VERSLAG Toestand t Gemeente Haarlem Duitschland, Nederland, Belgie en Frankrijk een reisje op zijn rij wiel te maken. Tot dusver heeft hij dagelijks gemiddeld een afstand van 120 kilometer afgelegd. Van 6 op 7 Juli overnachtte hij te Amsterdam en van 8 op 9 Juli te Rotterdam. Hij begeeft zich rechtstreeks naar de tentoonstelling te Antwerpen en zal vervolgens over Frankrijk en Duitschland der terugreis aannemen. Tegen den 20n Augustus denkt hij in zijne woonplaats terug te zijn. Het nut der zoogenaamde vacantie-koloniën moge eenigszins uit het volgende blijken: Gisterennamiddag om 3 uur 50 en 4 uur 30 kwamen te Amsterdam 20 kinderen aan, die van de vacan- tie-kolonie te Austerlitz, en 25 die van Wijk aan Zee waren gekomen. Die kinderen, alle leerlingen van de openbare lagere scholen, zagen er allen prachtig en gezond uit. Hunne oogen stonden helder in het hoofd, hunne wangen waren gevuld, ze waren vroolijk, levenslustig, blijde, zooals men dat op dien leeftijd kan zijn. Voor drie wekeu waren die kinderen naar Austerlitz en Wijk aan Zee vertrokkentoen waren ze bleek en vermagerd, hunne oogen stonden flets, ze waren loom, spoe dig vermoeid en zwak, en wie ze nu zag, zou in hen eene reclame voor de buitenlucht hebben gezien. Met wapperende vlaggen en slaande trom, met groen bekranst, en door de zon gebruinde gezichten, met speelgoed of bosjes varens in de hand kwamen ze aan en togen naar het gebouw van het Amsterdamsche Werkmansbond. Daar viel menig Hartverheffend tooneeltje voor. Men had die blijde dankbaarheid der ouders, meerendeels de moeders, moeten zien, waarmede ze den aan wezigen commissieleden der vacan tie-koloniën, den heeren jhr. C. J. Ten Tex. mr. A. Kerdijk en dr. P. Barnouw bedankten, voor het ge not dat zij hunnen kinderen hadden bereid. De blijdschap dier moeders, bij het ontdekken dat hare lievelin gen er zoo goed uitzagen, is wer kelijk onbeschrijfelijk. Vóór hun vertrek waren alle kin deren gewogen, en nu werd hun gewicht opnieuw bepaald. Geen hun ner was er bij, die niet in gewicht was toegenomen. Het maximum ge wicht dat ze zwaarder waren ge worden, was 3.55 Kg., het minimum 0.45 Kg., het gemiddelde 1.39 Ivg. Ja somtijds dacht dr. Barnouw, die zich met het wegen ophield, dat de jongens of meisjes zand in de zak ken hadden, dat toch niet het ge val was. Heden ging weer eenzelfde getal kinderen naar de beide koloniën. {HU.) De G. O. Stoomtrammaat- ichappij heeft tot stationschef te Deventer benoemd den heer J. W. Mulder, thans plaatsvervangend sta- ;ionchef op de lijn HaarlemZand poort. In de volgende week zullen ran Portsmouth te Vlissingen aan- romen het koninklijk Engelsche itoomjacht Victoria, and, Albert en iet admiraliteits-jacht Enchantress, net het doel, op 19 dezer den aan- taanden schoonzoon van koningin Victoria, prins Heinrich von Batten- terg, benevens verschillende vorste- ekere blik zich ditmaal bedrogen, loo overtuigend sprak de overwon- len strijd uit Erwin's donkere oogen oo manhaftig, onwankelbaar was iet met moeite genomen besluit op ijn voorhoofd te lezen, dat Irene ich meester bleef, om niet een ver- chtelijk lachje te toonen en het over ich kon krijgen, hem, hoewel zon- er een woord of blik, doch minder nverschillig dan te voren, de hand 3 reiken. Intusschen voelde Gilda hare rachten meer en meer verlammen, ïeds straalde het zonlicht voor haar steeds matter wordende kleuren, e stemmen van de gasten bereik- m al meer en meer onduidelijk aar oor; de gestalten vertoonden ch voor haar geest als nevelbeelden; uiten staat tot andere gedachten komen, voelde zij slechts behoefte ch van de plaats, waar zij zich svond, te verwijderen, om nooit, >oit weder terug te keeren. Hare laatste krachten verzame- nde, verwijderde zij zich zonder :nig gedruisch te veroorzaken, doch lar weg voerde haar al te dicht ngs de groepjes die zich gevormd lijke personen, die bij de voltrek king van het huwelijk van genoem den prins met prinses Beatrice zul len tegenwoordig zijn, over te bren gen naar Cowes (eiland Wight). Vermoedelijk zal binnenkort op den Stichtschen tramweg UtrechtZeist eene proef wor den genomen met het alarmsignaal van Riedel, dat door den heer Le- velt te Rotterdam hier te lande is ingevoerd. Gedurende een paar we ken wordt eene dergelijke proef reeds genomen door den directeur van deRotterdamscheTramweg-Mij., en naar men verneemt, moet die proef uitstekend voldoen. De meeste ongelukken ontston den bij deze straatspoorwegen