POPULAIR M1WS-1 2e Jaargang. Maandag 22 December 1884. No. 449. FEUILLETON. Ds fraai ra den Keddeiieier. BINNE\LA\D A BONNEMENTSPRIJS' Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Voor Haarlem per maand40 Cents. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren Franco door geheel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DJ VB F. Sp Co., JOH. F. JONES. Suer., Partje, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Gcojiend op werkdagen van 10 tot 4 uur. op Zon- en Feestdagen van 124 tot 4 uur. Kiudcien beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum vp het Paviljoen. Ingang Drcefzijde 2c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 eenta per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlaudschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang ürecl'zijde le deur. Geopend dagelijks va*i 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» en leden der Ncderlandsche Mnatsc-happij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland cn meer bijzonder vau het liaarlcmsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdai:<-n, van 105 uur. Toegang 25 rents per persoou. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar h 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling ran 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. leylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen var 113 uur. Ter/Iers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Goopend Woensdag eu Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1— P i Donderdag v: Tet/lers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag e i 23 uur. Toegang (deHr Oudegroenraarkt) vrij. Evenals het vorige jaar zal eincle dezer maandaan de. geabon- neerden van Haarlem's Dagbladgra tis morden toegezonden een net af gewerkte Wand-Almanak voor 1885. DE ADMINISTRATIE. Zij, die zich vóór 1 Januari a. s. voor een geheel jaar bij vooruitbetaling ad /'4.80, op dit blad. abon- neerenontvangen vóór Nieu w jaar 100 nette, gedrukte visite kaartjes groot formaat in étui, cadeau. De Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. De Belgische Moniteur bevat het besluit, waarbij het mandaat van den heer Buis, burgemeester van Brussel, wordt hernieuwd. Het be sluit is onderteekend door den minis ter van buiteulandsche zaken, Tho- nissen. Daily Netos verneemt, dat de ko ning der Belgen zijn verlangen heeft te kennen gegeven, dat eenige be proefde Engelsche officiereu in dienst zullen komen bij de «Association africaine» in het Congo-gebied. Omtrent de kist met dynamiet, die de douanen te Dover zouden hebben aangehouden, en waarvan wii gisteren melding maakten, blijkt thans deze, volgens nadere berich ten, geen dynamiet te bevatten inaar buskruid. De commissie uit den Duitschen Rijksdag, belast met bet onderzoek van de voorgestelde subsidie voor de stoomvaartlijnen, heeft hare zit tingen tot na Kerstmis verdaagd. In Naar het Franseh VAN XAVIER DE MONTÉPIN. Vertaald door I. Muller. les morts apres vingt ans, sortent ils DU TOMBEAU? (Racine A thai.) (Herrijzen de dooden na twintig jaar uit hun graf?) Wij maken ons niet de minste illusiën aangaande de in het oog vallende onwaarschijnlijkheid van het zonderlinge feit, waarop de ont knooping van dit verhaal berust. Nu is dit feit, hoe onwaarschijnlijk het ook voorkome, niet alleen mo gelijk, maar ook waar. Men begrijpt hare laatste bijeenkomst is zij aan gevangen inet de behandeling van de lijn TriestBrindisiAlexan- drië. In deze zelfde vergadering hebben de heeren Adelmann en Brömel voor de belangen van Zuid- Duitschland gepleit, door Rotterdam als een der meest gewenschte aan legplaatsen voor de booten voor te stellen. Du minister Stephan ant woordde, dat er nog geene beslis sing genomen is in de kwestie, of de nieuwe lijn Rotterdam of Ant werpen zal aandoen. Van de Berlijnsche conferentie het volgende nieuws: De commissie der Afrikaanscbe Conferentie is het eens geworden over het voorstel van Engeland en Italië, betreffende de beperking van den handel in spiri tualiën in het gebied van den Congo en van den Niger. Gisteren zijn de volgende straffen door het openbaar ministerie ge- eischt tegen de personen betrokken in den dynamiet-aanslag in het Nie- derwald