Door Z. M. den Koning is als 3ubsidie voor den in deze maand te Hoorn te houden grooten schietwed strijd gegeven de aanzienlijke som van f 500. De Hertogin van Edimburgh bracht gisteren per rijtuig een kort bezoek aan IJmuiden. Naar het Vad. verneemt, zijn de uitkomsten van het door den Minister van Koloniën toegezegd onderzoek naar den toestand der industrie, bepaaldelijk der suiker industrie op .Java, reeds voor eeni- gen tijd hier te lande ontvangen, en hebben zij bij den Minister de over tuiging gewekt, dat werkelijk iets ter tegemoetkoming van regeerings- wege moet worden gedaan. Dien tengevolge kan o. a. spoedig een wetsontwerp bij de Tweede Kamer worden verwacht tot wijziging van het tarief van in- en uitvoerrechten. Naar men thans met zekerheid verneemt, blijft de feestelijke opening van het Badhuis te Scheveningen bepaald op Zaterdag 11 Juli a. s. den daaropvolgenden dag zal de geheele iurichting voor het publiek toegankelijk zijn. Voor de feestelijke opening zullen een groot aantal invitaties aan auto riteiten en corporatiën gezonden worden. (Vad.) De rondreisbiljetten, uitgege ven uitsluitend voor eene reis door Nederland, zullen voortaan, evenals zulks geschiedt voor reisjes door Nederland en België, voor 400 K. M. kunnen verkregen worden. Gedurende het 2de kwartaal van dit jaar zijn van Amsterdam naar New-York vertrokken 1091 personen. Voortdurend blijft de interna tionale tentoonstelling van decoratief aardewerk en gebrand glas te Delft de aandacht trekken van vele aan zienlijken, zoo hier te lande als uit den vreemde. In de week van 24 tot 30 Juni waren er 644 bezoekers, terwijl dit getal over de geheele maand Juni 2552 bedraagt, onge rekend de vele leden der Maatschap pij van Nijverheid, die vrijen toe gang hebben. Daar de verwachte officieele tijding omtrent het aandoen van Vlissingen door de booten der Nord- Deutsche Lloyd, Woendag aldaar niet ontvangen was, heeft de voor genomen demonstratie niet plaats gehad. Men heeft zich bepaald tot het doen aantreden der verschil lende corporatiën, die daaraan zul len deelnemen, op het exercitieplein achter de Oranje-Kazerne, en het houden, als het ware, van eene groote repetitie van den voorgeno men optocht en de uit te voeren muziek- en zangstukken. De vlag, die men Maandag wel wat voor barig van het Raadhuis had uit gestoken, is voorloopig verwijderd en men is nu in afwachting van hetgeen de dag van heden bren gen zal. Gisterennamiddag is een jeugdig polderwerker die zich te Penning- veer, gemeente Haarlemmerliede, op een baggermachine te slapen had gelegd daarafgevallen en verdron ken. De uitslag der Maandag aan den IJweg bij den Vijfhuizerweg ge- nwen arm en geleid mij naar de tafel. Mama Wichtelmann heeft ons reeds tweemalen met den vinger gedreigd. Terwijl het klein aantal perso nen, dat aan de tafel gezeten was, zijn best deed aan iedere gedachte, die hen te binnen schoot zoo spoedig mogelijk lucht te geven, snelde de wijzer onophoudelijk langs de wij zerplaat van de groote Schwarzwald- klok, die boven de lederen sofa hingmet diepen slag kondigde zij eindelijk het negende uur aan. Ik ben inderdaad bezorgd, dat Theophil ditmaal uit den zadel vallen en in geen goeden staat naar huis komen zal. Gij hadt hem geen nachtverlof moeten geven, Wichtelmann. Heinrich Romberg lachte in zich zeiven. Mejuffrouw, zeidehij, niets kan men voorzien, doch ik wil mij bepaald laten hangen, als Theophil niet de beste mensch is, die op de wereld gevonden wordt doch hoor eens, daar komt hij de gang al in. Waarachtig, de goede jongen is niettegenstaande het hem verleende houden harddraverij is, dat de 1ste