Raai ier Gemeente Haarlem De fraai van Hen Mebeier. 2e Jaargang. Maandag 29 December 1884. No. 453. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk o. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 t Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-Compagm BAL'BE Co., JOII. F. J ONES. Sn'cr Générale de Publicitc Etrangère G. L. Pariji, 3Ibis Faubourg Mont mart re. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12} tot 4 uur. Kinderen beuoduii de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 juar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op Vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drecl'zijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en loden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, vooral Tan Nederland en meer bijzonder vau het Hanrlcmscl.c Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum der stad llaarlem op het Raadhuis Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van la October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op - - a.i_.os s 1"'-J1 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. i 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Zondigen kosteloos van 124 uur. de overige Christelijk' leglers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uiU Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling iu stdagcu tegen betaling van 25 en Zaterdag, Zon- en Feestdagen Groote Kerk. Dinsdag van X2 10-3 i per persoon. Kinderen beneden dc 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen v; 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag vi Donderdag van 23 nur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Evenals liel vorige jaar zal, einde dezer maandaan de geabon- neerden van Haarlem's Dagbladgra tis morden toegezonden een net af gewerkte Wand-Almanak voor 1885. De Administratie. VERGADERING van den van Woensdag 24 December 1884. Aanwezig 18 leden. De notulen der vorige vergade ring worden voorgelezen en goed gekeurd. Eenige missives van Ged. Staten worden voor kennisgeving aange nomen, waarna wordt overgegaan tot de rapporten der commissie van financiën, welke beide, betreffende de. 8e en 9e suppl. begrooting, wor den aangenomen. Het voorstel van B en W. tot bet leggen van een riool in en bet bestraten van straat B, aan de Leid- scbe Vaart, wordt goedgekeurd en vastgesteld op een bedrag van f 4862. Het proces-verbaal der stedelijke geldleening, ad f 300,000, wordt voor kennisgeving aangenomen. Ten gevolge van bet bedanken van den heer A. J. Stoel, voor lid der commissie van de plaatselijke dir. bel. wordt thans gekozen de beer C. van Breemen, terwijl voor lid van bet college van curatoren in de plaats van den afgetreden heer mr. W. A. 't Hooft gekozen wordt mr. A. C. Waller en eerstgenoemde beer den dank van 't gemeentebe stuur wordt overgebracht voor de vele diensten door hem aan de ge meente bewezen. Tot regent van bet Barbara-gast- huis wordt gekozen de beer mr. Joh. FEUILLETON. Naar het Fransch VAN XAVIEE DE MONTÉPIN. Vertaald door I. Mülleb. 81. Friso, onze vriend, de doorluch tige eu verstandige bond, wien wij dikwijls schitterend recht lieten we dervaren, Friso, zeggen wij, kwam op een bijzonderen gril: hij ging terwijl bij de beenderen en kliekjes, waarmede men hem overlaadde, in den steek liet, zich op den drempel plaatsen en begon, toen men er in bet minst niet aan dacht, een aan houdend dof gejank aan te heffen, dat akelig en hartverscheurend was om aan te booren. Wanneer de bon den tegen bet vallen van den avond Enschedé, die aldus in functie blijft, in gebruik afstaan van een stuk geld bet 1. o. kunnen ontvangen, en tot regent van het St. Elizabeths- j gronds gelegen aan bet Nassauplein j Het voorstel van den beer van gasthuis de heer mr. A. W. Thöne. te Haarlem tot het aldaar oprichten i Eyk wordt daarna met 17 tegen 1 die dus eveneens die betrekking van den nieuwen schouwburg. stemmen verworpen en het voorstel blijft vervullen. j De beer Gall. Huet doet de op- van B. en W. tot oprichting eeiier Voor de vier aftredende leden der j merking, dat de termijn van be- j burgerschool alwaar jongens commissie van toezicht op bet lagi onderwijs worden in de plaats ge kozen (ie beeren: J. Scholtens. C. A. L. Rödelsturz, P. H. van der Leij eu mr. W. J. B. Besier. Tot lid der