sticht was echter te klein, dan dat aan alle aanvragen kon worden vol daan en het bleek al meer en meer uoodig, dat eene grootere ge legenheid werd gezocht, waarin ook kinderen zouden kunnen worden op genomen. Met Mei van dit jaar werd toen een gesticht in de Mecster- lottenlaan geopend, en niet zoo vaak behoefde nu het antwoord te luiden, als er eene aanvrage om plaatsing gedaan werd: «wij kunnen niet op nemen.» Toch was er nog altijd geen gelegenheid voor mannen, en juist voor dezeu werd gedurig plaats gewenscht. Bovendien groeide het aantal jongens aan, en konden dezen niet meer op Bethesda blijven. Zij gaven aan de zusters te veel zorg en moeite. Eene mannelijke hand alleen kan hen verplegen. Voorloo- pig werden zij geplaatst in het huis op het Spaarue, dat indertijd aan gekocht is door het bestuur van de Unie, en waarachter nu de school voor ou- en minvermogenden ver rijst. Daar zijn zij nu onder verzor ging van een broeder, die uit Bie lefeld is overgekomen om hier te helpen. Bij Bielefeld is namelijk eene geheele kolonie voor zulke kranken. Daar zijn niet alleen zusters als diakonessen, maar ook broeders als diakonen, die dan de zorg der man nelijke patiënten op zich kunnen nemen. Nu heeft het Bestuur van bovengenoemde vereeniging begre pen, dat, indien ook hier te lande de verzorging van de lijders aan vallende ziekte naar behooren zou geschieden, voor de verschillende stichtingen der vereeniging een di recteur moest worden aangesteld, die niet alleen de leiding der zaken op zich kon nemen, maar aan wien opleiding en vorming van de diako nessen en diakonen kon worden toevertrouwd. Als zoodanig is nu benoemd de heer L. H. F. Creutz- berg. predikant van Woudenberg, die deze benoeming heeft aangeno men en met Mei van het volgende jaar deze betrekking hoopt te aan vaarden. De opleiding tot diakones sen zal dan geschieden in de inrich ting voor ziekenverpleging op de Nieuwe Gracht, die mede. als het diakonessenhuis aan de bovenge noemde vereeniging verbonden, onder het bestuur komt van haren direc teur, terwijl de opleiding van diako nen geschieden zal in de inrichting voor mannen en jongens, die het bestuur der vereenigingzalopnemen. Een jongeling uit deze gemeente is reeds naar Bielefeld, om zich daar voor de betrekking van verpleger voor te bereiden. (C. W. v. 3.) Naar wij vernemen is onze stadgenoot, de heer H. Koopman Jr., thans gedomiciliëerd te 's-Hage, ge slaagd voor het acte-examen in de gymnastiek, middelbaar onderwijs, 15 December aldaar gehouden. Een nieuw ontwerp van wet tot wijziging der grenzen van Am sterdam en Nieuweramstel is door Ged. Staten van Noord-Holland aan de besturen der beide gemeenten aangeboden. Morgen vergadert de Raad van Nieuweramstel. In eene Zaterdagavond gehou den vergadering van leden van het Haagsche district van «Eigen Hulp,» werd zeer uitvoerig gesproken over het bedrag waarop de contributie voor het volgend jaar diende te worden vastgesteld. Terwijl het be stuur het bedrag, van fl.50 tot kerheid, dat de Villedieu tengevolge van een duel was omgekomen en dit in de parklaan nabij het jacht- paviljoen was voorgevallen. Tegenover dit hardnekkig volhou den besliste de rechter van instruktie, dat de graaf noodwendig naar de plek moest gevoerd worden, waar volgens de beschuldiging de moord was gepleegd en waar volgens de verdediging het tweegevecht had plaats gevonden. Toen Vachelet eenmaal dit be sluit genomen had, gaf hij bevel om op den daartoe bepaalden dag een rijtuig gereed te houden, dat voor het vervoer van beschuldigden werd gebezigd. Een piket gendarmerie moest den gelen wagen begeleiden. Wat hem zeiven aanging, hij zou zich naar de Vezay begeven in een huurrij tuig, door zijn