Ill- ffl L ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt öapiijks uitgenomen Zon- en aiygmsene Feestdagen. ADV ERTENTI ËN: BILDEEDIJK. FEU I LL! yaii zijne vronw pta. Voor Haarlem per m&and40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Noinmers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor kef Buitenland: (:ovipagnie Générale de x nblicite Etrangère G. L. DA UB E 8* Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs3Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dageiijk vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum - BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. /an 1G tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschap ij ter hevordei n van kunstnijverheid, op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 ccnlif per |i diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke "oudheid, kunsi agelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten eden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van ran Nederland en meer bijzonder van bet Ilaarlemaclie BMom, Kruisweg No. 59. Geopend dagejiiKs, un-enomen interna. 1 1 guide.,. - Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle "werkdagen van 10-4 "uur,van1°^ T t™00»' ,)o°rl<.npende toega, Zondagen Kosteloos van J2-4 uur. de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 ÏÏLl t1T -°P dle da«en van ]0—««r tegen betaling van 25 Teglers museum m de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen va» 11—3 uur. Tevlers bibliotheek GelW gn "'Ct toe^lMcn; kinderen van 8 tot 14 jaren niet. dan 1 L oons «g en a er ag van 4 uur. OrgMnpelmj ie Groole Kerk. Dinsdag van t—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegangsdeur OndegroenmaUt) vrij." g' Vr'J'i:*s en Zaierdng van 1—4 uur.' Nijverheid hebben op leraoon. Donateurs cn yj geschiedenis, vooral voor een geheel jaai er persoon, alleen op behoorlijk geleide. Prinsenhof. Geoi e'id We kunnen niet zeggen, dnt de plecli- tiglieid van heden zonder veel belangstel ling van de zijde van Haarlem's ingezetenen ten einde liep. Wat een ongewonen aan blik leverde de Groote Markt voor het huis waarin de man leefde, ter wiens eere men den gedenksteen die zijn naam draagt, onthulde. Een nette muziektent prijkt voor het Cafe Brinkinann, een tal rijke menigte op de markt-om de fraaie muziek van de Grentzius-Kapel te ge nieten en bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn, de benedenzaal vol belangstellenden en daarboven de ontwerpers van het be wijs der hulde aan Bilderdijk's nagedach tenis de Kunstenaarskring. Wij bevinden ons te midden van derf laatste. Professoren, Meesters en Kunste naars, een uitgezocht getal vertegenwoor digers der liedendaagsehe kunst, hebben zich daar gezellig vereenigd. De heer Smit Kleine in onze stad wel bekend strevende in 't voetspoor van den man wiens leven, levens- en werk kring hij ons in herinnering bracht, voerde het woord. Zijne beschouwing over des grooten dichters werken werd door de aanwezigen dankbaar toegejuicht. Het zoude ons te ver voeren zijne woor den te herhalen, eene levensschets in korte trekken van Bilderdijk, moge dit onzen lezers eenigszins vergoeden. Willem Bilderdijk werd geboren te Amsterdam' den 7den September 1756. Zijne ouders waren Izaalc Bilderdijk en Sibilla Ruijzcnddaaldcrs. De eerste die med. doctor, en opziener van 's Lands zegel en collectieve mid delen over Amsteidam, Amstelland en het Gooi land was, werd geboren den 6den September 1720, en daalde den 5den Maart 1798 ten grave. Zijne moeder was geboren in Juni 1731, cn over leed den loden Mei 1789 1). Van zijne vroege jeugd af aan gaf Bilderdijk blijk van ongemeenc vatbaarheid, vlugheid, dorst 1) Zijne groot-otiders waren Joannes Bilder dijk en Anna Dorothea Ludieke, en zijne over grootouders Izaak Bil dei dij/c en Sitzaunu Vrolijk. VAN GEORG HARTWIG. 