2e Jaargang. Dinsdag- 16 December 1884. No. 444 Stremming Scheepvaart. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Ion- en algemeene Feestdagen. I Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Pul/ictté Etrangere G. L. DATJBE s- Co., JOH. F. JOH ES. Sucr., Parijs, Slbis Faubourg Monimartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. lagelijks MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend oj. werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12£ tot 4 uur. Kinderen beneden de S jaar hebben geen toegang, kinderen Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drecfzijde 2c deur. Geopend rertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschaj 1 1 leden der Nederlandsclie Maatseliajjpij van Nederland eu meer bijzonde 1 1 gulden. 3fu londagcn kosteloos 8 tot 12 jaar alleen ouder geleide. 0 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van N perheid hebben op leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drecfzijde lc deur. Geopend dagelijks van ld tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donutenr» en bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral liet llaavlenibche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10uur. Toegang 25 eeuts per persoon. Doorloopt'ndc toegangskaarten voor een geheel jaar der sfarl Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur legen betaling van 25 cents per persoon, alleen op 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 eeuts per persoon. Kinderen beneden dc 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. ley Iers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen Woensdag cn Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag e i Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroeninarkt) vrij. Zaterdag i i 1—4 i Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend kjS^1 Evenals liel vorige jaar zal einde dezer maandaan de geabon- neerden van Haarlem's Dagbladgra tis morden toegezonden een net af gewerkte Wand-Almanak voor 1885. Dn Administratie. DB BURGEMEESTER van Haarlem. brengt ter kennis, dat de Scheep vaart, door de nieuwe Draai brug over het Spaarne, bij den Kampersingel, ten gevolge van de beproeving dier brug zal zijn GE STREMD. aanvangende Donder dag 18 dezer, te middernacht en dienzelfden dag des namiddags 4 uur eindigende. Haarlem, 12 December 1884. De Burgemeester E. A. JORDENS. ALGEMEEN «VERZICHT. Na den heer Van Humbeeck heb ben verscheidene andere leden van de Brusselsche Liberale Vereeni- ging hun ontslag genomen. Tot dezen behooren, naar de lndèpendance meldt, burgemeester Buis, senator Van Schoor, de vroegere vice-presi dent der Kamer Couvreur, de pas in het bestuur der associatie geko zen heeren Heyvaert en Vanderkin- deren, verder Bergé, Jottrand enz. Waarschijnlijk zal deze gebeurtenis het sein zijn voor vele anderen om eveneens de vereeniging te verlaten. Men mag dit voor de liberale zaak ten zeerste betreurenna de verwerping van de verzoenende mo- tie-Goblet was de scheuring onver mijdelijk. Zaterdagavond had in Londen eene poging plaats om London Bridge door middel van dynamiet in de lucht te doen vliegen. De brug is niet beschadigd, maar de schok der ontploffing deed. veel schade aan de omliggende gebouwen. Drie perso nen werden gekwetst. De ontploffing die zich op een aanmerkelijken afstand deed gevoe len, had plaats te zes uur onder een der bogen van London-Bridge. De politie doet onderzoek. Niets is tot nogtoe bekend omtrent den aard, den oorsprong of de gevolgen der ontploffing. Een onafzienbare menigte nieuws gierigen bewoog zich gisteren bij voortduring op en bij de brug. Er is wederom een Blauwboek met tien officieele stukken versche nen, die betrekking hebben op de belangen van Duitschland in de Zuidzee. Uit de berichten van de keizerlijke consuls in Azië en uit de overgelegde rapporten, betreffende de Duitsche vereeniging voor han delsplantages in de Zuidzee en de concurrentie in de onafhankelijke streken in het westen der Stille Zee blijkt, dat in deze laatstgenoemde streken der Stille Zuidzee de Duit sche handel ook thans nog de heer- schende is, en dat een werkelijk gevaar voor concurrentie alleen van den kant van Engelsch-Australië dreigt. Het Blauwboek betoogt, dat het Duitschland's streven moet zijn om door vermeerdering der consu laire posten en der maritieme strijd krachten de Zuidzee