mee handelen als de landbouwer' met het onkruid, dat hij op zij n akker vindt! Sw. ALGEMEEN OVERZICHT. De Congo-conferentie heeft hare zittingen tot Januari verdaagd. In hare laatste bijeenkomst, Maandag gehouden, werd de beperking van den handel in spiritualiën aangeno- men, en evenzoo de wensch van j Rusland tot het vestigen van een meteorologisch station. Met het oog op de onmogelijkheid dat de Fransche Senaat de be grooting der uitgaven nog zou kun- afhandelen vóór 31 dezer, heeft de Regeering besloten om aan de Kamer Vrijdag een krediet van 800 milli- oen te vragen voor de uitgaven ge durende de eerste drie maanden van het volgend jaar. De Senaat zal heden de begroo ting van ontvangsten behandelen en waarschijnlijk Zaterdag het kre diet van 800 millioen. De zitting zoude aldus Zaterdag kunnen gesloten worden. De Fransche afgevaardigde An- drieux, gewezen gezant te Madrid, is ook gewezen prefect van politie te Parijs. Hij geeft thans zijne Mé moires als zoodanig uit, en wel in bijzonderen vorm. Gedurende zijn bestuur heeft hij door een ambte naar iederen dag alle artikelen vol beieedigingen en aanvallen, die de bladen dagelijks tegen hem bevat ten, en ook de lofspraken, als er die bij toeval onder waren, laten uitknippen. Van deze artikelen, met de copieën der dagelijksche rappor ten, die hij aan den president der Republiek richtte, en eenige per soonlijke herinneringen, zal thans eene bloemlezing verschijnen. An- drieux verbergt niet, dat hij van die Mémoires eene zelfverdediging maken zal; wie zijn gedrag heeft nagegaan kan vermoeden dat, al mogen zij hem zelf weinig goed doen. hij wel zal zorgen, dat zij anderen zooveel kwaad berokkenen, als mogelijk is. Zij worden met de uiterste nieuwsgierigheid tegemoet gezien, en zullen een gevaarlijk wapen worden tegen het Kabinet. Kapitein Cecchi heeft zich tegen over een der vertegenwoordigers der pers uitgelaten,dat de Italiaansehe expeditie naar den Congo op het einde dezer maand van Genua zal vertrekken. De Garibaldi en de Ve spucci worden met 300 matrozen en 40 officieren bemand, en nemen 8 kanonnen mede. De expeditie zal landen aan de mondingen van den Lagos. Kapitein Cecchi zal met kleine stoombooten stroomopwaarts gaan tot de watervallen en van daar in het binnenland doordringen. De duur van dentochtisopanderhalfjaar berekend, en het doel is zoowel wetenschappelijk als politiek. Onge veer honderd jongelieden hadden verzocht de expeditie te mogen me demaken, maar hun verzoek moest afgewezen worden. Evenals Figaro verzekerde dat Bismarck, als hij naar Nizza gaat, eenige dagen te Parijs zou komen, vertellen de Italiaansehe bladen, dat hij bij die gelegenheid koning Hum- bert te Rome een bezoek zou bren gen waarschijnlijk met even weinig grond. In de diplomatieke kringen ge- de liefde voor Lucien de Villedieu niet meer aanwezig. Deze liefde, de eenige drijfveer tot een vreeselijke wraak, des te vreeselijker omdat zij op onschuldigen neerkwam, scheen nooit te hebben bestaan. Verklare wie wil deze geheime roeringen van het menschelijk hart! Wij zullen het niet beproeven en bepalen er ons bij om op het feit te wijzen. Jeanne door de gedachte aan een spoedigen dood geheel ingenomen, beschouwde met volle berusting dezen dood als zoenoffer. Zij wilde slechts, alvorens te sterven, het geluk verzekeren van hen, die haar bemind hadden, en dit waren niet velen. Jeanne schonk Tiennette het dub bele der som, die zij haar als bruid schat beloofd had, en verlangde, dat het huwelijk tusschen het meisje en Nicaise binnen den kortst mogelij ken tijd zou gevierd worden. Dit was trouwens het minnend paar volkomen naar den zin. De bruiloft looft men, dat Duitschlaud en Rus-' land het verzoek, om vertegenwoor- digd te worden in de commissie j voor de Egyptische schuldkas zul len vernieuwen. Tegelijkertijd zullen zij, meent men, eischen dat Egypte onvoorwaardelijk toestemt en op zich I neemt het antwoord aan de mogend- heden te verzoeken, die