prijs werd gewonnen door C. Stoop met het paard «Emma,» de 1ste pre mie door S. Ran met't paard «Snel» en de 2de premie door H. F. Bult man met 't paard «Freule», allen te Haarlemmermeer. De diaconie-weezen uit 's Hage brachten gisteren onder geleide van den heer Hoogstraten, een bezoek aan Amsterdam. Zij namen een kijkje in het Panopticum, bezochten «Artis» en ook het Tolhuis, waar een flinke maaltijd gereed stond. De kinderen vermaakten zich, gelijk men begrijpen kan, opperbest. Dinsdag is, na aankomst van den spoortrein te 's Hage te 6 uur 48 minuten des namiddagsuit een koffer, dienzelfden namiddag te 3 uur 38 minuten als passagiersgoed verzonden uit Amsterdam over Ro- zendaalRotterdam vermist een gouden dames-horloge, een dunne dames-horlogeketting en eene kleine platte flesch eau-de-cologue. De commissaris van politie te 'sHage, belast met het beheer der le afdeeling, verzoekt opsporing, in beslagneming en bericht. Men schrijft uit Pernis: De ooievaars-dieven zijn thans de rivier overgestoken en hebben in de gemeente Poortugaal eenige nesten van hun jongen beroofd. In de eilanden Hoeksche Waard en Putten schijnt het werk dus afge- loopen te zijn. Zondagavond hebben kwaadwil ligen getracht de tram van Breda naar Ginneken te doen ontsporen. De persoon, die de ontsporing heeft veroorzaakt, heeft kennis van zaken verradenhij heeft geweten dat een losse keisteen, op de rail gelegd, gemakkelijk door het rad wordt vooruitgeschovenom dit te beletten heeft hij drie steenen, op onderling gelijke afstanden in zand verstopt, op de rail gelegd, zoodat die stee nen vastlagen. Er is eene premie van f 50 uitgeloofd aan dengene, die den persoon kan aanwijzen, die zich aan deze misdadige handeling heeft schuldig gemaakt. Toen Maandagavond te Breda eenige onderofficieren door de Brug straat wandelden, werd het hun zoo lastig mogelijk gemaakt door eenige burgers, die er vermaak in schenen te hebben die onderofficieren steeds op de hielen te trappen. Dit duurde zoolang, totdat een der on derofficieren driftig werd en een der achter hen loopende burgers een flinke oorvijg gaf. Alsof hierop ge wacht werd, zoo zagen genoemde onderofficieren, zich eensklaps door een menigte burgers omringd, die allen aanvielen op dengene, die den klap gegeven had. De beide anderen wisten niets be ter 'te doen dan assistentie bij de hoofdwacht te gaan halen. Nadat dit eenigen tijd geduurd had, kwam de politie aanzetten en wilde, zonder blijkbaar iets van het geval te we ten, den sergeant in arrest brengen. Deze, door de ontvangen slagen en trappen woedend geworden, verzette zich tegen de politie, doch, ditmaal bijgestaan door de burgers, wist ze verlof precies op zijn tijd thuis, riep Gilda en schoof het door haar niet aangeraakte bord met gebak op de ledige, voor Theophil bestemde plaats. Snel ademhalende en nog verhit van het snelle ioopen, trad Theophil binnen. Geen wonder dat de buiging welke hij maaktë, door den spoed waarmede die geschiedde, hijzonder links en geenszins fraai was. Des te vriendelijker echter nam hij Gilda's liefdegave in ontvangst, terwijl hij tusschen Florentine en Romberg plaats nam. Nu, mijn jongen, gij schijnt erg verhit te zijn? Gij had u best wat tijd kunnen gunnen wij wis ten toch dat gij een langen weg had af te leggen! Waar woont uwe tante Barbara thans? Zij laat mijnheer mijn pa troon en zijne vrouw zeer beleefd groeten. Dank u, zeide het echtpaar als uit een mond. Zij is sedert den eersten April naar de Groenewegstraat vertrok ken, geheel ^an het tegenoverge stelde einde dt 'tad gelegen. hare macht te handhaven, en den sergeant naar het politiebureau