populair mm i 2e Jaargang. Woensdag 24 December 1884. No. 451. FEUILLETON. De Wraak van Jen Mieteer. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DA TJBE S' Go., JOH. F. J ON ES. Sner., Parijt, 31bis Faubourg Montmarlre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het. Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 121 tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen tocjgaug, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleidei Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drccfzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlnndsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op Vtrtoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drccfzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het llaarlemsrhe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zou- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegnngskaarteu voor een geheel jaar i 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 nur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen ep Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in liet geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. leylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag v i 2—3 Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Evenals het vorige jaar zal, einde dezer maandaan de geabon neerde?/. van Haarlem1 s Dagbladgra tis worden toegezonden een net af gewerkte Wand-Almanak voor 1885. Du Administratie. Zij, die zicli vóór 1 Januari a. s. voor een geheel jaar bij vooruitbetaling ad f 4.80, oj) dit blad abon- neeren, ontvangen vóór Nieutv- jaar 100 nettegedrukte visite- kaartjes groot, formaat in étui, cadeau. De Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. De spoorweg-autoriteiten te Lon den verklaren, dat er geen grond is om te veronderstellen, dat de brand van het Windsor-station is veroorzaakt door de fenians. Men houdt den brand voor een gewoon ongeluk, want een nader onderzoek heelt aan het licht gebracht, dat onder de bagage geen nelsche ma chine verborgen was; en de flesch, die volgens de eerste berichten met nitroglycerine gevuld was, bevatte inderdaad niets anders dan medi cijnen. De machine, die in de bewaar plaats der bagage gevonden werd, is herkend door den bewaarder als behoorende bij eeue bezending hand vatsels en hengsels. Over de door de Duitsche re geering voorgestelde subsidie aan de overzeescbe stoomvaartlijnen zal de commissie eerst na nieuwjaar verder beraadslagen. Dan zijn de Austra lische en Afrikaanscbe lijnen aan de beurt. De eerste is de duurste, en Naar liet Fransch VAN XAVIEU MONTÉPIN. Vertaald door I. Muller. 79. Dat voorstel loste alle bezwaren op en werd dus aangenomen. De burggraaf' was niet te voor barig geweest. Na verloop van nog geen nur sloot notaris Landrv, die reeds door de stem van Armand de Villedieu en door de berinnerin gen, bij bet beschouwen van diens gezichtzeer ontroerd waszijn ouden lclient in de armen en om helsde hem ouder een vloed van tranen. Alles was in orde. Er was een levende meer op de wereld. Mijnbeer de burggraaf, in de agrarische kringen het minst gewensckt. Met de Afrikaansche lijn nemen sommigen het niet ernstig, maar anderen zijn onder den in vloed van de stemming, welke voor alles dat met Afrika in verband staat gunstig is. Of ten slotte voor de drie stoomvaartlijnen eene meer derheid zich vormen zal, zal voor namelijk daarvan afhangen, boe sterk de minderheid van bet cen trum is, die bet regeeringsvoorstel geheel ot gedeeltelijk steunt: Een bericht, dat, zoo bet beves tigd wordt, van groot gewicht is brengt de National Zeitung. Volgens dat blad zou bet Staatsministerie in een der eerstvolgende dagen bijeen komen om te beraadslagen over een ontwerp-beursbelasting. Het ont werp. dat in gewijzigden vorm uit den Bondsraad kwam, namelijk thans het bekende voorstel-Wedell-Mal- cbow, dat door den Rijksdag na de Kerstvacantie in behandeling zal ge nomen worden, is volgens de Natio nal Zeitung opgeheven. Is het waar, dat de regeering zelve een nieuw ontwerp zal voorstellen, dan zou