BINNENLAND. dank wordt aanvaard en geplaatst zal worden in 't museum alhier. Eveneens was van den heer van Dieren Bijvoet een schilderij ontvan gen, voorstellende een prachtigen liggenden hond, welk stuk insge lijks in dank wordt aanvaard en op 't museum zal worden geplaatst. Van den heer Eigée was in dank ontvangen eene fotografie van de werf «Conrad» met de baggermo lens, welke fotografie van veel nut zal zijn bij de in-kaart-brenging van de uitbreiding der stad. Voorts waren nog ontvangen van een drietal ingezetenen sommen gelds voor den aankoop van stuk ken gronds der gemeente. Van den heer Van Leijen was een verzoekschrift ontvangen om pensioen. Ten slotte wordt door Voorzitter medegedeeld dat voor meerdere werkzaamheden bij 't herstellen van het riool iu het Klein Heiligland de uitgave daarvoor was geklommen tot ongeveer f 965, en wordt de ver gadering gesloten. ALGEMEEN OVERZICHT. Uit Parijs wordt het volgende bericht: «Men maakt zich eenigszins ongerust over het aantal afgevaar digden, die zich candidaat zullen stellen voor den post van Senator. Er zijn er nu reeds meer dan veer tig: de meesten behooren tot de ministerieele meerderheid. Stel dat zij gekozen worden, dan is er tijde lijk een groote leemte in de meer derheid; er zijn dagen, dat dertig stemmen beslissend kunnen zijn, en in de periode van strijd, die ons in het voorjaar wacht, moet men tegen verrassingen op zijne hoede zijn. Misschien zou men zelfs het aan vullen der open plaatsen, zoo kort vóór de algemeene verkiezingen, met de waardigheid der vertegenwoor diging in strijd achten.» In de laatste zitting der Afri- kaansche conferentie vóór de va- cantie is 't gebleken, dat tusschen Fraukrijk en de Association Inter nationale verschil van gevoelen be staat. De vertegenwoordiger van Frankrijk verzette zich namelijk bij de voorloopige bespreking der neu tralisatie-kwestie, welke daarom ver daagd is geworden. Evenals vroeger stonden DuitschlandEngeland Amerika en Italië aan de tegenover gestelde zijde en indien het tot eene stemming gekomen ware, had Frank rijk zeker met Portugal alleen ge staan. Men hoopt dat na de vacantie het verschil met Frankrijk over de grens kwestie zal uit den weg geruimd worden. Men meldt uit Madrid aan den Tempsdat, op het oogenblik dat de overeenkomst omtrent Borneo en den Soeloe-archipel tusschen Spanje, Engeland en Duitschland, door den Spaanschen minister en de twee ge zanten zou onderteekend worden, de Duitsche gezant een aantal nieuwe concessien gevraagd heeft, waardoor de geheele zaak weer kwestieus ge worden is. De Spaansche regeering is te min der geneigd om aan deze vernieuwde eischen toe te geven, nu het Kabi net van Berlijn haar heeft doen weten, dat het 't vestigen eener am bassade te Madrid onbepaald moest uitstellen, uit vrees voor een nieuw échec in den Rijksdag, wanneer het Het is geen meel, niemendal Meld 't mij zonder dralen, Zoo'n aardig liefje. Wat wil je nog, Slim hartcdiefje Zeg het mij toch. Nicaise sloeg met het houten heft van zijn voorsnijmes op de tafel, en de vijftien of achttien, die er om gegroepeerd waren, herhaalden in koor: Zoo'n aardig liefje, Wat wil je nog, Slim hartediefje, Zeg het mij toch. Zoo is het in orde, beste vrien den, zeide de marskramer, gij hebt terstond de zaak goed aange vat. Dat gaat goed. Toen hernam hij: Maak niet zoo'n leelijk gchnar, Vrouwtje, ik weet wat je hegcert, Uw geluk voorwaar, Is dra naar uw zin gekeerd, Gij zijt 't lief bruidje Van den mooien molenkuecht, daarvoor een crediet zou aanvragen. De