nog niet ingewilligd hebben. De Agence Fabra geeft omtrent het annexeeren van een deel der Afrikaansehe kust, tusschen Cin- tra-baai en Kaap Blanco, de vol gende inlichtingen. Reeds sedert vier eeuwen verkee- ren de inboorlingen uit die streken. Arabieren, die nooit onder Marokko gehoord hebben, op den besten voet met de visschers der Kanarische eilanden. Velen hunner spreken Spaanscb. Vele jaren geleden, vóórdat er van een Berlijnsche conferentie sprake was, vormde zich op de Ka narische eilanden eene Maatschappij om de visscherij op de kust van i Afrika uit te breiden. Zij stak veel kapitaal in de zaak, en vroeg de bescherming der Spaansche regee ring. Deze zond een officier der marine om de zaken op te nemen door zijn onderzoek bleek de be langrijke uitbreiding die de visscherij beloofde. De Arabieren volhardden bij hun verzoek, en nu steeds meer factorijen van Spanjaarden daar ge sticht werden, had eindelijk de Spaansche regeering toegegeven en het protectoraat aanvaard. De eerste minister van Victoria heeft de regeeringen van de overige Australische koloniën uitgenoo- digd, zich aan te sluiten tot een gemeenschappelijk protest tegen de annexatiën van Duitschland in de Stille Zuidzee. De Republique Francaise deelt de meening der Engelsclie pers om trent het plan van een Kanaal door Nicaragua, zooals president Arthur dat ontwikkeld heeft, en meent dat de uitvoering in strijd zou zijn met het tractaat ClaytonBulwer. B1NNEMLAM). Haarlem24 December 1884. De heer Wakker behandelde jl. Maandag in zijne voordracht voor de heeren leden der algemeene ver- eeniging voor Bloembollen-cultuur den stengel in zijn onderscheiden vormen. Spreker wees er op, hoe het zonlicht en de aantrekkingskracht der aarde op den groei werkten, en hoe het mogelijk was, dat klim planten Steun voor hunne stengels vonden. Daarna werd stilgestaan bij den onderaardschen stengel, die zich óf als knol, éénjarig, óf als zooge naamde wortelstok, meerjarig, voor doet; van de eerste was de crocus van de laatste de convallaria een voorbeeld. Spreker wenscht in een volgende vergadering den onderaard schen stengel nader te behandelen. Ook werden o. a. de knoppen be sproken; zoo hebben bijvoorb. de jonge bollen, bij de kruissnede der hyacintben ontstaan, dezelfde be- teekenis als de okselknoppen der boomtakken. Die, welke bij de kegel snede of het hollen ontstaan, komen niet voort uit de blad-oksels en zou den, beter dan met den naam «toe vallige», met dien van «adventief- knóppen» kunnen worden bestem peld. werd voor de eerstvolgende week vastgesteld. Wij zullen ons naar de groote zaal der pachthoeve van Thil- Chatel begeven en het verlovings- maal van den marskramer en Tien- nette bijwonen. De maaltijd had op denzelfden tijd en hetzelfde uur van den doodstrijd des graven plaats. Men wist natuurlijk te Thil-Ch&tel niet wat er in de gevangenis te Tours voorviel. Jeanne was als ge woonlijk in haar kamer, die zij niet meer verliet. Black-Nick had al ge durende een week de zachte hand zijner meesteres niet over zijn lange manen voelen strijkenDe maaltijd begon te midden eener algemeene droefgeestige stemming. Jeanne werd hartstochtelijk door haar dienaren bemind. Dezen wisten dat zij ziek zwaar ziek wras en dit temperde hun vreugde. Er werd weinig en op gesmoorden toon gesproken, en zonder luidruchtigheid schonk men de glazen in. Er weerklonk geen Volgens eene resolutie van den Minister van financiën behoort gan- zelever, in verschen of gezouten toe stand, evenals ganzeborsten en gan- j zebouten, en dergelijke eetbare ge deelten van wild en gevogelte, voor de toepassing van het tarief van invoerrechten tot den tariefpost «wild en gevogelte, alsmede vleesch van wild». Ingelegd of bereid in luchtledige bussen of trommels, of daarmede ge lijkstaande verpakking, blijven de voormelde artikelen, evenals de zoo genaamde paté de foies gras, als koek-, banket- en pasteibakkerswerk belast. In de gisteren middag te Am sterdam