i a ni ruin ninm a r Hondenbelasting. De fraai m Jen KoËeMer. 2 jaargang. Zaterdag 13 December 1884. No. 442. ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeens Feestdayen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publici/é E/rangcre G. L. DAVBB 4* OH. F. JONES. Sr.cr., Parijs, olbis Faubourg Montmartre. AD VERTEN TI EN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent*. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. i het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur: op Zon- en 'Feestdagen van 121 tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinden au S tot 12 jaar alleen onder geleide. Rijksmuseum van Schilderijen Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drecfzijde 2c deur. Geopend dagelijks van .0 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs cii leden der Nederlandse!»; Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs'met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreel'zijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandse!» .Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame.Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlcmsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor ecu geheel jaar i 1 gulden. Museum der s/ad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—2 uur tegen betaling van 25 rents per persoon, alleen op Zondaseu kosteloos v an 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in liet geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dun onder behoorlijk geleide. Tevlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen var II:4 uur. Teg'ers bibliotheek. Geopend oensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 ui.r. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegrocnmarktl vrij. Evenals het vorige jaar zal, einde dezer maandaan de geabon- neerden van Haarlem''s Dagbladgra tis morden toegezonden een net af gewerkte Wand-Almanak voor 1885. Df, Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. Nationale Militie. EERSTE KEWISGEVLVG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlembrengen ter kennis, dat de Openbare Kennisgeving omtrent de INSCHRIJVING- voor de NATIONALE MILITIE in de maand Januari 1885 van alle mannelijke ingezetenen, die in het jaar 1866 zijn geboren, op de plaat sen, alhier gebruikelijk,is aangeplakt en dat tot de inschrijving meer be paald zal worden zitting gehouden in één der vertrekken van het Raad huis op: Maandag den óden Januari 1885. voor 'de bewoners der Af dee lingen I en II; Dinsdag den bden Januari 1885, voor de bewoners der Afdee- lingen III en IV Woensdag den 7den Januari 1885. voor de bewoners der Afdee- lingen V en VI; telkens des morgens van 101 uur. Haarlem, 10 December 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. de Secretaris J. TIELENIUS KRUYTHOFF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem vestigen de aandacht der ingezeteuen op art. 2 van de Verordening op de invordering der belasting op het houden van honden in deze gemeente, aldus luidende: «Ieder eigenaar, bezitter of houder van één of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, is ver plicht daarvan vóór den 31sten Januari ten kantore van den Ge meente-Ontvanger aangifte te doen. «Die aangifte geschiedt door de inlevering van een behoorlijk inge vuld en door den belastingschuldige onderteekeud biljet, van den 15den December des vorigen jaars af, kos teloos ten kantore voormeld ver-I krijgbaar. «De betaling der belasting ge schiedt dadelijk bij de aangifte, tegen kwitantie, onverminderd het recht om, zoo de aangifte later onjuist bevonden wordt, herziening te doen plaats hebben.» Haarlem, 10 December 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. de Seceretaris. J. TIELENIUS KRUYTHOFF. De Fransche Kamer nam gister zonder incidenten de begrooting van eeredienst aan, evenals die aangaande het Legioen vau Eer, en de drie eerste artikelen van de begrooting van oorlog. In den Senaat verklaarde de heer Ferry, dat Engeland uit eigen be weging eene bemiddeling had aan geboden, maar dat de pogingen geen resultaat hadden gehad tengevolge van de houding van China. Door de onderhandelingen gaat de tijd om te handelen voorbij. De heer Ferry weerlegde de toespeling van den hertog De Brogiie, als zou Frankrijk eene geïsoleerde positie