ontvangsten der Spaansche schatkist over November bedragen vijf millioen minder dan die van November 1883. De National Zeitung bericht, dat de groote mogendheden het eens zijn geworden, om de voorstellen van Engeland tot regeling der Egypti sche financiën onbeantwoord ter zijde te leggen, indien Engeland ten minste niet opnieuw op een catego risch antwoord aandringt. Uit Debbeh wordt aan Daily Telegraph geseind, dat een bood-1 schapper van den Mudir daar is' aangekomen uit de omstreken van Berber met de tijding dat de Mahdi eene versterking van 14000 man had gezonden naar Osman Digna, maar dat de rebellen, vernemende dat de Eugelschen in Korti waren, te Ber ber zijn gebleven, vast besloten om daar den Britten slag te leveren. De Mahdi is thans te Omderman. Khartoem zou geheel ingesloten zijn. Tachtig Arabische opperhoofden, een gebied van 15000 vierkante kilometers vertegenwoordigend, op de kust van West-Afrika, tegenover Corisco, hebben de Spaansche soe vereiniteit erkend. De president van de Transvaal spant al zijne krachten in, om de Boeren te verhinderen zich bij de vrijbuiters te voegen; maar de uit slag zijner pogingen is twijfelachtig. De kommandant Schoeman, die van de grens naar Pretoria is terugge keerd, verklaart, dat iedere schikking welke ook, zal worden aangenomen, in het volle vertrouwen op Enge- land's rechtvaardigheid. De heer Blancsubé, Fransch ge zant in Cochinchina, zond Don derdag uit Saigon aan den president van de parlementaire commissie te Parijs voor het verdrag van Hué een telegram, waarin werd mede gedeeld, dat koning Norodom op nieuw het vredestractaat met Frank rijk gesloten heeft. Daar voortaan geene kwestie hieromtrent kan rij zen, heeft de heer Blancsubé het verzoek ingetrokken, dat hij had ingediend. Uit Calcutta wordt gemeld, dat de belangrijke stad Bhamo in Bir ma door de Kakhyens is in brand gestoken en geplunderd. De Times meent, dat men zich over de plannen betreffende het Nicaragna-kanaal nog niet al te ongerust behoeft te maken. De ont worpen overeenkomst toch moet èn door den Senaat, èn door het Huis der Representanten worden goedge keurd. Nu beschikt president Arthur in het eerste dier beide lichamen nog over eene meerderheid van en kele stemmen, maar in het tweede zijn de democraten veel sterker dan de Republikeinen. Zijn dus de demo craten tegen de overeenkomst, dan wordt zij zeker niet bekrachtigd. Maar evenmin zal dit het geval zijn, wanneer de democraten gunstig voor het tractaat gestemd zijn. Dan toch zullen zij de eer der uitvoering gun nen aan de democratische regeering die op 4 Maart aan het roer komt, en tot dien tijd de beslissing tegen houden, of desnoods tegen stemmen. Er is dus in elk geval tijd gewonnen, en de Times schijnt te meenen, dat, wanneer men zich En weldra, klein guitje. Nog inniger aan hein gehecht. Zoo'n aurdig liefje enz. De lieden uit de boerderij had den weder het refrein samen aan geheven, zij hadden reeds de twee eerste regels herhaald. Maar Nicaise die 'tegenover de deur zat, viel hen haastig in de rede. Still zeide hij, daar is de juffrouw. Jeanne Caillouët had inderdaad den drempel der deur overschreden. Zij was bleek, waggelde en kon zich ter nauwernood staande houden. Al de gasten rezen onmiddellijk van hun zetels. Blijft zitten vrienden, zeide Jeanne op een toon, die danig ver anderd was sedert wij voor de eerste maal het meige gezien hebben, ik kom niet om u te storen, ik wil alleen met u op de gezondheid en het welzijn van den braven Nicaise en mijn lieve Tiennette drinken. dien