YARI A. den naam van Johannes Kiihl, we gens een moord te Altona, op 12 Juni begaan, en waarvoor hij door ie Duitsche regeering ook in Hol land vervolgd werd, met toezegging van 300 mark belooning voor zijn lanhouding, is volgens officieele sennisgeving reeds in handen der Pruisische justitie. Te Madrid zijn in de vorige veek, zeven en twintig verkoopers fan couranten gevangen genomen imdat zij de namen der bladen die ;ij verkochten luide op straat uit- iepen, hetgeen in gevolge bevel au den president van politie, strikt erboden is. De collega's der gearresteerden lebben nu eene collecte gehouden, pdat zij het zich in de gevangenis rat gemakkelijk zouden kunnen laken en de Impartial deelt mede. at de redactiën van alle bladen ene bijdrage aan die collecte schon en. Volgens telegram uit New-York an er tusschen 3 en 5 Juli storm- feder verwacht worden op de En- elsche, Fransche en Noordsche usten. De Teekenschool van het [useum van Kunstnijverheid. We ontvingen heden het Regie ent, Leerplan en het Rooster der suren aan bovengenoemde school. Het leerplan van het schooljaar 18586 is met bijzondere zorg istgesteld. Uit het reglement blijkt dat er zul- n zijneen geheele dagcursus een ■ond-cursus en een middag-cursus Woensdag en Zaterdag. Zoowel mannelijke als vrouwelijke erlingen worden toegelaten. Zeer gunstig is de bepaling dat gelegenheid bestaat tot het zich orbereiden voor het afleggen van ilatingsexamens voor inrichtingen ,n hooger teeken-onderwijsals k voor reeds eenigszins gevorder- n om zich te bekwamen in het coratief schilderen en het boet- ;ren. De uren der dag- en avondcur- ssen zijn in het reglement vast- steld, alsmede de vacantiën. Het bedrag- van het schoolgeld is or de mannelijke leerlingen: avond- rsus, f10 per jaar, voor den mid- gcursus op Woensdag en Zater- g f25 per jaar, voor twee leer- geu uit hetzelfde gezin f 40 per ,r, voor het bijwonen van alle sen dagcursus f50, per jaar, voor bijwonen der lessen in kunst- ichiedenis en stijlleer f 15 per r, voor meergevorderden, die den ■sus in het schilderen ofboetsee- kunstgeschiedenis en stijlleer gen f50 per jaar. De wijze van betaling, alsmede lere bijzonderheden daaromtrent, i alle in het reglement vervat. 5ij, die als leerlingen wenschen worden toegelaten, melden zich ir 15 Augustus tusschen 24 aan in het museum, met over ging van een vaccine bewijs. )e geheele dagcursus is op eiken •kdag van de week van 's mor- ,s 912 uur, van 's middags 14 en gedurende de uren dat de ndcurpus gegeven wordt. >e leerlingen, die den geheelen cursus volgen, kunnen buiten de len rooster vermelde lesuren de 3 studie in hunne klasse voort en. De schoollokalen worden ■toe des zomers om 8 uur 's mor- s geopend en 's avond om 6 uur oten. ie avondcursus is op Maandag sdag, Woensdag, Donderdag en dag vanden len Sept. tot den len des avonds van 79 uur, van len Nov. tot den len Maart avonds van 69 uur, van den Maart tot den len Mei des av. 79 uur de middagcursus op ïnsdag en Zaterdag van 14 et leerplan bevat de verschil- e werkzaamheden in de avond- us, zijnde het handteeken in de 2e, 3e en 4e klasse, alsmede het itlijnig en Bouwkundigteekenen. et program bevat de werkzaam- :n in het le jaar, loopende van ember tot Kerstmis en van Kerst tot Mei, evenzoo in het 2e, het in het 4e jaar. et program der dagklasse bevat oefeningen voor het handteeke- en decoratieve schilderen door aannelijke leerlingen, gedurende het le studiejaar (handteekeningen in verband met het ornament)ge durende het 2de studiejaar (hand teekeningen en rechtlijnig teekenen); gedurende het 3e en 4e studiejaar (hoofdzakelijk natuurteekeneu in al zijne onderdeelen). Voor de vrouwelijke leerlingen der le en 2e klassen is een afzon derlijke vaststelling der werkzaam heden. Het leerplan