POPULAIR MRUS- i VERLOTING. 3e Jaargang. Zaterdag 11 Juli 1885. No. 616. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Ion-en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Afstand Tan zijne vrouw gedaan. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Koof dagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de j ublicite Etrangère 6. L. DA UBB Sr Co., J OH. F. J ONES, Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hobhen op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurB met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur* en eden der Nederlandsohe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke 'oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer hijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen botaliug van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos vaa 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden iu het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 unr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De Administratie de zer Courant bericht aan hare geafoonneer- den, dat de voorwerpen voor de verloting op 3 Augustus a. s., zijn aangekocht. Allen die zich voor 3 Aug. a. s. op Haarlem's Dagblad abonnee- ren ontvangen mede een lot in deze verloting. De vier prachtige voorwerpen E|jn zichtbaar voor ieder voorbij ganger tentoongesteld ln het Ma gazijn van den Heer KAK KL VAN VEKKj Lange Voorstraat No. 3©. DE ADMINISTRATIE* Uit Londen wordt geseind dat de Universiteit der provincie Wales, te Aberystwith, door brand is ver nield. De inrichting heeft tachtig duizend pond gekost. Het kabinet heeft Woensdag vast besloten, eene commissie in te stellen tot onderzoek van de oorza ken der gedruktheid op het gebied van handel en landbouw. De heer Bourke deelde in het Lagerhuis gisteren het volgende mede: lo. De Regeering heeft geene bevestiging ontvangen van 't bericht omtrent den dood van Olivier Pain. 2o. Het schijnt niet dienstig voor 's lands belangen, de correspondentie met sir Peter Lumsden op het punt, waarop tegenwoordig de onderhan delingen met Rusland zijn, open baar te maken. 3o. Van het crediet van elf mil- lioen pond is reeds 9,850,000 pond uitgegeven; de Minister betreurt het dat de uitgaven der Admiraliteit den 5den Juni reeds, door het nemen VAN GEORG HARTWIG. 71) H. En wie zou thans ook nog acht gegeven'hebhen op de ondergeschikte persoon van Gilda, de dame van ge zelschap? Juist die aigemeene on verschilligheid voor haar persoon, had het de jonge vrouw mogelijk gemaakt zich terug te trekken, als de anderen onwillekeurig naar voren drongen. Alleen en onopgemerkt stond Gilda nevens de tafel, waarop de kostbare bruidsbouquet van haar gewezen echtgenoot prijkte, welken Irene met verachting van zich ge wezen had. Thans naderden de lang verwachte van voorschotten dit credit met een half jnillioen overtroffen hadden. Het totaal-deficit van het voorjaar van dit jaar bedraagt 387.000 pond sterling. Dit deficit denkt de Mi nister te dekken door middel van schatkistbiljetten en promessen. Woensdag kwamen in Spanje 1450 nieuwe chnlera-gevallen voor, en 717 sterfgevallen, waarvan 5 ge vallen en vier sterfgevallen te Ma drid 50 en 69 sterfgevallen te Aran- juez: 138 gevallen en 67 sterfge vallen in de provincie Alicante; 151 gevallen en 55 sterfgevallen in Mur- cia; 822 gevallen waarvan 411 sterfgevallen in Valencia128 ge vallen en 36 sterfgevallen te Sara- gossa; 24 gevallen en 17 sterfge vallen te Cartagena: 110 gevallen en 50 stergevallen te Castellon;ll gevallen en 2 sterfgevallen te Cuenca en 7 gevallen en 5 sterfgevallen te Truel. Aan de National Zeitung wordt uit Madrid geseind, dat het in entingsstelsel van dr. Ferran ver rassende resultaten heeft, en dat de epidemie aan het verminderen is! Zou dit niet een weinig in strijd zijn met bovenstaand bericht? De officieele briefwisseling, be trekking hebbende op den aftocht uit Dongola is verschenen. Lord Wolseley, een telegram van Smith beantwoordend, beval hem dringend