troffen. Frl. Dötscher verwierf veel "bijval met de «Arie» uit Faust ter wijl in de tweede afdeeling aan liet einde van «An der Sonnenschein», aan het enthousiastisch applaus geen einde scheen te komen, en zij nog maals dit stuk ten gehoore moest brengen. In den heer Timmner heb ben wij een violist leeren kennen, dien wij voorzeker op hoogen prijs stellen en hier gaarne weder zullen zien optreden. De talrijke toejuichin gen vooral na zijn «Adagio uit het Xlde concert», mogen eenigszins tot grondslag strekken ter waardeering van jzijn heerlijk spel. Ten slotte brengen wij een woord van lof aan den bekwamen en on- vermoeiden directeur, den heer An- driessen; wordt zijn pogen met den besten uitslag bekroond, ongetwij feld heeft hij dit niet alleen aan zijn talent te danken, doch is ook de groote geoefendheid der zangers een machtige factor in het welslagen der zoo hoog gewaardeerde concer ten van zijne Tiedertafel. Bij den heer Wesseling, dro gist, in de Anegang alhier, is, als St. Nicolaas-cadeau, zorgvuldig in gepakt bezorgd de in de vorige week van zijn voorgevel ontvreemde ko peren vijzel, zoodat in deze niet aan diefstal, maar aan eene aardigheid moet worden gedacht. Als vervolg op ons bericht van gisteren, betreffende de benoe ming van inspecteurs bij de politie aihier, deelen wij mede dat, ook met ingang van 1 Januari e. k., door den burgemeester dezer gemeente zijn bevorderd tot inspecteur van politie 1ste kl. L. van Wolferen, thans 2de inspecteur, en tot 2den inspecteur Et. Scherpenhuyzen, thans 3de inspecteur. Zaterdagavond jl. werd in de 7 groote zaal der sociëteit «Vereeni- ging» door ruim 500 kinderen het winterfeest der vereeniging «Door Vermaak tot Nut» en van het Haar - lemsch Schoolverbond, gevierd. On der leiding van den heer Martin hadden allerlei spelen plaats, terwijl de muziek niet weinig* bijbracht om de algemeene vreug'de te verhoogen. De kinderen werden onthaald op chocolade en beschuit, terwijl door hen menig lied onder leiding der muziek werd gezongen. 40 kinderen werden door den heer J. H. Koolhoven, lid der commissie voor de kinderfeesten, toegesproken, en werden door dezen heer herin nerd, dat de feesten werden gege ven tot aanmoediging van getrouw schoolbezoek en dat jaarlijks een 40tal hunner, die door vlijt en goed gedraghadden uitgemunt, een spaar bankboekje met f2.50 werd uitge reikt, dat nu aan hun ten deel viel. Om half negen was het feest ge ëindigd en ontving toen ieder kind nog een St. Nicolaas-koek. Vele leden waren aanwezig om met hunne kinderen de prettige ..feestviering gade te slaan. Hedennamiddag is uit den Schootersingel alhier opgehaald het lijk van den 16jarigen jongeling G. R. D., die sedert gisteren werd ver mist. Teleurgestelde liefde moet hem tot deze wanhopige daad hebben gebracht. De heer S. Lewijt te Amster dam heeft aan den Minister van waterstaat enz. het verzoek gericht om, in het belang van de veilig heid, voor te schrijven, dat in eiken spoorwegwaggon een noodhoorn Gij zijt een dwarskop! Dat zal waar zijn. En rechte uilskuiken! Helaas, goede God, ook al waar Tiennette had waarschijnlijk nog een heele poos haar aanprijzende epitheta voortgezet, die Nicaise, zoo als men gezien heeft, zich met en gelengeduld liet aanleuuen. Maar de komst van een boer uit het dorp brak dezen woordenstroom af. Deze trad de omheining binnen en riep Zegt eens even, weten jullie 't nog niet? Wat dan? Ik kom van de Vezay. Welnu? Ik ben vlak langs het kasteel voorbijgeloopen. Verder? Het is me daar een mooie