voor den Duit- sclien handel te verzekeren. Het Berlijnsche gemeenteraadslid Ewald, is door de politie uit Berlijn getmnnen. Hij behoort tot de ge- achtste vertegenwoordigers der stad, en het Berliner Tageblatt is over deze gebeurtenis zeer verbaasd. Aan- Be Wraak van den KoMekier. Naar het Eransch VAN XAVIEft DB MONTÉPIN. Vertaald door I. Muller. Vachelet wist zeer goed, dat in enkele gevallen, de wet luidt te dien opzichte beslissend, de echtbreuk der vrouw de bloedige wraak des mans rechtvaardigt. Doch daar hij zich sterk maakte om het plegen van moord met voorbedachten rade aan te toonen, hield hij zich verzekerd, dat zijn beschuldigde den dans niet zou ontspringen. Daarom drong hij zoo onvermoeid aan om de Vezay aan het spreken te krijgen. De grijsaard met het gelaat in de handen verborgenbleef nog voort durend het stilzwijgen bewaren. Komaan, hernam de rechter van instruktie, met iets in zijn stem dat naar ontroering zweemde, wees toch niet zoo verstokt om dien heil- loozen weg te blijven bewandelen, geef dit onhoudbare systeem op, zeg de waarheid; hierin, hierin alleen, is het heil gelegen, ik zeg u nog maals, denk aan uw dochter! Ge begrijpt toch wel, dat niemand zal gelooven, dat gij mijnheer de Vil- ledieu gedood hebt om hem uit te schudden. Men weet immers wel dat gij geen dief zijt en het ook onmo gelijk kunt zijn. Ook zal niemand aannemen, dat gij een stormachtigen nacht hebt uitgekozen om te twee uur gewapenderhand een twist te beslechten, die door politieke of an dere kibbelarijen zou zijn uitgelokt. Bovendien hadt gij u bij een der gelijke samenkomst volgens gebruik van vier getuigen moeten voorzien. Gij ziet derhalve wel in dat uw leiding daartoe kan het blad alleen vinden in eene Vrijdagavond door den heer Ewald gepresideerde sociaal democratische vergadering, waar liet zeer ruw moet ziju toegegaan. In elk geval wordt de maatregel uiter mate streng geoordeeld, vooral wijl den gebannene geen tijd is gelaten zijne zaken te regelen en van zijn huisgezin afscheid te nemen. De onderstaats-secretaris in het Pruisische ministerie van buit.en- landsche zaken, Dr. Busch, die door graaf Herbert Bismarck vervangen wordt, is benoemd tot gezant te Bucharest. In Noordelijk Sleeswijk is het aan tal personen, die zich aan den dienst te lande en op de vloot onttrekken, door het land zonder verlof te ver laten of door, na den dienstplich tigen leeftijd bereikt te hebben, zich in het buitenland op te houden, nog altijd zóó groot zoo meldt de Kólniscke Zeilung dat de regee ring tegen dit uitwijken ernstige maatregelen zal gaan nemen en tot dit doel reeds de noodige bevelen heeft gegeven, die naast de reeds bestaande van kracht zijn. Het Zaterdag door ons gemelde bericht aangaande het aanstaande echtscheidings-proces van den groot vorst Sergius en prinses Elisabeth van Hessen was onduidelijk. Den 12en dezer, dus Vrijdag jl., heeft niet dit proces een aanvang genomen waartoe de toestemming van den Russischen Czaar vereischt wordt, maar het proces van den Groother tog, hem aangedaan door mevrouw Von Kolemiue. die in hooger beroep kwam voor het Reichsgericht te Leipzig. Thans verneemt men dat het Reichsgericht te Leipzig zich com petent verklaard heeft in de zaak van mevrouw Von Kolemine, en 19 dezer uitspraak zal doen over het hooger beroep. De ontslagen rector van de uni versiteit te Madrid heeft voor den rechter, in naam van de hoog leeraren die het protest teekenden, een actie ingesteld tegen het hoofd en de agenten van politie, die den 20sten November het gebouw der universiteit hebben overrompeld. Nadat de stappen, door de Servi sche regeering in de aansluitings kwestie der Turksche spoorlijnen gedaan, tot nu toe zonder eenig gevolg zijn gebleven, heeft genoemde regeering naar uit Belgrado aan de Berliner Börse-Zeitung gemeld wordt besloten, om op grond van het Berlijnsche verdrag de tusschen- komst der mogendheden, die tee kenden, in te roepen. In verband met het verzoek van Rusland en Duitschland om verte genwoordigers te hebben in de com missie voor de Egyptische schuld- kas wordt uit Petersburg aan de Polit. Kur. gemeld, dat de Russische diplomatie zeer sterk denkt over het voorstellen van een praktisch plan. Wijl de cijfers van het Eugelsche voorstel steeds door de Fransche regeericg worden bestreden, zoude het wellicht wenschelijk zijn eene enquête-commissie, waarin ook Rus land