innemen; hij constateerde dat de verhouding tot alle groote mogend heden goed is, en dat met de drie keizerrijken een overeenstemming van denkbeelden aangaande Egypte bestaat. De kredieten werden nagenoeg met algeraeene stemmen goedge keurd. De rechterzijde onthield zich. De Senaat beraadslaagde over de Tonkin-kredieten. De hertog De Brogiie onderwierp de politiek van het Kabinet aan eene critiek, en verklaarde dat de rechterzijde niet vóór de kredieten zal stemmen. De heer Ferry zeide, dat de Regeering verplicht is eene gematigde politiek te volgen, zoolang zij het resultaat hoopt te verkrijgen zonder groote opofferingenmaar indien die gema tigde maatregelen niet voldoende zijn, neemt zij de verantwoordelijk heid voor meer energieke stappen op zich. «Gij zult weldra zien,» zoo sprak de eerste minister, «hoe de Regeering hare plichten opvat, en hoe zd meent te beantwoorden aan het rechtmatig ongeduld van Frank- rijk.» In eene Woensdagavond gehouden bijeenkomst van vertegenwoordigers der miuisterieele fracties te Kopen hagen heeft de miuister-president j Estrup het woord gevoerd en den I inwendigen toestand van liet land 'besproken. Hij verklaarde dat de I strijd van twaalf jaren tegen het parlementarisme van het Folkething I teneinde moet geraken. De Regeering meent te strijden voor grondwette- i lijke machtsverdeeling, voor vrijheid en vooruitgang. ln een uitvoerig schrijven aan de I Times bepleit Sir Samuel Baker, de beroemde Afrika-reiziger eu voor malig goeverneur-generaal van Soe dan, wederom het behoud van Khar toem als bestanddeel van Egypte. Hij besluit met deze woorden «Engeland zal, nadat het Egypte geruïneerd en het van Mehemet Ali verworven rijk verbrokkeld heeft, zich tot zijn eigen land wenden en pogen Ierland te besturenwelk land het waarschijnlijk ook zal op geven. Wat zal Duitschland doen? Zal het Congo-bekken niet tot de Nijl-vallei worden uitgebreid Kan Engeland met eenigen schijn van rechtvaardigheid zich verzetten te gen de ontwikkeling van Soedan door eene andere macht, welke meer plichtgevoel heeft? Die mogendheid, die Khartoem bezit, zal de beheer- scheres van Egypte zijn.» Dit schrijven heeft de Times aan leiding gegeven tot een hoofdarti kel, waarin het Cityblad scherp tegen de Egyptische politiek der Regeering te velde trekt. «De minis- terieele politiek in Egypte», zegt het blad. «is een der onregelma- tigste, onverstandigste en onvruclit- I baarste geweest, die ooit door eene verantwoordelijke Regeering wer den in praktijk gebracht. Zij heeft nooit het vertrouwen gehad, van welke partij in het land ook, al be hield de Regeering den steun barer aanhangers. Zij heeft het land tot uitgaven genoopt, welker bedrag niemand kan berekenen, doch die zeker verscheidene miljoenen zul len bedragenen waardoor geen tastbaar voordeel is behaald. Zij heeft Egypte met een nieuwe schuld, van ongeveer acht of negen miljoen1 belast, waarvan ten minste de helft door toepassing van de meest ge wone regelen der regeeringskunst had kunnen vermeden worden. Zij heeft het geduld der mogendheden van het vasteland op een harde proef gesteld. Wanneer wij van plan zijn in Egypte te blijven, zou het op-1 geven van Khartoem ons in einde- looze verlegenheid brengen. En wan neer wij Egypte gaan verlaten, zou het een der meest onrechtvaardige en tyrannieke handelingen zijn, die een machtige staat tegenover een zwakkeren kan plegen, om Egypte te dwingen Khartoem op te geven.» De Daily .Yea^-correspondent te Cairo meldt nadere bijzonderheden omtrent den aanval op O raderman, die onlangs plaats had. Twee dui zend rebellen poogden het garnizoen te verrassen en vielen de verster kingen aan, maar werden terugge slagen. Acht honderd van Gordon's mannen bezetten het fort. De Ara bieren leden groote verliezen, maar ondanks de nederlaag belegeren zij Onderman nog. Lord Wolseley is besloten om Za terdag naar Korri te trekken. In middels nadert sir Herbert Stewart met de kameeltroepen Ambukol. Het grootste gedeelte van het Stafford- FEUILLETON. Naar liet FranseU VAN XAVIER DE MONTÉPIN. Vertaald door I. Muller. 