huishouding. Dat weet jullie nog niet! De gendarmen zijn er binnen. De gendarmenriepen Tien- worde geplaatst, waarvan de mon ding boven den waggon uitsteekt, en waardoor de reizigers in staat gesteld worden, ingeval van brand of gevaar, een sein aan den machi nist te geven. Naar wij vernemen, is prof. T. M. C. Asser, raad-adviseur aan het Departement van buitenlandsche zaken, naar Berlijn vertrokken, be last met eene zending van de Ne- derlandsche Regeering in zake de Congo-conferentie. Vermoedelijk zal de hoogleeraar de Nederlandsche gedelegeerden ter zijde staan bij de behandeling van het ontwerp der scheepvaartakte, die heden bij de Conferentie aan de orde komt. H Staatsblad no. 228 behelst de wet van den 5deu December 1884, tot verandering van artikel 198 der Grondwet, en no. 229 de publicatie van den 5den December 1884, be treffende de plechtige afkondiging van de verandering van artikel 198 der Grondwet. Daarbij wordt o. a. bepaald, dat die wet op 27 December 1884, des middags ten klokke twaalf uré. in eene plechtige openbare zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden, van ieder der gerechtshoven en van ieder der arrondissements-rechtban- ken, door de griffiers zal worden voorgelezen en alzoo plechtig afge kondigd, en dat deze publicatie op hetzelfde tijdstip van de puien der raadhuizen der gemeenten zal wor den afgelezen. Gistermiddag werd het Zieken huis, door het Ned. Israël. Armbe stuur gesticht op de Nieuwe Keizers gracht, uitkomende in de Nieuwe Kerkstraat te Amsterdam, ingewijd. Burg. en Weth. waren met de be sturen van verschillende liefdadige instellingen van andere gezinten en met andere belangstellenden aldaar bij de plechtigheid aanwezig. De heer A. C. Boonzajer, sedert jvele jaren commissaris van politie, tevens waterschout te Helder, is Zaterdag na eene korte ongesteld heid overleden. Gisteren avond nam de heer Lefèbre de voorgenomen proeven met bijzondere zeeverlichting, systeem Holme's zeevlammen, aan het strand te Scheveningen. Bijzonder belang rijk was het oogenblik, dat hii eene soort van bussen van ongeveer 20 bij 8 cM. in zee wierp, welke zoo dra zij te water werden gelaten, ontvlamden en des te sterker brand den, waar zij met een bepaalden golfslag in aanraking kwamen. Zij maakten alsdan het effect van prach tig bengaalsch vuur, dat een zeer I groot schijnsel of licht van zich wierp. "Wij twijfelen geen oogenblik of deze uitvinding zal in goede prak tijk komen en bijdragen tot redding waar die tot hiertoe van wege de duisternis onmogelijk was. Naar de Maasbode meldt, heeft zich eene commissie gevormd, welke zich ten doel stelt de oprichting van een gesticht voor Roomsch Ka tholieke krankzinnigen. Door het schrikken van het paard geraakten Zondag bij de Sloterbrug paard en tilbury van den heer B. te Haarlemmermeer in de Ringvaart. B. sprong er uit en mocht de vol doening smaken zijne vrouw te red den, doch het paard is verdronken. Het gebeurt niet dikwijls, dat men, eens iets verloren hebbende, nette en Nicaise tegelijk. Wel wis. Op het kasteel? Wel zeker. Maar harrejennigwat moeten zij daar uitvoeren? Zij pakken iedereen mee. Zij gaan naar Tours in de gevaDgenis. Naar Tours? naar de gevan genis Wel ja. Maar waarom dan toch waar om dan? Ja, dat weet ik niet, dat weet niemand. Ik vertel alleen, wat ik gezien en gehoord heb. Maar iets nieuws is het zeker. De boer ging wat verder om daar even duidelijke inlichtingen uit te kramen, aangaande het gebeurde op het kasteel de Vezay. O God! riep Nicaise uit, toen