ge woonlijk, doordien de koetsier iemand die voor den trein uitliep of die de rails wilde oversteken, eerst poogde te waarschuwen door zijne bel en daarna op het laatste oogenblik eerst tot remmen overging. Veelal was het dan echter reeds te laat, en de uitvinder van het nieuwe alarmsignaal heeft daarom zijn systeem zoodanig ingericht, dat de zelfde handgreep, die de bel in be weging brengt, ook den remtoestel doet werken. De bel is daartoe aangebracht vóór het spatscherm (zoodat ook het onaangename geluid aan de ooren der voor op het balkon staanden ophoudt), en wanneer nu de koetsier den remhefboom grijpt of liever steeds vasthoudt, dan kan hij door een lichten druk zijner hand de bel alleen laten werken, of door dien druk na te laten, zoowel bel als remtoestel doen werken. Het nut van dit signaal springt duidelijk in het oog. De koetsier, die slechts ééne hand vrij heeft, be hoeft niet meer beurtelings van de bel naar het remtoestel te grijpen en kan daardoor in drukke straten menig ongeluk voorkomen. Het is te verwachten, dat het voorbeeld van den Rotterdamschen directeur bij vele trammaatschap pijen navolging zal vinden. (N. E. Ct.) Tegen een officier der schutterij te Rotterdam, hadden eenige bur gers wrok gevat, wegens diens ruwe en onbehoorlijke bejegening van klein en groot, dat hem nief genoeg uit den weg ging bij het marchee- ren. Gisteren avond was dit ook het geval, en nu werd die officier op zijn weg naar huis door eenige ver ontwaardigde burgers duchtig onder handen genomen op het Boymans- plein. De politie kwam den officier te hulp en bracht hem in de wacht in de Karresteeg. Het publiek, toe geschoten in grooten getale, bele gerde nu de politiewacht. Steeds groeide de menigte aan, vulde het Boymansplein en de naburige stra ten. De politie deed herhaaldelijk uitvallen met getrokken sabel; de mariniers werden te hulp geroepen. Door herhaalde charges werd de massa menschen teruggedreven en werden de naburige straten afgezet. Langzamerhand trok de menigte weg, maar verscheidenen namen eene gevoelige herinnering aan deze volksbetuiging mede. Het ongeluk te Looperskapelle hadden, reeds had Ferdinand Mer- feldt haar in 't oog gekregen. Wat was dat? Welk een verwon dering sprak onophoudelijk uit zijne gelaatstrekken Week hij voor haar terug of wilde hij haar volgen? Meende hij een geest te zien, daar hij onwillekeurig het hoofd schudde en ter zijde week, als wilde hij het bestaan van dat wezen loochenen. En Gilda, die zachte, voor korten tijd nog in haar lot berustende Gilda, kon het niet verhinderen, dat haar blauwe, moede oogen nog een maal hun vuur van vroeger terug kregen en als 'tware een bliksem straal op den roover van haar geluk wierpen, zoodat deze zijne oogen voor haar nedersloeg. Dat was ook juist het oogenblik, waarin Erwin Irene's hand. losliet en zich uit zijn gebogen houding oprichtte. Hij zag groote God, moest als een booze demon het voorwerp van zijn innigste verlan gen thans belichaamd voor hem staan, thans, nu hij meende het laatste en zwaarste te hebben over wonnen? Doch neen, zij bewoog zich toch, zij leefde zachtkens (eil. Schouwen), waarvan in een vorig nummer melding is gemaakt, blijkt bij nader onderzoek nog van grooter omvang te zijn geweest, en ging gepaard met de volgende tref fende gebeurtenis: Behalve de twee vrouwen is nog een vijfjarig meisje aan de gevolgen overleden. Dit kind vierde haar vijf den verjaardag. De buren, die ter receptie waren, legden wat geld bijeen en besloten te gaan rijden. Natuurlijk moest de jarige, groot moeders speelpop, mee. Zij alléén. Nu is zij, zoowel als grootmoeder, 't slachtoffer geworden van het on geval. De justitie doet onderzoek naar de oorzaak. Men beschuldigt een boer, die voorbij reed, de aanlei- dende oorzaak te zijn geweest, daar hij geen hulp geboden had, toen de ongelukkigen in het water lagen. De oude vrouw was terstond een lijk. Zij was uit het water geko men, maar werd toen door een zwaar stuk ijzer getroffen. Den 8sten dezer waren de kinde ren van het protestantsche Bestede- lingenhuis te Arnhem naar de uit spanning aDreienoord» te Oosterbeek vertrokken, om een genoegelijken dag door te brengen; drie 5 vier ontsnapten aan het toezicht van hunne geleiders en begaven zich naar den Rijn, om te gaan baden, waarvan het noodlottig gevolg was, dat er een verdronk. Zijn lijk werd terstond opgevischt; de pogingen om het leven weder op te wekken, bleven vruchteloos. Te