in September jl.voor Reinsdorf, Rupsch en Küchler de doodstraf, voor Bachmann twaalf jaren, voor Holzhauer tien. voor Sölingen en Rheinbach vijf jaren tuchthuisstraf. Voor Töllner werd vrijspraak gevraagd. Het Reichsgericht te Leipzig ver wierp gisteren het hooger beroep, ingesteld door Mevrouw Vun Kole- niine. in het echtscheiding^proces tusschen haar en den groothertog van Hessen. De Raad der Universiteit te Ma drid heeft uitspraak gedaan in zake de acht studententegen welke rechtsvervolging verleend was. Van drie is de inschrijving voor dit jaar nietig verklaard: drie andereu Leb ben eene berisping ontvangen; twee zijn vrijgesproken. wel, dat wij het noodig achten om hier de klemmende en onloochen bare bewijzen aau te geven, waarop wij deze zekerheid bouwen. Den 30en October 1839 wijdde het meestgelezen Engelsche blad, de Times anderhalve kolom van zijn «allerlei» aau het verhaal van een dramatisch betreurenswaardige rech terlijke dwaling, die door een soort gelijk feit als dat door ons wordt beschreven, een gelukkig eiude nam. Het verkual van de Times werd den volgenden dag door de Mor ning Post. de Morning Chronicle en waarschijnlijk ook door andere dagbladen overgenomen. Nadat wij het een en ander ge zegd en bewezen hebben, gaan wij mer onze geschiedenis verder. De volgende ochtend was aange broken. De prokureur des konings, die door het vreemdsoortige en in gewikkelde van dit proces in even- groote spanning verkeerde, als bij Deze afloop is vrij kalm, maar nadat eerst bericht werd, dat den raad der Universiteit verboden was te vergaderen, en dat de meerder heid der professoren geprotesteerd hadden en vóór de jongelieden wa ren, is het niet duidelijk, welke autoriteit hier uitspraak gedaau heeft. De brief van president Arthur, welke het tractaat van Nicaragua vergezelt, drukt de verzekering uit. dat de Yereenigde Stateh geen en kel verlangen hebben om zich grond gebied te verwerven noch om eene politieke contróle uit te oefenen buiten de tegenwoordige grenzen. De regeeringen van twee landen werkten het plan uit, en dit was het eenige middel om een noodzakelijk werk tot stand te brengen. Alle naties zullen van het kanaal kun nen gebruik maken op gelijke voor waarden; het kanaal kan door net korps genietroepen van de Ver- eenigde Staten beter en goedkooper aangelegd worden dan door weike andere natie ook. Uit Melbourne wordt geseind, dat het gerucht loopt, volgens hetwelk de Duitsche vlag geheschen is op de eilanden New-Britain, New-Ire land, de Admiraliteitseilauden en gedeelten der Noordkust van Nieuw- Guinea. Haarlem20 December 1884. De Donderdag gehouden be proeving van de nieuwe draaibrug over 't Spaarne bij de Lieve Vrouwe- steeg leverde zeer gunstige resul taten op. De brug, die bij eene lengte van de voorstelling van een boeiend stuk door de verwikkelingen,die de schrij ver ten tooneele heeft gevoerd, wilde bij het verhoor van den vagebond tegenwoordig zijn. Het was een zon derling verhoor. Gedurende de eerste helft was de havelooze man doof en stom, zooals den vorigen dag. Hij beantwoordde geen enkele vraag. Geen zweem van begrip was er noch in zijn blikken, noch op zijn gelaat, dat niet eens verwondering uitdrukte, waar te nemen. Vachelet en de prokureur wilden ten laatste, geheel en al teleurge steld, den grijsaard kort en goed naar een gekkenhuis of naar eeu bedelaarsgesticht zenden. De rech ter van instruktie beproefde nog een laatste poging en vroeg: Waarom hebt gij gisteren, toen graaf de Vezay uitriep: Wiezijtgij toch? toen geantwoord: Ik ben Ar- mand de Villedieu. De twee namen, Vezay enVille- 26.32 M. eene breedte heeft tusschen de leuniugeu van 6.70 M. werd eerst aan ieder der openingen afzonder lijk eu vervolgens aan beide tege lijk beproefd, de laatste met een gelijk verdeelden last van 62020 kilogr. gelijkstaande mei ruim 350 per M2 oppervlakte der brug, haar eigen gewicht buiten rekening ge laten. De doorbuiging der brug was slechts 2 mM., terwijl in het con tract van aanbesteding bij eene be lasting van 61720 kilogr., 7 mM. was toegestaan. Na twee uren aldus belast te zijn geweest, bleek de brug, na ontlasting, geene blijvende doorbuiging te hebben behouden; aldus kan de constructie uitstekend worden