van meerjarigen en die der tulpen van eenjarigen duur. Verder werden behandeld de eigenaardigheden der hollen van de keizerskroon, de lelie en andere, dan werd nog gewezen op die van het sneeuwklokje (3a- lanthus), een uit de familie der Amaryllidea en in 't voorbijgaan ook op het onderscheid der kenmer ken onderling van deze en andere familiën van eenzaadlobbige planten; waar bolgewassen aanwezig zijn, zooals de Liliaceën, waar ze talrijk en de Irideën, waar ze minder voor komen. De volgende verhandeling zal loopen over de bij tweezaadlobbige planten voorkomende bollen uit het geslacht Oxalis. Deze verhandeling zal plaats hebben op 22 Dec a. s. daar op den eerstvolgenden Maandag door de Vereeniging eene algemeene vergadering zal worden gehouden. Eene kleine doch belangrijke tentoonstelling in proeven van kunst naaldwerk, vervaardigd door de leerares en de leerlingen der kunst- naaldwerksklasse te Amsterdam, zal gedurende deze maand worden ge houden met vrijen toegang, in een der zalen van het Kunstnijverheids- museum op het Paviljoen alhier. Wij gelooven in 't bijzonder de aan dacht der dames te dezer stede hierop te'moeten vestigen. Bij Kon. Besluit van 2 Dee. is aan jhr. rar. J. W. M. Schorer, alhier, verlof verleend tot het aan nemen en dragen der onderschei- dingst. van commandeur der orde van Nichan ïftikhar van Tunis. Voor de akte-examens, lager onderw. in de gymnastiek, te 's-Hage op 10 December gehouden, is o. a. toegelaten de heer W. Verburg alhier. Zooals men ons van goed in gelichte zijde bericht, is de indiening van het wetsontwerp voor de invoe ring van een accijns op de tabak, door den Minister van financiën, zeer spoedig te verwachten. {De Tabaksplant.) Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant te Brussel, is in België, te rekenen van 7 dezer, zoowel aan de landzijde als in de aan zee ge legen havens, de in- en doorvoer verboden van uit Spanje afkomstige lompen, vodden, kleedingstukken, beddeg'oed, gedragen linnengoed en oude kleederen, bagage uitgezonderd. Gisteren is te Amsterdam ge kozen tot lid voor de Provinciale Staten de heer A. L. Wurfbain, met 1051 stemmen, tegen 206 op den heer Bovy en 385 op den heer Van den Biesen. De Commissie tot tijdelijke werkverschaffing te Amsterdam heeft eene opwekking tot de ingezetenen gericht om spoedig in de geopende inschrijving deel te nemen. Het cij fer der inschrijvingen beloopt tot dusver eene som van ongeveer 30,000 gulden. Binnen twee dagen hebben zich reeds ongeveer 1450 mannen aan de politie-bureau's aan gemeld om formulieren voor het ver krijgen van werk, en dit aantal zal ongetwijfeld nog belangrijk toene men. De tweede lijst van giften, voor de tijdelijke werkverschaffing, inge komen bij de commissie te Amster dam sluit met een bedrag van 52690,OH/g- Voorts is in antwoord op de circulaire nog ingeschreven voor ƒ652,50. Het bestuur van het Algem. en slaakte luide angstkreten. De on gelukkige venter moest een nieuwen stortvloed van verwijtingen onder gaan, wegens de blijkbare onvoor zichtigheid, die hij getoond had, waardoor zooveel kostbare menschen- levens in de waagschaal werden gesteld, met inbegrip natuurlijk van Tiennette's persoonije. Wat Friso aangaat, diens vernuft en scherpzinnigheid werden weder voor de zoo en zooveelste maal bo ven allen lof verheven en de poedel ontving als belooning, de vette en smakelijke kliekjes van een gebra den kapoen, dat men bijna niet aan geroerd had. IN DE GEVANGENIS. De prokureur des konings hield getrouw de belofte, die hij aan Lu- cien had gedaan op den dag toen hij hem in zijn kabinet te Tours ontving. Eiken ochtend bracht een Ned. Werkl. Verbond (afd. Kralin gen) heeft zich per brief tot den burgemeester