i'iii'i i.iir mm i VERLOTING. 3e Jaargang. Zaterdag 4 Juli 1885. No. 610. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Afstand ?an zijne vronw pta. UINNKNLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 VsrsGhijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en algemeens Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, Compagnie Générale de j ublicite Blrangère G. L. DAUB F. Sp Co., JOH. F. JONES. Sucr., Parijs, 31bis .Faubourg Montmartre. ■van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben O] vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid, op her Paviljoen. Iagaug Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs ei eden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst cn geschiedenis, voora van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsciie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaai 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen oj Zondagen kosteloos van J24 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 23 cents per persoon. Kinderen benedeu de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gcopeni "Woensdtw en Zaterdag van 24 nnr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. I$e Administratie <lc° jfiiwlËi!^ Ker ^ourant bericht aan hare geabonneer- den, «Bat de voorwerpen voor «Ie verloting op 3 Augustus as., zijn aangekocht en bcsiaan uit: 1. tëen prachtig, geheel compleet Servies met Schenkblad. 2. Ken A«»erüï«I-Barometcr te vens met Thermometer. 3. Ken Servies (brittannla-me- taaï) met Schenkblad. 4. Ken aSooktafeltje van bruin palissander-hout. EU ij deze verloting lieeft men «lus vfer kansen een uiterst degelijk en nuttig, tevens smaakvol voor werp te trekken. We verloting geschiedt in het openbaar in het Verkooplokaal van den BSeer ft. W. WH} SjËUR, Bakencssergracht fto. 13. Allen (Sic zich voor 3 Aug. a. s. op Maarlem's E&agblad abonnee- ren ontvangen mede een lot in deze verloting. We bovengenoemde voorwerpen Zijn zichtbaar voor ieder voorbij ganger tentoongesteld in liet, 35a- gazijn van den lieer KAKEL VAN VEK.V, Lange Veerstraat No. 36. WK ADJIIIISTIMTIK- De Duitsehe Bondsraad heeft zijne goedkeuring gehecht aan liet verdrag met den Noord-Duitschen Lloyd, betreffende de gesubsidieerde Stoomvaartlijnen naar Australië en Dost-Azië. Reeds is gemeld, dat Lieske ;er dood is veroordeeld. Volgens een lader bericht uit Frankfort heeft hij ia de voorlezing van zijn vonnis op icbamperen toon zijn genoegen er iver te kennen gegeven, dat in alle jeval de politiecommissaris Rumpff vas van kant gemaakt, en heeft hij evens den procureur-generaal ge- VAN GEORG HARTWIG. 5) X. Een vrouw, of, beter en vrouwelijk wezen, bracht het ind daar, niet waar? Juist. En dit greep plaats voor on- eveer achttien jaren geleden? Ja, dat wil zeggen, op den ngstleden oudejaarsavond waren er ieds achttien jaren verloopen, se- srt de gebeurtenis plaats greep. Ik... Heinrich had snel iets bij zich- dven overwogen; eensklaps viel hij aroline in de reden met de vraag Zoudt ge die vrouw weder her innen zegd, dat deze «met dit vonnis zijn eigen doodvonnis had onderteekend!» Koning Milan van Servië heeft Weenen weder verlaten. Hij was daarheen gegaan om genezing te zoeken voor eene pijnlijke kwaal aan het been, doch is ongetroost huiswaarts gekeerd. Zelfs is de kwaal nog verergerd, tengevolge van een val uit het rijtuig, toen de paarden van den Vorst, een paar weken ge leden, op hol waren gegaan. Woensdag zijn te Madrid 4 ge vallen van cholera, waarvan een met doodelijken afloop, voorgeko men; te Aranjuez 152 gevallen met 78 doodeu. Het totaalcijfer der cho- lera-gevallen in de provinciën Va lencia, Murcia, Castellon, Alicante en Saragossa beloopt ongeveer 1300, waarvan 600 met doodelijken afloop. Te Aranjuez hij Madrid is se dert kort de cholera uitgebroken en wel zeer ernstig. In de laatste 24 uren kwamen daar op de 4000 inwo ners 104 sterfgevallen voor. De Belgische dokter Van Ender- ghem heeft zich voor de inenting van dr. Ferrau verklaard. De troe pen te Aranjuez zullen nu ingeënt