70. Verlaten wij voor het oogenblik het kasteel de Vezay en zijn wan hopige bewoners, en keeren wij naar Tours terug, om daar een der hoofd personen van ons verhaal weer te vinden. De feiten, die wij nu den lezer zullen voor oogen steïlen, had den een dag na de inhechtenisne ming plaats, bijgevolg aleer Jeanne Caillouët voor den rechter van in- struktie verscheen. Wij weten niet of de plaats, waar de beschuldigden gedurende de instruktie in voorar rest worden gehoudente Tours evenals te Parijs concierzerie heet. Maar dit doet er weinig toe. Een der kamers van het huis van arrest was op bevel van den prokuveur des konings, graaf de Vezav tot verblijf aangewezen. De lichamelijke toestand des grijsaards was nogal dragelijk. Maar de zielstoestand, zijn folterende angsten, waren van dien aard, dat wij machteloos terugdein zen en ons aan geen analyse durven wagen. Zooals wij den prokureur des ko nings hoorden zeggen, stelde de Ve zay al zijn hoop in de goddelijke gerechtigheid, maar verwachtte wei nig van de menschelijke rechtvaar digheid. Hij ontveinsde zich niet dat hoewel hij onschuldig was, de on wraakbaarste bewijzennaar den schijn althans, tegen hem samen schoolden. Zijn onschuld was zoo danig dat zij haast niet bewezen kon worden. Hoe hij ook zocht en peinsde, er bleef hem geen kans op redding over. Een enkel persoon kende de ware toedracht der zaken. I Dit was Caillouët. Wanneer zelfs Caillouët nog leefde, wanneer zelfs Caillouët te zijnen gunste kwam getuigen, zou men hein toch niet gelooven. Zijn aanwezigheid en ver knochtheid zouden slechts strekken om hem als medeplichtige te doen 1 vatten en veroordeelen. Wij hebben bovendien gezegd dat de Vezay te midden van een vroegtijdige licha melijke verzwakking, zijn juistheid van begrip en klaarheid van geest had blijven behouden. Deze geest- vermogens, die door een onverhoed- 1 schen -clag, voor menschelijke krach ten te zwaar, verlamd waren, ver- j keerden spoedig weder in den nor- malen toestand. Gedurende den eersten nacht, dien hij in de gevangenis doorbracht, peinsde de graaf langen tijd zooals liet een man betaamt, met andere' woorden, hij wist zijn verschrikke- shire-regiment heeft eergister Debbeh bereikt. De diplomatieke agent van Rus land verklaarde gisteren aan den Khedive persoonlijk zich tot hem gewend te hebben teneinde het ver zoek zijuer regeering nader te kun nen uiteenzetten. De Khedive ant woordde, dat hij zijne ministers zoude raad [liegen, maar dat volgens hem het deelnemen van Rusland en Duitschland aan de commissie van de schuldkas een van de internationale kwesties aangaande de Egypti.-che financiën is, wier oplossing dringend wordt vereischt en ook door den Khedive wordt bevorderd. De Khe dive gaf een dergelijk antwoord op het verzoek van den Duitschen zaakgelastigde. De diplomatieke agent van Oostenrijk legde een nota over, waarin het verzoek van Rus land en Duitschland wordt onder steund. De Fransche en Iialiaansche gevol machtigden zullen Zondag een gelijk verzoek doen. Volgens een dépêche vau den 6en dezer uit Tainatave op Madagascar, van den commandant Miot, hebben de Franschen Vohemas en liet fort Embanion bezet. De Hovas hadden de wijk naar het Zuiden genomen. Het blad Paris meldt, dat tot zijn leedwezen een bericht, als zou het huis Raboud-Bazin te Marseille voor 4 millioen francs bet gebied Sheik- Saïd aan eene Duitsche firma ver kocht hebben, waarheid bevat. De handel op het kanaal van Suez is thans voor het noordelijk gedeelte in handen der Engelschen, met Port-Saïd; zuidelijk sluit nu Duitsch land de straat van Bab-el-Mandeb. Sheik-Saïd ligt aan de zuidwest punt vau het Arabisch schiereiland, I lijken toestand moedig te overzien. Sedert den nacht van 20 September 1820 had de Vezay het zich niet kunnen vergeven, dat hij Armatid de Villedieu geweigerd had de ver giffenis te schenkeu, die deze alvo rens te sterven, van hem afsmeekte. Voor dit vergrijp,mijmerde hij 1 aanhoudend; voor dit vergrijp, dat 'gedurende twintig jaar mijn leven vergalt, boet ik heden! Ik heb mij zelf wraak willen verschaffen en de hvraak is op mij neergekomen. Ik J was meedoogenloos, en men zal voor mij geen mededoogen meer hebben. Het is niet meer dan billijk, en ik j heb geen reden tot klagen Dit alles zeide de graaf bij zich- I zelf. Weldra maakte ook in dit waar lijk edelaardig en kalm gemoed de wanhoop voor een diepe berusting plaats. In één opzicht evenwel kon de Vezay zich niet in de omstandig- i heden schikken. Het was de onuit-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1