mm mi en adïertentieblad. *2e Jaargang. Woensdag December 1884. No. 455. FEUILLETON. Bs fraai van den KoieMer. BI WEM,A\l). ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk p. Afzonderlijke Nommers 40 Cents, maand 55 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor DA UB E #- het Buitenland: Compagnie Générale de Pub.'icité Etrangère G. L. o., JOH. F. JONES, Stier., Partje, 31bis Faubourg hlontmar/re. ADVERTENT I 15 N: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Bijkswttseuvi van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12f tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen ouder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drcefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van Ï0 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie .Maatschappij ter bevorderiug van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tol 4 uur. Toegang 25 cents per ueraoon. Donateur» en le.trn der Nederlnndsrhe Maatschappij ter bevorderiug vau Nijverheid hebben op rerloon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral raa Nederland en meer bijzonder van liet llaarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor ecu geheel jnar t 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Baadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kindereu beueden de 8 jaren worden iu het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vut* 113 uur. Te;/Iers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend ley Iers museum Woensdag en Zaterdag v i 2—4 - Orgel bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag vnn 12 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deHr Oudegroenmarktl Evenals het vorige jaar zal in het Nummer, dat in den morgen van den lsten Januari 1885 zal verschijnen gelegenheid bestaan voor belang'hebbenden om aan Vrienden, Begunstigers.euz.hunNieuwjaars- groet te brengen, voor 25 Cents per geheele advertentie. Voor spoedige toezending houden wij ons ten zeerste aanbevolen. De Administratie. jggjj?- Bij het Nummer van 1 Januari zal tevens de Wandalma- nak gevoegd worden. ALGEMKFA OVERZICHT. In den Franschen Senaat ver klaarde gisteren de minister Méline, antwoordend op eene vraag van graaf de Saint-Vallier, dat de Re geering de invoerrechten op het vee zal instandhouden en bij het weder bijeenkomen der Kamers zal vragen, dat de landbouwkwestie aan de orde zal gesteld worden. Hij zal al het mogelijke doen om den toestand der landbouwers te verbeteren. Naar Figaro meldt, is het laatste nummer der Nouvelle Revue, waarin het begin van eene studie van graaf Vasili voorkomt over «La Société de Vienne», tien dagen na de verschij ning in beslag genomen. Sommige bladzijden zouden beleedigingen be vatten tegen leden van het Keizer lijke huis. Er is geen betere reclame voor zeker. Gelijk een telegram reeds meldde, heeft de Spaansche Cortes Zater dag hare zittingen weder aangevan Naar liet Franscli VAN XAVIER DE MONTÉPIN. Vertaald door i. Mollek. 83. (Slot.) Den eersten October verscheen er een nieuw artikel in de Echo de la Tourainedat wij evenzeer zullen overnemen: «Voor ditmaal groot en tevens goed nieuws. De moordenaar van mejuffrouw Jeanne Caillouët is in handen der justitie. De vermoe dens waarvan wij in ons laatste ar tikel spraken, waren gegrond. De moordenaar is inderdaad Anselme Jacquand, de uit Brest ontvluchte galeiboef. Zijn inhechtenisneming biedt deze buitengemeene eigenaar digheid aan, dat zij niet aan een gen, en zal in de eerste plaats de kwestie van het conflict in de Ma- dridsche hoogeschool behandeld wor den. Vrijdag had een bijeenkomst plaats van senatoren en afgevaar digden van de liberale dynastieke partij, en de heer Sagasta verklaarde daarin dat goede overeenstemming bestaat tusschen hem en Moret en Martos, zoodat hij overtuigd is dat een gewenscht samenwerken tus schen de voornaamste liberale frac ties mogelijk is. In een ministerraad werd bepaald dat de heer Pidal zal antwoorden op de interpellaties over de studen tenkwestie. In de Portugeesche Cortes heeft de eerste minister Fontes het regee- ringsontwerp ingediend tot wijziging der constitutie. De voornaamste artikelen er van zijnDe Kamer der Pairs zal in het vervolg zijn samengesteld uit hon derd onafzetbare pairs, door