voor het herhalings- onderwijs bevat le het letterkundig gedeelte, 2e rekenen, 3e aardrijks kunde, 4e geschiedenis, 5e natuur kunde. Ten slotte is er nog een rooster der lesuren van de avondlessen middag-cursus en dag-cursus aan toegevoegd. Het personeel belast met het on derwijs is saamgesteld als volgt: Directeur, E. von Saher, Leeraren: W. Borgman, J. H. Geerling, F. T. Grabijn. J. Klinkhamer, J. H. E. Koot, J. Kuyper, E. van Saher en J. Smits. Om het genoten onderwijs ook aan belanghebbenden aanschouwe lijk te maken wordt het werk der leerlingen van den afgeloopen cur sus 1884— 85 gedurende 14 dagen in de Teekenschool kosteloos voor het publiek tentoongesteld. De toegangstijd daarvoor is Zon dag van 10—4, op overige dageu van 2t uur. Directeur van de teekenschool is de heer Ed. you Saher. De Commissie voor de teeken school bestaat uit de navolgende heeren A. C. Kruseman, voorzitter; S. J. Graaf van Limburg Stirum, F. W. van Eden en H. J. Scholten. De val van Khartoem. Een verhaal van een Ooggetuige. De Daily News bevat een verhaal over den val van Khartoem enden dood van generaal Gordon, dat de oorlogscorrespondent van dat blad, die te Dongola verblijf houdt, van een Griek, die Roti Penago heet, hoorde. De man werd, na de inneming der stad, gedwongen de uniform van den Mahdi aan te trekken en naar Berber te marcheeren, van welke plaats het hem gelukte de vlucht naar Dongola te nemen. In den loop van zijn verhaal vertelde de Griek o. a. het vol gende: «Wij leden honger. Gordon had, naar ik vermeen, een weinig beschuit en meel in het paleis; eenige Europeanen aten gras, en hieuwen palmboomen om, teneinde het merg ervan te nuttigen. De Egyptenaren en de zwarten aten alles wat hun in de handen viel, als kameelen, ezels, (voor een ezels- staart werden acht dollars betaald) honden, katten en ratten. Drie maan den lang waren wij geheel omsin geld. De Engelschen hadden ge makkelijk te Khartoem kunnen ko men en wanneer één Engelschman ware verschenen, zoude de neer slachtigheid der bevolking door uit bundige vreugde zijn vervangen. Het is mogelijk dat overeenge komen was, om de stad voor de aankomst der Engelschen te over rompelen, maar ik weet het niet wel weet ik dat, als de Engelschen twee dagen vroeger waren geko men, (toen Stewart met de stoom schepen te Haifa arriveerde) zij Khartoem gemakkelijk hadden kun nen innemen. Farag geleidde de troepen, die de poort bewaakten, waardoor de vijand naar binnen drong, onder een voorwendsel van de plek weg en naar het andere einde der stad. Gordon noch iemand anders wist zulks, slechts de troepen waren ervan op de hoogte. Wij, Europeanen, wisten dat zij verra ders waren, maar wij dachten niet dat zij iets konden uitrichten, an ders zouden wij ons, teu einde ons te verdedigen, aaneengesloten heb ben.» Over de slachting sprekende, zeide de Griek«Ik bevond mij met zeven andere Grieken in de nabijheid der Moskee, toen wij een ontzettend ge weld hoorden, dat door het schreeu wen en krijschen van mannen en het luide weeklagen van vrouwen scheen veroorzaakt te worden. Het geweld kwam steeds nader en nader en verdoolde ons letterlijk, Mannen met vreeselijke wonden in het ge laat en de ledematen, snelden voorbij, gevolgd door vrouwen in verscheurde kleederen en met loshangend haar, die «Jezus Christus» gilden. Wij snelden op het dak der Mos kee en zagen dat de stad aan slach ting en bloedvergieten was overge leverd. Wij vluchtte in een huis, barricadeerden den deuren en ven sters, trokken ons in een vertrek terug en besloten ons niet over te geven, maar als Grieken te sterven. Hoe ik ontkwam zal ik later ver tellen. Gij vraagt mij hoe Gordon- pacha viel. Ge zegt dat iedereen vertelt dat hij, óf op de stoeptreden van het paleis, óf op den weg naar het huis