getrouwen sekretaris Mathias vergezeld. Hij stelde zich wonderveel genoegen voor van dit f 1.15 had teruggebracht, werd op voorstel van een der leden, na breed voerige discussie, met 15 tegen 14 stemmen besloten, de contributie op fl vast te stellen. Door het bestuur werd medegedeeld dat het met den boekhandelaar Scrinerius te Utrecht een contract had gesloten tot leve ring van boeken en tijdschriften aan de leden van het district, tegen 10 pCt. korting, zonder verdere kosten van bestelling of transport. Onze lezers herinneren zich, dat de Nederlandsche olie-fabriek te Delft, toen zij nog sleehts korten tijd in werking was denlTenAug. bijna tot den grond toe afbrandde. De verrekening met assuradeuren vorderde geruimen tijd, zoodat eerst halt September definitief tot weder opbouw kon worden besloten. Toen echter werd de zaak met groote kracht en volharding aange vat en doorgezet, zoodai gisteren. Maandag 15 Dec., drie maanden nadat de eerste steen tot wederop bouw werd gemetseld, de geheele fabriek in werking is gesteld ge worden. Behalve een paar machines werd al het benoodigde door Nederland sche fabrikanten uiterst vlug afge leverd. Gedurende den bouw bleef het geheele personeel der fabriek in dienst der vennootschap, welker za ken worden gedreven onder direc tie van den heer J. R. Tutein Nol- thenius. Zoowel voor den aanvankelijken bouw als voor den herbouw werden de plannen van gebouw en inrich ting gemaakt door den heer A. E. van Rinsum, ingenieur. Door de directie dezer fabriek zijn, evenals door die van de Ned. gist en spiritusfabriek aldaar, ten behoeve van haar personeel contracten ge sloten met de «Eerste Ned. Verze keringmaatschappij op het leven, tegen invaliditeit en ongelukken»; deze verzekering zal niet alleen gel den voor ongevallen in en door den dienst* maar zich ook uitstrekken tot ongelukken, te huis, op straat of waar dan ook, overkomen. Men schrijft uit Breda aan het Vaderland: De «Nieuwe Bredasche en Ooster- houlsche Ctmeldde voor eenige dagen, dat er te Breda, bij de jonge onlangs aangekochte inl. paarden der veldartillerie influenza, dat is eene borstziekte, heerscht. Dat schijnt maar al te waar te zijn, want reeds is een veertigtal ziek, en zijn er al drie paarden gestorven. Nog breidt zich de ziekte uit, en naar men verneemt, is de uitbrei ding dier ziekte alleen toe te schrij ven aan de bedompte, slechte stal ling, terwijl het toch overbekend is, dat er te Breda overvloed is van goede, ruime, luchtige rijksstallen. Nu is dit jaar het weghalen der gestorven paarden aangenomen voor f35 per paard, en dan wordt het vleesch door dien aannemer natuur lijk verkocht. Daar echter de paarden die aan influenza sterven geheel uitgeteerd zijn, en het vleesch bedorven en stinkend en zeker niet voor de ge zondheid bevorderlijk is, deed het legerbestuur beter die paarden maar te laten begraven. Dat die ziekte toch min of meer besmettelijk is, staat vast, wel is zij niet officieel onder de besmettelijke ziekten gerangschikt. Dat de vilder ze niet ingraaft, laat zich begrijpen. Zuinigheid wordt van het leger- tochtje, dat hij als een uitstapje naar het platte land beschouwde. Hij re kende er al op na afloop van zijn rechterlijke bemoeiingen een eier struif en versche melk te nuttigen. Dan zou hij tot afwisseling een poosje gaan hengelen in de visch- rijke vijvers der Loire. De prokureur des konings liet zich dagelijks van het verloop der procedure op de hoogte houden en volgde belangstellend den langza- men voortgang der instruktie. Toen hij het besluit van den rechter ver nam, verklaarde hij, dat hij zich met nadruk tegen het overbrengen van de Yezav in den gevangenwagen verzette. Hij zeide nog. dat de reis in zijn eigen