2e Jaargang. Woensdag 17 Deceml>er 1884. No. 445. FEUILLETON. BI\I\1K\IjA\I). ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdag ent en voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publictté Et rangere G. L. DA VB E df Go., JOÜ. F. JONES. Suer., Parijs, 3Jbis Faubourg Mimtmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN op het Paviljoen. Geopend op werkdage ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. i 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen^ vun 12J- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar Lebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. leden der NederlandscLe Maatschappij ter bevordering vnu Nijverheid hebben op Rijksmuseum van Schilderijen _r Teecang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreel'zijde 2e deur. Geopend dagelijks van *0 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs Vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden inct 1 dame. Museum van kunstnijverheid, op het Paviljoen. Ingang Dreel'zijde lc deur. Geopend dagelijks van 10 toi 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der NederlandscLe '.Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlcmsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar i 1 pilden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 12—4 uur, dc overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kindereu van 8 tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. ley Iers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Ferstdageu van 11—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 i""* TW^c i,l.Ur fi.M^rnnnmarl-ti vri, ir. Toegang (denr Oudegroeninarkt) i Evenals het vorige jaar zal* einde dezer maandaan de geabon- neerden van Haarlerns Dagbladgra tis mor don toegezonden een nel af- geioerhte Wand-Almanak voor 1885. De Administratie. Zij, Me zich vóór 1 Januari a. s. voor een geheel jaar bij vooruitbetaling, ad f 4.80, op dit blad abon neer en,ontvang en vóór Nieuw jaar 100 nette, gedrukte visite kaartjes, groot formaatin étui. De Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. De liberale fractie der Association libérale te Brussel hield gisteren avond eene vergadering, waarin zij besloot zich van de vroegere Asso ciation af te scheiden. Er werd een comité benoemd, belast met het be werken van een nieuw reglement. Omtrent het verwerpen van het voorstel der gematigden in de Asso ciation libéralehetwelk het ontslag nemen van Van Humbeeck, Buis en een aantal der meest geziene leden ten gevolge heeft gehad, verneemt men dat van de 5000 leden der kiesvereeniging slechts 2000 tegen woordig waren. De vereeniging zal toch geheel op progressistischen gronden worden gereorganiseerd. Daar Janson eerst na een jaar herkiesbaar is, wordt door de overwinnaars als president voorgesteld de heer Féron, hoofd redacteur der progressistische Ré- De Belgische minister van oorlog, generaal Pontus, heeft aan zijne ambtgenooten verklaard, dat hij zijn ontslag zal nemen, wanneer het wets ontwerp tot het organiseeren eener nationale reserve niet in den loop dezer zitting der Kamer wordt in gediend. Het proces tegen den Duitscher Reinsdorf en consorten, beschuldigd van het beramen van een aantal dynamietaauslagen. waaronder dien in het Niederwald, in September 1883, tegen den keizer bedoeld, kwam gisteren te Leipzig in behan deling. Er waren 48 getuigen en 6 deskundigen gedagvaard. De acte van beschuldiging werd voorgelezen, volgens welke de acht beschuldigden wegens hoogverraadpoging tot moord, brandstichting of medeplich tigheid aan deze misdaden terecht staan. Daarna begon het verhoor. De beschuldigde Bachmann bekent, dat zij de dynamietontploffing te Elberfeld hebben ten uitvoer ge bracht. Zijne verklaring is zeer be zwarend voor Reinsdorf. Reinsdort wil zijne schuld aan de ontploffing te Elberfeld niet erkennenhij geeft op, anarchist te zijn. Op de vraag van den president, of aanslagen op gekroonde hoofden en dynamiet aauslagen in het algemeen tot de middelen behooren, waarmede de anarchisten hun streven trachten te verwezenlijken, verklaarde Reinsdorf dat de anarchie geene bepaalde mid delen voorschreef, maar het ieder overliet, in deze te handelen zooals hij wilde. Het bericht omtrent het vermoor den van de Italiaansche Afrika- expeditie, onder kapitein Biauchi, wordt thans van alle zijden beves tigd. De geographische genootschap pen te Genua, Turijn en Milaan hebben berichten ontvangen uit As- sab, terwijl de karavanen het be- De Wraafc m den Mieter. Naar liet Franscli VAN XAVIEU DE MONTÉPIN. Vertaald door I. Muileb. 