gehouden vergadering van industrieelen is door den voorzitter het volgende stuk voorgelezen, dat in hoofdzaak den inhoud bevat eener oproeping, welke tot de natie ge richt zal worden: Landgenooten U allen is het besluit der Tweede Kamer van de Staten-Genernal bekend in zake de subsidie voor de Internationale Tentoonstelling te Ant werpen. Men moge dit besluit betreuren, het dient te worden geëerbiedigd. Nochtans zijn daardoor billijke verwachtingen teleurgesteld; want de ltegccringseommissie, reeds in Augustus 11. benoemd, was met ijver en zaak kennis aan den arbeid gegaan; had de nijveren tot mededinging opgewekt; had "erbintenissen, al zij het dan ook voorwaardelijk, met de regelings commissie te Antwerpen afgesloten, en de gun stige schikkingen door haar getroffen der Neder- laudschc nijverheid ten goede gebracht. Veel arbeid .is reeds verricht, vele voorberei dingen reeds ten einde gebracht, kortom, dc toe bereidselen op linaucieelon steun berustend zijn in vollen gang. Maar elders nog dan in den kring der indus trieelen werkt die beslissing ontmoedigend. Immers, tusschen België en Nederland zijn iu deu laatsten tijd dc banden van vriendschap en broederschap nauwer toegehaald. België beantwoordde op waarlijk grootsche wijze de roepstem van Nederland, en gesteund door eene rijks-subsidie van niet minder dan fr. 500.000 nam het op waardige wijze eene ecre- plaats in op de Amsterdamschc Tentoonstelling. De wederzijdsohc bezoeken der beide Koningen en koninginnen lieten diepe, hoogst weldadige indrukken na bij de beide natiën; men gevoelde dat de stroefheid van het verleden had plaats gemaakt voor eene wederzijdsehe waardeeriug, en wat de diplomatie in 50 jatcn niet vermocht tot stand te brengen, dat wist dc geestdrift iu wei nige dagen in het leven te roepen. En nu zou liet antwoord op de echt vorste- lijke ontvangst van HH MM. den Koning en de Koningin in België zijn eene weigering om mede te werken lot een grootschen worstelstrijd op het gebied der Nijverheid, welke onder de Hoogs Bescherming van Z. M. den Koning van België en met officieele medewerking der Belgische Regcering te Antwerpen zal plaats vinden Wij zijn iets anders, iets beters verschuldigd aan onze ingenomenheid voor België; wij hebben ook gew ichtige verplichtingen tegenover onze Nij verheid; die zoo dikwijls onoordeelkundig verne derd, met moed, volharding en toewijding hare plaats verovert en handhaatt. Daarom hebben dc ondergeteekenden gemeend zich to vereenigen tot eene Commissie en hunne landgenooten tot samenwerking op te roepen. Thans van de Wetgevende Macht eene gewij zigde beslissiug te v ragen, ware ondoordacht. Eigen hulp zij onze leus, in brcedcren kring zoo voortreffelijk bewaarheid in den laatsten tijd. l)at ieder iets. de rijken veel, de minder ver mogenden in de verhouding hunner middelen bij dragen om dc Rcgceriugsc-Oinmissie te handhavcu, oin haar in staat te stellen haren moeilijken ar beid te voltooien op eene wijze Nederland waardig. Dit geschiede, zonder verbintenis voor de toe komst, zouder uevcnbeschouwingen omtrent liet nut der tentoonstellingen iu 't alge/neen eu van deze in 't bijzonder als ccnc daad van warme geestdrift en verstandige berekening tevens; als het bezegelen van den vriendschapsband die ons aan dc Zusternatic verbindt; als eene krachtige en moedige uiting van het bewustzijn van ons aller solidariteit, waar het de eer geldt van het dierbare vaderland. Bij het menigvuldig voorko men van roodvonk te Amsterdam en in andere gemeenten in Noord-Hol land, brengt de Geneeskundige Raad voor deze provincie ter kennis, dat het roodvonk kan overgebracht wor den en inderdaad overgebracht is door het gebruik van melk. De Raad voorn, dringt er alzoo met nadruk op aan, dat, zoo lang het roodvonk aldaar en in den om enkel refrein van een hoerenliedje te midden der algemeene stilte. Zelfs pinkte de mooie Tiennette nu en dan ongemerkt een traan weg. Kort om, dit verlovingsmaal geleek