gewend met verzoek, om, met het oog op de schaarsch- heid van werk, waardoor een aan tal werklieden ook daar broodeloos zijn geworden, met een lijst langs de huizen der gegoeden in die ge meente te mogen rondgaan tot in zameling van gelden ten behoeve van die werklieden. De burg-emeester heeft zijne toe stemming daartoe afhankelijk ge steld van een mondeling onderhoud met het bestuur. Barend Costuma, de beruchte huurder van kamers, is Dinsdagmid dag te 3 uur op de Raamgracht te Amsterdam door twee rechercheurs gearresteerd. Aan een commissaris van politie der 3de sectie heeft hij reeds bekend op verschillende plaat sen, tijdens het zoogenoemd huren van kamers, voorwerpen te hebben ontvreemd. Gisteren middag viel in de War moesstraat bij de Vischsteeg, te Am sterdam, door het breken van het heischtouw, een piano van de tweede verdieping van een huis naar bene den. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats, maar de piano is wat ontstemd! Gistermorgen zou een boteriian- delaar uit Bunschoten een wagen met vaatjes boter naar Hilversum vervoeren. Nabij de Eembrug, tus- schen Bunschoten en Baarn, brak het spanhout; het paard ging op hol en de wagen geraakte met al de boter te water. Man en paard hebben zich ernstig bezeerd. Zekere S., schoenmaker te Zaan dijk, had behoefte aan een nieuwe woning: ten minste hij. die zonder de hoogste noodzaak zich aan geen uitgaven zou wagen, liet een huisje bouwen! Maar hoe? Door een paar werklieden, die zoo al niet onder de maat, dan toch onder de jaren wa ren, naar het gerucht zegt, door een paar jongens van 14 tot 15 jaar. In den nacht van Donderdag jl. be zweek de halverwege opgetrokken woning voor de kracht van den wind. En men zegt, dat de Zaan dijkers boos genoeg waren om met dit geval hartelijk te lachen en met S., die op een goedkoopje bouwen wilde, den draak te steken. In de societeitszaal te Krommenie nam gisteren avond de vereeniging «J. J. Cremer» van Haarlem, aan het aldaar uitgeschreven tooneel- concours deel, met de opvoering van het tooneelstuk van Rosier Eaassen «De oude Kassier». Het stuk werd tot het grootste genoegen van het talrijke publiek afgespeeld, dat door oorverdoovend applaus te kennen gaf, hoezeer het spel der Haarlemsche vereeniging in den smaak viel. De opvoering mag dan ook uitstekend geslaagd heet en. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is er te Hoorn brand uit gebroken in één der kaaspakhuizen van de heeren Van Rossem, te Rot terdam. Gelukkig werd het spoedig bemerkt en droegen krachtdadige hulp en windstilte er toe bij, dat de vlammen zich binnen dit ééne per ceel beperkten. De muren bleven g-espaard. Toch is de schade betrek kelijk groot, aangezien er veel kaas boodschapper berichten van den graaf op het kasteel de Vezay. Deze dagelijksche inlichtingen, die voor zulk een betreurenswaardigen toe stand zoo bevredigend mogelijk wa ren, meldden gedurig, dat de Vezay zich beter bevond, dan men had durven hopen. De grijsaard rekende sterk in het bewustzijn zijner onschuld, zooals hij zeide, op de menschelijke recht vaardigheid en bij gebreke van dien op de gerechtigheid van God, dien men nimmer kan misleiden en die nimmer faalt. Deze berichten gaven de droevige Madeleine weder een weinig hoop en troost. Wat het geluk betreft, dat het pasgehuwde paar beschoren scheen, dit was voor immer en onherroepe lijk vernietigd. Lucien had Made leine niet kunnen verhelen, onder welke noodlottige beschuldiging de Vezay gebukt ging. beschadigd werd. De oorzaak is on bekend. Uit Arnhem wordt ons nader medegedeeld, dat omtrent het ver dwijnen van den agent van politie Jacob de Vries, de zonderlingste praatjes loopen, die tot nu toe geen van alle geloof verdienen, en