te brengen. Aan de inmiddels aange rukte patrouille weigerden de agen ten den sergeant over te geven al vorens tegen hem proces-verbaal was opgemaakt. Dat de politie in deze zaak van weinig menschenkennis blijk gaf, blijkt o. i. reeds daarin, dat zij geen der burgers arresteerden, die bij het geval tegenwoordig wa ren, terwijl onmiddellijk, toen de gearresteerde sergeant op het poli tiebureau was om tegen hem pro ces-verbaal op te maken, zich drie officieren als getuigen kwamen aau- geven, daar zij van de plagerijen der burgers getuigen waren geweest. BC.) Uit het onderzoek naar den se dert 12 Juni vermiste waggon met steenkolen aan het station te Venlo is thans gebleken, dat deze aan een handelaar in steenkolen is verkocht en op eene der Duitsche losplaatsen aldaar gelost werd. Naar men ver neemt, heeft de geschorste depothou der der Maatschappij S. reeds be kend schuldig te zijn. QEMErfëÜ NIEUWS, Een hevig onweder, dat Zon dagavond boven Parijs losbarstte, bracht groote onheilen teweeg. Omstreeks halftien stortte, door de plotselinge aanzwelling van het riviertje de Beire, dat zich in de Seine uitstort, een gedeelte van het loozingskanaal in, en de brug «de l'Archevêché» werd evenzeer be dreigd. Een twintigtal mannen, vrouwen en kinderen, die er een toevluchts oord hadden gezocht, werden bijna allen te water geworpen; gelukki gerwijze mocht het eenigen moe digen burgers gelukken hen te red den. Men weet echter niet of alle personen die in de Seine vielen, op het droge zijn gebracht. De brandweer-mannen van de Rue de Poissy en de politiebeambten van het 4e en 5e arrondissement, ver schenen weldra op de plaats van het onheil, dat geheel werd afgezet eii bewezen de eerste hulp. Een schuit met steenkolen die in de nabijheid van de brug lag vast- gemeerd, werd grootendeels door de kracht aan het water vernield. Terwijl men zich met pogingen onledig hield om grooter onheilen te voorkomen kwam de tijding, dat de Beire punten in het 5e arron dissement, en meer bepaald de stra ten Pascal en Julienne bedreigde, zoodat sommige huizeu gevaar lie pen; één huis had men zelfs reeds moeten ontruimen; twintig brand weermannen snelden ter hulp. Te negen uur was de bliksem in de Madeleine-kerk geslagen, zonder echter groote schade aan het ge bouw aan te richten; wel werden personen, die zich in de nabijheid bevonden, getroffen, doch zij kwamen er heelhuids af. Ook op verschillende andere plek ken sloeg de bliksem in, zonder echter persoonlijke ongelukken te veroorzaken; in twee gevallen ont stond een begin van brand; in den tuin der Tuilerieën werd een boom ontworteld en in de Rue Cham- O, niet mogelijk, lachte de schoone jonge vrouw, als zij zag hoe Theophil ieder stukje gebak eerst ter sluiks aan zijne lippen drukte, om het daarna in zijn mond te doen verdwijnen. «Daar heb ik met mijne goede moeder ook gewoond, bijna aan het uiterste einde der straat, in een mooi huisje, twee verdiepingen hoog. Ja, ik moest ook eerst de ge heele straat ten einde loopen, eer ik nummer 33 vond, stamelde Theophil, met een vollen mond. Nummer 33? Ei, wat? Daar juist bracht ik mijne schoone kin derjaren door. Dat oude, lieve ge zellige huis. Het is ondankbaar van mij, dat ik daar later nog niet meer malen voorbijgegaan ben doch in mijne gedachten heb ik het steeds bewaard. Theophil zag met een hoogrood gelaat naar Gilda op en streek met de linkerhand zijn lokken achter de ooren, terwijl zijn rechter naar iets zocht, dat in zijn borstzak verborgen was. Ja, wij hebben ook zeer veel gesproken over u, mejuffrouw Horst ik trof narae- pionnet werd een paard doodge slagen. Daar het gerucht