da&' Naar men verneemt, is het onderzoek van de ontwerpen tot herziening der Grondwet bij den Raad van State afgeloopen, en zal binnenkort het advies van dien Raad aan Z. M. den Koning worden aan geboden. De Eerste Kamer zal heden alleen de Hoofdstukken I, II, VIL4 en de Wet op de Middelen afdoen, en den 5en of 6en Januari terug - keeren tot onderzoek van de Indische begrooting en de kredietwetten. Tengevolge der op den 23en December 11. in de vergadering van Industrieelen, gehouden in 't lokaal «Krasnapolsky» te Amsterdam, ge nomen besluiten, werd door den burgemeester van 's-Hage eene ver gadering bijeengeroepen van ver tegenwoordigers der gemeenten en corporatien bij die besluiten aange wezen en van bijzondere personen daarbij aangeduid. In deze vergadering, gisteren ten stadhuize te 's-Hage gehouden en waaraan de heeren A.C. Wertheim en J. Duijvis deelnamen, werd be sloten, om verschillende beweegre denen niet tot goedkeuring der voor stellen in voormelde besluiten ter beoordeeling aangeboden, over te gaan, waardoor dus de uitvoering vervalt. Het in ons nummer van 22 dezer .vermeld comité, dat ten zeerste dezen uitslag betreurt, kan dus haar doel niet bereiken en betuigt haren dank voor de gunstige medewerking van allen, die hare aanvankelijke pogin gen steunden. Uit het verslag van den ge meente-scheikundige te Gorkum no pens het door hem ingestelde on derzoek naar de hoedanigheid der melk in die gemeente, blijkt dat van 12 raelkverkoopers, waarvan de melk op verschillende tijdstippen onderzocht is, er twee waren, die steeds onvervalschte melk verkoch ten, vier die eene enkele maal on vervalschte, doch op andere tijden vervalschte melk met ö1/? tot 25% water verkochten, drie, die de melk vervalschen met 3 tot 16% water, en drie die 16 tot 25% water bij de melk mengden. Zondag middag omstreeks 3 uur kwam een man aan het gesticht «Meerenberg, om zijne vrouw, van wie hij gescheiden leefde en die daar werkzaam is, te bezoeken. Toen het tijd werd om te vertrekken, gaf hij, aan de deur gekomen, de vrouw zulk eene hevige snede over het gelaat, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Indien de portier niet bijtijds ware toegescho ten, was het te voorzien geweest dat de vrouw nog meer zou zijn mishandeld. De man is in handen der politie gesteld. dat hij half geworgd terstond zijn- bewustzijn verloor, men haalde hem uit zijn schuilplaats, bond hem han den en voeten, en wijl het geknal der schoten twee gendarmen, die op eenigen afstand liepen, had opmerk zaam gemaakt, werd hij aan hen overgeleverd; hij werd op een kar geworpen, en zwaar gekneveld. Middelerwijl was hij bijgekomen en men bracht hem in de stad. De edele en brave hond zag zich op •weg als het voorwerp van welver diende toejuichingen begroet. Men heeft in Anselme's zakken, een som aan goud- en papiergeld gevonden ter waarde van 30,000 franks. De instruktie dezer zaak is aan den heer Vachelet, een zeer be kwaam en beschaafd magistraat, opgedragen. Men denkt dat het krimineele proces ten hoogste de algemeene belangstelling zal gaande maken en de zaak in de eerstkomende zitting zal berecht worden. Zoo wij nadere inlichtingen verkrijgen, zullen wij ze onverwijld mededeelen. Tours, 9 October 1840. De nadere inlichtingen waarop wij hoopten en die on/:e lezers met zooveel ongeduld tegemoet zagen, zijn ons eindelijk verstrekt. Het is een nooit gehoord, zonderling, won derbaarlijk nieuws. Uit de naspo ringen der justitie blijkt, dat de moordeuaar van Jeanne Caillouët onder een valschen naam zijn straf op het bagno te Brest heeft onder gaan. Deze man heetbij het neerschrijven dezer woorden beeft de pen in onze trillende handen, deze Gisteren zijn