den ko ning te benoemen, en vijftig pairs, door indirecte verkiezing te benoe men. Beide categorieën zouden uit dezelfde klassen der maatschappij verkozen worden, maar het verkies baar gedeelte zou kunnen worden ontbonden. Andere artikelen regelen het be kendmaken van pauselijke brèves, waartoe eene uitdrukkelijke mach tiging der uitvoerende macht zal noodig zijn; voorts het recht van vergadering en dat van petitie. Te Cortali op Sicilië, is Vrijdag een hevige opstand uitgebarsten. De inwoners der stad, in twist met de geestelijkheid, welke men van af persingen beschuldigde, drongen in massa de kerk binnen, en sloe gen al wat zij vonden aan stukken. De politie was onmachtig om de meusch, maar aan een hond te dan ken is. Dit vereischt eenige ophel dering, die wij den lezer zullen ver schaffen. De rampzalige Jeanne Caillouët had een jong en mooi meisje uit deze streek als kamenier in haar dienst. Deze, Tiennette geheeten, zou eerstdaags een marskramer, Nicaise genaamd, huwen. Deze marskramer bezat, ja, bezit nog een praebtigen witten poedel, door hem met den naam Friso gedoopt. Op den avond toen de moord was gepleegd, werd de verloving van de kamenier met den marskramer door een vroolijken maaltijd gevierd, in een pachthoeve, die de huizinge Thil-Ch&tel, de ge- j wone verblijfplaats van mejuffrouw Caillouët, belendde. Gedureude de- 1 zen maaltijd begon de hond telken- male zoo jammerlijk en schrikwek- I kend te jankeu, dat de marskramer genoodzaakt was hem op te sluiten, maar weldra blafte hij zoo woedend, menigte het gebouw te doen ont ruimen, zoodat de hulp der troepen is ingeroepen, die de orde hersteld hebben. De ministrieele crisis te Constan- tinopel is nog niet geëindigd. De Temps verneemt, dat de aanleidinu tot den heftigen uitval van Saïd- Pacha bestaan heeft in een artikel, in een Fransch blad verschenen, waarvan het auteurschap door den Minister aan den gunsteling Artin- Dadian-Effendi werd toegeschreven de artikelen waren geschreve* met eene zaakkennis en eene scherpte, die men den eerzuchtigen Armenier wel toekende. Het heftig tooneel had in het kabinet van Assym- Pacha plaats. Artin-Effendi had ge hoopt dat de Sultan, tusschen hem en Saïd-Pacha moetende kiezen, dien laatste zou opofferen. Dit is niet geschiedmaar ook Artin- Effendi is nog te Constantinopel Saïd-Pacha heeft dus zijne verban ning niet kunnen verkrijgen; zelfs is er nog geen nieuwe onder-staats secretaris van Buitenlandscbe Zaken benoemd, zoodat nog verdere inci denten in deze zaak te wachten staan. De Fransche gezant te Tanger, Ordega, is naar Bucharest verplaatst, en in Marokko vervangen door den heer Féraud, consul te Tripoli. Wat de Fransche regeering heeft doen besluiten, den behendigen en bruta len agent bij den sultan van Ma rokko dien post te ontnemen, is nog niet bekend. Eene meer verzoenende politiek tegenover den sultan wordt misschien daardoor ingewijd. Uit Korti (Egypte) wordt aan Havas geseind, dat men daar druk bezig is de troepen te concentreeren om spoedig voorwaarts te rukken, generaal Verspijck en den heer Het materieel en de proviand zijn Fock, commissaris des Kouiugs. Eene reeds naar Meroë verzonden; de in-\ talrijke menigte begroette het Ko- juist op het oogenblik dat de moor denaar zijn misdaad volvoerde, dat men hem de vrijheid moest herge ven. Hij maakte zich deze ten nutte om den ellendeling, wiens tegen woordigheid en slechte bedoelingen hij door zijn wonderbaarlijk iustinkt giste, na te ijlen; hij haalde hem in, zij worstelden weldra in de duis ternis, en de hond kreeg een schrik- kelijken stokslag op het hoofd, na dat hij uit den rooden broek des bandiets een stuk had gebeten. Gedurende twee uur dacht ieder een dat hij dood was, maar dit was volstrekt niet het geval; langzamer hand kwam Friso bij, hij had nog een taak, door de Voorzienigheid hem opgedragen, te vervullen. De gezamenlijke nasporiugen der gen darmen en boschopzichters, die de j heer de Tesselières, onze prokureur, i gedurig tot ijver aanprikkelde, ble- ven zonder eenig gevolg. De be hendige drieste moordënaar kan mor fauterie zal over Levat trekken, de cavalerie zal den landweg volgen van Meroë uit. De troepen moeten naar Barhal-en-Nurri marcheeren, waar forten zullen gebouwd worden. De Engelsche