het opnieuw bezetten dezer provincie aan, alsmede een expedi tie naar Khartoem tegen den Mahdi, in den herfst. Hij voegde er hij «anders zult gij Egypte niet dan na enkele jaren kunnen verlaten.» Bulier, ondervraagd zijnde, gaf s zijne meening te kennen, dat een opnieuw bezetten onmogelijk was zonder eene nieuwe expeditie. voetstappen, de oplossing van bet raadsel was daar. Luchtig en met de hem aangeboren waardigheid trad graaf Ferdinand Merfeldt het salon binnen. Snel en met de meest mo gelijke hoffelijkheid naderde hij Irene om hare hand te grijpen en die aan zijne lippen te brengen. Ik moet voor mijn late komst en die van mijnen neef om verschoo ning verzoeken, baronesse, daar een onvoorzien geval ons geduld op de grootste proef heeft gesteld! Vau mijn wagen liep plotseling en op onverklaarbare wijze een wiel, en slechts als door een wonder ben ik een dreigend levensgevaar ontkomen. Wanneer u de aanstaande brui degom waart, beste graaf, dan zou men die gebeurtenis met alle recht een kwaad voorteeken kunnen noe men, zeide de baron, toen zijne dochter zweeg. Ferdinand Merfeldt beet zich hef tig op de onderlip. Waarom kwam Smith telegrapheerde den 2en de zer maand dat hij bij zijn besluit tot den aftocht volhardde. De Daily News verneemt uit Varna dat de Porte opnieuw met Engeland gaat onderhandelen over Soedan. De Porte zoude gezind zijn Soedan te bezetten, mits Egypte de kosten daarvan betaalt. Volgens eene dépêche uit Hué bevinden zich de koning van An- nam en de ministers in het ge bergte en heeft generaal de Courcy zelf het bestuur des lands op zich genomen. Volgens telegrammen uit de Ver- eenigde Staten neemt de beweging om de noordelijke provincies van Mexico bij de Unie te doen inlij ven in omvaDg toe. Zij gaat uit vau de Amerikaansche belangheb benden bij spoorwegen in Mexico, voor welke de subsidies uit de Mexi- caansche schatkist werdeu gestaakt; voorts wordt zij gesteund door Ame rikaansche veefokkers en eigenaars van mijnen, alsook van eene be paalde partij in Mexico zelf. De be weging heeft betrekking op zeven staten van Mexico, waaronder So- nora. Het heet dat de regeering van Mexico eenen agent naar Washing ton heeft gezonden, om de regeering der Unie over de zaak te polsen. Haarlem10 Juli 1885. Na den afloop der overgangs-exa- mens aan het Gymnasium alhier zijn door curatoren bevorderd: van de 1ste naar de 2de klasseH. Ba- kels, J. R. Groeneveld, L. M. F. Plate, H. D. Tjeenk Willink, H. J. van Royen, F. P. Vermeulen, F. G. hem op dit oogenblik zijn zonder linge droom van den vorigen nacht in de gedachte? Doch sneller nog kwam hij op de gedachte, dat zijn somber voorgevoel, door dit ongeval bereids vervuld was en alzoo tot de geschiedenis behoorde. Had in dit oogenblik iemand Gilda gadegeslagen, hij zou met schrik de verandering bemerkt hebben welke in den loop van slechts enkele se conden in haar betooverend schoon gelaat had plaats gegrepen. Met scherpen glans, dreigend, hing haar oog aan de welbekende, schrikver wekkende verschijning van den graaf, dien zij slechts vluchtig eenmaal ge zien, maar nooit vergeten had. Waar bevond zij zich? In welke nieuwe val had het noodlot haar gelokt? Hoe kwam haar eenige, gehate vij and op deze plaats? Onder den geweldigen indruk de zer onverwachte ontmoeting, welke de kwellendste, ach, nooit vergeten Moeton, A. Mispelblom Beijer, N. W. Buis, K. Stammes, G. C. Vrint; voorwaardelijkJ. W. D. Francken en J. L. T. Reimeringer. Van de 2de naar de 3de klasse: J. C. Koopman, J. P. Evertsz, G. J. Schoute, J. R. Slotemaker, J. van der Molen, J. G. de Boer, V. Loos- jes, J. A. N. Esche, L. N. Cornets de Groot, J. Bierens de Haan, H. Over, A. Sluizer, P. Tideman J. C. Tadema, W. C. de Voogt, L. H. Veenenbos; voorwaardelijk D. A. Sloos. Van de 3de naar de 4e klasse: J. B. du Buy, U. H. van Notten, L. T. Stibbe, A. Weeder, J. A. Vermeer, P. Tjeenk Willink, M. J. Thooft, W. Bok, F. A. Mel- chior, W. Renier, F. J. Broers, W. Holleman, G. A. Kniphuisen, J. W. van