ten nutte maakt, eene schen ding van het Olayton-Bulwer-trac- taat kan worden voorkomen. Haarlem 27 December 1884. De heer van Lier opende gisteren het tooneel voor dit seizoen met de opvoering van het groot historisch drama Johanna Grayde koningin van een dag. Het stuk viel blijkbaar zeer in den smaak van het talrijke publiek en de heer van Lier mag waarlijk gelukkig in zijn keuze worden ge noemd. We hadden hier het voorrecht eenige uitnemende acteurs hunne krachten te zien ontwikkelen. De dames Grader en Ellenbergers kwe ten zich uitstekend van hunne rol len, zijnde de twee eenige dames- rollen, die in dit drama voorkomen. Hun karakterspel was uitmuntend, wat vooral uitkwam in de passage van den dood van Hendrik UZ, wiens moeilijke rol de heer Potharst, naar onze meening, minder gelukkig ver vulde; de passage van zijn vergifti ging was nogtans karakteristiek. Het spel der overige personen was, over 't geheel genomen, aan grijpend, wat wij dan ook van een gezelschap als dat van den heer van Lier mogen verwachten. Maken wij nog met een kort woord melding van de ruime schouwburg tent zelve. Zij is geheel ingericht volgens de eischen, die een net publiek kan stellen en ziet er zeer comfortabel uit. De verwarming en ventilatie laten niets te wenschen over, en on getwijfeld zal het tooneelminnend publiek er zeer naar genoegen ver wijlen. De afd. Haarlem van den Geheelonthouders-bond heeft den heer C. Mulder, docent in de let teren aan de Theol. School te Kam pen uitgenoodigd tot vervulling eener spreekbeurt. Volgens achter staande advertentie, zal het onder werp zijner rede: «Het land van den Jenever en het Land der Geheel onthouding» zijn. Er is gelegenheid tot debat en de toegang voor ieder een vrij. Gisteren is door de politie al hier aangehouden een scheepsjongen, die den vo.rigen dag van het op leidingsschip De Wassenaar te Am - sterdam was weggeloopen. Wat de laatste dagen gevreesd werd, is geschied. De heer mr. Wil lem Cornelis Mees, President der Nederlandsche Bank, Voorzitter van Curatoren der Utrechtsche Univer siteit, is Dinsdag nacht te half vier overleden. Groot is het verlies, dat Neder land door dit sterven lijdt. Men deelt ons mede, dat dr. H. J. Vinkhuyzen met ingang van 1 Januari a. s. zijn eervol ontslag heeft gevraagd en gekregen uit zijne betrekking van geneesheer des Ko- nings. In zijne plaats zal optreden dr. Coert, arts. NR. Ct.) Door Ged. Staten is goedge keurd het besluit van den Raad van Dantumadeel tot het instellen van eene voor- en najaarsveemarkt te Murmerwoude op denlaatsten Maan dag in April en den eersten Maan dag in November. Murmerwoude, in het centrum der gemeente en aan den tramweg Tiennette naderde ten hoogste ont roerd bijna van verteedering en dankbaarheid weenende, haar jonge en droevige meesteres en reikte haar een glas over, dat ten halve met wijn was gevuld. Jeanne nipte even en zeide: Ik drink op uw ge zondheid, vrienden, weest gelukkig. En zij voegde er zeer zacht bij Gelukkiger dan uw arme mees teres. Dit alles geschiedde in weinige oogenblikken. Jeanne zette het glas weder op de tafel, maakte een af scheidsgroet en scheen zich fgereed te maken weer naar haar kamer te gaan. Ik zal u tot uw kamer ge leiden, mejuffrouw. zeide de ka menier. Neen kindlief, blijf maar, ik heb je nu niet meer noodig. Maar wie zal u bijlichten, me juffrouw? Onnoodig..., ik heb in de ves- gelegen en in de nabijheid van den spoorweg GroningenLeeuwarden, is voor het houden van eene vee markt eene zeer geschikte plaats. De vereenigiug