houding te werken, het evenwicht1 des lichaams te herstellen en zijn lichaamskracht, zijn kapitaal, te ont wikkelen, dus op intrest te zetten. Daarmede werd een tweeledig doel bereikt. Ten eerste zou de welvaart en de volkskracht, nauw verbonden aan de volksgezondheid, inzonder heid van dat deel des volks, dat 't meest de kern der natie uitmaakt, door de beoefening der gymnastiek worden bevorderd, en ten tweede zou den nekslag worden gegeven aan den tragen en suffen geest, die, helaasin den tegen woordigen tijd zoovelen bezielt. Dit ook had «Sparta» begrepen en zij deed thans het hare om daar toe mede te werken. Spreker besloot zijne rede met de mededeeling, dat deze avond eenigs- zins van de andere oefeningsavonden zou afwijken, daar tot aanmoediging voor de leden der «Volksklasse# om prijzen zou worden gedongen. Daarna begonnen de vrij-oefenin- gen, onder leiding van den direc teur, den heer Martin, die bewezen dat de leden daarin reeds groote vorderingen hadden gemaakt. Nu begon de eigenlijke wedstrijd: er werd aan rekstok, handbrug en ringen gewerkt. Bij ieder toestel bevonden zich twee jurv-leden uit de werkende leden van «Sparta» ge kozen en een voorwerker. Ook hierbij gaven velen blijken, dat de tijd, dien zij bij de «Volks klasse» hadden doorgebracht,vrucht bare resultaten had afgeworpen. Na afloop dezer werkzaamheden begon voor de leden de wedstrijd in het sterktrekken, aardappelen leg gen en rapen en ver-springen,waarbij ook weder velen bewijzen van goed ontwikkelde kracht en vlugheid gaven. De eerste afdeeling bestond uit twintig, de tweede uit achttien en de derde uit zes deelnemers. Prijzen werden behaald door: le afdeeling, le prijs van Tongeren, rooktafeltje, 2e prijs Lasones. siga renkist, 3e prijs Kesner. sigaren- beker, 4e prijs van den Akker, siga renkoker; 2e afdeeling, le prij's Mossinkoff, rooktoestel, 2e prijs Deutsch, sigarenpijpje, 3e prijs Peper lucifer-standaard; 3e afdeeling, le prijs van Emrik, sigarenkoker, 2e prijs van Polen, portemonnaie. De prijs winners der le afdeeling voor het sterktrekken warenle prijs Ruys, tabakskist, 2e prijs Sul ver, sigarenkoker, en een prijs (uit geloofd door den heer Spaan, kunst lievend lid van «Sparta») van Daa- len, sigarenkoker. De prijswinners der 2e afdeeling, voor het aardappelenrapen waren: le prijs Walter en Saeijs, bij loting toegewezen aan Saeijs, sigarendra- ger; 2e prijs Walter, tabakspijp. De prijswinners der 3e afdeeling, voor het ver-springen warenle prijs Poelman, tabakszak,2e prijs Vreeken, portemonnaie. Verder kunnen wij nog mede- deelen, dat de contributie der leden bedraagt f 1.50 per jaar. terwijl een ieder de «Volksklasse# kan steunen met eene jaarlijksche bijdrage van minstens fl. Ten slotte brengen wij hulde aan de ijverige pogingen van de vereeni- ging aSarta», die met zooveel ijver en moeite zich van een werkelijk nuttige taak kwijtvooral die leden, welke hun tijd en krachten ten beste geven om de leden der «Volks klasse» te leiden en te vormen, komt een warm woord van lof toe. door inklimming den toegang had verschaft, schreeuwde de graaf, die alle bezinning verloren had, hem toe om niet verder te gaan. Deze ge hoorzaamde terstond. Caillouët had zich niet bedrogen. Het was wel degelijk de Villedieu. Nadat de burg graaf er zijn woord als christen en edelmand op had verpand dat de gravin niet gefaald had, dat zij niet in een liefde, die zij niet eens kende, deelde, en dat hij, door waanzin aan gegrepen, haar op deze wijs trachtte te bereiken, stelde hij zich geheel en al ter beschikking van de Vezay. Toen vond in Caillouët's tegenwoor