er vooralsnog eerder aan zelfmoord dan aan misdrijf moet worden gedacht, wellicht in verband staande met eene dagvaarding van het Hof van Gel derland, waarvoor De Vries den 31n a.s. moest verschijnen, in zake appèl van een vonnis der rechtbank te Arnhem, waarbij een zijner collega's tot 2 maanden cel weg'ens eenvou dige moedwillige verwonding werd veroordeeld. De veroordeelde be schuldigt steeds De Vries van het aan hem ten laste gelegde feit, ter wijl het zeker is dat de verdwenen agent vroeger tegenstrijdige verkla ringen heeft afgelegd. Van ruzie met dronken poldergasten is tot heden mets bekend. (N. R. Ct.) Dinsdagnacht omstreeks ll1/1 uur stond te 's-Bosch de gehuwde ser geant C. B. met zijne vrouw en een ander onderofficier rustig voor zijne woning, in de Kerkstraat te praten, toen hij, volgens getuigenis van voorbijgaande geloofwaardige bur gers, zonder de minste aanleiding daartoe te geven, door 6 brooddron ken personen uit het plebs, werd gescholden en bemoeilijkt, 'tgeen den sergeant deed zeggen«menschen laat me met rust, ik ken je niet en ik moei je niet», waarop onmiddel lijk een hunner hem in het aange zicht greep, terwijl een ander hem een been lichtte, zoodat hij op den grond geraakte, en allen hem te lijf g'ingen. De sergeant, die zich weder op de been wist te helpen, trok zijn sabel en verwondde vrij ernstig aan het hoofd twee zijner aanvallers, die hem wederom te lijf wilden, doch daarin werden verhinderd door twee politie-agenten, die een einde maak ten aan dit woest geweld en eenige aanvallers met den sergeant mee namen naar het bureau van politie, vanwaar de verwonden onder ge neeskundige behandeling werden ge steld. Te Maastricht is een persoon ge vat weg'ens het schrijven van eenen moordbrief. Hij was sedert eenige dagen uit de gevangenis ontslagen, waarin hij een jaar wegens het schrijven van een brandbrief had doorgebracht. Men schrijft uit Sittard: Het oud-adellijk landgoed «Bloe- mendaal», in de wandeling «Kasteel Bloemendaal» genaamd, te Tudde- ren bij Sittard, werd eergisteravond door eene onbekende oorzaak geheel in de asch gelegd. Het landgoed was vermaard door zijn fraaie muur schilderingen en prachtige zalen in de benedenverdieping, en een laby rinth van kamers in de bovenver diepingen. Vele antieke schilderijen en andere voorwerpen van waarde werden eene prooi der vlammen. Het vee uit de aangrenzende stallen werd grootendeels gered. Een zestal varkens, een rund, 40 hoenders en eene prachtige collectie duiven von den den dood in het vuur. Naar men zegt, was nog onlangs voor het ge bouw en aanhoorigheden aan de tegenwoordige eigenaars, doch tever geefs, een bod van f150,000 gedaan. Toen zijn vrouw hem dringend naar den zin der verschrikkelijke woorden van Jeanne Caillouët: Gij hebt uw zuster getrouwd, vroeg, had Lucien moeten antwoorden. Te midden der akelige duisternis, waarin het zooeven gebeurde was gehuld, moest hij voor Madeleine dit drei gende en twijfelachtige licht laten schijnen, dat voor hem de zaken in vollen glans voor oogen stelde. Madeleine had de brieven van Margaretha, haar moeder, gelezen; zij had alles begrepen. Wij zouden tal van bladzijden kunnen vullen, een bekwamer pen zou ons vooral ten dienste moeten staan om naar waarheid te schetsen, wat er in het hart en in de ziel van het meisje omging, toen zij zich tegenover de angstwekkende werkelijkheid be vond. Deze taak overschrijdt onze krachten. Wij zien er dus van af. Laat ons alleen zeggen, dat Made leine, toen zij tot haar schrik merkte Gebouw en inboedel waren ver zekerd. Volgens rapport van den vuurto ren van West- en Noord-Schouwen zit er een masteloos schip op de steile punt van den Ooster; seinen worden niet gezien. Een