68) I. Gilda bloosde over hare openhar tigheid, maar had zij ook één grond om de waarheid te verbergen? Weduwe hen ik, zeide zij op ern- stigen toon, doch niet de dood gaf mij mijne vrijheid terug, mijn echtgenoot zelf deed het, door van mij te scheiden! Van u? riep Irene verwonderd. En'waarom? Omdat ik zijn vermeend geluk in den weg stond! Irene's lippen plooiden zich tot een bitter lachje. En gij zijt daarvoor geweken..Doch, geloof mij, naar kennis en een gelukkig geheugen. Bijzonder kwam bet hem bij zulk een*" aanleg te stade, dat zijn vader verscheiden talen verstond, in zijne moedertaal bedreven en ouder de goede dichters van dien tijd mocht geteld worden. De jonge Bilderdijk werd niet naar school ge zonden. Zijn Vader zelf onderwees bom in 't lezen, schrijven, r.ekencuen, bet Italiaanseli boek houden en in onderscheiden talen, daaronder bet Latijn en Grieksch begrepen. Schier geenerlei vak van mcnschelijkc kennis bleef door hem on- beoefend. Zijn alles omvattende geest vergaarde van kindsbeen af eenen verbazenden schat van vele en velerlei kundigheden. In zijne uren van uitspanning hanteerde hij bij afwisseling de dichtlier, de tcekeiipen en de etsnaald, en wat bij voortbracht droeg den stempel van genie en oorspronklijkbeid. Wel bet meest echter scheen zijn geest aangetrokken te worden door bet schoon der dichtkunst-, die toen in eenen staat van ver val. of liever verbastering kwijnde, uit welken bij bestemd was baar te verheffen tot eene hoog te, die zij zelfs iu den tijd van baren scbitlerend- sten bloei niet bad mogen bereiken. Het eerste wat vau zijne jeugdige Muze be kend werd, waren zijne in 1771 gedichte bijschrif ten op de tafercelen uit Josephs leven, geschil derd door J. vaii Dreeht. In bet volgende jaar hield hij zich bezig met het vervaardigen van ec Zangspel, bet Orakel geheeten, waartoe een Franscb opstel in proza hem de stofle aan de band gegeven liad. Tot in 1780 bad Bilderdijk bet ouderlijk buis bewoond, en eenigen tijd den post van boekhou der in de administratie zijns vaders waargenomen, zonder nog eene bepaalde keuze omtrent ccnig beroep of professie voor het vervolg gedaan ie hebben. Ue krijgsdienst bad, volgens zijne eigene verzekering, wel bet meest aanlokkelijks voor hem, doch zijn zwak lichaamsgestel en eeu gebrek aan den linkervoet, dat hem van zijn vijfde jaar gefolterd bad, verhinderden hem zich tot dezen stand in de Maatschappij te bepalen. Iu dit jaar. bet 24ste zijns levens, nam bij bet besluit om zicb op de rechtsgeleerdheid toe te leggen, waar toe hij door eigen oefening zich voorbereid had. En na een paar jaren aan Leiden's Hoogesohool doorgebracht te hebben, werd bij iu 1782 tot doctor in de rechten bevorderd. Hij zette zicb neder in 's Gravenliage en ver kreeg er eene uitgebreide praktijk. Dit verhin derde hem echter niet, zicb met de beoefening der dichtkunst te blijven bezig houden. Reeds in 1783 verscheen zijne uitgave van de Geuzen, door Jonkb. O. Z. van Haren gedicht. Hij bad, met medehulp van zijn toenmaligen vriend li. Fcith, dit echt Vadcrlandsch Dichtstuk van eene ni'Uiigtc stootende hardheden gezuiverd en eene behaaglijker ronding aan hetzelve gegeven. 