de boerenkronikeur weg was. Onze juffrouw heeft zeker die streek uitgehaald! in de gelegenheid komt, na verloop van jaren zijn eigendom terug te ontvangen. Thans echter schijnt zoo iets waarlijk voor te komen. Aan het bureau van politie op het Jonas Daniël Meijerpleiu te Amsterdam kan men toch inlichtingen verkrij gen omtrent eene portefeuille met bankpapier, ter waarde van f1000 h f 1200, die ongeveer tusschen 1869 en 1871 aldaar verloren is geraakt. Men is er achter gekomen, na 14 jaar, wie de vermoedelijke vind ster is. Zoo de ware eigenaar weer in het bezit van ziin eigendom komt, kan hij die f1200 boeken onder «toevallige baten.» Een felle brand brak Zondag avond te Amsterdam uit aan de Lin- dengracht in perceel No. 243, door zes gezinnen bewoond. De brand ontstond in het benedenhuis, waarin door N. F. Van Hall eene koomenij wordt gehouden en pas een vat pe troleum was ingebracht. Het springen van eene petroleum lamp was de oorzaak van het onheil en de brand nam zóó snel in om vang toe, dat de bewoners zich ter nauwernood konden redden. Het perceel, uit vier verdiepingen bestaande, brandde geheel uit. De brandweer werkte met 2 stoomspui ten, 1 handspuit 1ste klasse en 1 handspuit 3de klasse, en bewaarde het zeer bedreigde belendende per ceel, waarin een pakhuis van verf waren der firma C. J. Van Epen, hoewel daar eenige schade is aan gebracht. Van de inboedels is niets gered. Zaterdag brak in het dak der school aau den Hoorn op Tessel brand uit, waarschijnlijk door von ken uit de kachelpijp. Ofsehoon de vlam reeds boven het dak woedde, slaagden de bewoners er in den brand te blusschen, en bleef de aan gerichte schade alleen tot den zol der en het dak beperkt. Door het kalm gedrag van het hoofd der schooi, konden de leerlingen het brandend gebouw zonder ongeval verlaten. Door de eigenaars der eenden kooien op Tessel worden sinds een paar weken een menigte vreemde eenden gevangen, die in deze om streken hoogst zelden worden ge zien en gewoonlijk noord-oostelijker landen van Europa bewonen. Voor de kooikers levert de vangst van die vogels belangrijke voordeelen op. Soms toch worden honderdvijf tig en meer van deze eenden op één dag gevangen. Volgens de N. R. Ct. heeft de heer v. d. H., boekhouder aan het kantoor van 's Rijks belastingen te Delftshaven, zich, na eenige dagen atwezig te zijn geweest, Zaterdag ochtend te Haarlem vrijwillig in arrest begeven, onder opgave zich gelden ten nadeele van het kantoor te hebben toegeëigend. Sinds Zaterdag avond wordt te Arnhem vermist de agent van po litie Jacob de Vries, gekleed in volle uniform met helm en sabel, bene vens op den halskraag no. 15. Hij heeft omstreeks 9 uur zijn wacht post verlaten en is alstoen gezien, gaande in de richting van deTJtrecht- sche straat. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. Zij die eenige inlichting omtrent het verblijf van den afwezige kun- Drommels! antwoordde Tien- nette verstoord. Welzeker, welzekerik zou mijn hand er voor laten afhakken, met het hoofd er bij. Herinner u dat ik van morgen het pakket van juffrouw Jeanne aan den heer pro- kureur des konings ben gaan bren gen en dat hij, met de veldpolitie achterop, uitreed, toen ik hier terug keerde. Dat is dunkt mij nog al duidelijk! Het was inderdaad duidelijk,* Tien- nette ten minste dacht er aldus over, want zij antwoordde niets meer. Nog een uur verliep. Toen hoorde men Black-Nick op den weg komen aandraven en de bleeke amazone trad de omheining binnen. Een sekonde later stond zij naast