geheeteu. Bij de beproeving waren aanwezig de Burgemeester eu de Wethouders der gemeeute, de lieer Ley h en vele belangstellenden alsmede de heer R. van Diggelen, hoofdingenieur der Mpij. «Ijzergieterij de Prins van Oranje» te 's-Hage, door welk Mpij. de brug werd geleverd. De namen Bamberg en Char- lier, oefenen steeds eene bijzondere aantrekkingskracht uit op het too- neelminnend publiek. Ongetwijfeld ziju er weinig too- neelisten in ons land, die zoo zeer op den naam van humoristen kun nen bogen als genoemde heeren. De voorstelling door hen Vrijdag a. s. 2en Kerstdag in de sociëteit «de Kroon» te geven, getiteld «De Bruidspartij met hindernissen», blij spel met zang in 5 bedrijven, zal dan ook een druk bezoek overwaar- dig zijn. In Juli 11. werd doordenage- noemde heeren onder hunne vrienden en bekenden een circulaire ver spreid, waarin zij deze opwekten met hen mede te werken tot oprich ting van een nieuwen schouwburg. waarvan de kosten op een maximum van 200,000 gulden geraamd wer den. Deze geldleeniug zou geschie den bij sommen van vijfhonderd gulden of het veelvoud daarvan, en wel onder voorwaarde: le dat eene rente gewaarborgd zou worden van 27j percent 's jaars, 2o dat er zoo mogelijk eene jaarlijksche aflossing zou plaats hebben, en 3o dat ieder iuschrijver de bevoegdheid zou be houden zijne inschrijving in te trek ken, indien de soliditeit van den waarborg hem niet voldoende bleek. Zij zeiven openden de lijst meteen bedrag van 16,500 gulden en von den bij velen, zoowel in deze als in nabijliggende gemeenten, belang- stellende medewerking. Den 15den i eu den 30sten Sept. kwamen de inschrijvers in voorloopige vergade ringen bijeen, en groeide het bedrag der inschrijvingen meer en meer aau, zoodat dit in het begin van December tot 151,000 gulden ge klommen wa<. De onderstaande heeren.op de ver gadering van 30 Nov. tot voor- loopig Uomité gevormd, werden toen tevens gemachtigd de inschrijvers tot eene vergadering op te roepen, wanneer 150,000 grnldeu zou zijn ingeschreven, om dan de eerste be sluiten omtrent de oprichting eener j Schouwburg-vereeniging te kunnen i nemen. Hieraan is voldaan: den 9den Dec. 11. beeft die vergadering plaats gehad en tot de oprichting der Haarlemsche Schouwburg-vereeni ging» is daar besloten. Den onder- staanden is tevens, als commissie van uitvoering, opgedragen, al het noodige te doen, om daartoe te ge- raken en wello om in onderhan- deling te treden met het dagelijksch Bestuur van den Gemeenteraad. 2o tot het ontwerpen der statuien, 3o dieu, bijeengevoegd, brachten op den idioot plotseling een bijzonderen in druk te weeg. Gelijk den vorigen dag, toen de graaf aan het einde zijner ontboezemingen bad uitgeroe pen Rijs uit uw graf, Armand de Villedieu. rijs uit uw graf eu kom mij ter hulpe, schreed de idioot een stap naar voren. Ziju borst zwoegde. De heldere straal van het terug- keerende verstand schitterde in zijn oogen, die tot nu toe dof en strak rondblikten. Hij strekte de bevende hand uit en antwoordde,zooals daags te voren Ik ben Armand de Villedieu. Dit is onmogelijk. De persoon dien gij noemt, is reeds dood. Ik ben Armand de Villedieu, zeide de grijsaard ten tweeden male. Armand de Villedieu is door graaf de Vezay in den nacht van 20 September 1820 vermoord, omdat Armand de Villedieu de minnaar van gravin Margaretha was. Nauwelijks had de rechter van instruktie deze woorden uitgespro ken, of de vagebond drukte onder het slaken van een kreet de handen op de slapen, met zulk een heftig gebaar, alsof hij gevoelde, dat de gedachten die zijn brein doorkruis- teD, het zouden doen uiteenspriugen. O, mijn God! fluisterde hij op een toon, die niet meer te her kennen was, de nacht van 20 September, Margaretha, o mijn God mijn God! mijn God, ik ontwaak.... ik herinner mij. Terwijl de grijsaard deze afge broken woorden prevelde, scheen een algeheele ommekeer in hem plaats te vinden, niet alleen in zijn stem, maar in zijn houding, in zijn gelaat, dat in zeker opzicht een nieuwe ge- jdaante verkreeg. In den klank zijner stem eu in zijn blikken, heerschte verbijstering, wellicht waanzin, maar de sufheid was er uitgeweken. Allen, die dit tooneel aanschouw-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1