'Fur ieus Krijgszangen, de JElius en Vertogen van Salomo volgden, ook de Odilde iu losse stukjes. In dit tijdsbestek werd, de Staat hevig beroerd door burgerlijke oncenigüeden. Bilderdijk was de man niet om een stil aanschouwer te blijven^ alles wat wij nieuschen uiterlijk ge luk noemen; is niets meer dan een nevelbeeld. Ik voel het. Doch zoowel mijn trots als mijne liefde dulden eeu ver blijf aan zijne zijde niet langer, het is een lange, treurige geschiedenis en zij past slecht hij het vreugde feest, dat hier wordt voorbereid, zeide Gilda kalm. Vreugdefeest!mompelde de bleeke, schoone bruid zachtjes, ter wijl zij hare handen vast in elkander wrong, als moest zij zich voor den krampachtigeu druk daarvan sterken. Ja, gij hebt recht mij uwe lij densgeschiedenis te verzwijgen, doch ik voel mij gesterkt iu mijne ge dachten, dat God zelts zoo zacht moedige, liefdevolle schepselen als gij,de bitterste smarten niet bespaard. Ik zou wel willen, dat wij voor den korten tijd, dien mij hier nog rest, I vriendschap konden sluiten. Voor welken korten tijd? Evenals zijn vader, hing bij met geheel zijn hart bet lluis van Oranje aan, hetwelk bij als bet Palladium van ;s Lauds welvaart en grooc- beid beschouwde. In de gestadige wrijving der begrippen en de daaruit van tijd tot tijd ont staande heftige uitbarstingen, trad Bilderdijk me nigmaal op om prinsgezinde lieden le verdedigen, die wegens daden of woorden in rechten betrok ken werden. Dit berokkende hem natuurlijker wijze onder dc anders denkende partij vele bit tere vijanden. En de daaruit gewortelde wrok bracht, naastdenkelijk, niet weinig toe tot zijne tirannieke uitzetting in 1795, ten gevolge van een door hem, aan de toenmalige provisioneele Vólks-Representanten gepresenteerd request ter zake van den eed, dien men van hem als ad- vokaat gevorderd bad, en dien hij begreep, zoo danig als het voorschrift luidde, niet te kunnen allcgjcu. Gedrongen den hem zoo dierbaren vaderlijken grond te verlaten, stak bij over naar Engeland en begaf zicb vervolgens naar Duitsehland, zich meestal in Brunswijk ophoudende. Bilderdijk, die reeds vroeger het huisgezin van Sehweickhardt in den Haag gekeud bad en toenmaals dezen als advocaat iu een rechtsgeding had bijgestaan, vond; toen bij ten gevolge der omwenteling van den jarc 1795, uit den lande werd gebannen, en uit Hamburg zich naar Londen bad begeven, bij zijn vriend Sehweickhardt on dubbelzinnige blijken van vriendschap en onbe krompen gastvrijheid. 1) Onderlinge overeenstem ming van gevoelens; gemeenschappelijke letteroefe ning en gedurige omgang brachten weldra nauwe re betrekkingen vau liefde en teederbeid te weeg tusschcn Bilderdijk en dc oudste dochter van Sehweickhardt, die spoedig in bet volgende jaar, door bet hechten van den nauwsten band van verecniging, werden bekroond. Het was ook iu dien tijd dat door Bilderdijk verschillende plan nen gevormd werden, die echter zonder uitvoe ring zijn gebleven, om zicb in andere wereld- deelen te verplaatsen, en wel, eerst naar Deme- rary, en later naar Perzië. In 1807 werd Bilderdijk in bet Vaderland teruggeroepen en vestigde zicb, na een kort ver blijf te Gouda, met zijne echtgenoot te 's Gra venliage, later te Leiden. In het jaar 1808 buu verblijf te Katwijk houdende, verwisselden zij deze woonplaats spoedig met Amsterdam. Na eeu verblijf van zeven jaren in deze stad, verplaat- 1) Hendrik Willem Sehweickhardt, een zeer verdienstelijk landschapschilder van zijn tijd, werd geboren 3 April 