Nicaise en Tiennette. De marskramer, die zijn ochtend- rit al vergeten was, wilde naar vo ren springen om den toom te grij pen, maar zijn plotselinge beweging nen geven, worden dringend uitge- noodigd aan het commissariaat van politie aldaar. Het is thans gebleken, dat de dader van den diefstal ter Wage- ningsche Boek- en Muziekdrukkerij, ten nadeele der gezellen gepleegd, is de 14jarige E. P., mede ter druk kerij werkzaam. Hij heeft bekend, meermalen tus schen 1 en 2 uur, wanneer de druk kerij gesloten was, zich door inklim ming toegang te hebben verschaft. Men verwacht zijne overbrenging naar een verbeteringsgesticht. Aan dr. M. W. Beijerinck, leeraar in de plantenkunde aan de Rijks landbouwschool te Wageningen, is de betrekking aangeboden van we tenschappelijk deskundige aan de bekende gist- en spiritusfabriek van den heer Van Marken te Delft. Sedert gister ochtend wordt van het Koloniaal Werfdepót te Harder wijk vermist de soldaat F. A. Kne- bei, (Duitscher) die zich vermoe delijk in burgerkleeding heeft ge stoken en op die wijze met het handgeld zijn vaderland zal trachten te bereiken. Uit den Bredaschen gemeente raad (verslag der N. Bred. Ct.): Aan de orde is de verordening op het ziekenhuis, art. 21. De heer Guljé: «Ik wensch, nu het denkbeeld van groot ziekenhuis is verlaten, de voeding weer zoo danig geregeld te zien, dat de con cierge een vast tractement per man en per dag geniet, want anders heb ik een motie op dat artikel. De heer Rombouts: «Het wen- schelijkst zou zijn, dat het zieken huis zelf voor de eetwaren zorgde. De heer Heylaerts: «Als er eens een spijskaart werd gemaakt? De voorzitterDat zou een mooie boel worden. Men zal er toch geen logement van willen maken?» De heer Van Aken: De voeding zou op den zelfden voet geregeld kunnen worden als met betrekking tot het oude-mannenhuis.» De heer Heylaerts: vroeger be stond er een weeklijst en spijskaart en daarop was een goede contröle, die er onder den nieuwen directeur zeker niet minder goed op zal wor den.» De voorzitter: «Als men volgens de spijskaart van heeren genees kundigen gevoed wordt, is men in den regel in den aap gelogeerd, want die geven doorgaans een ziek mensch niet te veel. Hilariteit Het beste is om deze aangelegen heid aan de commissie van toezicht over te laten. Wij kunnen dan in de verordening de bepaling stellen dat de commissie de wijze van voeding regelt.» De heer Rombouts: «Vanaanbe steding wordt zoo dikwijls misbruik gemaakt, dat ik voor mij zeer voor eigen voeding zal zijn.» De voorzitter: «Ik voor mij zou de regeling der voeding aan de com missie wenschen overgelaten te zien. Als men dan maar zorgt, dat in die commissie zoodanige leden zitting hebben, die zelf van goed eten en drinken houden, dan bestaat er geen twijfel of die kwestie zal zich in den besten zin oplossen.» De heer Van Aken: «Maar van eten gesproken, mijnheer de voor zitter; wordt het geen tijd dat wij werd door een smartelijken kreet vergezeld, die de poney deed stei geren. Jeanne sprong van het paard en bereikte met waggelenden tred de. deur der vestibule. Tiennette volgde haar onder den uitroepO, juffrouw Jeanne, is het dan toch waar wat er verteld wordt? Wat wordt verteld? vroeg het meisje op vreemden toon. Zij vertellen dat de gendarmen op het kasteel de Vezay zijn. Zij zijn er niet meer. Maar hebben zij dan niemand meegevoerd? Zij hebben den graaf wegge voerd. Als gevangen man? Als gevangen man. Harrejennigwat een ongeluk Die arme, oude graaf! zoo een braaf manen wie heeft dit veroor