van den Oostenrijkschen consul gedood werd. Dit zijn leugens. Wel is waar zag ik niet met eigen oogen hoe Gordon viel; maar ieder een in Khartoem weet, hoe de zaak zich heeft toegedragen. Een Arabier snelde naar boveu en schoot hem neder, terwijl hij in den bijbel las een andere Arabier sneed het hoofd van het lichaam eu plaatste het op een speer; 80 koppen in de bene denkamers van het paleis werden tegelijkertijd nedergeveld. De Ara bieren stroomden de stad binnen en doodden iedereen die zij tegenkwa men; niemand werd pardon gegeven en tegenweer werd niet geboden. Ik geloof niet dat de Egyptenaren en de Zwarten honderd schoten hebben gelost. De inwoners sloten zich in hunne huizen op; maar de deuren werden opengebroken en toen begon op destraten,ophetmarkt- plein en in de bazaars eene vree selijke slachting. Een der bazaars leverde naderhand een afschuwelijk schouwspel op, want een der hoe ken er van was zoodanig met doo- den en stervenden gevuld, dat wij niet konden voorbijkomen. Mijne handen waren gekneveld en ik viel onderscheiden malen in de straten, die glibberig waren van het bloed, neder. Het bloedbad duurde tot acht uur. Toen liet Mahomed Achmet, van Omdurman uit, verkondigen, dat Allah hem geopenbaard had dat de slachting moest ophouden. Dit werd luide in de straten geroe pen, en zij die nog verborgen waren, werden uitgenoodigd om te voor schijn te komen. Van de twee en veertig Grieken ontkwamen slechts acht en de tien joden, die in de stad waren werden evenzeer gedood. Ik zag Gordon's hoofd op een speer. Het werd naar Omdurman gebracht en Mahomed Achmet getoond; het werd aan zijne voeten nedergelegd. Een woest en grimmig lachen speelde om zijne lippen, langen tijd staarde hij het gelaat van zijn gewezen vijand aan. «God zij geprezen!» riep hij daarop, «kan dit Gordon zijn?» Het hoofd werd daarna weg gevoerd mannen trokken haren van het hoofd en uit den baard ervan en spuwden in het gelaat. Het lichaam van Gordon werd in kleine stukken gesneden. Zoo was zijn einde. KOLONIËN. BATAVIA, 22 Mei. Dikwijls reeds is er op gewezen, zegt de Locomotiefdat de raad van Justitie te Samarang volgens de ge wone samenstelling, met den mees ten ijver bijkans niet opgewassen is tegen de massa zaken die daar voor komen. Het benoemen van een enkel lid meer en het splitsen in twee kamers, zou hierin verandering ten goede kunnen brengen. Dit evenwel wil de Regeering niet, uit zuinig heid. Maar alsof dit nog niet ge noeg was, wordt de Raad in den laatsten tijd ieder oogenblik bezocht door overplaatsingen, die almede niet strekken om den spoedigen gang der werkzaamheden te bevorderen. Thans is de president benoemd tot vice-president van het Hooggerechts hof en zal eerstdaags vertrekken. Een opvolger werd nog niet aange wezen. Van de vier leden moet een komen van Atjeh, mr. Nymaneen ander van Padang, mr. La wiekde derde, mr. Havinga Oortwijn, is zeer onlangs gearriveerd en kan zich met den besten wil nog niet van alle zaken op de hoogte gesteld hebben; de vierde, mr. Heiligers, heeft als rechter-commissaris voor strafzaken geen zitting. Tot op heden nam de secre taris der residentie Djokdjakarta in den residentieraad aldaar zitting als fiscaal en griffier. De Goeverneur- Generaal heeft nu evenwel overwo gen, dat die beide functiên moeie- lijk te vereenigen zijn, en derhalve besloten ze te scheiden. Bij het be trekkelijk besluit, dat de Javasche Courant in zijn kolommen opneemt, wordt nu bepaald, dat voor de ver vulling dier betrekking een ambte naar benoemd of door den resident zal aangewezen worden. Men verneemt, dat de Regee ring heeft bepaald, dat wanneer het ambt van havenmeester van Banda en Amboina eventueel komt open te vallen, het niet aangevuld zal worden; met de waarneming daar van zullen