bet voorstel van Wedell-Malchow alle beteekenis verliezen. De Braunschweig er Landeszeitung heeft in een uitvoerig artikel de troonsopvolging van den hertog van Cumberland besproken en daarvoor gepleit, onder voorwaarde dat de hertog van alle aanspraken op Han nover voorgoed afziet. Het Bruns- wijkscbe blad spreekt de hoop uit, dat een der Duitsche vorsten voor de vervulling van den wensch van den hertog zal optreden, zood^a deze door zijne houding eene dergelijke hulp zich waardig toont. Moeten wij uit dit artikel de gevolgtrekking maken, dat een omkeer in de ge voelens der Brunswijkscbe bevolking plaats beeft, of dat bet blad slechts zeide toen de prokureur des konings tot Armand, gij zijt vrij, maar vergun mij u een welgemeenden raad te geven. Spreek mijnheer, wat ik u bidden mag. De vreugde kan, zooals gij weet, evenals de smart, noodlottig werken. Neem voor beden uw intrek ten mijnen huize, en sta mij toe dat ik uw zoon voorbereide op dit on gehoorde ongeloofelijkewonder baarlijke geluk, dat hem wacht. Ik neem uw gastvrijheid aan en dank u onnoemelijk veel, dat gij 1 deze liefderijke gedachte hebt ge-, had. Maar zeg mij eens, zal de arme gevangene zijn vrijheid vandaag te rugkrijgen Helaasvoor beden is bet on-1 mogelijk. Waarom dan? Hoe klaar de onschuld van l den gevangene ook bewezen mag zün, moet toch eerst de kamer van den weg wil aanwijzen dien de her tog beeft te volgen? Het Berliner lagéblatt vermoedt, dat met dien Duitscben vorst de koning van Saksen bedoeld wordt, die misschien reeds bij zijn bezoek aan Berlijn onlangs over de zaak beeft gesproken. Het Deutsche Tageblatt beeft bet gerucht verspreid, dat Bismarck's gezondheid in den laatsten tijd ge schokt is, en dat bij daarom een reis naar bet buitenland zou onder nemen, doch om de gebeurtenissen der laatste dagen daarvan beeft af gezien. De officieuse Norddeutsche Allgemeine meent, dat die obstructie- politiek den Rijkskanselier juist tot de overtuiging moet brengen, dat bet onverschillig is of bij in Berlijn blijft, en beter doet met te zorgen voor zijne gezondheid. «Dekrachten van Bismarck moeten versterkt en gespaard worden voor den strijd, die in den naasten winter het be vriezen der rijks-machine ten gevolge zal hebben.» Men vermeldde reeds, dat de Duitsche Rijksdag eenige voorstellen der Regeering tot bet aanstellen van consulaire beambten op Korea en in Azië besnoeid of verworpen beeft. Deze handelwijze wordt nu door de natiouaal-liberale pers veroordeeld en gebrandmerkt als bet toppunt van onverstand. Eigenaardig is bet, in verband biermede te herinneren, dat de nationaal-liberalen, die in de begrootingscommissie zaten, in bet bijzonder de argevaardigde Ham- macher, er anders over dachten en niet tegen bet denkbeeld der com missie stemden. In bet dynamiet-proces te Leipzig werden gisteren veroordeeldReins- dorf, Kuegler en Rupscb tot de dood straf; Bacbmann en Holzhauer tot tien jaren dwangarbeid. Rbeinsbacb, Töllner en Söbningen zijn vrijge sproken. Door den dood van den onafzet- baren Franschen senator Eugène Pelietan is een zetel open gevallen, die thans volgens de nieuwe wet op den Senaat, door loting moest aangevuld worden. Het departement, dat met de benoeming begunstigd is, is dat der Vienne. Dit werd tot beden door twee reactionnairen ver tegenwoordigd, zoodat de Regeering bij deze verandering eene stem ver liest. Er zijn gisteren te Tarragona (Spanje) vier gevallen van cholera voorgekomen, van welke drie met doodelijken afloop. Het Italiaansehe ministerie be gint weder de campagne der motiën van vertrouwen, en wel met eene eenigszins zonderlinge. Eerst beeft de regeering, onder voorwendsel van spoedig met de spoorwegwet gereed te komen, bet door den heer Crispi gevraagde debat over haar alge meene politiek geweigerd. De re- geeringsbladen stelden de spoorweg kwestie als eene geheel technische zaak voor, waaromtrent de meening j der afgevaardigden geen polititieke I beteekenis zou hebben. Men was dus vrij en de beginselen zouden later ter sprake komen. Nu beeft plotseling Depretis ver