Dapperen; voorwaardelijk: C. M. Visser. Van de 4de naar de 5de klasse: H. P. M. Kraakman, P. de Roo de la Faille, W. L. Stibbe, W. M. Blom, J. Bakker Schut, F. W. N. Hugenholtz, J. Sipkes, P. Bierens de Haan, L. M. de Jong Schouwenburg, C. A. H. Rochell, E. H. Krelage, P. Verhagen, C. J. Posthuma; voorwaardelijk: H. E. Arriens. Van de 5de klasse A naar de 6de klasse AA. Leendertz, W. J. M. Plate, H. Hulshof, A. Maclaine Pont, H. G. Derx, D. J. H. Haakman, M. J. Stibbe, A. W. de Pauly, C. J. de Lange, P. Te- ding van Berkhout, E. A. Hoeffel- invoorwaardelijkH. J. van Lennep. Van de 5de klasse B naar de 6de klasse BH. Hulshof, C. W. Broers en P. Posthuma. Aan den heer J. Moerbeek, hoofd der kostelooze school lett. C alhier, is op zijn verzoek door den raad dezer gemeente eervol ontslag verleend. -- De heer N. van der Sleen, scheikundige alhier, heelt een ver- herinneringen in haar wakker rie pen en haar in den kring van de diepste, door haar ondervonden be- leedigingen terugbracht, was Gilda tot dusverre het verschijnen eener tweede gestalte ontgaan. Arme Irene, ja eenmaal in zijne handen, dan zult ge uw geluk ten grave kunnen dragen, evenals ik, fluisterde zij zachtjes. Vau medegevoel vervuld, sloeg zij haren blik andermaal op. De graaf, zoo meende Gilda tot dusverre, was de gehate bruidegom. Doch neen, hij was teruggetreden, om aan den ander de plaats aan Irene's zijde over te laten, een ander greep naar de hand der bruid, een ander voerde die zwijgend en ernstig aan zijne lippen, geen ander dan Erwin, haar trouwelooze echtgenoot. Toen kwam er over Gilda een koortsachtige gloed, zij rilde over het geheele lichaam, als werd haar een koud stortbad toegediend, hare slag uitgebracht aan de Vereenigii. tot bevordering van Volksgezond-de beid omtrent het gehalte der melk" van de Haarlemsche Melkinrichting. De volgende cijfers drukken het ge halte uit gedurende de afgeloopen maand Juni: Soortelijk v Vaste gewicht. stoffen. Minim. 1.0302 3. pc. 11.96 pc. Maxim. 1.0328 3.8 pc. 12.80 pc. Gemidd. 1.03162 3.35 pc. 12.34 pc. De Minister van Financiën heeft goedgevonden te bepalendat in 18S5 kunnen worden aangesteld vijf tien surnumerairs der directe be lastingen, invoerrechten en accijn zen, dat in November van dit jaar, op nader te bepalen plaats en tijd, het vergelijkend examen zal worden afgenomen, terwijl tevens gelegen heid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen voor de betrekking van adspirant-verifica- teur. De Sl.-Crt. bevat nadere inlich tingen. Voor den goedkoopen extra- trein, uitsluitend saamgesteld uit rijtuigen le en 2e kl., welke de directie der Nederl. Rijnspw. maats, gisteren van 's-Hage naar Arnhem deed loopen, waren ruim 425 plaat sen genomen. Men meldt uit Amsterdam, dat mevrouw KleineGartman zoo zenuwachtig, zwak en moedeloos is, dat het ergste wordt gevreesd. (N. R. Cl.) De heer P. C. vanVrijberghe de Coningh, te Lisse, ontving Woensdag een bezoek van den heer A. C. Landgren, apotheker te Slite in Zweden, dien den 20n Juni van Stockholm vertrok, met het doel om gedurende een paar maanden door tanden klapperden en haar rose- achtige tint werd door een doode- lijke bleekheid vervangen. En bij de doodelijke koude, die haar be ving, stierven plotseling de zachte, weemoedige gevoelens in haar hart, die zij tot dusverre nog gekoesterd had voor de eerste maal in haar maandenlange martelaarschap woede in haar de wilde hartstocht van den haat, kwam het verlangen naar we dervergelding in haar op. Zij had zich te midden van het gezelschap willen hegeven, om den vloek van haar verraden liefde, den vloek van haar verloren, doelloos leven, den vloek van haar onverzoenbare ver achting op het hoofd van den schul dige te slingeren, die met misdadige overmoed uitvoerde, wat zij als een misdaad tegenover hem, niettegen staande Arnold's smeeken en bid den, had beschouwd.... Had de graaf verwacht zijn slacht offer te zien beven, dan had zijn'

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1