worden belast de respec tieve chefs der postkantoren van ge noemde plaatsen. Uit Sragen verneemt de N. V.i In den avond van den lOden heeft er eene ketjoepartij plaats gehad bij den heer L. de Jongh, wonende te Kebon Romo, op onge veer drie palen afstand van Sragen. De huisbaas en zijne vrouw, die zich door de vlucht trachtten te redden, daar zij tegen de overmacht niet bestand waren, werden met steenen nageworpen en daarbij ver wond. Verder vernamen wij, dat de ketjoes 9 in getal zijn geweest, van welke 6 het huis binnendrongen en drie buitenbleven. Met geweld wer den kasten opengebroken, en daaruit, behalve aan kleederen en sieraden, voor acht honderd gulden aan con tanten gestolen. De brandkast der onderneming hebben zij onaange roerd gelaten, wellicht hebben zij de poging om die te forceeren als te vergeefs aangemerkt. Opmerke lijk is het, dat er eene wacht van 15 man onder een demang was, welke wacht niets gezien of gehoord heeft. Ra-ra hoe kan dat? De ad- sistent-resident verscheen spoedig op de plaats en heeft een streng onder zoek bevolen. Het Bat. Hani, zegt: De re geling van het onderzoek naar de beste maatregelen tot het tegengaan van den sluikhandel in opium is een stap verder gekomen, door de ont heffing van den met de leiding van dat onderzoek belasten adsistent-re- sident van Djoewana, den heer H. L. C. Te Mechelen van zijn func ties als ambtenaar van burgelijk bestuur en zijne benoeming tot resi dent, met Rembang, het broeinest der opium-ongerechtigheden, tot stand plaats. Na al hetgeen de benoemde reeds gepraesteerd heeft, mag men goede resultaten verwachten van zijne verdere bemoeiingen, daar hij zich thans onverdeeld aan zijne taak zal kunnen wijden, en hij tevens door de toekenning van den titel en raDg van resident op meer onaf han- kelijk standpunt zal staan tegen over de hoofden van gewestelijk bestuur. De genomen maatregel verdient dan ook hulde en beant woordt aan den herhaalden aan drang in de Tweede Kamer tot het opdragen van het onderzoek aan éeu speciaal hoofdambten., om een einde te maken aan de tot dusver bestaan hebbende slingering in de meening van hen die in de opiumkwestie gehoord zijn. Het bewijst voor het doorzicht van den Goeverneur-Ge- neraal bij het kiezen zijner ambte naren, dat hij den heer Te Meche len niet alleen gehandhaafd, maar gesterkt heeft in de hem gedane opdracht. «Kan je zwemmen?» vroeg een barsch kapitein aan een infanterist. »Ja, kaptein!» sprak de man. «Waar heb je het geleerd?» «In het water, kapitein.» Te vlug. Wat is er van uw dienst? Ik wilde mijnheer spreken. Wat heeft u, mijnheer? Och, ik kwam wegens een rekeningetje Ja, dan moet u terugko men, want mijnheer is uit... Dat ik hem wilde betalen Reclame. Het groote sensatie- treurspel: De vloek van den vader door Corn. Bloedigis zoo treffend en hartverscheurend, dat de directie zich genoodzaakt heeft gezien, in den foyer eenige patent-wring-ma- chines te plaatsen om de nat ge weende zakdoeken te kunnen drogen. Aanstooten. «Waarom» dus wordt in een gezelschap gevraagd, dat ook door Lndwi<-^ellstap werd bijgewoond «waarom zouden menschec toch alleen maar met v klinken en niet b. v. met thee chocolade?» «Wel, dat is nog al duiaelij zeide Rellstap, «dat men alleen r wijn aanstoot. In wijn licht wa; heid en met de waarheid geeft n: immers overal aanstoot.» Gevonden. Een oud vrij Willems geheeten, ontmoette ee in gezelschap een aardig weeuwt wier naam toevalligerwijze óók W lems was. Bij het voorstellen heel het dan ook: «Mevrouw Willen Mijnheer Willems «Mevrouw Willems!» riep anders. «Wel, dat doet me toi pleizier. Mijn heele leven heb naar haar gezocht!» Een monstertje. Een tameli leelijke jongejuffer had op eene hi welijksadvertentiegeschreven,trad briefwisseling met den inzender e