populair mm i 2e Jaargang. Vrijdag 12 December 1884. No. 441. FEUILLETON. De fraai van Jen Mieter. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoof dag en ten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DA JJBE Sp Co., J OH. F. J ONES, Stier., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het. Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 121 tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar Lebben geon toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandaclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op Vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met. gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheidop het Paviljoen, Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- cn Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Ilaarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling ran 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen heneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. ley Iers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- cu Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deHr Oudegroenmarkt) vrij. Evenals het vorige jaar ml, einde dezer maandaan de geabon- neerden van Haarlem1s Dagbladgra tis worden toegezondeneen net af gewerkte Wand-Almanak voor 1885. De Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. De conservatieve partij spant zich voor de verkiezing voor den Rijks dag in het 5e district van Berlijn, die morgen, Vrijdag, moet plaats hebben, niet sterk in. Des te meer werken echter de socialisten, die zich tegoed doed aan de voor hen zoo vriendelijke woorden, door den Rijkskanselier over hen in den Rijks dag uitgesproken. De heer Baum- bach zal zeker wel in herstemming komen. In het 6e district van Berlijn, waar eveneens morgen de verkiezing voor Hasenclever moet plaats hebben, zal zeer waarschijnlijk de socialist Pfann- kuck gekozen worden. Dezer dagen heeft te Berlijn de eerste zitting van de commissie voor de subsidie voor de stoomvaartlijnen plaats gehad, onder voorzitterschap van graaf Ballestrem. Nadat het ontwerp door den minister von Bot- ticher was verdedigd, ontspon zich eene tamelijk ingewikkelde discussie waarbij ook nu de vrijzinnige leden der commissie (Bamberger, Richter en Brömel) als bestrijders, de drie vertegenwoordigers der nationaal- liberale partij (Meier, Hammacher en Woermann) als verdedigers op traden. De afgevaardigde Hamma cher, bekend met de Rijnsch-West- faalsche export-industrie, wees op den grooten omvang van Duitsch- land's handel met China, en Woer mann sprak als in den Rijksdag. Naar het Fransch VAN XAVIER DE MONTÉPIN. Vertaald 4oor I. Muller. 69. Toen Jeanne tot in de geringste bijzonderheden betreffende den be- wusten oude getreden was, bracht de rechter van instruktie de hand aan het voorhoofd, alsof hij een oude herinnering wilde oprakelen. Toen zeide hij, zich tot zijn secre taris richtende: Mathias, roept dit signalement u niets in het ge heugen terug? O ja, mijnheer de rechter. Wat dan? Ja waarlijk, ik weet wel dat ik mij iets herinner, maar wat het Van de socialisten verklaarde Bebel zich tegen de subsidie. De centrum leden lieten zich niet uit. Men meldt uit Berlijn, dd. 9 Dec.: De commissie uit de conferentie, belast met het ontwerpen der scheep vaart-akte, beeft gisteren de behan deling van het ontwerp in tweede lezing aangevangen en die beden voortgezet, onder voorzitterschap van den Franschen gezant, baron De Courcel. Uw landgenoot, prof. Asser, gisterochtend alhier aaugekomen, is onmiddellijk uitgenoodiga aan de werkzaamheden der commissie deel te nemen. Omtrent die werkzaamheden, die nog niet ten einde zijn gebracht, kan reeds worden medegedeeld dat, bij verschil van gevoelen omtrent bijzonderheden,de algemeene wensch is de vrije scheepvaart zooveel moge lijk te waarborgen. Om te beletten dat de door de later te benoemen commissie vast te stellen reglemen ten, wellicht belemmeringen voor de vrijheid mochten inhouden, is na mens Nederland gisteren voorge steld de vroeger