en Duitschland vertegenwoor digd zouden ziju, te belasten met een nauwkeurig onderzoek naar de ware feiten, en het ter zijdestellen van alle dwalingen, die door de mededinging tusschen Engeland en Frankrijk zijn ontsaan. Wellicht kan dan door een helder inzicht in den toestand de weg gebaand worden tot eene regeling, die de verschil lende belanghebbenden bevredigt. j De Observer gelooft, dat ten ge- i volge van den eisch van Rusland en van Duitschland, om in de Egyp- jtische schuldkas vertegenwoordigd te worden, Engeland gedwongen is i om ernstig te streven naar eene i overeenkomst met Frankrijk. Zoo 't blad juist is ingelicht, zal de Regee ring het door haar gedane voorstel tot verlaging van den interest op geven, en terugkeeren tot de oor- I spronkelijke voorstellen van Lord I Northbrook, indien daardoor de op- I lossing der financiëele moeilijkheden i in Egypte kan worden verkregen. mWFAUNB Haarlem, 15 December 1884. Door de gymnastiek-vereeniging Sparta# alhier, was voor de door haar in Januari jl. opgerichte« Volks- klasse», eene vereeniging voor jon gelieden uit den werkenden stand, tot beoefening der gymnastiek, Za terdagavond een onderlinge wed strijd uitgeschreven. Omstreeks 9 uur waren de leden der «Volksklasse» met eenige leden i van «Sparta», alsmede enkele ge- noodigden in het lokaal van den j heer Martin in de Schachelstraat aanwezig. Weldra schaarden zich de deelnemers aan den wedstrijd vier en veertig in getal, zich op het commando van den heer Martin in 't gelid en richtte de beer Nierop, (president van «Sparta», tot hen het woord. In goed gekozen bewoordin- I gen legde hij, hoofdzakelijk voor de nieuwelingen, het doel uit, dat met de oprichting was beoogd en dat voornamelijk diende om den werk- I man, na zijn vermoeienden en vaak ilastigen arbeid, waardoor hij som tijds gedwongen was langen tijd j achtereen in eene ongemakkelijke ontkenningen niemand misleiden en van geen enkel nut zijnDan blijft nog de jaloezie over, de eenige mo- gelijke drijfveer uwer handeling, de jaloezie, die alles opheldert en tot op zekere hoogte alles billijkt. Welnu ja, lispte de graaf langzaam, het is zoo, ik was ja- loersch. Gij bekent dan eindelijk? Ja. Vachelet was in de wolken van vreugde. Daar had hij ten laatste de zoo vurig begeerde verwikkeling. I Dat is flinkvervolgde hij. Ik prijs u om deze oprechtheid, die wel wat laat gekomen is, en ik raad u aan dien weg verder in te slaan. Sedert hoe lang meendet gij, voor gij mijnheer de Villedieu ge- dood hebt, ernstige redenen tot ja- 'loezie te hebben? Sinds een uur ter uauwernood. Sedert een uur, dat is vreemd Het is echter de zuivere waar- heid. Ik heb eerst in den nacht van 120 September 1820 te een ure aan i verraad vanwege burggraaf Armand j geloofd. I Verhaal naar goedvinden, wat in j dien nacht van 20 September is voor-1 gevallen. I De Vezay dacht even na. Toen j begon hij een relaas, te wijdloopig I j om hier een plaats te vinden en waarvan wij slechts den inhoud be knopt zullen weergeven. Naar luidj van dit verhaal, hoorde de graaf! om een uur in den uacht van 201 September onverwacht aan de deur I zijner kamer kloppen. Door den he- j vigen storm had hij niet in slaap kunnen raken. Hij was nog op en I nog niet ontkleed. Hij ging de deur I openen en zag Caillouet, zijn bosch- opzichter, die hem ten zeerste ver- j kleefd was, voor zich staau. Cail- louët kwam hem berichten, dat hij bij zijn ronde buiten het park, een man had gezien, in wien hij den heer de Villedieu meende te her kennen, die over den muur klau terde eu zich kasteelwaarts begaf. De koddebeier was terstond langs den kortsten weg teruggegaan om zijn meester van het gebeurde in kennis te stellen. De Vezay haalde onmiddellijk twee degens uit een wapentrofee en volgde Caillouët. Toen zij bij het venster van het ver trek der gravin kwamen, hing een touwladder buiten het balkon en kon men in de duisternis een man waarnemen, die op dit balkon stond en het raam trachtte te openen. Maar liet raam was gesloten eu bleef dicht. De man daalde af. In weer wil van zijnen wettigen toorn wilde de Vezay zoo nabij de kamer zijner vrouw geeu gerucht en opschud ding maken. Hij liet den nachtelijken bezoeker dieper het park ingaan en begon met Caillouët hem te ach tervolgen. Toen zij alle drie de plek bereikt hadden, waar de man zich

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1