liep, dat on derscheidene lijken in de Morgue waren gebracht, van personen die tijdens het onweder omkwamen, werd het gebouw bestormdhet ge rucht bleek echter, gelukkig, ge heel onwaar te zijn en er waren slechts drie lijken in de Morgue die er zich reeds sedert een paar dagen bevonden. Een dertigjarig, zeer elegant gekleed man, kwam dezer dagen uit het kantoor van een bankier in de Rue Lafitte te Parijs, waar hij twaalfduizen francs had. ontvangen, toen twee politieagenten, die hem den geheelen dag gevolgd hadden, hem eensklaps aangrepen en de handboeien aanlegden. De man, die buitengewoon sterk bleek te zijn, verweerde zich met kracht en riep: «Ik ben prins Sa- vine, officier van de Keizerlijk Rus sische garde; ge zult last van mij hebben.» Na veel moeite gelukte het den agenten om hun gevangene in te genwoordigheid van den chef der veiligheidspolitie, den heer Keuhn, te brengen. Hij raakte geheel in de war toen men hem twee aanvragen tot uit levering van zijn persoon liet zien, die van de Spaansche en Italiaan- sche regeeringen waren ingekomen, benevens verzoeken tot inhechtenis- name van de gerechtshoven te Tunis en Nizza. De zoogenaamde Savine is een gauwdief en vervalscher, die in ver schillende landen een ongelooflijk aantal diefstallen heeft gepleegd. Aan het Noordërstation mocht men erin slagen beslag op zijn bagage te leggen; men vond daarin edel gesteenten en papieren van groote waarde. De avonturier was voornemens naar Luik te vertrekken, waar heen hij zijne bagage vooruit had gestuurd, toen te rechter tijd tot zijne arrestatie werd overgegaan. Te Dinslaken sloeg den 25n Juni de bliksem in de woning van zeke ren Schmeliug en rukte diens tien jarig zoontje, dat op een sofa lag, den schoen van het linkerbeenhet kind had slechts een brandwondjeaan den grooten teen en zijn gelaat was wel geheel verwrongen, maar deze toestand verdween toen de knaap begon te weenen. De bliksem had het dak in brand gestoken, gleed langs de buitenzijde van het huis, door een venster naar binnen en in het woonvertrek, ver nielde den vloer en eeu bloempot, sprong daarna op het been van het kind, vandaar weder op den vloer en een der muren, sloeg gaten in vloer en muren, vernielde een bed stede en verdween, na het merk waardige reisje te hebben afgelegd, in den kelder. Alle huisgenooten, die zich in de onmiddelijke nabijheid van het kind bevonden, kwamen met den schrik vrij. Het Leipziger Tgtl. meldt dat de studenten te Breslau zich dezer dagen fameus geamuseerd hebben, door op de hooge tournures van wandelende dames ongemerkt be schuiten en allerlei licht gebak te leggen. Het was uiterst vermakelijk lijk de gewezen huisjuffrouw bij mijne tante Barbara! Ah zoo, die goede ziel, welke mij zoo dikwijls een vrucht of een bonbon in de hand gedrukt heeft, riep Gilda levendig. Slecht ge noeg van mij, dat ik haar later zoo geheel vergeten kon, ja zeker, die kende mijne dierbare moeder ook zeer goed! Uwe moeder? vroeg Theophil geheel verwonderd. Zet niet zoo een onnoozel ge zicht, mijn zoon, riep de heer Wich telmann hem toe. Neen zeker niet, tante Babara zeide toch Karoline opende de deur, en gaf Florentine kennis, dat zij, die haar naar huis zou brengen, zooeven ge komen was. Dadelijk stond de danseres op. Dan moet ik inderdaad weg. Mijn goede mama zal zich intus- schen niet weinig verveeld hebben. Adieu, adieuZij nam snel haar hoed en mantel en sprong lustig naar de deur, Heinrich's begeleiding onder dankbetuiging afwijzende. De muziekdirecteur Elbe vertrok te zien, hoe des middags een reeks dames met beschuit bevracht langs de pantoffelparade wandelden en, wat de grap