worden. Het Berliner Tageblatl verneemt uit Madrid, dat Koning Alfonso gis teren in de vroegte, zonder voor kennis van het Ministerie, is ver trokken naar Aranjuez. De civiele en de militaire goeverueurs der hoofdstad volgden den Koning on middellijk. Des namiddags keerde de Koning naar Madrid terug. De mi- nisterieele crisis is nu weer zeer ernstig. Volgens een officieel bericht zul len in Rusland de beperkende be palingen voor de militaire verloven van kracht blijven totdat de onder handelingen tusschen Engeland en Rusland over het vraagstuk der Af- ghaansche grens tot een bepaald resultaat hebben geleid, en van zoo- danigeu aard zijn om een vreedzame oplossing der kwestie te verzekeren. Uit Cairo wordt geseind dat ge neraal Wolseley en zijn staf onmid dellijk naar Engeland zullen ver trekken. Lucilla Dudley, die voor eenigen tijd te New-York een moordaan slag beproefde op O'Donovan Rossa en dezen Iersehen dynamietheid ver wondde, is, zooals wij in ons vorig nummer meldden, door de jury vrij gesproken en wel op grond van krankzinnigheid. Ach neen, mijnheer Romberg, zij was zoo vermomd.... Ook niet aan de spraak Doch ik vergeet de spanne tijds die daar- tusschen ligt. Noemde de vrouw, welke ons heden bezocht, u ook een of anderen naam? Niet? Ook toen, voor achttien jaren niet? Neen, zij zeide toen alleenWilt gij of wilt gij niet? Maar Karoline, zeide me juffrouw Wichtelmann, uw praat zucht neemt met den dag toe. Wat hebt gij den heer Romberg te ver velen met de vertelling van het door u beleefde? Kom, spoedig naar de keuken en naar het eten gekeken. Heinrich trad alsnu op mejuffrouw Wichtelmann toe, en sprakIk droeg er schuld aan, mejuffrouw, doch gij zult mij verschooning schen ken, wanneer ik verklaar dat de door Karoline zoo dikwerf verhaalde ge schiedenis van het door hare zuster aangenomen kind voor mij zeerge- Haarlem, 3 Juli 1885. De manschappen, die het kader der schutterij alhier vormen, hiel den gisteren een schietwedstrijd on der Bloemendaal, alwaar door hen over het algemeen prachtig werd geschoten. Ongeveer negen uur des avonds trokken de deelnemers, met de muziek voorop, naar de stad terugbegeleid en afgewacht door eene talrijke menigte. Door Zijlstraat, Groote Markt en Hout straat, Verwulft en Botermarkt ging het naar den Doelen, waarin men zich vereenigde voor de plechtige uitreiking der prijzen. Kapitein Jager Gerlings hield een treffende toespraak, waarna hij onder een gepast woord de nette prijzen en premiën aan de volgende win ners uitreikte Serg. F. H. Bergman, le prijs, uitgeloofd door den Burgemeester wichtig is geworden. Ik hoop het geheimzinnige duister, dat daarover hangt, spoedig tot volle klaarheid gebracht te hebben. Als ik u in iets helpen kan, hen ik daartoe gaarne bereid, zeide mejuffrouw Suzanne, op een toon, welke hare opgewekte nieuws gierigheid verried. Zal ik wel licht trachten de oude zoo eens onder vier oogen uit te hooren? Ik denk niet, dat dit noodig zal zijn, zeide Heinrich, in ge dachten verzonken. Wat zij te zeggen heeft, weten wij allen! Op dit o»genhlik traden Gilda en Florentine arm en arm de kamer binnen. Laatstgenoemde liet geheel tegen hare gewoonte in, haar lief kopje hangen. -- Wat bedoelt gij? fluisterde zij Gilda toe. Zal ik den muziek directeur een groet aan zijn bekla- genswaardigen neef opdragen? Zeker, in zijnen treurigen toe van Haarlem; korp. J. W. Velthuij- zen2e prijs, uitgeloofd door den kapt. waarn. kommandant; serg. W. J. Pieleprat, 3e prijs, uitgeloofd door den kapt. adjudant; korp. I. H. Geerligs, 4e prijs, uitgeloofd door de offic. der schutterij; serg. A. S. P. Robin, 5e prijs, idem.; serg. A. Overakker, 1 premie, idem.; korp. D. Boeree, 2 premie, idem.; korp. tamb. J. v. Dijk, poedelprijs, uit geloofd door den le luit. Van Lennep. Na afloop daarvan richtte de heer Jager GerliDgs nog een kernachtig woord tot allen en drukte de hoop uit dat dergelijke wedstrijden den lust van het kader voor de schutterij moch ten aanwakkeren. Een driewerf her haald «Leve Kapitein Jager Ger lings» bewees dat zijne woorden