digheid het duel plaats, dat den dood van den burggraaf ten gevolge had. De rechter van instruktie had naar de voorafgaande bijzonderheden ge luisterd, zonder het minste teeken van toejuiching of ongeloovigheid aan den dag te leggen. De Vezay trachtte te vergeefs op Wij hopen dat èn de «Volksklasse» èn «Sparta» zich in een voortduren- den bloei mogen blijven verheugen. Naar wij vernemen, is te dezer stede eene dames-gymnastiekvereeni- ging opgericht, onder den naam van «Kinheim». Deze vereeniging telt reeds een en twintig leden en houdt hare oefeningen in het lokaal van den heer J. G. Martin Jr., in de Schachelstraat. Volgens de N. R. Ct. heeft H. M. de Keizerin van Oostenrijk, die in Januari weder in Holland komt om zich onder behandeling te stellen van ar. Mezger, in het hotel van Kaufmann te Zandvoort eene reeks kamers gehuurd, en zal daar; overnachten. -De Commissie voor tijdelijke werkverschaffing te Arasterdam be richt, dat voor bruggen- en lood- senbouw allereerst timmerlieden noo- dig zijn. Het getal werkvragers, reeds tot 2422 gestegen, groeit dage lijks aan. Toch worden niet alle formulieren, die in orde zijn bevon den, terugbezorgd, waaruit blijkt dat niet allen genoegen nemen met het vastgestelde daggeld. Ofschoon de giften op verrassende wijze toe vloeien (zij bedragen reeds ruim f70,000), is dit bedrag toch slechts voor enkele weken voldoende. Hout wordt tegen inkoopsprijs, zand tegen zeer lagen prijs, gereedschappen bij na gratis afgestaan. Bij eventueel vriezend weder, heeft de directie der Hollandsche IJzeren-Spoorweg maatschappij beloofd dagelijks twee zandtreinen van 35 wagens te zullen aanvoeren. Aangezien op het aangewezen ter rein aan den Gasthuispolder en Lin- naeusstraat slechts 1200 werklieden kunnen arbeiden, wordt naar meer gelegenheden uitgezien. Met het stoomschip Edamkapi tein J. H. Taat, zijn Zaterdag ver trokken van Amsterdam naar New- York 49 volwassen personen, 6 kin deren van 110 jaar en 3 zuige lingen. Er waren voorts 2 passa giers le klasse aan boord. In de Zaterdag gehouden ver gadering van den Gemeenteraad te Beverwijk, is de zaak der duinwa terleiding opnieuw in behandeling gekomen, naardien de concessiona rissen weigerden hunne aanvrage om subsidie met f 2000 te verminde ren. Het dagelijksch bestuur meende, in het belang der zaak, den Raad in overweging te mogen geven, de gevraagde subsidie van t 8000 te verleenen, over welk voorstel de stemmen hebben gestaakt. Men schrijft aan de L. Ct.: Op Maandag den 17den der vo rige maand was het nieuwe maan, en deze loopt nu binnen weinige dagen af. Die vroeg winter verwacht hadden, werden met het oude spreek woord begroet, waarvan reeds meer malen melding werd gemaakt, te weteneene Maandagsche maan die moet met regen en wind ver gaan. Geen landbewoner zou zich ooit uit het hoofd laten praten, dat eene Maandagsche maan onder an dere omstandigheden verging, en zonderling, voor deze Maandagsche maan hebben zij alle reden gehad, hun oud spreekwoord in eere te houden. De maan toch werd reeds met storm geboren, daarop ontstond eenige kalmte, toen buiig weer met regen, sneeuw en vorst, maar ten slotte hebben de stormen nog niet diens gelaat den indruk waar te ne men, dien zijn woorden hadden ach tergelaten. Maar er was geen krimpje op zichtbaar. Toen de graaf geëindigd had schudde Vachelet het hoofd en streek zijn weerbarstige haarvlokjes naar voren. Hum! hum! liet hij hooren. Daarna zweeg hij en dacht na. Maar dit zwijgen duurde korten tijd. Dus blijft gij bepaald aan deze voorstelling der feiten vasthouden Ik heb u gezegd wat er is