te Halfweg aan gehouden twee bekende dieven. P. v. d. A. en W. O. die aldaar tracht ten een tweewieligen groentewagen te verkoopen, dien zij te Haarlem hadden gestolen. Zij zijn naar het huis van arrest overgebracht. Een smartelijk verlies trof dezer dagen de gemeente Bennebroek, door het afsterven van een harer meest geachte ingezetenen, den heer I. C. van der Laan, die in den ouderdom van 78 jaren aldaar overleed, waar van hij gedurende 50 jaren de prak tijk als geneesheer in genoemde plaats uitoefende, en in welken tijd hij de hoogste achting van allen die hem kenden, verwierf. Eene groote schare vrienden en vereerders begeleidden het stoffelijk overschot van den overledene graf waarts. Aan de groeve voerden het woord de predikant Gunning, zoo mede de burgemeester der gemeente, de heer Dolleman. Laatstgenoemde heer herdacht aangedaan in tref fende bewoordingen het leven van zijn dierbaren vriend, die als ach tenswaardig mensch en verdienste lijk burger den aanwezigen tot voorbeeld kon strekken. De oudste zoon van den overledene, de heer P. A. v. d. Laan, die als geneesheer het waardig voetspoor zijns vaders drukt, betuigde den dank der fami lie voor de laatste eer zijnen vader bewezen. Gisterenmorgen zijn van Amster dam eenige rijksveldwachters naar Diemen vertrokken, ter versterking der politiemacht aldaar, wegens het ontstaan van ongeregeldheden onder poldergasten, die met hun loon niet tevreden waren. Nadere bijzonder heden ontbreken tot dusverre nog. c.) Tegen vier wisselwachters aan de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij te Amsterdam is proces-verbaal op gemaakt wegens diefstal van manu facturen en galanterieën uit eenige goederenwagens; ze zijn naar de cel overgebracht. Zondagmiddag overleed in het gasthuis te Amsterdam een man, die eene week geleden te zijnen huize in de Leliestraat, bij een geschil met een ander, door dezen meteen messteek werd gewond. Het lijk is gekist en verzegeld ter schouwing naar de cellulaire gevangenis over gebracht. De dader bevindt zich in arrest. Het is gelukt de vermoedelijke daders op te sporen van den dief stal, in den avond van den 2den Kerstdag gepleegd in een pand aan de Josephstraat te Delftshaven. m Zij zijn drie in getal, nl. G. H. man heet in werkelijkheid Jacques Antoine Caillouët, en is de vader van de ongelukkige Jeanne Caillouët. Het is dus geen vreemde, die hij vermoord heeft. Het is zijn dochter zijn dochter! en hij wist het. Het bloed stolt in de aderen bij de en kele gedachte, dat de maatschappij soms zulke monsters voortbrengt. Jacques Antoine Caillouët, ge wezen koddebeier van den pas ge storven graaf de Vezay, was sedert twintig jaar uit het land verdwenen, terwijl hij vrouw en kind onverzorgd achterliet. Nadat hij een aanzienlijke som, die hij van den al te goed- hartigen graaf de Vezay had ont vangen, in ontucht te Nantes, Lo- rient enz. had verspild, nam Cail louët, die reeds zijn naam veranderd had, tot diefstal zijn toevlucht. Is men eenmaal op dezen heilloozen weg, dan blijft men niet stilstaan. Elke stap lager is een schrede voor waarts op de ladder der misdaad. Diefstal wordt door moord gevolgd. In 1823 werd hij door het hof te Rennes tot levenslangen dwangar beid veroordeeld. Zeventien jaar was hij galeislaaf te Brest. Eindelijk is Caillouët, na een ontsnapping, die van een ongelooflijke koelbloedig heid en machiavellistische geslepen heid getuigt, naar het land terug gekeerd, dat hij sinds twintig jaar verlaten had en waarin hij terug kwam om zijn dochter te vermoorden. Naar wij vernemen, legt deze niets waardige in de gevangenis een on geëvenaarde verstoktheid aan den De instruktie is bijna afgeloopen. H. uit