rijtuig zou geschieden, onder geleide van slechts twee gen darmen, terwijl hijzelf en Vachelet den gevangene zouden vergezellen. Zulks dwarsboomde de plannen van den rechter van instruktie op deer lijke wijs. Deze zag zich niet alleen bestuur verlangd; maar door zuinig heid de gezondheid van medemen- schen in gevaar te brengen, dat gaat niet aan. In een buitengewoon Politie blad bericht de officier van Justitie te Leeuwarden, dat op den 8sten December jl. van eene openbare be waarplaats aldaar is ontvreemd: 1 bankbiljet, B. Y. 1465, groot f 100; 1 bankbiljet, B. L. 2773, groot f 60. Die bankbiljetten zijn vermoede lijk van Leeuwarden naar elders verzonden. Gen. Officier van Justitie verzoekt met den meesten aandrang opspo ring en zoo spoedig mogelijk bericht. Omtrent het stranden op de Razende Bol van de Engelsche stoomboot Sapphirekomende met eene lading katoen van New-Orleans en bestemd naar Bremen, wordt ons uit Nieuwediep nader gemeld. Tegen het aanbreken van den dag vertrok ken de sleepbooteu Stad Amsterdam en IJmuidende laatste met eene groote vlet op sleeptouw, ter assis tentie. Wegens de vreeselijke bran ding was het stoomschip echter niet te bereikenhooggaande zeeën sloe gen over het schip heen en de toe stand der opvarenden was dus niet benijdenswaardig. Daarom besloot men pogingen aan te wenden, het volk met de vlet te redden, hetgeen volkomen ge lukte, ofschoon de kloeke zeelieden het tegen de branding zwaar hadden te verantwoorden. In twee tochten waren allen f27 man) behouden aan boord van de IJmuiden overgebracht, welke ze alhier aan den wal bracht. Ofschoon het schip een weinig is gezwaaid, kon er door de sleepboo teu niets aan worden verricht. Men hoopt op gunstiger gelegenheid. NR. Ct.) Men schrijft uit Amsterdam aan het U. D.: Voor wien is, in het najaar, een gebakken ijbokkiug hier bekend als «versche bakbokkem» niet een smakelijk gerecht? Jammer, dat het ruwe stormachtige weer den visschers, reeds sedert vele dagen, belet, in zee te steken en haring te vangen, en toch is er, wonder ge- noeg, geen gebrek aan versche bak- bokking. De industrie heeft ook hier weer een vernuftig surrogaat uitge dacht. De haring, die dit jaar in ons land en elders in zeldzamen overvloed gevangen en ingezouten is, wordt aan de rookers tot lagen prijs per ton van de hand gezet. De pekelharing wordt gedurende eenige dagen in kuipen met water geverschtdaarna aan stokjes (spee tjes) geregen en in den «hang» een paar uren boven eikenmot gerookt; vervolgens wordt ze netjes in bennen verpakt en als versche ijbokking, bij manden vol, aan de markt ge bracht. Op 't oog is er voor onkun digen geen onderscheid te zien, en de straatventers en de onnoozele Huizer vischboertjes brengen ze dan ook gemakkelijk, tegen 3 of 4 voor een dubbeltje, onder de menschen. De minder gegoeden vooral, die zeld zaam vleesch kunnen bekomen mee- nen zich eens aan een gebakken bokking te vergasten, maar krijgen gerookte bremzoute pekelharing voor hun geld. Voor minder onnoozelen. of voor hen, die er zich reeds een maal mee heeft laten beetnemen, is het bedrog wel te onderkennen. Immers, de zóó gemetamorphoseerde van de evengenoemde genietingen verstoken maar ook,evenals de eerste maal, naar den achtergrond gedron gen. Hij mopperde wel in stilte, doch als volleerd hoveling betuigde hij zijn chef de levendigste vreugde over deze nieuwe schikking, die hem zou vergunnen van zijn gewaar deerde kundigheden partij te trek ken. Zij vertrokken. De reis scheen de Vezay lang en akelig toe. Hij zou zijn kasteel wederzienmaar hij kwam terug gelijk hij was heen gegaan, als gevangen man, als mis dadiger Hij zou weder eenige uren nabij zijn teergeliefde Madeleine ver toeven, maar