherts of aan minnekozen. tot wijziging der verkiezingsmethode voor dit lichaam met 136 tegen 24 stemmen aangenomen. De Kamer heeft zich, op voor stel van de commissie van rappor teurs en niettegenstaande het verzet der regeering, verklaard voor be zuinigingen op de uitgaven voor de Hoven van appèl en de Hoven van cassatie. Alle andere hoofdstukken; van de begrooting voor justitie zijn onveranderd overgenomen. Een voorstel van den afgevaar digde Lepère om alle uitgaven voor het budget van eeredienst te schrap pen, werd met 378 tegen 140 stem men verworpen. Na een levendig debat over het hoofdstuk betreffende de traktemen ten der aartsbisschoppen en der bis schoppen. waarbij de heer Marti n- Feuillée het behoud van de tegen woordige regeling had gevraagd, terwijl de commissie zich voor eene vermindering van 60,000 francs had verklaard, vereenigde de Kamer zich met 310 tegen 210 stemmen met het voorstel der commissie. Een tweede voorstel van de commissie, om op de traktementen van de pas toors 72,000 francs te bezuinigen, werd door de regeering bestreden, doch met 290 tegen 233 stemmen aangenomen. De Gaulois meent te weten, dat prins Napoleon dezer dagen, in den vorm van een ongeteekend artikel, weder een politiek manifest zal uit geven. Om de scheiding, welüe tusschen hem en zijn zoon Victor ontstaan is, goed te doen uitkomen, zou prins Jérome weldra met zijn tweedeu, prins -Louis, naar Moncalieri, naar prinses Clotilde vertrekken. Daarna zou waarschijnlijk eene reis naar het Oosten ondernomen worden, «tenzij», voegt de Gaulois er hij, «de poli- Beiden waren treurig gestemd. Tien- nette verkreukelde haar boezelaar tusschen haar rose vingers. Nicaise neuriede niet langer de liedjes, die j hij uit Bretagne had meegebracht, j Zelfs Friso, die zich in de zon lag; te koesteren, scheen aan de alge- meene droefgeestigheid deel te ne men. Men moet alleen hierbij in het oog houden dat hij, doordien hij j 's ochtends achter de vurige poney had gedraafdnu geen lid meer j verroeren kon. Ook voor Nicaise j had deze rit pijnlijke gevolgen. De arme jon.en, zoo stijf als een paal, j vermeed zorgvuldigelke inspannende beweging. Een excentriek man had er gerust honderd guineas onder; kunnen verwedden, dat de arme jou-1 geling geen uur meer te paard had j willen rijden, al had hij op het einde van zijn tocht ook zijn mars opg'epropt met kronen van honderd |sous tot loon gekregen. tieke gebeurtenissen den prins naar Parijs terugriepen, in welk geval hij vóór de Senaatsverkiezingen van 25 Januari een nieuw manifest in het licht zou geven.» Er is wel eenige kansdat de prins ongestoord zijn reis naar het Oosten zal kunnen voortzetten; welke veranderingen er toch voor 25 Ja nuari mochten plaats hebben, Jé rome zal men wel niet gaan deran- geeren. Figaro bericht dat prins Louis reeds te Moncalieri is, en dat Jé rome hem tegen Nieuwjaar daar heen zal volgen. Aanstaanden Zon dag zal er weder een groot Jéro- mistisch hauket plaats hebben waarvoor reeds 800 personen inge- teekend hebben. Men verwacht be langrijke toasten van de Jéromisten Pascal, Rendu, Lenglé, Silvy, enz. Prins Krapotkine klaagt weder over de vochtigheid van de kamer, die hem in de gevangenis te Clair- vaux is aangewezen. Zijn vrienden in Frankrijk en Engeland zullen thans aandringen op zijne tijdelijke vrijlating. Figaro heeft eene beschrijving van de hinderlaag bij Bac-Lé bevat, die onder den schijn van het schil derachtig verhaal van een oogge tuige, de geheele verantwoordelijk heid van bet groote verlies op generaal Millot werpt. Men vermoedt dat bet verhaal van kolonel Du- genne afkomstig is; die zich thans te Parijs bevindt. Toen de Kamer wenschte, na gene raal Millot ook kolonel Dugenne te hooren, heeft de heer Ferry dit ge weigerd. Misschien was deze wei gering het loon voor generaal Mil- lot's gunstige houding jegens de re geering, waarvan men de verklaring vergeefs gezocht heeft. Figaro dringt er op aan, dat de Senaat kolonel Tiennette en Nicaise werden on gerust. Zij zagen wel in, dat Jeanne een werkzamen rol in een vreemd-1 soortig drama vervulde. Zij gevoel- I den duidelijk, dat er een ongeluk1 op handen was. Maar zij wisten niet precies van welken aard dit drama was; zij gisten niet welk on- j heil er geschiedde. Tiennette ontveinsde zich volstrekt niet, dat alles te huis in het honderd liep, sinds het geheime onderhoud tusschen den oude met den rooden I pantalon en Jeanne Caillouët had1 plaats gevonden. Zij kon het Ni- j caise niet vergeven, dat hij dezen noodlottigen gast Tkil-Chatel had I binnengeleiden de marskramer kreeg het een paar uur lang duch- tig te kwaad met het korzelig hu- j meur van zijn schatje. Voegen wij er nog aan toe, dat zij