doel hadden getroffen. De muziek liet eenige fanfares weerklinken en speelde ten slotte het volkslied. Wat echter toen plaats vond, achten wij minder gepast. Alle militairen ont blootten, terwijl de muziek laatst genoemd lied speelde, het hoofd, terwijl het toch overbekend is, dat een militair, onder welke omstan digheden ook, nooit den schako af neemt. Het was dan ook trouwens een minder fraai gezicht. Men houde ons deze kleine op merking ten goede en we Wenschen met allen die hart voor de Neder landsche schutterij bezitten, dat door het herhalen van dergelijke wedstrij den als die van gisteren, de lust hij velen voor de schutterij mog-e wor den aangewakkerd. Aan A. A. Schreuder, leerling van het Genootschap «Mathesis Scientiarum» te Leiden, is de onder scheiding te beurt gevallen, dat hem door de Commissie van het Museum van Kunstnijverheid alhier de premie van het «D. A. Thiemefonds» is toegekend voor de doorhem ontwor stand zal een vriendelijk woord hem dubbel wél doen, gaf Gilda, met warmte, ten antwoord. O, kondet gij eens zien hoe bleek en afgemat schijnend, hij dikwijls voor het raam staat; mij ziet hij sedert lang niet meer aan en vroeger groette hij mij altijd zeer vriendelijk. Wat fluistert gij beiden? vroeg Eduard Wichtelmann, de beide dames naderende. Heb je boven nog geen gelegenheid genoeg gehad met elkander te keuvelen. Wanneer u op die gelegen heid waeht, papa Wichtelmann dan kunt gij alvorens gerust uw testament maken! Mijnheer Elbe, zoudt u mij het genoegen willen doen. uwen neef eens har telijk van mij te groeten? Ik heb hem reeds verscheidene malen in lijdenden toestand aan het ven;,' zien staan. Vriendelijk stak de kleine i.r kta- zijn hand toe. pen teekening van een houten pla fond. Gebr. Brinkmann, eigenaars van het Café Restaurant aan de Gr. Markt alhier, zijnde dit hetzelfde huis waarin de groote Bilderdijk leefde, zullen zich op a. s. Dinsdag, bij gelegenheid van de onthulling van den gedenksteen aan die woning niet onbetuigd laten. Zij zullen na melijk voor hunne rekening dien avond van 710 uur, op de Groote Markt, eene muziekuitvoering doen geven door het gunstig bekende mu ziekkorps van het 4e regiment in fanterie. Gisteren werd alhier door B. en W. de aanbesteding gehouden van het leggen van eenige tonnen in het Noorder-Spaarne, dienende tot het aanwijzen der aldaar ge mankte nieuwe vaargeul. Een 5-tal billetten waren ingeleverd. Het werk is gegund aan Jb. Graaff alhier voor f918. Het billet van den laagsten inschrij ver (f840) kon niet in aanmerking komen als niet voldoende aan de gestelde voorwaarde. Door J. C. F. Wolffenbuttel is ter secretarie dezer gemeente ne- dergelegd een verzoekschrift met bijlagen tot het verkrijgen van ver gunning om eene slachterij en roo- kerij op te richten in het perceel Spaarnwouderstraat no. 64, alsmede een van J. Pander, J. Wijkhuizen en J. Dering, tot het oprichten van een tapijtklopr^rij op het Harmen- jansenveld, kku. sect. E no. 421. Bezwaren tegen deze inrichtingen kunnen 16 Juli a. s. ten Raadbuize worden ingeleverd, ten overstaan van een of meer leden van het ge meentebestuur, tegen de eerste om 2, tegen de tweede ten 21/., uur, des namiddags. Mijn neef moet de onherstel- baarste mensch zijn, wanneer hij, nadat zulk een balsem op zijne wonde gelegd is, niet dadelijk her stelt. Waar heeft mij in mijne jeugd ooit zulk een lief vrouwengezichtje laten groeten. Reeds de niet le vergelijken Aitot placht te zeggen.... inderdaad, zoudt u mij lief kunnen hebben? vroeg dedanse- seres half schalks en half be schaamd haar lief kopje opheffende. Gelooft u, dat wij het goed met elkander zouden kunnen vinden? Wij? riep de kleine heer, door deze gewetensvraag eenigszins in verlegenheid gebracht. Zij lachte luide om het verlegen gezicht, dat de heer FJ.be trok. ter wijl zij zich snel op de hal-ken om draaide en zong: Hansje ge vrijen, vrij dan slechts met rr Maar alles is m orde, mijn ja woord is toch al gegeven. Reik mij als verontschuldiging daarvoor thans

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1