Rotterdam, N. G. R. en C. v. \V. te Delftshaven. Van de ontvreemde sieraden is er een te 's-Hage verkocht, terwijl de overige nog in het bezit der ge noemde personen werden gevonden, even als de helft van de mede ont vreemde f 40 aan specie. Te Arnhem heeft een meisje bij het oppoken der kachel zoodanige brandwonden bekomen door het uit slaan van de vlam, dat men voor haar leven vreest. De justitie heeft een onderzoek ingesteld naai de oorzaken van het ongeluk, dat den eersten Kerstdag op den Geldersch - Overijselschen locaal-spoorweg nabij Neede is ge schied, waarbij eene vrouw 't leven verloor en vier andere personen ver wond werden. Twee hunner zijn nog niet buiten levensgevaar. Uit een lijkschouwing van den Donderdag jl. in de Maas te Elsloo- Beek (Limburg) gevonden persoon is gebleken, dat hij een geweldda- digen dood gestorven is. De tot nu toe geheel onbekende, bij wien hoe genaamd niets dan een zakmesje is gevonden, werd eergisteren op het Israëlitisch kerkhof te Beek begra ven. Men schrijft uit Doesburg: Met ingang van den len Januari 1885, klokke twaalf, zal de betaling voor het passeeren der schipbrug aldaar loor voetgangers uit andere gemeenten in het graf der middel- eeuwsche instellingen worden ver zameld, en zal alzoo het geval zich niet meer kunnen voordoen, dat een Franciscaner monnik, die geen geld bij zich had en reeds voor de brug stond, eerst naar het huis van een pastoor, een kilometer ver, moest terugwandelen, om dezen een groot of 2V2 cent te vragen. Het zwaar vermoeden van opzet telijke brandstichting dat op den schoenmaker Hendrik Lodder, uit Kapelle, die in een dezer dagen buitengewoon uitgegeven politieblad gesignaleerd werd, rust, grondt zich op de omstandigheid, dat hij als inwonend stiefzoon zich denzelfden dag, waarop des avonds de brand ontstond, uitdrukkingen veroorloofd heeft, die hem doen houden voor den bewerker van het ongeluk waarin hij zijn vader stortte. De loszinnige was steeds met taai ge duld, ook na den dood zijner moe der, behandeld; doch de pleegvader die het losbandig leven eindelijk moede was geworden, had hem dien dag nadrukkelijk te kennen gege ven, dat de maat vol was, en hij hem niet langer in huis kon houden. Daarop heeft de verdachte gezegd: Tours, 14 October 1840. Een zeer zonderling feit, waarom trent men zich in gissingen verdiept, houdt op het oogenblik de algemeene aandacht bezig, gelijktijdig met het proces van den moordenaar Cail louët. Eergisteren velden houthak kers boomen in het woud, dat grenst aan het park aan het kasteel de Vezay en tegenwoordig aan mejuf frouw de burggravin Lucien de Villedieu toebehoort. Zij waren bezig om een eeuwenheugende kastanje boom onder bijlslagen te doen neer vallen. Deze patriarch der wouden viel met een verschrikkelijk geraas ineen en de houtvesters zagen, toen zij hem in stukken hakten, tot hun onbeschrijfelijke verstomming, dat de holle stam van den boom een men- schelijk geraamte bevatte. Dit bleek nog in goeden staat te verkeeren en was met lompen bedekt, waarvan men nog de groene kleur kon on derscheiden. De schier gave knoopen zijn met ever- en wolfskoppen ver sierd. De aanwezigheid van dit ge raamte op een dergelijke plaats schijnt niet op een misdaad te wijzen. De volgende verklaring schijnt de meest aannemelijke. Zij is door de oude lieden uit het gehucht opgegeven. Twintig jaar geleden verdween plotseling een pikeur van graaf de Vezay, la Ramee genaamd. Daar hij zich aan verschillende strooperijen had schuldig gemaakt, vermoedde men dat hij voortvluchtig was. Waarschijnlijk is deze la Ramée om de een of andere reden in dezen boom geklommen, en zal daar, door dien hij uitgleed, levend begraven «Als ik er