73. Altijd en voortdurend die Cail- louet! Deze man oefent blijkbaar grooten invloed op uw lotsbestem ming. Ik moet hem volstrekt in mijn macht krijgen. Ik zal hem zoo ijverig door de rijkspolitie laten opsporen, dat hij eindelijk gevat zal worden. Dan zullen wij zien of gij uw be weringen tegenover hem volhoudt. Doe zulks, mijnheer. Maar zeg eens, zoudt gij niet weten, waar men dien eerzamen Caillouët kan vinden? Hoe zou ik dat weten? Hij heeft u. dunkt mij, dien sten van genoegzaam aanbelang be wezen, zoodat gij u zijn lot zult I aantrekken. Een enkele gift van j twintig duizend franks was nog al karige vergoeding, voor al wat hij J voor u gedaan heeft. Gij hadt hem I ouder alle omstandigheden rijkelijk moeten beloonen, die om uwentwil j vrouw en kind verliet. Zoo Caillouët zich tot mij had j gericht, zou ik hem zeker geholpen I hebben, maar sedert hij het land uitging, heb ik nimmer meer over hem hooren spreken. Dat is nog al onwaarschijnlijk. Gij hebt er voor zooveel ik begrijp I belang bij, dat wij Caillouët niet weervinden. Gij vergist u, mijnheer. Ik heb juist bij het tegenovergestelde be- lang. I Hoe zoo? Caillouët, eenig getuige van I het gebeurde in den nacht van 20 September, zou de verklaring afleg- richt te Massawah en Obock ge bracht hebben. De inboorlingen hebben op ongeveer 40 kilometers van de Abyssinische grens de expe ditie aangevallen; geen enkel lid ontkwam. Oostenrijk heeft Engeland's voor stellen aangaande de Egyptische financiën verworpen, en houdt het internationaal karakter der Egyp tische kwesties staande. De commissie voor de schadever goedingen te Alexandrië, die nog altijd moeten gegeven worden ten gevolge van het bombardement van deze stad, heeft besloten om Bis marck te verzoeken, dat hij den leden der Afrikaansche conferentie de noodzakelijkheid van eene on middellijke betaling der schadever goedingen op 't hart zal drukken. Van het oorlogstooneel het vol- Kolonel Stewart en de staf zijn met het corps kameelen, de garde, de inlanterie en cavalerie, langs den weg van Dongola te Korti gearri veerd. Het voorwaartstrekken der Engelsche troepen stelt thans de stammen in staat, de velden te be bouwen zonder de insurgenten te vreezen. Levensmiddelen zijn daar in overvloed. De gezondheid en de invloed van den Mahdi nemen, naar men bericht, steeds af. Nog meldt men, dat een bode van Khartoem aangekomen is, die elf dagen over deze reis gedaan had. Hij meldt, dat Gordon zich wel be vindt; door middel van mijnen heeft hij de rebellen eene geduchte neder laag doen ondergaan.Hij üeeft hunne forten te Omderman doen springen en vele rebellen zijn gedood. Lord Wolseley is met zijn staf gistermorgen te Debbeh aangeko gen, dat er een duel heeft plaats gehad en de door hem verstrekte bijzonderheden zouden mijn verhaal slechts bevestigen. Men zou grond hebben om het peil van zedelijkheid en goede trouw op de rechte waarde te schatten van dien man, een loontrekkend dienaar en medeplichtige, een ontrouw echt- i genoot en ontaarden vader. J Maar wat wilt gij dan van hemindien gij slechts aan zijn woorden geloof slaat, wanneer zij j mij bezwaren j Ik geloof niet, dat in den regel de aangeklaagde den rechter onder vraagt sprak Vacbelet op fieren toon. Toen voer hij voort: Voor beden is het verhoor afgeloopen. Gij moet het na lezing ondertee kenen. Nadat aan deze formaliteit vol- I daan was vroeg de graaf Mijnheer, kan ik mijn dochter i en mijn schoonzoon te spreken krijgen? men, en daarop naar Korti ver trokken. De Times verneemt van 14 Dec. uit Durban het gerucht, dat Jou- bert en de opperrechter in de Trans vaal beiden het presidentschap der nieuwe republiek in Zoeloeland ge weigerd hebben. De Times ontvangt uit Hongkong van 14 December bericht, dat in Korea gedurende