17Bi te Ha noi graaf schap Ma wiens vader reeds in het midden der 17e eeuw te s Gravenliage als wijnkooper was gevestigd. Door schitterende uitzichten en beloften van het Engelsche hof daartoe uitgelokt, vertrok Sehweickhardt met zijn gtheele gezin in het jaar 1786 naar Londen, waar echter de uit komst niet aan de hooggespannen verwachting heeft voldaan. Sehweickhardt overleed aldaar den 8 Juli 1797. vroeg Gilda nieuwsgierig, veront rust door de vreemde uitdrukking van Irene's edel, kommervol gelaat. Irene verbeterde het door haar gezegde snel: Voor de korte spanne tijds, die nog tusschen heden en mijne verloving ligt. Gilda had een van warm gevoel voor de jonge, schoone en klaar blijkelijk toch diep ongelukkige bruid, getuigend woord op de lippen, toen het geruisch van de sleep der barones zich zeer duidelijk in de eetzaal liet hooren; eenigszins op gewonden trad deze binnen, een prachtig bouquet, uit rozen en myr- then saamgesteld, in de hand hou dende. Hier, lieve Irene, zeide zij, zoo innemend mogelijk. Zoo even bevond zich de jager van den graaf hier, en bracht hij, in naam van uwen bruidegom, dit zeldzaam schoone j bouquet. Dank u, leg het maar bij de I sten zij zicb in 1817 naar Leiden; cn in 1S27 naar Haarlem, alwaar bij op den 18n December 1831 is overleden. Behalve iu de moderne Europccschc. was bij ook in de Grieksche, Romeiuscke en Oostersche talen bedreven. Dat bij vele dcrzelve grondig verstond, bewijzen zijne Latijuschc, ltaliaauscbe, F'ranscbe, Eugelsohe en Hoogduitsche Gedichten. Met. de, gewijde en ongewijde geschiedenissen bad hij zicb reeds vroeg gemeenzaam gemaakt. Bijzonder echter bad bij zich op die des vaderlands toegelegd. Hij bad over dit aangelegen vak zijne bijzondere, van vroegere geschiedschrijvers afwij kende begrippen. In bouw-, doorzicht-, tcclcen- cn graveerkunst bezat hij vel? theoretische en praktische kun digheden. Van de geneeskunde en wat daartoe behoort bad bij al mede eene bijzondere studie gemaakt zoo ook van de geologie, en van vele andere vakken der natuurkuude en natuurlijke historie. Als dichter cn geleerde behoort Bilderdijk buiten kijf onder de grootste mannen, die Neder land voortgebracht beeft. Iu bet poëtische vak beeft hij de grootst mogelijke bedrevenheid ge toond iu alle dichtsoorten. Toegerust met eenen verbazenden schat vau kundigheden, doordrongen van bet merg der klassi- sebe oudheid, bedreven en uitgeleerd in tal van schoone kunsten, gemoedelijk in zijne begrippen over godsdienst en staatkunde, was Bilderdijk zoo volkomen berekend om eene vraagbaak te zijn voor een ieder. Het kon dan ook niet anders of Aelcn wie bet om licht, kennis of troost te doen was, moesten toegang tot hem zoeken. En wie hem naderden, werden minzaam, hartelijk, met vaderlijke bclaugstclling ontvangen en ver lieten den grooten man niet zonder verbaasdheid over zijne kennis, zonder dankbaarheid voor de ontvangen lessen, zouuer hem boogaelitiug toe te dragen. TVie hem schriftelijk raadpleegden, ontvingen altijd vcrpliebteude eu voldoende ant woorden. Spreker richtte zicli daarop tot prof. N. Beets eerelid van den Kunstenaars kring die de plechtigheid met zijne tegenwoordigheid vereerde, om hem de onthulling van den steen op te dragen. Met een kort woord verklaarde de heer Beets zich daartoe bereidhet doek viel onder de fanfares der muziek. Nog wendde de heer Smit Kleine zieli tot de heer O. Brinkman 11, die met de andere leden der firma wel had ge toond een hart te hebben voor de kunst, door