hij mocht niet eens een hartelijk woord van bemoedi ging met haar wisselen, haar niet eens een vaderlijken kus op het voor hoofd drukken! Zoodra het rijtuig het parkhek was ingereden, liet de prokureur des konings stilhouden, steeg uit, pekelharing heeft geen oogen meer, die zijn in het vat uitgepekeld, en zoo men ze openspouwt, zijn kuit en hom geheel verhard en van de natuurlijke kleur veranderd. Zóó wordt ook, voor een groot deel, de zoogenaamde «Engelsche» bokking, de «spek- of strooitjes» bokking uit de gewone pekelharing gefabriceerd en, om dezen tijd, in grooten over vloed ter markt gebracht; vandaar dat het goedje doorgaans zoo onuit staanbaar zout is. Maar die oude pekelharing moet toch ook worden opgeruimden daarom blijven de naïeve Huizer- en andere venters maar lustig langs den weg voortroepen: verse ijbok as zalm In de vorige week zijn te Am sterdam door roodvonk aangetast 67 personen en aan die ziekte over leden 18. Amsterdam is en blijft ongeluk kig met zijne Beursplannen. Van deskundige zijde wordt thans verze kerd, dat geen der vijf tot de beslo ten mededinging toegelaten Beurs- ontwerpen kan worden verwezenlijkt voor minder dan het dubbele der voor de nieuwe Beurs geraamde som. De Hoornsche gemeenteraad heeft besloten, zooveel mogelijk te voor zien in het gebrek aan werk. Daar toe zal een gedeelte van den ouden wal met een vroeger bastion aan de buitenzijde der stad worden afge graven, en dit terrein, naar eene tee- kening van den heer Wattee te Haar lem, als plantsoen worden ingericht. Men hoopt door vrijwillige bijdra gen in de buitengewone onkosten daarvoor te kunnen voorzien. Zaterdag j.l. had de schippers knecht van een trekschuit zich niet tijdig gebukt bij het varen door de spoorbrug te Alkmaar. Door de snelle vaart van de schuit sloeg hij met het hoofd zoo hevig tegen de brug dat hij terstond een lijk was. Een ernstig ongeluk trof Donder dag 11. eene van Wassenaar's ge- achtste ingezetenen, nl. mevrouw de baronnesse Van Pallandt, op den huize «Duinrel». In eene koperen keetwaterstoof had men water laten koken, waardoor er groote spanning ontstond tegen den binnenwand der stoof. Eensklaps sprong deze, waar bij genoemde dame hoogst ernstige brandwonden aan de beenen be kwam, terwijl deze ook op verschei den plaatsen gebroken en gekneusd zijn. (U. D.) In de R. K. kerk in het Westeinde te 's-Hage werd Zondag door een onbekende aan eene dienstbode eene zilveren knip met ongeveer f 8 ont futseld. Als gerucht vernemen wij dat het lijk van den vermisten mijn-ingenieur H. C. Stork, door een schipper in de Haagsche vaart zou zijn gevon den. Voor de waarheid er van kun nen wij evenwel niet instaan. (361.) Volgens gerucht zou gisteren avond omstreeks half zes een muzi kant van de Koninklijke Militaire Kapel door de stoomtram, komende van Scheveningenoverreden en daarbij gedood zijn. Gisterenmiddag stortte een wagen, liet de Vezay bij den rechter van instruktie in het rijtuig achter, begaf zich alleen te voet naar het kasteel en vroeg om de Villedieu te spre ken. De burggraaf snelde toe. De prokureur des konings verklaarde hem in korte woorden, wat er moest plaats hebben. Vervolgens zeide hij: Ik kom u vooruit waarschuwen, mijnheer de burggraaf, teneinde u dubbel grievende en pijnlijke too- neelen te besparen. Uw ongeluk kige schoonvader zit nog afzonder lijk opgesloten. Het is derhalve on mogelijk dat mevrouw de burggravin en gij heden een enkel woord met hem wisselt. Wees dus zoo goed, ik vraag het u als een gunst, om u eenige uren met uw jonge en be koorlijke vrouw naar uw kamer te begeven. Tracht voor haar geheim te houden, dat haar vader zoo dicht bij haar is. Kortom, laat ons voor het oogenblik bezit van het