van gepen- sionneerde onderofficieren en minde ren van het Nederlandsche leger ontving dezer dagen eene gift van duizend gulden, van eene aanzien lijke dame. Blijkens begeleidend schrijven strekte dit tot blijk van ingenomenheid met het doel en de wijze van uitvoering door het be stuur der vereeniging. Ook van H. K. H. Prinses Hen drik der Nederlanden ontving zij, na aanbieding van het jaarverslag, weder eene geldelijke bijdrage. Men hoopt, dat de voortdurende steun van gegoeden het bestuur gaande weg in staat moge stellen aan zoo vele ouden of hunne weduwen de vrees voor eene kommervolle toe komst te ontnemen. Het doel der vereeniging toch is, aan behoeftige gepensionneerde militairen van het Ned. leger, hunne weduwen en zoo noodig hunne weezen onder stand te verleenen. De commissie tot tijdelijke werkverschaffing bericht, dat geluk kig een derde groot werk is aange wezen, waardoor het getal arbeiders tot 1800 h 2000 kan stijgen. De aanvragen om werk houden aan; gemiddeld komen er 60 per dag in. De ingekomen giften zijn tot f107,770 geklommen. Door de Vereeniging «Ver gunning», gevestigd te Rotterdam en elders, zijn aan de beide Kamers der Staten-Gener. uitgebreide adres sen ingediend, grieven bevattende tegen de drankwet, o. a. tegen de handhaving van het gecombineerd bedrijf. Jl. Woensdag is aan de werf der Nederlandsche Stoombootmaat schappij te Feyenoord te water ge laten een Rijnschip, groot ongeveer 400 last, gebouwd voor rekening van den heer J. C. van Geyn te Rotterdam, die dit schip naar zijn overleden vader den naam gaf van Joseph van Geyn. Daarop is de kiel gelegd voor een dergelijk vaartuig, groot omstreeks 600 last, voor reke ning van den heer„_Maths. Stinnis, te Mühlheim aan de Ruhr. Ook werd dezer dagen een zeestoomschip van ongeveer 1000 ton voor passagiers en goederen in aanbouw gebracht, en een begin gemaakt met de werk zaamheden voor de ijzeren overkap ping van het centraal-station te Am sterdam. De Arnhemsche beetwortelsui kerfabriek van den heer J. van Emb- den, heeft reeds Woensdag haren campagne gestaakt, of eenige weken vroeger dan verleden jaar. Niette genstaande door de aanhoudende lage suiker- en pulpprijzen, de dag- loonen moesten worden verlaagd, hebben toch weder een aantal werk lieden legen flinke loon en voor een geruimen tijd werk gehad. Donderdagnacht te 2 uur heeft in de Warmoesstraat te Amsterdam eene erns'ige vechtpartij plaats ge had, waaraan 8 agenten van politie te pas kwamendrie van de belha mels zijn in arrest genomen. Gisterennacht hebben eenige personen op het z.g. Marken een agent van politie, die hen aanmaande de nachtrust van anderen niet te verstoren, te water geworpen. Hij werd gered en tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt. tibule het licht laten staan, waar mede ik ben beneden gekomen. Zal ik bij u komen, als de maaltijd is afgeloopen, mejuffrouw? Ja, mijn kind, maar niet vroe ger. Jeanne verliet de groote zaal en verdween op de plaats in het duister. Het was op dit oogenblik half elf. Jeanne Caillouët had, toen zij haar kamer verliet, een blaker aange stoken en dezen in de vestibule op een penanttafeltje gezet. Toen zij het paviljoen uitging om zich naar de groote zaal te begeven, scheen een donkere gestalte zich op eenigen afstand in het donker te bewegen. Toen Jeanne was binnengetreden, maakte de bewuste gestalte plotse ling een gebaar en hij schreed met onzekeren, hoewel snellen, gangnaar het paviljoen, dat het meisie ver geten had te sluiten. Bij het flauwe schijnsel der kaars kon