voorgevallen, antwoordde de Ve zay. Doe geen moeite om mij iets in mijn verhaal te doen wijzigen. Ik kan er geen woerd aan veran deren. Hum! hum! herhaalde de rechter van instruktie. DE BLOEDVLEK. Volgens uw zeggen, hernam opgehouden elkander uit den wes telijken hoek op te volgen. Er is nog veel onweer aan de on stuimige lucht: eene menigte zee meeuwen vliegt over het weiland, welke meeuwen door de landlieden stormvogels worden genoemd, en op zooveel wind uit het Z. W. volgt een keerwind met winter. Zeker is, dat voor half December de tempe ratuur veel te zacht is; Zaterdag, den 13den, toch teekende de thermo meter Fahr. 54°. Men schrijft uit Leiden aan het Dgbddat Maandagavond 11. de bloedverwanten van den controleur Rijk uit het N. v. d. D. vernomen hebben, dat die controleur te Man- dhor door Chineezen was vermoord, volgens een ontvangen bericht uit Pontianak van 7 November 11. 't Is toch onverdedigbaar, merkt het Dgbd. daarbij terecht aan, dat zulk een noodlottig bericht den vader niet door of vanwege het De partement van Koloniën en vroeger werd medegedeeld. Door- de Dongensche Leder- industrie-vereeniging is, naar aan leiding van hare jongste interpel latie in de 2e Kamer, aan den heer Bahlman een adres van dankbetui ging gericht voor den ijver en het talent, waarmede hijnaar hare zienswijze, steeds voor de belangen der vaderlandsche nijverheid optreedt en tevens heeft zij de lederindustrie bij voortduring aanbevolen in zijne bescherming. Namens de visschers der kleine vloot te Pernis werd Donderdag bij den Minister van waterstaat eene audiëntie aangevraagd en verkregen, om de bezwaren der visschers om trent het uitzetten van het kuilnet aan den Minister kenbaar te maken. Tevens werd een rekwest overgelegd, waarin die bezwaren schriftelijk zijn uiteengezet en toestemming ge vraagd wordt tot het vangen van zeebliek. Het nieuwe badhuis te Sche- veningen begint langzamerhand uit den grond te verrijzen. Met het met selwerk is men nu gekomen tot den entresol; sousterrain en rez-de-chaus- sée zijn over de geheele lengte, die het gebouw zal innemen, gereed. Eene wijziging, die op verlangen van de directie van het «Zeebad Scheveningen» in het bestek werd gebracht en in hoofdzaak betrof het vervangen van de reeds aangevoerde waalsteen door Duitschen gevelsteen, is de oorzaak geweest, dat het werk eerst niet zoo vorderde als thans het geval is. Ongeveer 250 werklieden zijn voor den bouw in dienst. Noch door den aannemer, noch door de directie kan nu reeds voor speld worden of het gebouw bij het begin van het badseizoen kant en klaar kan worden opgeleverd en in exploitatie gebracht. Blijft het weder gunstig, dan bestaat er voor het laatste nog al veel kans. Vad Bij een winkelier in de Warmoes straat te Amsterdam is Vrijdag we der uitgegeven eene valsche coupon, groot f 1.50, van een kapitaal ad f100 Nederl. Werk. schuld, kantoor D. Saportas, Van Maarseveen en Kerkhoven, dd. 1 Maart 1884 en geteekend Kerkhoven. Het valsche stuk is slordig gedrukt en onder scheidt zich van een echt vooral door eene andere, meer gladde pa piersoort. De kanonnier Pape, die de vorige toen Vachelet, terwijl hij zijn zoet- sappigen toon liet varen, om een kregelïgen en spottenden aan te slaan, dan zoudt gij mijnheer de Vil ledieu op het balkon der kamer van uw vrouw gezien hebben en koel bloedig hebben gewachtdat hij weer naar beneden ging. Dit schijnt mij voor een man zoo bezorgd als gij toen waart, nog al tamelijk kalm toe. Ik herhaal u, mijnheer, dat het venster gesloten bleef. Wees overtuigd, dat ik geheel anders had gehandeld, zoo ik den burggraaf bij