uit moet, kost het mij deu dood of de gevangenis.» Toen nu 's avonds te zes uur de kerk begon, en de vader met de meid huishoudster derwaarts was gegaan, is de verdachte nog in de nabijheid van het afgebrande huis gezien, doch tijdens den brand en ook na dien tijd heeft men geen spoor van hem ontdekt. Alleen weet men, dat hij denzelfden avond te Waalwijk in eene herberg is geweest, waar hij een bankbiljet van f 25 in be taling heeft gegeven. Lodder is Donderdag avond te Zierikzee aangehouden in een loge ment en Vrijdag ochtend gevanke lijk naar Den Bosch overgebracht. Hij had zich op het nachtregister in het logement onder een valschen naam laten inschrijven, doch verried zich, toen hij door den inspecteur van politie J. A. Ie Cluse, en een brigadier der rijksveldwacht als «Lodder» werd aangesproken. (A). GEMENGD NIEUWS. Uit Madrid wordt door Reuter geseind Een nieuwe hevige aardbeving heeft Torrox in de provincie Malaga en Alhama in de provincie Grenada verwoest. Deze laatste stad is ge heel vernield; driehonderd personen zijn gedood. Een particulier telegram uit Madrid meldt, dat men het aantal der bij de aardbeving gedooden op 1700 schat. Frederik de Groote kon het niet uitstaan wanneer zijne officieren verwijfd waren en in het bijzonder was hij gebeten op de warme en dure pelzen die de rijke huzaren-officie ren 's nachts op wacht over hunne uniform aantrokken. Zijne Majesteit had dan ook streng bevel gegeven dat geene pelzen in de wachtkamers mochten worden medegebracht, maar desniettemin werd het gebod ont doken. Op zekeren avond kwam de Ko ning, die een tochtje te paard naar Sans-Souci had gemaakt, zeer on verwacht in het vertrek van den officier die de wacht had. «Is er iets nieuws gebeurd vroeg hij den jongen man, terwijl hij scherp in het rond keek, waardoor hij eeu fraaien pels ontwaarde, die aap een der muren hing. «De Engelsche gezant wacht in het nevenvertrek op Uwe Majesteit, anders weet ik niets vermeldens waardigs,» antwoordde de officier terwijl hij boog. «Zoo, zoo,» zeide Frederik, op het kleedingstuk toetredende; «die(pels hoort zeker van hem, hé?» «Ja, Uwe Majesteit!» Zonder een woord te spreken greep de vorst den pels en wierp zijn. Dit graf dat zooveel jaar later zijn gebeente moest vertoonen. Tours, 30 October 1840. Gisteren avond om twaalf uur heeft de jury de eindbeslissing over het proces Caillouët genomen. Gelijk het zich laat denken, heeft de jury, op de vraag: Heeft Caillouët zich aan moord met voorbedachten rade op zijn dochter schuldig gemaakt? met algemeene stemmen bevestigend geantwoord. De gezworenen hebben geen verzachtende omstandigheden laten gelden. Diensvolgens is Jacques Antoine Caillouët ter dood veroor deeld. Toen de ellendeling dit von nis hoorde voorlezen, was er niet de minste ontroering op zijn gelaat zichtbaar. Hij heeft geweigerd cas satie aan te teekenen. Tours, 1 November 1840. Een tallooze menigte verdrong zich heden, in weerwil van een fijnen stofregen, op het plein der terecht stelling. In het midden van dit plein trok de roode en akelige silhouette van het schavot in een nevel gehuld aller blikken. Te zeven uur precies verliet Caillouët de gevangenis. Hij dronk achtereenvolgens twee glazen brandewijn. Tot op het laatste oogen blik toonde de veroordeelde de af schuwelijkste schaamteloosheid. Hij heeft zelfs den eerbiedwaardigen aalmoezenier gehoond, die, wijl hij zijn lichaam niet kon redden, xen minste zijn ziel trachtte te redden. Twaalf minuten voor zevenen be klom hij het schavot. Om kwart over zevenen was de menschelijke gerechtigheid voldaan en ging de dien in het haardvuur, waarbij de jonge krijgsman zeer onverschillig toekeek. «Het verlies zal hem