inwilliging van 't verzoek tot plaat sing van den steen; hij droeg hun de zorg daarvoor op, niet alleen, maar verzocht hun ook, dat, zoo ooit het huis in andere handen mocht komen, in de voorwaarden andere, zeide Irene koel, zonder liet geschenk een blik waardig te keuren. Hoe? riep Je barones ver toornd. Gij wilt hem en ons aan onaangenaamheden blootstellen. Is uw rouwkleed niet reeds een onge hoorde beleediging jegens uw ver loofde? Vergun minstens, dat ik u de juweelen om den hals leg, welke u gisteren gezonden werden. Neen, ik blijf zonder eenig sieraad, antwoordde Irene op he slisten toon. Nu, laat het dan zoo zijn, zeide de barones verdrietig. Stel u aan den algemeenen spot bloot, wanneer gij niet anders wilt. Doch wat zie ik? viel zij zich zelve met nog meer ergernis iu de rede, toen zij Gilda's tegenwoordigheid bemerkte. Mejuffrouw Weiss, ik Gij hebt reeds voor geruimen tijd geleden om mij gescheld, me vrouw de barones, antwoordde van verkoop of anderszins zou worden bepaald dat het gedenkstuk daarin steeds zou blijven. Alsnu vatte de heer Yon Reeken het woord. Iu eene welsprekende rede wees hij op den doorluchtigen roem onzer voorouders, waaronder Bilderdijk eene eercplaats inneemt, de vader van letter kunde en kunst, „moge de kunstenaarskring medewerken tot verhooging van dien roem." Daarop deelde de heer Smit Kleine mede, dat tot eereleden waren benoemd de aan wezige heeren A. C. Kruseman alhier, uitgever van Bildcrdijks werken alsmede de heer Alberdingk Thvm mede tegen woordig. Nog zoude het woord voeren de keer A. J. C. van Es, president vau de ver- eeniging „Bilderdijk", waarvan het Bestuur mede was vertegenwoordigd. Hartelijke dankzegging voor de ondervonden eer bij deze feestelijkheid te zijn uiigeuoodigd; eene herinnering aan het oprichten der vereeniging waarvan hij het presidium waarnam, en die zich ten doel stelde de beoefening der beminde moedertaal, waren de hoofdfactoren zijner kernachtige rede. De aanwezigen begaven zich hierop allen naar de Groote Kerk om de eenvoudige, treffende hulde te zien, door de vereeni ging «Bilderdijk" aan den grafsteen van den grooten dichter gebracht. Professor Beets hield aldaar eene rede door de omstanders met aandacht gevolgd. Zijne herinneringen als knaap aau den dichter en diens teraardebestelling en eenige toepasselijke verzen uit zijn dicliterschat werden door den spreker aangehaald. Nog eenigen tijd vertoefde men onder de hooge gewelven waar voor belangstellenden en historici menige merkwaardigheid te aanschouwen is, om zich allengs weder naar de feestzaal te begeven waar de vro lijke tonen der muziek op de Markt, weer klonken eu waar nog menig toepasselijke toast bij het diner zal worden geslagen. Gilda. Ja, ja, mijn God, ja, tochNu, ik verwacht minstens.... Gij kunt u op het hartelijk gevoel dezer jonge vrouw gerust verlaten, moeder, viel Irene de barones zoo gebiedend in de rede, dat deze verstomde, en zich bezig hield met deu gebrachten ruiker nog een weinig te verschikken Op denzelfden tijd, dat Gilda haar intrede in Rosla deed. wandelde Er- win Horst eenzaam in het meest afgelegen gedeelte van het park van het slot Neuburg. Het was hem on- verdragelijk geworden, het lachend gelaat van zijnen oom op zich ge richt te zien, daar alles, wat de graaf zeide en deed, slechts logen en be drog was. Zou er ook een onmede- lijdender hoon zijn dan die,dat Ev~ onder niet te zeggen zejf'" gedwongen was zijn - woorden te d»»"

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1