verhoogde, harte lijk lachten om het malle gezicht van haar, die vooruit liepen, zonder te vermoeden dat haar eigen tour nures op gelijke wijze versierd waren. Naar uit Emden gemeld wordt, trof het opnemingsvaartuig Drache dat den 27n Juni in die plaats bin nenkwam, den vorigen middag in de nabijheid van Berkum een stoom schip aan, dat halfstok vlagde en voortdurend de stoomfluit liethooren. De officier van de wacht maakte daaruit op, dat aan boord van het stoomschip een ongeval was gebeurd en men de hulp van een geneesheer inriep. De doctor van de Drache werd met een jol naar boord gebracht en aanschouwde een ontzettend tafe reel. Bij het ankerlichten was het spil gebroken en de eensklaps terug slaande ankerketting had den gezag voerder zoo hevig aan het hoofd getroffen dat hij, tengevolge van een schedelbreukonmiddellijk dood bleef. De stuurman had door het ongeval den arm op twee plaatsen gebroken. Nadat de geneesheer het noodige verband had gelegd, werd, bij ge breke aan iemand die de stuurmans kunst verstond, (slechts de vrouw van den kapitein en de machinist waren nog aan boord) de stuur mansleerling Van de Drache met de taak belast, om het stoomschip naar zijn plaats van herkomst, Delf zijl, te brengen. Bij aankomst aldaar bood de ree- derij den wakkeren jongen man vijf tig gulden ten geschenke aan, die bij echter weigerde met de opmer king' dat men die liever aan de zoo zwaar bezochte kapiteins-weduwe moest ter hand stellen. In een schrijven van den burge meester werd, op waardeerende wijze, het goed overbrengen van het stoom schip vermeld. Sbarbaro te Rome, die wegens chantage terecht staat, is plotseling van zijn advocaat beroofd. Deze toch, een zekere Lopez, is gearres teerd als medeplichtig aan een dief stal van twee millioen uit de Na tionale Bank. Te Perugia zal binnenkort een standbeeld van Garibaldi worden opgericht, dat, naar de bestuurders der stad willen, een kunstwerk van den eersten rang moet worden. Voor de kosten zijn vijf en twintig dui zend lire aangewezen. Het uit brons gegoten beeld zal drie meter hoog worden en het voet stuk, dat uit rood graniet zal be staan, zal in grootte evenredig aan de figuur zijn. De inscriptie aan de voorzijde zal luiden: A Giuseppe Garibaldi il Popoio delVUmbria. (Het volk van Umbrië aan Jozef Garibaldi.) de ach terzijde zal het wapen van Perugiabe- vatten, terwijl de beide andere zijden toepasselijke opschriften zullen krij gen. De uit goudbrons gegoten let ters, zullen en relief worden aan gebracht. Karl Wilhelm August Os- trowsky, die voortvluchtig is onder daarop ook spoedig', en Gilda en de Wiehtelmanns zochten weldra hunne legersteden op. Stil was het in het 'gemoedelijke, bescheiden ka- mertie, slechts in de kamer in het achterhuis, welke Heinrich thans ge zamenlijk met Theophil bewoonde, werd nog, bij het licht van een talk kaars, het onderhoud voortgezet. Hallo, hallo, wat valt u daar uit den borstzak, riep Romberg, zich bukkende en een zonderling voorwerp van den grond rapende. Sapprement, dat groote mensch bemoeit zich geloof ik met kinder schoentjes! Wel, dat is om zich dood te lachen. Wat heeft dat oude ver sleten ding hier boven in ons rijk te doen? Gij zult dat te weten komen, ofschoon ik mijn gevoel van schaamte, doch van de zoetste schaamte, niet zal kunnen onderdrukken, sta melde Theophil,terwijl hij een kramp achtige poging waagde zijn eigen dom weder terug te bekomen, dat Romberg hoog boven zijn hoofd hield. Maar het is een lange geschiedenis en begint daarmede, dat ik heden, toevallig, den naam van de lieve engel hoorde. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2