commissie ingevolge art. 40 van bet gras-contract wordt gekozen de heei^rof. Baumhauer. Het besluit van B. en W. om aan A. van Duijn Jr. alhier, deu grond van perceelen, liggende in de Raamsteeg en in de Klerksteeg, ad fl per M2. te koop aan te bieden en voorts aan dien verkoop zooda nige voorwaarden te verbinden, als door ben in 't belang der gem. zullen worden noodig geacht, wordt aan genomen, evenzoo bet verzoek van J. B. Bulters tot weder-iuhuriug van de boerderij «het Torentje», terwijl aan B. Star, kleerenbleeker alhier, voor den tijd van vijfjaren. in te gaan 1 Nov. jl., een stuk grond t Thans komt aan de orde bet voor langs het Spaarne aan de Scheept stel van B. en W. in zake den bouw makersdijk, voor 5 cents per M2. 'sjaars, wordt verhuurd. Aan de orde was het adres van het comité tot oprichting eener Haarlemsche Schouwburg-vereeni- gi'g- Voorz. adviseert om bet verzoek te stellen in banden van B. en W. om te dienen van advies. Dit wordt met acclamatie aangenomen. Zooals men weet. betreft dit ver zoek eene jaarlijksche subsidie van vijfduizend gulden aan genoemde Vereeniging, voor reute eu aflossing van eeu kapitaal van hoogstens tweehonderdduizend gulden, totdat bet volgestorte kapitaal weder ge heel zal zijn afgelost en tevens het aldus blaffen, dan beweren de boe ren dat er een doode in buis komt. De kordaatsten huiverden. Tienuette stiet een angstkreet uit en werd ijselijk bleek. Koest, leelijke bond! zeide Nicaise op gebiedenden loon, boud je stil: beu je gek geworden vrind Friso? wees maar bedaard en kom bij den baas liggen. De poedel bewilligde maar half, bij zweeg, maar kwam niet zooals gewoonlijk demoedig zich aan des marskramers voeten uitstrekken. Nicaise was dien avond te geluk kig om zijn gezag te laten gelden en drong niet verder aan. Zoogin gen eenige minuten voorbij; toen begon de bond, die op den drempel I gebleven was, nog erger dan de eerste maal een klagend gejank aan te beffen; de gasten keken el- j kander aan. Ik ben bang, fluisterde Tien- nette, ik beef. van eene nieuwe burgerschool. Het voorstel van deu heer vau Eyk tot het oprichten van eene bur gerschool alleeu voor jongens wordt algemeen bestreden. De beer van Eyk meent dat voor alsnog eene voor meisjes niet noodig is, daar hij niet gelooft, dat er ge bruik van zou worden gemaakt. De beer Huet meent dat er wel degelijk behoefte aan bestaat; men beeft thans een toestand dat men van scholenalwaar een gering schoolgeld wordt gelieven, in eens overspringt op scholen waar zeer veel geheven wordt. Hij is daarom voor eene school waar jongens en meisjes tegen een middelmatigschool- Nicaise die, qua-marskramer, dik wijls in de groote steden vertoefde, deed zich nu als de man voor, die voor bet bijgeloof en de vooroor- deelen der domme menigte niet vat baar was, bij begon zijn bruid ge rust te stellen eu baar te bewijzen, dat zij ten onrechte zoo beefde en dat bet blaffen van een hond geen schrikaanjagende beteekenis bad noch kon hebben. Maar Tieunette was er de vrouw niet naar, om baar schrik door woordeu het zwijgen op te leggen en zich door mooie praatjes te laten afschepen. Op alles, wat Nicaise baar zeide, autwoordde zij: Ik ben bang.... eeu ongeluk bedreigt ons.... dat is zeker...; lieve heilige maagd ontferm u mijner! Toen Nicaise zag, dat bij op bet meisje niets vermocht, geraakte bij I een weinig uit zijn goeden luim, J greep den armen Friso bij het oor, i en sleurde hem trots zijn jammerlijk hebben bereikt, lager onderwijs kon den ontvangen, wordt met 10 tegen 8 stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot heffing van een schoolgeld voor iederen leerling ad f 20terwijl voor twee of meer leerlingen uit hetzelfde gezin bet schoolgeld f 15 per leerling is, wordt mede aange- schikbaarstelling van genoemd ter- meisjes, die den leeftijd vau 6 jaar rein met ultimo dezer ten einde is; 11J alsdan zou die grond vrijkomen en de stad zou aan eventueele aanvra gen van particulieren om daar te mogen bouwen moeten toegeven. Spr. zoude bet daarom wenschelijk achten om den termijn met 6 of 12 maanden te verlengen. Hierop wordt besloten tot verlen - ging van den termijn tot 1 April a.s^ uoraen. Het verslag van den gasopziebter' - E)a over November wordt aangenomen, alsmede, voor kennisgeving, de staat van veranderingen in den staat der