kotter is in de nabijheid. De Brouwershaven- sche loodskotter, de reddingsboot Willem III en andere vaartuigen zijn derwaarts vertrokken. Men schrijft uit Gramsbergen: Een navolgenswaardig voorbeeld is dezer dagen gegeven door de alhier be staande zangvereenig. «Euphonia». Zij heeft namelijk besloten een ge deelte harer in kas zijnde gelden af te staan, om met behulp eener tege moetkoming van de gegoedste inge zetenen aan eenige behoeftige gezin nen brandstoffen te verstrekken. Bij de steenfabriek van mevrouw Van Heukelom aan het Ganzediep onder IJselmuiden is eergistermor- gen geschoten eene fraaie zeekat lang 5 voet, dik 88 cM. Het spek was 6 cM. dik en het geheele dier had eene zwaarte van ongeveer 45 kilogrammen. Maandag- wilde te Coevorden een jongen uit Pruisen, volgens zijn op gave 16 jaar oud, een paard ver- lcoopen. Juist werd per telegram uit Neuenhaus bericht ontvangen, dat in den omtrek aldaar een dergelijk paard was ontvreemd. Het te koop geboden paard werd in beslag ge nomen, en de dief die dadelijk be kende, in verzekerde bewaring ge bracht. Voor eenige dagen werd in het dorp Berod, district Wallmerod, in een huis verkooping gehouden. Een talrijk publiek was in de beneden verdieping en rondom het huis bijeen. Te midden van den verkoop, juist toen de uitveiider het bekendeeen maal, andermaal uitriep en op het punt stond van toe te slaan, kraakte het geweldig, week de vloer uit elkaar, en lag de geheele kamer met ongeveer 100 menschen en alles wat verder in de kamer was geweest, in den kelder, alles op één hoop. Onbegrijpelijk gelukkig kwamen al die menschen er met den schrik af, met lichte verwondingen en met brandwonden; want de gloeiende kachel was mede in den kelder ge vallen. GEMENGD NIEUWS. Zooals men zich herinneren zal, werden verleden jaar, op de Amster- damsche tentoonstelling, een paar bezoekers voor eenigen tijd in een groote brandkast opgesloten door liet dichtvallen van een binnenhek. Een dergelijk, maar niet zoo spoe dig verholpen geval, is te Dundee gebeurd. Daar is een werkman, die in een groote brandkast iets te ver richten had, door het in 't slot sprin gen van de binnenste afsluiting, op gesloten. De sleutel is te Birmingham bij de fabrikanten van de brand kast. Men heeft er om getelegrafeerd; maar het zal wel twee dagen duren vóór de werkman bevrijd kan wor den. Hij is daar intusschen, hoe on aangenaam ook, wel bewaard en hij krijgt lucht en voedsel door een getraliede opening. Een Parijsche dame had zich ter beschikking van Pasteur gesteld, opdat hij proeven betreffende honds dolheid op haar zou nemen. Pasteur dat haar liefde voor Lucien niet uit gedoofd was na de ontdekking van het geheim, dat in haar eigen oogen deze liefde tot bloedschande maakte, zich op staanden voet van haar man wilde laten scheiden. Zij stelde aan Lucien voor om het kasteel te ver laten. Zij zou daar achterblijven, terwijl hij zich naar zijn domein de Villedieu weder metterwoon zou gaan vestigen. Zij stelde hem voor om zich in een nonnenklooster terug te trekken en daar te verblijven, totdat het krimineele proces berecht was. Lucien nam geen dezer beide voorstellen aan. I-Iij legde aan Ma deleine uit, dat een openlijke schei ding tusschen de dochter van graaf de Vezay en den zoon van den burg graaf de Villedieu op dit oogenblik al zeer weinig geschikt zou zijn om aan de schuld van de Vezay te doen twijfelen. Zou niet iedereen terstond met schijnbaren grond er uit op maken, dat de zoon van het slacht- antwoordde, dat die proeven zeer gevaarlijk zijn, maar de dame schreef dat zij reeds vroeger door een dollen hond was gebeten en gecauteriseerd was, dat zij volstrekt niet bang is en zich in het belang van de weten schap