opgenomen, maar later geschrapte bepaling te her stellen, volgens welke die reglemen ten aan de goedkeuring der mo gendheden moeten onderworpen wor den. Heden is dit voorstel aangenomen. Morgen wordt het voorstel om trent de neutraalverklaring van het Congo-gebied behandeld. Engeland beeft toegestemd in het sluiten eener conventie voor den Niger, overeenkomstig die voor den Congo, met uitzondering van de be palingen omtrent de internationale commissie. Prof. Schweniger in Berlijn houdt nu college voor de militaire studen ten in de medicijnen, die aanschrij ving gekregen hebben om de theo- eigenlijk is, weet ik niet meer. Wij hebben reeds een zooda nig signalement onder de oogen ge kregen. Ja, mijnheer de rechter. Nog niet lang geleden. Neen, mijnheer de rechter. Mathias? Mijnheer de rechter? Haal eens de circulaire hier, die onlangs betreffende een ontsnap ping uit het bagno te Brest, aan de prokureur des konings en de hoof den der veldpolitie is toegezonden. Ja, mijnheer de rechter. De secretaris doorsnuffelde een karton en bood zijn chef het ge vraagde stuk aan. Vachelet doorliep het vluchtig. Vervolgens wreef hij zich vergenoegd de handen en riep uit: In orde, hij is het wel de gelijk, het signalement is eenslui dend. Alles volmaakt hetzelfde, tot de stramheid in de beenen, na een wijle rust! Mejuffrouw, die oude retische lessen van den hoogleeraar te volgen. Het klinische onderwijs (voor huidziekten) blijft den vroe- geren docent toevertrouwd. Met uit zondering van de genoemde militaire studenten bezoekt niemand de colle ges van prof. Schweniger. De Fransche Kamer besloot gis teren met 354 tegen 130 stemmen tot opheffing van het gansche kre diet, dat toegestaan is aan de ka nunniken van Saint-Denis. Deze maatregel werd heftig bestreden door bisschop Freppel, en door de Re geering alleen aangenomen om tot eene geheele schrapping te geraken. Naar men verneemt zal de minis terraad te Parijs beraadslagen over de vredesvoorstellen van China, door bemiddeling van de Engelsche Re geering aan die van Frankrijk mede gedeeld. Ook zou, naar aan de Kölnische gemeld wordt, over eene nieuwe Egyptische conferentie ge sproken worden; Engeland's voor waarden tot het heropenen der conferentie waren door Frankrijk niet aannemelijk gevonden; de ge zant Waddington zou thans nieuwe instructiën ontvangen omtrent Frank- rijk's voorwaarden tot deelneming. In alle gevallen zou zij eerst na de conferentie van Berlijn en dan niet te Londen, maar te Parijs gehou den worden. De Standard vermeldt ook geruchten van dien aard; vol gens de Débats daarentegen is er tusschen den heer Waddington en het Eugelscli Kabinet in de laatste tijden geen woord over Egypte ge wisseld, en zou men eerst over West-Atrika laten beslissen, alvorens verder over Noord-Afrika te denken. Een twintigtal cholera-gevallen zijn geconstateerd te Teggiano, in de provincie Salerno (Italië) bijna rekel heet Anselme Jacquand. Hij is door het hof van assises te Rennes in 1824 tot levenslangen dwangar beid veroordeeld wegens diefstal bij nacht met inbraak en inklimming in een bewoond huis, een diefstal die vergezeld ging van een pogingi tot moord. Hij is nu juist zes weken geleden uit het bagno te Brest ont vlucht en wordt ons als een zeer gevaarlijk hooswicht gesignaleerd. Gij ziet hieruit mejuffrouw hoe de politie georganiseerd is! Gerechte Hemel! fluisterde Jeanne. een galeiboef! Niets minder dan dat. En hij heeft den nacht in mijn huis doorgebrachtIk heb mij alleen tegenover hem bevonden Ja, gij hadt waarlijk de kans beloopen om 's morgens met een afgesneden hals wakker te worden. Dit zou vreeselijk geweest zijnHebt gij mij niet gezegd, mejuffrouw, dat gij dien snaak hadt aangezocht, om geen enkel met doodelijken afloop. Havas meldt, dat het Russische gezantschap aan de Porte twee pro memorials heeft overhandigd betref fende den doorgang van den Bos- phorus voor Russische schepen, die voor de Russische bezittingen in het Oosten bestemd zijn. In die stukken wordt het recht van Rusland be toogd, volgens de