spre kend op een begrafenismaal. Er werd dapper gegeten, duchtig ge dronken, maar hiermee was het ook uit. Personen die, als wij, boe ren hebben zien tafelen tegenover; de kannen appelwijn of kruiken met jongen wijn gevuld, weten wel, dat een dergelijke toestand niet lang kan duren; wanneer de kruiken rond gaan en de heldere wijn overvloe dig stroomt, dan geraakt de boer, hoe droevig hij ook zij, gaandeweg in een vrolijken luim; hij drinkt en zijn voorhoofd ontplooit zich, zijn doffe oogen klaren op, hij drinkt nogmaals en de saamgenepen lippen openen zich tot een gullen lach. Op dezen algemeenen regel be staat slechts één uitzondering en deze komt ons eigenaardig genoeg voor trek nog niet geweken is, niemand in woningen waarin deze ziekte voorkomt, melk koope of late koopen, noch uit dergelijke woningen zich melk aan huis late brengen. Als algemeen voorbehoedmiddel wordt tevens ten sterkste aanbevolen, ge durende het heerschen van het rood vonk, geen melk te drinken, welke niet vooraf gekookt is. Bij kon. besluit is bepaald dat bij de ontvangkantoren der directe belastingen, invoerrechten of accijn zen van de vijf eerste klassen, en bij de entrepóts te Amsterdam en Rotterdam, één of meer boekhouders kunnen worden aangesteld. De toestand van mr. W. C. Mees, president der Nederlandsche Bank, is dermate verergerd, dat er nagenoeg geen hoop op herstel meer aanwezig is. Naar het Dagblad verneemt, moeten onderhandelingen, door den heer O. Carré gevoerd om het Pa noramagebouw in de Zeestraat te 's Hage tot een circus in te richten, tot eene goede uitkomst hebben ge leid. De zaak is bij het Dagelijksch Bestuur der gemeente aanhangig. Door een viertal debitanten van loten der Staatsloterij te Sn eek is een adres gezonden aan de Tweede Kamer, bezwaar makende, dat in het ingediende ontwerp tot regeling van de Staatsloterij geen bepalingen voorkomen omtrent den prijs, welke door de collecteurs van de debitan ten mag worden gevorderd, zoodat laatstgemelden als het ware geheel aan de willekeur der collecteurs zouden zijn overgeleverd. De winst van debitanten is alreeds zeer gering, bedragende die bijv. voor Vso lof slechts 15 cent, en die winst loopt, bij aanneming van het wetsontwerp, gevaar nog meer te worden verminderd. Zondag nacht is te Heemstede inbraak gepleegd in eene villa staande aan den Wagenweg, des zo mers bewoond door den heer W. Zes stel staatsiegordijnen zijn ont vreemd, doch een paar schilderijen, welke, van den wand afgenomen, op den vloer waren neergezet, heeft men daar gelaten. De goederen, in den nacht van 20 op 21 Dec. jl., door middel van het verbreken van eene glasruit bij den goud- en zilverkashouder Van de Pavoordt te Gouda ontvreemd, zijn de volgende: 4 gouden heerenhorloges, savon- netten, waarvan twee met ovaal glas en portretglaasje van achterep; 10 gouden dameshorloges; 9 k 10gou den mansvestkettingen6 gouden damesvestkeitingen10 k 12 gouden Eugénie-colliers, twee met medail lons; ongeveer 40 gouden kruizen; 40 deels gewaarmerkte, deels onge merkte medaillons; 2 zwarte medail lons met goud en een kristallen steentje; 5 gouden cantillesloten6 gouden poli-slootjes; 16 charivari's voor horlogekettingen; 1 ovale zwar te broche met goud en in het mid den een juweelen tak; 8 ovale fla cons met zilveren doppen en voet stukken; 12 k 13 zilveren armbanden, enkele geëmailleerd met pareltjes; 4 paar gouden oorknoppen met zwarte steenen; 8 juweelen sloten en twee juweelen platen, enkele sloten met bakken; 2 granaten broches met goud6 paar granaten belletjes met goud; 4 gouden gepaste tonnetjes; 4 gouden armbanden, geëmailleerd om er melding van te maken. De boeren uit Morvan verschaffen ons deze uitzondering. Wanneer deze lieden in een her berg aan tafel zitten en den wijn beginnen te proeven dan gebeurt het volgende: Bij het eerste glas trekken zij een bedenkelijk gezicht. Bij het tweede vertoont hun ge laatsuitdrukking een hevigen aan val van menschenhaafc of