gaarne wil opofferen. De naam der dame is Astié De Valsayre. Een der aantrekkelijkheden van de aanstaande wereldtentoon stelling, in 1889 te Parijs te houden, zal een toren van 300 meters zijn, die dus driemaal zoo hoog zal zijn als de Nieuwekerkstoren te Delft. Op het hoogste punt zal een glazen koepel gebouwd worden, van waar men den omtrek zal kunnen overzien. De bezoekers worden door vier as- cenceurs naar boven gebracht. Behalve het aangename om van zulk een hoogte in het rond te kun nen zien, meenen de ontwerpers, dat deze toren ook van nut kan ziin in oorlogstijd om 60 mijlen in het rond te kunnen zien, als sterretoren boven de nevelen der stad, alsook om door electrisch licht den omtrek te verlichten. De commissie voor de Wereldten toonstelling van 1889 te Parijs, heeft met bijna eenparige stemmen beslo ten dat zij haar centrum weder op het Champ de Mars zal hebben. De verdere terreinen zouden nog geko zen moeten worden in overleg met het Gemeentebestuur, hetzij dan het Palais de l'Industrie, de Esplanade des Invalides of het Trocadéro. De Amerikaansche spoorweg koning Van der Bildt is eigenaar van een certificaat van honderddui zend shares van de New-Yorksche Centraal-Spoorwegmaatschappij. die een bedrag van tien millioen dollars vertegenwoordigen. Ongeveer twee jaren geleden was de koers dezer shares circa honderd zestig percent en het stuk papier was toen dus zestien millioen dollars waard; tegenwoordig is de koers slechts ongeveer negentig percent maar toch representeert het certifi caat dus nog' een bedrag van negen millioen dollars of ongeveer twee en twintig en een half millioen guldens. De onlangs door verschillende bladen besproken obligatie van an- derhalfmillioen gulden is dus slechts een peulschilletje in vergelijking met het «papiertje» van den Amerikaan- schen millionair. De «Bank of Eng'land» is boven dien in het bezit van een bankbiljet van een millioen pond sterling dat achter glas geplaatst en van een lijst voorzien is. Door verscheidene Duitsche geneeskundigen wordt tegenwoor dig ijs om den hals gelegd in plaats van, zooals vroeger, op het hoofd, ter verkoeling van het bloed. Eenige doctoren verzekeren, dat, volgens hunne ervaringen, bij het leggen van ijs om den hals, de temperatuur van het bloed 1 h ll/2 graad meer verlaag'd werd dan bij ijs op het hoofd. Het toepassen in bijzondere gevallen moet natuurlijk aan het oordeel van den dokter overgelaten worden; maar men verwacht, dat de nieuwe verkoelingsmanier weldra meer algemeen zal worden. Te Regenbom, een klein Bruns- wijksch dorp, liet in het begin der week een vrouw haar in de wieg liggende zuigeling achter, onder de hoede van een 5jarig meisje. Dit kind vond lucifers, speelde er mede en het gevolg was dat het wiege- offer zich vol afgrijzen van de doch ter des moordenaars afwendde? Het belang van haar vader woog voor Madeleine het zwaarst. Zij begreep dat Lucien gelijk had en berustte er in om in hetzelfde huis te wonen met den broeder, aan wieu zij, hor- ribile dictu! had toebehoord. Van dit oogenblik leefden de jon gelieden zelfs niet eens als broeder en zuster met elkander, maar alsof zij elkaar vreemd waren. Zij zagen elkander slechts aan tafel, in 't bijzijn hunner dienstboden. Zij vermeden, alsof het een schandelijke misdaad gold, elke toevallige ontmoeting, alle mogelijke gesprekken. Zij wisselden geen blik, geen glimlach, geen hand druk meer met elkander. Zij misten dus in deze ontzettend grievende smart, waardoor zij buiten hun schuld werden terneergedruktzelfs den alledaagschen troost der ongeluk- kigen, die leniging hunner smart vinden door ze te deelen en elkan der toe te vertrouwen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2