men toen een man van rijzige Bij dagorder is den agenten van politie te Amsterdam bericht, dat voortaan de premiën voor bekeu ringen zijn afgeschaft. De brand, die Zondag avond te 's HertogenbosGh in een bewoond huis op het Hinthamereinde uitbrak, moest, zooals als spoedig bleek, aan kwaadwilligheid worden toegeschre ven. De bewoner van het huis, R., heeft thans bekend den brand ge sticht te hebben; hij bevindt zich in hechtenis. J. Neerhout, de vermoedelijke da der van den parapluie-diefstal bij de firma Gebr. Gimbrère te Tilburg, is uit België teruggekeerd en heeft zich vrijwillig in arrest begeven. Een bakkersknecht te Breda heeft een der prijzen van fr. 50,000 uit de Tunische loterij getrokken. Naar men aan de Bred. Cl. mede deelt, zal door de curators in het faillissement van B. Th. P. en H. Filbrv, kassiers en commissionairs in effecten onder de firma J. Reijn- ders aldaar, krachtens bevel van den rechtercommissaris in dit fail lissement, worden uitgekeerd: aan de concurrente schuldeisehers der firma J. Reijnders 24; aan die van B. Th. P. Filbry 27s, en aan die van IJ. Filbry 32/s pCt. hunner vor deringen. Eersten Kerstdag is te Helmond eene schuit, beladen met ijzerdraad, uit Beek en Donk komende, op de Zuid-Willemsvaart door de stoom boot van 's Bosch aangevaren, waar door de stuurman Van Kruijsch tusschen den wal en het vaartuig verpletterd werd. Hij laat eene we duwe met vijf jeugdige kinderen na. Volgens berichten zou hedenmid dag te 12 ure, op de pui van 't ge meentehuis, te 's-Bosch, de plechtige afkondiging plaats gehad hebben van het gewijzigde artikel 198 der Grondwet, hetwelk opgeluisterd is geworden door 't muziekkorps der dd. schutterij, dat terstond na die af kondiging 't Wilhelmus speelde en vervolgens een uitvoering gaf op de Groote Markt in de muziektent; Een meisje van 11 jarendat Maandag bij haar grootmoeder te Oostendam den dag doorbracht, wondde zich zoodanig met een schaar in het oog dat de spoedig ingeroepen geneeskundige wanhoopt aan het behoud van 't ééne en vreest voor ontsteking van het andere oog. Aan de weduwe M. te Rozenburg, die door negotie langs de huizen in de behoeften van haar vrij talrijk gezin tracht te voorzien, is de som van f130 ontstolen. Zij had dat geld bij elkander om betalingen te doen en opnieuw koopwaar in te slaan. Hoogstwaarschijnlijk heeft zij dit aan deze of gene verteld. Het is der Rozenburgsche politie mogen gelukken te ontdekken, wie de schuldigen zijn, nl. twee meisjes van 14 en 11 jaar. Door de ijverige nasporingen van den burgemeester van Wilnis is het gelukt den stichter der laatste drie branden aldaar (die telkens spoedig gebluscht werden) tot bekentenis te brengen. Het is een meisje van 16 jaar en zij schijnt geen reden te weten, waarom zij het heeft gedaan. Zij is gevankelijk naar Utrecht gebracht. Een twaalfjarige voerman, die met zijn twee zusjes van Sluiskil naar Terneuzen kwam gereden, is onge veer halfweg in het kanaal terecht gekomen. De knaap is nog levend gestalte bespeuren, die langs den muur voortsloop en in de vestibule verdween. Deze man hield een grooten knoes- tigen stok in de hand. Maar er was niemand die dezen vreemden bezoe ker zag voorbijgaan. Jeanne kwam weer in haar kamer terug. Zij sloot de deur achter zich toe, zonder den sleutel om te draaien of den gren del er op te schuiven, opdat Tien nette zich bij haar zou kunnen ver voegen. Zij nam den blaker ter hand en klom den trap op, die naar de bovenverdieping leidde. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2