klaard, dat de regeeriug in de ge motiveerde orde van den dag, welke de Kamer over bet spoorweg-ont werp zou uitbrengen, een votum van vertrouwen of wantrouwen wilde zien. Vele leden der meerderheid, die na bet verschuiven der interpellatie- Crispi, tegen de spoorwegovereen komsten en vóór staats-exploitatie inschuldstelling een bevel van niet- j ontvankelijkheid uitvaardigen om de j inhechtenisneming te doen ophou-1 den. Ik zal dit besluit onmiddellijk uitlokken, morgen zal mijnbeer ie Vezay zijn vrijheid hebben berkre gen, maar wat zal bet hem baten?! Hij is ziek, ernstig ziek. O Hemel! Hij werd door een beroerte getroffen, toen gij hem zijt ver schenen. Het lag dus iu mijn lotsbe stemming, fluisterde Armaud dei Villedieu, om zijn geluk te ver- nietigen en zijn leven te verkorten De prokureur des konings leidde; zijn gast voor één dag naar zijn woning. Hij vond den geneesheer, der gevangenis, die hem wachtte. Deze kwam hem berichten, dat g*raaf de Vezay de spraak en bet gebruik, van zijn lichaam en geestesvermo- gens had berkregen, maar dat bij j gaandeweg zwakker werd. Hij had twee brieven geschreven en verzegeld. Vervolgens bad bij den geneesheer gezegd, dat bij zijn einde voelde naderen en den pro kureur des konings smeekte zijn laatste woorden en zijn laatsten wil in ontvangst te nemen. De Tesseliè- res gaf onmiddellijk aan bet ver langen van den grijsaard gehoor. Graaf de Vezay zat in een leu ningstoel en baalde nauwelijks adem. Naast hem op een tafeltje lagen twee brieven. De eene was aan burggraaf Lucien de Villedieu ge richt, de andere aan mejuffrouw Caillouët. Dauk mijnbeer, fluisterde bij, ik dank u dat gij gekomen zijt. Het was tijd, ik zal weldra sterven. Neen, mijuheer! riep de prokureur des konings uit, terwijl bij de band des grijsaards vatte, neen, gij zult niet sterven. Ik breng u een goede tijding, uw on gesproken hebben, moeten nu om politieke redenen tegen hun uitge sproken overtuiging stemmen. Een Reuter-telegram uit Rome luidt thans: De Italiaansehe Kamer heeft gis teren met 237 tegen 188 stemmen de spoorweg-conventies aangenomen. De zitting is daarop tot 15 Januari e. k. verdaagd. De Fransche gezant te Rio-Ja- neiro beeft aan bet goevernement van Brazilië opheldering gevraagd aangaande het schot dat gelost werd op de pakketboot Gironde. Haarlem, 23 December 1884. Wij meeneu velen onzer lezers een genoegen te doen, met bun een kort overzicht aan te bieden van het verhandelde op 12 December in de bovenzaal der sociëteit «Ver- eeniging» alhier, zijnde de 58ste al gemeene vergadering der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen-cul tuur. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den beer J. H. Krelage. Uit de mededeeling der stemlijst bleek, dat alle afdeelingen, behalve Limmen, waren vertegenwoordigd, uitbrengende te zamen 38 stemmen voor 471 leden en 12 donateurs. Omtrent de afdeeliug Limmen deelde de voorzitter mede. dat van baar bestuur bericht was ingekomen, dat zij bij meerderheid van stemmen had besloten, zich te ontbinden. Verschillende redenen hadden daar toe medegewerkt. De voorz. hoopte, dat later te Limmen wellicht weder opnieuw eene afdeeling zal kunnen worden gevestigd. De ontbonden af deeling telde 12 leden. schuld is gebleken, morgen zijt ge vrij! Te laat! prevelde de grijs aard, terwijl tranen langs zijn wan gen biggelden. Te laat! her baalde bij, onschuldig!gij ziet... gij wildet bet niet gelooven.'O! ik heb vreeselijk geleden.... ik heb zoo danig geleden, dat ik sterf! De prokureur des konings kon niet antwoorden. Hij weende. De grijsaard vervolgde: Ik heb tot onzen lieven Heer gezegd, ontneem mij bet leven.... maar dat mijn eer onbevlekt ach- terblijve! God beeft mij verboord. Ik beu onschuldig, gij weet bet en ik sterf, maar wat kan mij dit deren? Mijn naam is onbezoedeld, mijn doch ter hoeft zich over baar vader niet te schamen. Armand de Villedieu I leeft, niet waar? Of is bij uit bet 'graf herrezen om mij te rédden. 1 Hij leeft. Zooveel te beter! Mijn Go1

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1