kasteel nemen. Wees bovendien zoo vrien- waarvoor een paard was gespannen en waarin twee personen zich be vonden, nabij het Kralingsche Veer van den Hoogen Zeedijk naar be neden. Het paard kwam in eene sloot terecht, de wagen werd ge deeltelijk verbrijzeld, en een van de personen geraakte onder den wagen beklemd. Toen men den man van onder den wagen had gehaald, bleek, dat hij zwaar was gekneusd. De tweede persoon kwam met den schrik vrij. Onder de benaming «liefdewerk» wordt sedert geruimen tijd te Ro- zendaal eene inzameling van ge bruikte postzegels gehouden, waar van de opbrengst bestemd is voor de vrijkooping van negerslaven en Chineesche kinderen. Uit verschei dene plaatsen van Noord-Brabant worden voor dit doel postzegels naar Rozendaal gezonden. Het tot heden ingezamelde bedrag bedraagt thans 4,341.215 stuks. Zaterdag ochtend werd onder Nieuwkoop een jongentje van 8 ja ren uitgezonden om eene boodschap te doen. Te vergeefs wachtte men op zijne terugkomst. Men ging zoe ken en vond hem in de wetering verdronken. Te Scharn is Donderdag door de rijksambtenaren van het armbestuur te Maastricht wegens te lage aan gifte benaderd eene koe, die lijdende was aan besmettelijke longziekte. In strijd met het verbod van den veearts werd door die ambtenaren, behalve het vleesch, dat voor de consumtie onschadelijk was ver klaard, ook de huid en het buikvet, zonder ontsmet te zijn, naar Maas tricht medegenomen. Naar men verneemt is tegen bedoelde ambte naren deswege door den veearts proces-verbaal opgemaakt. GEMENGD NIEUWS. Voor de vischkweekerijen te Velp, te Apeldoorn en bij Arnhem worden bevruchte zalmeieren gekocht te Ba zel en te Freyburg. Men is er ech ter in geslaagd, die bevruchte eieren in onze eigene rivieren te kweeken. Daartoe worden de fok- ofPaasch- zalmen door de visscherijen in de Oude en Nieuwe Maas en Nieuwe Merwede bewaard en kosteloos door de eigenaars of pachters van het vischwater voor de vischkweeke rijen afgestaan. Het bewaren dier zalmen geschiedt op de Zalmvis- scherij «De Goede Verwachting», onder IJselmonde, zoo lang tot de zalmen geschikt zijn voor de voort teling. Dezer dagen nu bleek, dat een 25 stuks zalmen rijp waren, en werd hun dan ook kuit en hom af genomen en de eieren aldus bevrucht. Het resultaat was, dat ongeveer 200,000 zalmeieren werden bevrucht, die direct naar de vischkweekerijen werden gezonden, en een monster aan professor Hofman te Leiden. De zalmen waren springlevend en zijn, na ontdaan te zijn van kuit en hom aan de vetvin geteekend en weder losgelaten, in de hoop dat zij, later uit zee komende, weer gevangen zullen worden. Er blijven nog ev a 30 stuks zalmen voor de bevruchting bewaard; hetgeen over eenige dagen, wanneer zij rijp zijn, zal geschieden. Te Berlijn stond dezer dagen een koetsier voor het gerecht, die beschuldigd was van het spelen in vreemde loterijen, wat in Duitsch- land verboden is. De man kwam in een splinter nieuw pakje ter terechtzitting en scheen zich de zaak niet bijzonder hard aan te trekken,want hij wenschte delijk uw dienstboden te bevelen, dat zij noch hun vertrekken, noch elke andere kamer verlaten en zich te mijner beschikking te stellen, als ik het noodig mocht achten een van hen te ondervragen. Alles zal geschieden gelijk gij verlangt, mijnheer, antwoordde Lucien. Hij schelde zijn kamerdie naar, herhaalde hem de laatste woor den van den prokureur des konings, vervolgens ging hij naar Madeleine om haar te verzoeken naar haar kamer te gaan. Hij van zijn kant deed evenzoo. Toen de Tesselières deze maatregelen had getrofFen, ging hij weder naar het rijtuig, dat eenige minuten later voor het bordes stil hield. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2