mevrouw de Vezay had zien bin nengaan. Wat zoudt gij dan gedaan hebben? Ik ware na hem binnenge komen en ik zweer u, dat hij de kamer niet levend verlaten had. Goed zoo! Nu toont gij ein delijk uw karakter in het ware licht! Gij hebt van een touwladder ge maand te Amsterdam Van Kerk hoven met drie revolverschoten trachtte te dooden en daarna dat wapen op zich zei ven richtte, is thans zoover hersteld, dat hij het militair hospitaal kan verlaten. Hij zal mor genochtend (Dinsdag) per Holland- schen spoor naar Haarlem worden overgebracht, om voor den krijgs raad wegens poging tot moord terecht te staan. (N. R. Ct.) Zaterdag ochtend te uur is de te Amsterdam woonachtige con ducteur der brievenmalen H. te Em merik uit den postwagen gevallen in eene openstaande draaischijf, waar door hij twee ribben gebroken heeft. Hij is ter verpleging te Emmerik in het ziekenhuis opgenomen, daar hij niet vervoerd mocht worden. Ten huize van den loods P. J. Cornelissen, te Zaandam, op het Vinkepad, is Vrijdag jl. het volgende voorgevallen. Er was dien dag fami lie over geweest, en Cornelissen geleidde zijne gasten des avonds naar den trein van 8 u. 52 m., ter wijl zijne vrouw alleen thuis was gebleven. In dien tusschentijd trad een haar onbekende kerel het huis binnen en sprak der vrouw op bru talen toon toe: «ge moet me geld geven.» Toen de vrouw antwoordde: «Ik heb geen geld«, was zijn we derantwoord «ge moet geld in huis hebben.» Tengevolge van deze op luiden toon gesproken woorden schoot de New-Foundlander uit het achterhuis toe, viel op den indringer aan, drong hem de deur uit en wierp hem ter aarde. Hij stond op en maakte zich uit de voeten. De vrouw was door het gebeurde te verschrikt, om zich iets van het uiterlijk van den brutalen indringer te kunnen herinneren. ZCt.) In het 2V. v. d. D. wordt melding gemaakt van eene allerliefste ver rassing, aan eene oude grootmoeder in den Haag bereid, die met hare twee kleinkinderen in een afschu welijk ongezond krot leefde. Dat oude menschje kreeg eerst vóór St. Nicolaas eene breimachine cadeaudoor de zorg van eenige menschlievende jonge meisjes, die bij vrienden en kennissen geld ophaal den om haar doel te bereiken. Die zelfde jonge meisjes wisten tegen St. Nicolaas een klein, gezond, frisch kamertje voor de arme grootmoeder te huren, even duur in prijs als het geen het oude mensch bewoonde. Het kamertje werd aardig gemeubi leerd, een knap bed met toebehoo- ren en een kookkacheltje er in ge plaatst. en eene aardig voorziene linnenkast maakte, dat de grootmoe der zichzelf en de twee kinderen goed kon kleeden. Op den morgen van St. Nicolaas werden de kinderen gebaad, schoon aangekleed, en 's middags de oude moeder met de kinderen in die voor haar zoo rijk gemenbileerde en ge stoffeerde kamer gebracht. Te Utrecht hebben zich in de vo rige week 3 gevallen van pokken in één gezin voorgedaan, bij 2 ge vaccineerde en 1 ongevaccineerd kind. Te Renkum had Vrijdagnamiddag bij het laten springen van boom stammen door middel van kruit een treurig ongeluk plaats. Een jongen van 13 jaar had de onvoorzichtig heid, eer de stop in het geboorde sproken Ja. Wat is er verder gebeurd? De burggraaf heeft hem mee genomen. En na den dood van den burg graaf Heb ik Caillouët gelast den ladder te doen verdwijnen. Heeft hij u gehoorzaamd? Ik denkt het wel. Ik heb nooit aaD Caillouët's verknochtheid ge twijfeld. Het schijnt mij toe, dat hij een groote rol in deze zaak heeft ge speeld. Maar dat zullen wij wel la ter zien. Ik wil voor een oogenblik aannemen, dat er een tweegevecht tusschen u en mijnheer de Ville dieu heeft