strijdmacht, die zich ninklijk gezin. Op den 27sten December 1884 is te Brussel door de gevolmachtig den van Z. M. den Koning der Nederlanden en van de «Association Internationale du Congo» eene over- in beweging zet, bestaat uit 900 man eenkomst geteekend, waarbij aan infanterie, 1500 bereden infanterie, Nederland worden toegekend alle 1800 kameelen, 400 paarden, 6 ka nonnen, 2 booten, 2 sloepen en 64 vischvaartuigen. De troepen nemen voor 7 dagen mondvoorraad mede. voordeelen, welke op hare tegen woordige en toekomstige grondge bieden door de «Association» aan an dere Staten zijn en zullen worden verleend, en de vlag der«Associatou» Eeu talrijk en belangrijk congres1 en van de vrije Staten onder haar is te Potchefstroom bijeengeko- beheer geplaatst zijnde die vlag men. Het heeft eene resolutie aan- van blauw doek met gouden ster in genomen ten gunste van een tol- het midden door Nederland er- verbond en een of- en defensief ver- kend wordt als de vlag eener be- bond tusschen de Oranje-Vrijstaat vriende Regeering. en Transvaal, als middel om de De Minister van binnenland- staatkundige vereeniging dier twee j sche zaken heeft het volgende sehrij- landen te bevorderen. I ven verzonden aan de Commissaris- sen des Ivonings in de provinciën Paris meldt dat alle versterkin- «Blijkens mededeeliug van de gen joor Tonkin binnen ongeveer Duitsche regeering van 16 Dec. jl. tien dagen daar zullen aankomen, zijn, naar de beginselen der mili- Gederaal Brière de l'Isle heeft toe- taire wetgeving van het Duitsche bereidselen gemaakt, om de eerst j rijk, alleen de onderdanen van dat tegen midden Januari verwachte, rijk tot deu krijgsdienst in Duitsch- beslissende operaties reeds vroeger1 land verplicht, zoodat geen in dat te beginnen. Haarlem 30 December 1884. HH. MM. de Koning en Konin gin, vergezeld van prinses Wilhel- 'raina, zijn gisterennamiddag te 4 uren 13 per Rijnspoor van het Loo te 's-Hage aangekomen en werden verwelkomd door graaf Schimmel- penninck tot Nijenhuis, grootmees ter, generaal Van Bel, waarnemend militair goeverneur der residentie, rijk verblijfhoudende vreemdeling aan den dienst onderworpen is, tenzij hij de hoedanigheid van onderdaan des Keizerrijks mocht hebben ver- i kregen. Ik heb de eer UHG. hier- S van kennis te geven, met verzoek, daarvan mededeeling te doen aan Gedep. Staten eu aan Burgem. en Wethouders der gemeenten in uwe provincie, in verband o. a. met de slotzinsnede van art. 15 der militie- wet, welke bijgevolg van toepassing is op alle ingezetenen des rijks, die behooren tot een der Staten van het Duitsche rijk.» gen gevonden worden; zijn tegen woordigheid verspreidde alom schrik en angst. Onder de bewoners van het plat teland, die dag en nacht in ontstel tenis verkeerden, de bedienden van het slachtoffer en de personen jegens wie zij zich goed, liefderrijk en mild bed betoond, met andere woorden, ieder die haar kende was ijverig in de weer om Anselme Jacquand ach terna te zitten. De marskramer, Nicaise, door kruiste onophoudelijk in gezelschap van zijn hond Friso en een bosch wachter de omstreken van Thil- Ch&tel, en liet geen hoekje onbe zocht. De beide mannen waren van top tot teen gewapend. Gisteren namiddag kwamen zij op een plaats, Vallée aux Loups ge naamd. Het vlakke terrein, waar hier en daar slechts eenige hoornen stonden, scheen geen schuilplaats voor een vluchteling aan te bieden; de houd gaf echter terstond na hun aan komst aldaar ondubbelzinnige blij ken van ongerustheid en razernij, en vloog naar een heuveltje, waar dorre takken en bladeren lagen op eengehoopt, daar krabbelde hij op dolzinnige wijs en trachtte om de takken vaneen te rukken. De marskramer en de boschwach ter kwamen hem te hulp en be speurden dra, dat onder dezen blader- hoop, dien zij twintigmaal ongemerkt zouden voorbij zijn gegaaneen diepe holte was, waarin etn man lag neergehurkt. Deze mau was de out- snapte galeiboef, hij had een brood en een flesch brandewijn bij zich. Zoodra hij zag dat hij outdekt was, richtte hij zich op, en loste twee pistoolschoten op den boschwachter en den marskramer, die gelukkig geen van beide raak waren; tege lijkertijd sprong hem de hond naar de keel, en beet hem zoo hevig,

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1