leed doen», sprak de vorst, maar hij weet dat ik niet dulden kan dat mijne sol daten pelzen dragen.» «De pels is mij tamelijk onver schillig, Sire, want hij behoort mij niet toe, hij is het eigendom van den Engelschen gezant.» «Verduiveld, riep de Koning, ter wijl hij het kleedingstuk uit de vlammen trachtte te redden, 't geen echter niet gelukte daar het reeds voor een groot deel verbrand was; «ik heb hem toch gevraagd of de pels van hem hoorde! liet hij er geergerd op volgen. «En ik heb Uwe Majesteit naar waarheid bericht dat de pels hem, dat wil zeggen den Engelschen ge zant toehoorde,» antwoordde de officier laconisch. «Ei, dat is een ongelukkig mis verstand en ik zal er de kosten wel van moeten dragen,» zeide de groote koning lachende; «maar dat verze ker ik hem dat, als wij ter wille van den pels oorlog krijgen, hij bij de voorhoede wordt geplaatst. Ook de suikerbiet-cultuur wordt door een vijandig insect be dreigd. Althans in Frankrijk heeft men op de wortels der planten een kleinen draadworm ontdekt, die met eieren gevulde zakjes daarop ach terlaat. De opbrengst aan suiker wordt daardoor veel geringer, en van den zoeten smaak gaat veel ver loren. 1. M. In het stadje Springfield (Ohio) heeft zich een verschrikkelijk fami lie-drama voorgedaan. Dokter John Maxwell had zijne vrouw op een paar boodschappen uitgezonden, ten einde met zijne vier kinderen, waar van het oudste dertien en het jong ste vier jaren telde, alleen te huis te blijven. Hij liet de arme kleinen een mengsel van aconiet, eene ver giftige plant, wolfskruid genaamd, en chloroform drinken, legde daarna het viertal te bed, het aangezicht bedekt met een in chloroform ge doopt laken. Daarop nam de dokter zelf een groote hoeveelheid van die vloeistof in en legde zich naast zijne kinderen ter ruste. Toen mevrouw Maxwell na ver loop van korten tijd thuis kwam, was de oudste harer lievelingen reeds overleden en lagen de drie andere kinderen in bewusteloozen toestand. Dadelijk werden de noodige maat regelen genomen om de slachtoffers tot zich zeiven te brengen, maar ondanks al hetgeen men aanwendde stierven dien nacht nog twee kin deren. Maxwell zelf werd behouden en verder onschadelijk gemaakt. Hij weigerde elke opheldering omtrent zijn verschrikkelijk gedrag. Alleen menigte stil en somber uiteen. In Jeanne's papieren werd een testament gevonden, dat den datum van den dag vóór haar dood droeg. Het meisje schonk daarin haar ge heel vermogen aan de inrichtingen van liefdadigheid. De prokureur des konings verbrandde de brieven, die graaf de Vezay stervende had ge schreven en die hij een dag na den moord aan het slachtoffer bracht. Tiennette en Nicaise huwden met elkander, waren gelukkig en ver gaten in hun geluk hun weldoen ster, de arme juffrouw Jeanne niet. Friso, het toonbeeld van de vroe gere, tegenwoordige en toekomstige witte poedels, bereikte met zorg vuldigheid en onderscheiding ge koesterd, een zeer hoogen ouderdom. Toen hij stierf liet Nicaise hem op zetten. Geen wolk verduisterde den ge lukkigen echt van Lucien en Made leine, die nog leven te midden hun ner kinderen en kleinkinderen. Burg graaf Armand de Villedieu stierf nu voorgoed in December van het jaar 1850. De heer de Tesselières, pro kureur des konings, is nu onafzet- baar senator. De rechter van instruk tie Vachelet heeft zijn ontslag ge nomen, zonder ooit een proces te hebben aangetroffen dat zelfs in de verste verte met het beroemde, ge rechtelijke drama van graaf Charles Henri de Vezay kon gelijkgesteld worden. Deze verlichte en hartstoch telijke minnaar van prachtige pro cessen heeft er zich nooit over kun nen troosten.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2