plaats gevonden. Nu is een duel een ernstig geval, een mis daad, waarin de wet voorzien ea straf opgesteld heeft. Maar tusschen duel en moord is nog een groot verschil. Waarom hebt gij dan den gat was geslagen, met een bran denden lucifer den boomstam te doen springen. Dit gelukte dan ook, maar het gevolg was, dat de zware la ding en de stukken hem in 't ge zicht vlogen. Met hevige brandwon den in het aangezicht viel de jon gen neer, en hij zal, althans voor eenigen tijd, het gebruik zijner oogen moeten missen. Twee huzaren te Deventer, die zich aldaar hebben schuldig ge maakt aan diefstal van boterletters uit eene gesloten kist van een hun ner kameraden, staan te Leeuwarden voor den krijgsraad terecht, wegens diefstal met binnenbraak. Te Meppel deden in de vorige week twee personen de ronde, een blinde, geleid door iemand «die geen werk kon vinden», de eerste met eenige negotie, 's Avonds in de slaap stee teruggekeerdmoest de op brengst van den dag verdeeld wor den. Bij die gelegenheid ontstonden groote onaangenaamheden en wel naar aanleiding van het feit, dat op de dagwandeling beiden niet even veel hadden geofferd op het altaar van Bacchus. De een had slechts «acht borrels» (waarde 40 ets.), de andere acht maatjes (waarde 64 ets.) gebruikt. De man nu, die het kleinste deel had genoten, eischte thans 24 ets. vooruit. Hiermede kon de «maatjes»man zich niet vereenigen en vandaar de twist, die overigens zonder bloedver gieten afliep, maar die weder een bewijs leverde, dat losse giften zel den het doel treffan dat de gever zich had voorgesteld. GEMENGD NIEUWS. De regeering van het Zwitsersche kanton Unterwalden heeft aan jon gelieden beneden de 20 jaren het rooken verboden. Het vonnis van Dudley en Stephens, de schipbreukelingen van 't yz.chXMignonnettedie ter dood ver oordeeld waren omdat zij den scheeps jongen Parker gedood en zich met zijn vleesch gevoed hadden, is in zes maanden gevangenisstraf veran derd. Blijkens bericht van den Duit schen gezant is door de Pruisische regeering bepaald, dat het bestaand verbod van invoer van lompen uit Frankrijk niet toepasselijk is op afval en lappen, waarvan gemakke lijk en duidelijk blijkt dat die van nieuw goed afkomstig zijn. Verder is op Hamburgsch gebied de in- en doorvoer verboden van uit Frankrijk komend gebruikt lijf- en beddegoed, gedragen kleederen, vod den en lompen, bagage uitgezonderd. Zeep kan men nooit te veel hebben Het was op een kouden Decern - ber-avond, dat de jongste handels correspondent van den groothande laar B. te Amsterdam in onberispe lijk balkostuum voor den koetsier van zijn patroon stond. Dringend bad hij dezen Daar is niets aan te doen, Johan, gij moet mij nu voor dezen avond naar het bal rijden. Maar, mijnheer Anton, waar denkt gij aan, als mijnheer zelf dan zijn coupé eens moest gebruiken? Hij heeft ze niet noodig; met dat koude weer blijft hij zeker thuis; en als gij maar zacht de achterpoort uitrijdt, dan bemerkt niemand er iets van. Maar waarom neemt gij niet liever een aapje, om alle ongeval te vermijden Een aapje! Kijk, Johan, ik volgenden dag dit ridderlijk gevecht niet openlijk bekend gemaakt. Omdat ik tegelijkertijd de oor zaak had moeten opgeven en dit verhaal, door laster verminkt en on kenbaar gemaakt, mevrouw de Ve zay zou geschandvlekt hebben. Toen bedacht gij het lijk in de grafkelders uwer familie te doen verdwijnen Dit denkbeeld kwam mij in het eerste oogenblik als een ver foeilijke en heiligschennende han deling voor. Ik gaf die gedachte ook niet aan de hand. Wie dan? Caillouët. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2