een feestmaal, hetwelk aan den Engelschen gezant werd aangeboden, een opstand is uitgebroken tusschen Chineezen en Japanners. De zoon des konings en zes minis ters werden vermoord; de koning is naar de bergen gevlucht de ko ningin is spoorloos verdwenen. De Engelsche residenten zijn in veilig heid. De Japansche legatie is ver brand. Eene Engelsche kanonneerboot is in de rivier voor Seoel (of Kjuug, de hoofdstad) aangekomen. Haarlem 16 December 1884. Om nog meer aan te dringen op belangstelling bij de dames in de naaldwerkkunst,waarvan thans proe ven zijn tentoongesteld in het Mu seum van Kunstnijverheid alhier, waarvan wij dezer dagen reeds mel ding maakten, zal het niet overbodig zijn het volgende in bedenking te geven Wanneer men in aanmerking neemt, dat op de StaatsbegrootiDg eene som van f 2000 is uitgetrokken als jaarlijksche bezoldiging van een onderwijzeresin die kunst te Amster dam, en dat zich in de toekomst de behoefte zal doen gevoelen, dat Onmogelijk. Waarom? Omdat gij nog in strenge af zondering verkeert. Zal het nog lang duren? Zoo lang als noodig is. En tot wanneer zal deze nood zakelijkheid aanhouden? Dat zult gij vanzelf wel zien. Gendarmen, leidt den beschuldigde naar de gevangenis terug. Deze werd weer naar de kamer gebracht, die hem op de concier- gerie tot verblijf was aangewezen. Dat gaat goed, dacht de rechter van instruktie, terwijl hij zijn kabinet ging verlaten, een prachtig procesWij kunnen op een grooten toeloop van nette lui op den dag der behandeling van dit proces rekenen. De advokaat van den graaf zal de echtbreuk der gravin bewij zen. Er zullen verzachtende om standigheden worden aangevoerd. Aan doodstraf valt niet te denken; in iedere stad van eenige beteekenis eene dergelijke leerares wordt aan gesteld, dan gelooven wij,dat menige jonge dame gretig de gelegenheid zal aangrijpen, die thans geopend is om zich voor het vereischte exa men voor te bereiden. De heer H. H. Postma heeft van het gemeentebestuur alhier ver gunning gekregen tot het oprichten van eene scheepstimmerwerf op het land in den Veerpolder. We juichen de vermeerdering der industrie op dit gebied in onze gemeente, ten zeerste toe. Met zonsondergang, op 31 dezer, zal de jacht op klein wild in N.- Holland. aldus is door Gedeputeerde Staten vastgesteld, worden gesloten. Dezer dagen overleed alhier W. F. Henning, 84 jaar oud, lid van de vereeniging «het Metalen Kruis», welk kruis de overledene verwierf in de jaren 183031. Door zijne kameraden vergezeld, werd 't overschot van den oud-strijder gis teren op de gebruikelijke wijze ter aarde besteld. Door den beroemden pianist S. van Groningen uit Zwolle, zal hier ter stede, Woensdag 7 Januari a. s., in de sociëteit «Vereeniging», eene soirée worden gegeven. Gelijk door muziekkenners wordt bevestigd, moet zijne vertolking van Chopin, Beethoven, Liszt en anderen mees terlijk zijn, en zal ieder muziekmin naar met genoegen dezen kunstenaar leeren kennen. De Christelijke vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, die hier gevestigd is, begint eene aanmerkelijke uit breiding aan hare werkzaamheid te geven. Voor drie jaren werd zij op gericht en opende zij een gesticht voor de ongelukkigen, die overal elders werden afgewezen. Dit ge- maar het zou al erg moeten mis- loopen, als wij niet een jaar of vijf tien tuchthuisstraf tegen hem ver kregen. Ik zal dien Caillouët laten opsporen, die blijkbaar de spil is waar alles om draait, de Deus ex machina. Ik zal van avond nog aan den prefekt van politie schrijven. Vachelet keerde zeer verheugd huiswaarts. Een week verliep. Er hadden achtereenvolgens verschei dene verhooren plaats gehad, zon der groote wijzigingen in den stand van zaken aan te brengen. In weer wil der veelvuldige rechterlijke spits vondigheden van Vachelet. in weer wil der onophoudelijke valstrikken, die hij den aangeklaagde legde, om hem tot onhoudbare of tegenstrij- jdige verklaringen te noodzaken, in weerwil der hinderlagen, die een dergelijke vernuftige geest kon uit denken, nam de graaf niets van het eenmaal gesprokene terug. Hij hei- haalde gedurig met klimmende ze_

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1