sprak eindelijk eene bijeenkomst aan het spoorwegstation te X. A herkenningsteeken zond ze hem et staaltje van den japon, dien ze drf gen zou. Ze ging dus op reis, maar aa 't station sprak niemand haar aan e bitter teleurgesteld ging ze naa huis om den volgenden avon in de courant het wreede bericht t lezen n't Monstertje beviel mij wel, - maar het monster....?» RECHTSZAKEN. Vrouw Van der Linden, de Leidschegifi meiigster, is gisteren middag naar degevar genis voor vrouwen te 's-Bcsch overgebracht Het hof te Arnhem veroordeelde gis teren Regeling tot 30 jaar tuchthuisstral wegens moord op den landbouwer Jansen t Wageningen. ONDERWIJS. Voor de akte-examens voor hoofdonderwij xer (art. 56 b) hebben zich in het gekeeli land 1048 candidaten aangemeld. LEGER EN VLOOT. Te Maastricht zijn dezer dagen door man schappen van het garnizoen, onder toezichl van een kapitein, schietoefeningen bij maan licht gehouden. Er werd op eene driemans schijf op verschillende afstanden gevuurd. Om beter te kunnen mikken was de vizierkorre] wit gemaakt en stonden de manschappen met den rug naar de maan gekeerd. De uitslag was zeer bevredigend. Deze proef zal later op grootere schaal worden herhaald. Bij de infanterie-regimenteu hebben proeven plaats gehad met Beaumontgeweren die, na de invoering in 1872 het meest bij de schietoefeningen zijn gebruikt, ten einde na tegaan in hoeverre zij na dat gebruik van hunne schietvaardigheid hebben verloren. Blijkens de daaromtrent uitgebrachte rappor ten, is de trefkans dier geweren gebleken over het algemeen nog voldoende te zijn. LETTEREN EN KUNST. Bij den uitgever W. Gosler te Haarlem kwam uit: Damas, //Haagsche Omtrekken*, een herdruk van de artikelen, die sedert eenigen tijd een der aantrekkelijkheden van /rHet Vaderland// uitmaken. De Haagsche Jules Ciaretie vertelt met geesten frischheid van alles en nog wat, van den Haag en de Transvaal en Parijs, van Argus en Erans Hals en prinses Wilhelmina, wat graaf van Hogendorp deed en Hélène Swart schreef, en honderd andere zaken, die men, al duurde hun actualiteit slechts eenige weken, nog gaarne eens de revue ziet passeeren. De bun del is voorzien van twee illustratiën, beide het werk van adellijke vrienden des schrij vers. De eene is eene penteekening van ihr. mr. Victor de Stuers. en stelt een kaalhoof dig heer en eene knorrige dame voor, beiden van schoonheid misdeeld, beiden in balcos- tuum samen theedrinkend op een balcon met high art-voorwerpen versierd; de andere is eene ets van jhr. mr. Ch. Storm van 's-Gra- vesandeeen Hollandsch landschapje, een wonder werkje van soberheid en innigheid, doodeenvoudig een juweeltje. Zij verbeelden de twee gezichtspunten van Damas' talent, nu eens keurig, innig, met een tikje senti ment en heel wat frischheid, dan weer ver sierd zonder sierlijk te zijn, in een cosmopo- litiach gala dat hem niet altijd mooier maakt. Hoe het zij. het vervolg der Haagsche om trekken zal men steeds gaarne lezen en den bundel gaarne naslaan. Eene dichteres, die het Latijn tot voer tuig harer Muze kiest, is in onze dagen een zeldzaamheid. De signora Luisa Anzolelti, te Trient, heeft voor den 1500en gedenkdag van St. Vigilius, den schutspatrcon der stad, een Latijnsch gedicht vervaardigd, waarin het leven en den marteldood van dezen heilige bezongen worden. Het is in 561 correcte hexameters vervat. Wanneer de signora Anzoletti ingelicht wordt omtrent de bepalingen van het legaat Hoeufft, zal de heer Petrus Esseyva zeker eene concurrente bekomen. AANBESTEDINGEN. MAANDAG ]3 JULI. Amsterdam. 12 ure. De luit.-kolonel, directeur van 's rijks centraal magazijn van militaire kleeding, uitrusting enz., te zijnen bureele, Sarphatiestraat: de levering van klee-

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3