tractaten, om de zeeëngten met dat doel te passeeren. Die expedities zullen ongeveer 4 maal per jaar plaats hebben, hoog stens uit 1800 k 2000 man bestaan, en landverhuizers en misdadigers bevatten, benevens de noodige le vensmiddelen. Het gezantschap zal de Porte waarschuwen, telkens wan neer tot eene dergelijke expeditie besloten wordt, en alle inlichtingen geven over den inhoud der schepen. De Britsche gezant zou niet door een nota geprotesteerd hebben in deze zaak. maar zich tot nu toe bepaald hebben tot mondelinge op merkingen. Volgens bericht van den corres pondent van Daily News te Cairo, zal lord Woïseley den 15en dezer te Debbeh aankomen en kort daarop met de voorwaartsche bewegingen een aanvang maken. De Standard-tor respondent te W ee- nen meldt, dat de geruchten aan gaande den dood van den Mahdi hun ontstaan hadden in het feit, dat de oom van den Valschen Profeet, Mahomet Achmed, goeverneur van El Obeid, is gestorven. Het Kaapsehe blad Argus meent met zekerheid te kunnen mededee- len, dat de oorzaak van den afstand van generaal Joubert van het vice- presidentschap van Transvaal daarin gezocht moet worden, dat de Trans- te Thil-Ch&tel te blijven en zich ter uwer beschikking te houden? Ja, mijnheer. Welnu? In weerwil hiervan is hij ge lukkigerwijs verdwenen. Ongelukkigerwijs, integendeel Zoo hij nog ten uwent was, zouden wij weten, waar wij hem kunnen vinden. Wellicht komt hij nog terug. Dat betwijfel ik. Die oude op gejaagde vossen veranderen gaarne van kuil. Wat moet ik dan doen, mijn heer, indien hij term» mocht keeren? Gij hebt toch bedienden, me juffrouw? Ja, mijnheer, velen die mij zeer verknocht zijn. Welnu, zoo gij den schurk ziet opdagen, moeten zij hem dade lijk oppakkenhanden en voeten bindenin een kelder stoppen met twee bewakers naast hem en vaalsche regeering na de ontvangst van het Britsche ultimatum, naar aanleiding van de schending der Londensche conventie, zich namens de Boeren gewend had tot de re geering te Berlijn, om een Duitsch protectoraat te verzoeken. In zekere kringen gelooft men, dat de jongste verklaringen van den Kaapschen minister Upington, waarin van Hol land's suprematie over Zuid-Afrika sprake was, onder den invloed ston den van oogenschijnlijke verwikke lingen van Engeland met Duitsch- land. De moord, op den Spaanschen goeverneur der M&rianen-eilan- deil gepleegd, was volgens de cor respondenties aan de Madridsche bladen gezonden, het gevolg eener samenzwering van inboorlingen die het plan hadden al de Spanjaarden te dooden. De moordenaaris gevat en al de inlandsche soldaten zijn ontwapend. In deze correspondentie wordt ook gemeld dat een Duitscher moeite heeft gedaan om de Marianen-eilan- den in hun geheel te koopen. De Spaansche regeering heeft bevel ge geven, in den archipel eenige sche pen te stationneeren ter bescherming van de Spaansche belangen. Haarlem11 December 1884. LI. Maandag had de derde ver handeling plaats van den heer J. H. Wakker, voor de leden der Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur. Het ontwerp betrof: de verschil lende bollen in hunne eigenaardige samenstelling en ontwikkeling,waar bij o. a. op het verschil werd ge wezen tusschen die der hyacinthen in allerijl de gendarmen waarschu wen. Maar als hij niet terugkomt, kan hij allerlei misdaden in den omtrek plugen. Daar zullen wij voor zorgen. Ik zal nog heden al de brigadiers der veldpolitie bericht zenden dat Anselme Jacquand hier in de nabij heid vertoeft. Ik sta er u borg voor, dat die oude rot, hoe uitgeslepen ook, ons nog niet de baas af is. Stel u derhalve gerust, mejuffrouw, en mogen uw oogen zich zonder de minste vrees sluiten. Hierna liet de beleefde rechter van instruktie Jeanne haar onbe duidende verklaring teekenen. Toen mocht het meisje zich verwijderen. Jeanne haastte zich bij haar aan komst te Thil-Chatel om Tiennette mede te deelen, dat de tochtgenoot van Nicaise niet meer of minder dan een ontsnapte galeiboef was. Tien- nette sloeg de handen in elkander

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1