zaakt Ik. Tiennette deinsde achterwaarts. ook iets gaan gebruiken 't Is reeds laat.» Hilariteit De voorzitter: «U is eerst een man die in de commissie uitstekend op zijn plaats zou zijn. Je vergeet al thans den inwendigen mensch niet». {Hilariteit.) Zonder dat omtrent art. 27 een beslissing is genomen, stelt de voor zitter thans voor, de behandeling van het ontwerp-reglement in een volgende vergadering voort te zetten. Aldus wordt besloten. Ten aanzien van een diefstal bij eene alleen wonende vrouw te Bruns- sum in Limburg, wordt het volgende gemeld Ee vrouw hoorde in den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. gerucht in hare woning. Van hare leger stede opstaande, bemerkte zij in een zijkamertje een in het gelaat zwart gemaakt persoon, die, zoodra hij haar gewaar werd, op haar aankwam en haar zulk een hevigen stoot toe bracht, dat zij ter aarde viel. De onverlaat begaf zich daarop naar de binnenkamer, waar hij een lade opendeed en, na daaruit eene beurs met geld te hebben ontvreemd, zich verwijderde. Den dader, waarschijn lijk goed met de localiteit bekend, heeft men tot heden niet ontdekt. De voordeur schijnt met een val- schen sleutel te zijn geopend. Het gebrek aan werk te Deven ter voor den arbeidenden stand is dit jaar niet grooter, maar zelfs ge ringer dan in het vorige jaar. Er zijn zelfs bazen die 's avonds laten werken. De fabrieken werken alle geregeld door. Sommige hebben in de laatste dagen het getal werklie den nog vermeerderd. Voor grond werk (het maken van fundeeringen, het in orde brengen van hooi- en weilanden, het graven van slooten en greppels enz.) bestaat gebrek aan arbeiders, zoowel daar als in de om streken. Op St. Nicolaasavond, omstreeks 9 uur, werden te Zwolle de drie gebroeders Jansen, bij het naar huis gaan door een drietal jongens aan gevallen een hunner, G. W. Delle- mijn, maakte van zijn mes gebruik, en bracht daarmede 2 der 3 gebrs. J. belangrijke verwondingen aan 't hoofd en aangezicht toe, zoodat on middellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Twee der vech tersbazen werden denzelfden avond door de politie gearresteerd, een hunner, G. W. Dellemijn, werd Zon dagavond op bevel der rechtbank naar het huis van arrest overge bracht. Een werkman, die te Leeuwarden op het nieuw aangelegd wordende stationsterrein bezig was met het stellen eener centrifugaalpomp, had het ongeluk te vallen. In zijn val greep hij de pomphet zware voor werp verwondde hem echter ern stig aan het hoofd. Ofschoon er spoedig geneeskundige hulp verleend en hij daarna naar het Ziekenhuis overgebracht werd, is hij 's namid dags aan de gevolgen overleden. De Duitsche kleermaker, die on langs wegens een politiek vergrijp in zijn vaderland tot gevangenis straf werd veroordeeld, om die te ontgaan herwaarts gevlucht, bij Tiet- jerk uit den trein gesprongen was en een zijner beenen had'gebroken, Gij, juffrouw Jeanne? Dat kan niet. Ik zeg je, dat ik het ben, antwoordde Jeanne gramstorig, ik zeg je dat ik het ben en dat ik eene nietswaardige oen! Zonder een woord hieraan toe te voegen bereikte zij de vestibule van het paviljoen en verdween op den trap. Tiennette en Nicaise waren ver pletterd en zagen elkander met ver stomden blik aan. "Welnu, zeide ten slotte Ni caise, gij hebt mij daar zooeven niet willen gelooven. Gij ziet der halve wel dat ik gelijk had en goed begreep wat juffrouw Jeanne in het schild voerde, toen zij mij van mor gen op haar hit naar Tours zond. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2