gemeente-eigendommen. Het verzoekschrift van P. C. Weijers tot vergoeding van de niet door hem in zijne begrooting in re- keuing gebrachte registratie-rech ten, wordt gesteld in banden van B. en W. De vakken aan deze school on derwezen zullen zijn die, genoemd ouder a tot 1 (art. 2 wet 17 Aug. 1878 Stbl. no. 127), alsmede die vermeld sub 1, q, s en t vau gemeld artikel. De beer Bijvoet was tegen de op richting dezer uieuwe school om rede hem niet gebleken was, dat er geen ruimte genoeg bestond om op de andere bestaande scholen kinde ren op te nemen. De beer vau Eyk meende, dat de school niet aan de verwachtingen zou beautwoorden en noemde de zaak een kind dat reeds dood gebo ren in de wieg ligt. De heer Huet meende, dat de uit komst dit zou moeten bewijzen. De beer Figée betoogde in een kernachtige rede het nut van deze school. De kinderen van den ge goeden werkman, konden daar lee- ren wat bun met meer goeden uit slag den strijd des levens zou doen strijden. Het matige schoolgeld zou er veel toe medewerken om den bandwerksstand do gelegenheid te openen, die kundigheden op te doen, die in den tegenwoordigen tijd voor een ieder onmisbaar zijn en waar- gekreun, tot den kleinen stal, waarin hij hem opsloot, onder deu uitroep: Jank nu zooveel je wilt, maar als je weer begint, dan beloof ik je een duchtig pakVervolgens ging hij naar de zaal terug. De droevige en onheilspellende indruk door Fri so's jankeu teweeggebrachtging riiet spoedig verloren. Eindelijk verdween hij door bet gestadig offeren aan Bacchus, eu de vroolijke stemming begon weer van voren af aan. Er heeft op bet platte land geen vreugdemaal plaats, waar de zang geen belangrijke rol vervult. De boeren werden door het zingen even zeer, wellicht nog meer dan door het geestrijke vocht, beschonken. Nicaise genoot onder de dilettan ten van zijn dorp een gunstigen roep, dien bij zich bad waardig ge maakt, door zijn onuitputlelijkeu liederenvoorraad, welken bij gedu rende zijn zwerftochten aanhoudend door ook dien stand de gelegenheid zou worden geopend om hetzelfde te leeren als de kinderen der meer gegoede burgers. Had men ook niet in Engeland in de bedrijven bet protectionistisch stelsel laten varen en gezegd, dat eeu der hoofdbron nen vau werkeloosheid de geringe ontwikkeling van de mindere klasse was? Welaan dan, had men gezegd, wij zullen onze werklieden een on derwijs laten genieten, zooals ner gens eeu werkman dit beeft en de werkeloosheid zal wel verdwijnen! Zóó moest men in de tegenwoor dige maatschappij te werk gaan. Hierna kwam aan de orde bet voorstel van B. en W. betreffende de Korte Bagijuestraat. De beer Sneltjes voert aan, dat de passage aldaar niet zoo druk is, dat men den maatregel om die straat slechts van eene zijde te laten in rijden in toepassing moest brengen. De heer Enschedé is het daar mede eens. Ook de beer de Kanter beeft be zwaren om dezen maatregel toe te passen. Het voorstel, in stemming gebracht, wordt met 11 tegen 7 stemmen verworpen. De instructie voor de ambtenaren der plaatsel. dir. belasting wordt met eenige bijvoeging aangenomen. Het adres der afdeeling van de Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, met missive van adbsesie der geneesk. armencommis- sie wordt gesteld in banden van B. en W. om den Raad te dienen van advies en de overige punten der agenda uitgesteld. Voorz. deelt nog mede, dat van den beer Enschedé was ontvangen eene fraaie schilderij, voorstellende een gezicht op Spaarndam, bij een opkomenden storm, welk stuk in vermeerderde. Hij liet zich dus vol strekt niet lang bidden. Ik zal u eens opdreunen bet lied der bruid van den molenknecbt, een heel mooi liedje, dat ik te Anjou geleerd heb eu dat zeven en twintig koepletten telt. Zeven en twintig koepletten? herbaalden zijn toehoorders met een gebaar van bewondering-, Op een duet, beste vrinden. Dat is goed, Nicaise, dat is goed, bet lied der bruid van den molenjongen en spoedig ook, zeven en twintig koepletten, dat moet dui vekaters mooi zijn! Opgelet, vrienden! bet refrein moet door allen gezamenlijk her haald worden. Hij begon Het nichtje met ile bruid Gaan langs deu kant vau den mo'.ou He! ga je nu al er op uit? Waarheen7,cgt het onverholen. Naar den molen ik raad 't al Ik weet wat g.j daar wilt halen.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1