spleen. Bij het derde glas onderhouden zij elkander in hun koeterwaalse!] over het nietige van het ondermaan- sche leven en streven en de wissel valligheid der menschelijke onder nemingen. Bij het vierde glas storten zij aan elkanders boezem hun harte- en zieleleed uit. Wanneer deze jeremiaden zijn af- geloopeu en de flesch leeg is, te weten bij het vijfde glas, dan vallen zij elkander in de armen en snikken met pareltjes; 3 stellen gouden bro ches en oorknoppen met takwerk; 6 verschillende dito; 3 stel gouden manchetknoopen7 paar gouden knopjes met zwarte steentjes: 1 ju weelen takbroche. De commissaris van politie te Gouda verzoekt opsporing, aanhou ding en bericht. Eene fatsoenlijke burgerjuffrouw, echtgenoote van een chef-conducteur der Rijnspoor, had volgens het Centr Zaterdagavond in het drukke ge deelte van Utrecht haar boodschap- mandje volgekocht, toen zij, op weg naar huis. onder de Linden, eene stille gracht nabij het Servaasbol werk, werd aangehouden door een man. Hij vroeg wat zij in het mandje had, terwijl hij haar tegen den zak klopte, waarschijnlijk om te onder zoeken of zij nog geld bij zich droeg. Na een wederzijdsch woord, dat «het hem niets aanging» en dat «hij toch alles moest hebben wat in de mand was», had de juffrouw de kordaat heid den kerel bij de keel te vatten, hem op den grond te werpen, en hem met hare knie in bedwang te houden. Toen riep zij oin hulp, waarop twee mannen uit de A-B-C straat kwamen aansnellen. Zij ver zocht hun. haar naar het politiebu reau te vergezellen; zelve zou zij den aanrander wel voorthelpen. En inderdaad, zij pakte hem in de kraag, en bracht hem naar het bureau. Eergisterenavond bij vertrek uit Utrecht van den sneltrein naar Rot terdam te 8.50 ure, is door den kanonnier J. H. Bekkering de trein aan den Leidschen overweg nage- loopen, en werden door hem pogin gen gedaan daarop te springen, het geen hem misluktehij sloeg tegen den grond en werd bewusteloos op genomen, waar hij, na door mili taire geneesheeren onderzocht te zijn, per brancard naar het militaire hos pitaal werd vervoerd. U.D Twee der drie kolonisten die zich de vorige week voor het hof te Arnhem buitengewoon brutaal aan stelden, begonnen terstond na hunne veroordeeling, gisteren morgen, de leden van dat hof met de gemeenste scheldnamen te bestempelen. Niet dan na veel moeite gelukte het, de woedenden uit de bank der beschul digden naar het celrijtuig te trans porteeren. Twee boerendochters, rijk gekleed en het hoofd vol goud, begaven zich Zondag 11. van Zuidlaud naar Abbenbroek, vergezeld van een dienstmeisje, minder met goud be hangen. Op weg ontmoette haar een man. In het voorbijgaan pakt hij vlug eene muts met krullen, spelden enz., en zet het op een loopen. Spoedig merkt de dief dat hij een verkeerd hoofd heeft gegrepen, en in plaats van goud, koper heeft. Hij werpt het geroofde neer en ver volgt zijne vlucht. Door de politie te Maastricht is gearresteerd eene Duitsche vrouw, die zich uitgaf voor de weduwe van een geneesheer en voorzien van valsche aanbevelingen de liefdadig heid der aldaar gevestigde genees kundigen inriep. Uit Gilze (Noordbr.) meldt men: In onze gemeente woont een schat rijk vrijgezel. Reeds vroeger heeft naar hartelust. Deze droeve stemming klimt aan houdend tot zij smoordronken, in tra nen badende, onder de tafel rollen. Dit is in alle opzichten de zuivere waarheid, maar wij zijn niet in Morvan, wij bevinden ons in Tou- raine, waar de wijn eerder verblijdt dan bedroeft. Van lieverlede ver dwenen eindelijk de treurige indruk ken, die de gasten in de groote zaal heheerschten. Vrolijkheid teekende zich op aller gezichten en snedige gezegden wis selden elkander af. Nicaise begon enkele deuntjes te neuriën. Tiennette zelfs liet een glimlachje over haar kersroodé lippen dwalen, een onver wachte gebeurtenis van weinig aan belang zou weldra eensklaps deze vreugde in de kiem reeds verstoren. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2