zich buiten- gewoon verbaasden over het lange wegblüven van Jeanne, die gezegd had, dat zij naar het kasteel de, Dugenne om inlichtingen zal vragen. De Fall Mall Gazette kan den Kaapseheii Premier Upington zijne sympathie met de Boeren in Gosen nog steeds niet vergeven. «Het op roerig optreden van den heer Uping ton in Gosen» zoo schrijft het blad «heeft den toorn der loyale kolonisten opgewekt op eene wijze, die alle grenzen te buiten gaat. Te Kimberley zijn de heeren Upington en Sprigg door eene sa menscholende volksmassa aangeval len, met bedreigingen en scheld woorden naar hun hotel gedreven en ten slotte in effigie verbrand. Er is ongetwijfeld iets gevaarlijks in zulke uitbarstingen van de veront waardigingen des volks, maar liever zulk eene uitbarsting, met al hare gevaren, dan een lusteloos berusten in het schandaal, dat het ministerie eener kolonie zich openlijk verbroe dert met de vijanden des rijks». Volgens het Engelsche blad is het dus beter, dat het gepeupel zich tot rechter opwerpt over de hoogste ambtenaren der regeering. en zelfs hun leven bedreigt, dan dat men hun den tijd laat, om de door per soonlijke ondervinding opgedane overtuiging op constitutioneele wijze voor het parlement van hun land te verdedigen. Gelukkig vindt deze uiting vau het eigenaardig radica lisme der Fall Mall Gazette in ko loniale kwestiën, zelfs in Engeland weinig bijval. De Times verneemt uit Durban van Zaterdag, dat de volledige tekst van de voorgestelde voorwaarden der annexatie van het land Gosen jin de Cape-Gazette is openbaar ge- I maakt. Bij deze voorwaarden is de benoeming eener land-commissie van drie leden bepaaldeen dezer zou vertegen woordiger der regeering zijn, de tweede een man uit het land Gosen, de derde de president Nickirk. De Standard meldt dat weder te Kaapstad een groote meeting gehou den is om met de uiterste veront waardiging te protesteeren tegen de rede der ministers omtrent net land Gosen. Havas ontvangt over Londen een bericht uit Hongkong, van 7 Dec., meldend dat, volgens tijdingen uit Tonkin, er in de laatste dagen hevig gevochteu is; de Chineezen hadden eene nederlaag geleden en waren op de vlucht gedreven. U1NN£\LAM). Haarlem9 December 1884. Het concert, gisterenavond door de liedertafel «Crescendo» in de soc. Vereeniginggegeven, mocht zich in een talrijk auditorium verheugen. Het programma gaf eene schoone verscheidenheid van stukken, welke alle, met zeer geringe uitzondering, tot het grootste genoegen der aan wezigen werden ten gehoore ge bracht. Vooral was dit het geval met het hier nog niet gehoorde, «Sur les Remparts» van A. Saintis, waarbij de zangers blijken gaven van grondige studie, terwijl de sa menwerking der leden, waardoor het koor zoozeer aan kracht en zuiver heid wint, ook thans weder in de meeste der gezongen stukken, schit terend uitkwam. We willen hier niet stuk voor stuk behandelen; onze lezers, waarvan velen voorzeker aanwezig waren, zullen beter kun nen oordeelen, naar 't geen zij moch ten hooren, dan naar 't geen wij hier vermelden konden. De beide solisten van den avond hadden onze verwachting verre over- Vezay ging. Wat kon nu het meisje op het kasteel hebben uit te richten, daar Lucien de Villedieu reeds se dert twee dagen gehuwd was? Men zal toegeven, dat die vraag makke lijker was om te stellen, dan om haar te beantwoorden. Nicaise en Tien nette wisten er dan ook niets op te vinden. Als ik dien afschuwelijken ouden vrijer maar in mijn macht had, prevelde de kamenier, ter wijl zij met haar net voetje op den grond stampte, dan zou ik hem een leelijke kool stoven, daar kan hij op rekenen. Als ik hem in mijn macht had, stemde Nicaise meê, die door deze voorbeeldige volgzaam heid Tiennette dacht voor zich te winnen, als ik dien alceligeu vent I onder mijn handen had, dan zou ik hem fluks door Friso laten ophappen. De poedel hoorde zijn naam uit spreken. Hij opende één oog en zag zijn meester met lamlendigen blik aan. Maar zijn tweede oog ver mocht hij niet te openen, evenmin als zijn kop in de hoogte te steken. Het arme dier was bek af. Uw hondje is verstandiger dan gij, hervatte Tiennette schamper. O! dat is best mogelijk. Hij kon dien ouden, leelijken schooiert niet luchten, dat lieve beest,. Hij wilde hem levend verslinden. Maar daar hoort waarachtig een heele portie moed toe. Zoo een monster op te slikken met zijn afgrijselijke oogen, die nog rooder dan zijn lor van een broek waren. Hij joeg* mij den angst op het lijf. Hebt gij dan, Nicaise, toen gij dit alles opmerkte, geen wantrou wen moeten krijgen? Het is waar, het had zoo be lmoren te wezen. Maar gij denkt ook nergens aan Om niets hoegenaamd.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1