Arnhem heeft iemand veel liefhebberij om zijn eigen glazen in te slaan. Ook Woensdag vermaakte hij zich met deze bezigheid en sloeg voor f10 h f15 ruiten in zijne wo ning stuk. Voldaan trok hij nu naar den glazenmaker, kocht daar nieu wen voorraad, doch verloor er eenige onderweg, waarop hij vol woede ook de rest tegen de steenen wierp. Te huis gekomen werden nu nog de overgeblevene vernield en een aanvang gemaakt met de vernieling van het huisraad, waaraan eerst door de komst van de politie een einde kon worden gemaakt. Zou de man ook krankzinnig zijn? Voor eenigen tijd werd te Nij megen door de justitie uit Arnhem een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den dood van zekeren B., en daarbij werd als schei kundige de heer R. J. Opwyrda met het onderzoek belast. Thans is dat onderzoek afgeloo- pen en gebleken, dat er hoegenaamd geen verschijnselen van vergiftiging aanwezig zijn. Men meldt uit Breda aan het U.D.: Een oud muurtje, staande bij de garnizoens-bakkerij in het Valken berg, alhier, wordt zeer zorgvuldig afgebroken en verzonden naar Am sterdam, waar het wederom zal wor den opgezet. Deze antiquiteit zal zoodoende aan het rijk een aardig sommetje kosten, terwijl ze tot ver fraaiing van de hoofdstad al bijzon der weinig zal bijdragen. Te Rijmerstok (Limburg) is een paal, welke geplaatst was voor mast- bewoog zich het lokkige haar om hare schouders Erwin meende voor een oogenblik dat zijn hart had opgehouden te kloppen nog eenmaal keek hij naar haar op smeekend, dringend doch reeds was zij verdwenen en achter haar sloot zich de portière van bruin flu weel in zware, dichte plooien. Geen der genoodigden had dit stomme gebarenspel bemerkt, zelfs niet de ernstige bruid. Andere ge dachten bonden hare opmerkzaam heid en lieten haar onverschillig voor de tegenwoordig zijnde gasten schijnen. Toen zij het voornemen van haren vader bemerkte, om de verloving eindelijk bekend te maken, schudde zij vluchtig het hoofd en trad op graaf Merfeldt toe. Een woord nog, mijnheer de graaf, dat ik niet in het openbaar kan uitspreken, zeide zij vorme lijk, tevens zoo dringend, dat de graaf er niet buiten kon haar zijn arm aan te bieden en haar in de aangrenzende kamer te voeren. Onbekommerd om de verwonde ring der gasten en de nog meer in het oog vallende verwondering ha- klimmen gedurendede kermisdagen, omgevallen en verbrijzelde een kind van den landbouwer Vossen de her senpan. Het is aan de gevolgen overleden. Uit een zoogenaamde «Kiezelkuil» in de Groetheide bij Sittard zijn 30 kub. meter kiezelsteen, aan de ge- meenteSittard toebehoorende en sinds eenigen tijd aldaar voorloopig op geborgen, spoorloos verdwenen. De justitie doet ijverig onderzoek. Twee te Sittard gestationneerde rijksambtenaren bemerkten gisteren voormiddag onder de ter markt ko mende landlieden twee boerinnetjes, en zij verzochten dezen vriendelijk met hen een bezoek te gaan brengen aan het .kantoor van in-en uitgaan de rechten. Hoe vriendelijk dit ver zoek ook tot haar was gericht, slechts noode en onder het storten van heete tranen volgdendebeidevrouws- personen de mannen der wet. En zij hadden inderdaad reden daartoe, want op genoemd kantoor bleek, dat de twee bedeesde boerinnetjes, wonende in het Pruisisch grens- dorpje Saeffelen, beladen waren met 11 liter spiritus, die zij in 5 blazen hadden trachten binnen te smok kelen. Door de goede zorgen der maré- chaussée zijn de twee delinquenten, aangezien zij buitenlanders zijn, aan de justitie te Maastricht overge leverd. Een kwakzalver praktiseert te Donkerbroek en omstreken. Zooals bekend is, is dr. R. in hechtenis, en de kwakzalver reist nu genoemd dorp en omstreken rond, om patiën ten te cureeren. Brandnetels, olie, en bessen maken zijne medicamenten uit, waarmee hij volgens sommigen wonderen doet. Tegen een 20jarige boerendeern te Steenwijkerwold is procesverbaal opgemaakt wegens het vangen van wild in strikken. De «schoone» toonde zich in geenen deele onthutst toen zij gecalangeerd werd. GEMENGD NiSUWS, Postzegel-verzamelaars kunnen eene nieuwe rubriek openen. De staat Monaco, die tot heden Fran- sche postzegels gebruikte, heeft er zelf laten stempelen. Ze prijken met het borstbeeld van vorst Karei III, en zijn in drie kleuren verkrijgbaar, blauwe van 5 centimes, rose van 15 en groene van 25 centimes. Decroix deelde onlangs in een vakblad mede, dat er thans, enkel te Parijs, ongeveer honderd paar- denslachterijen zijn. Deze hebben in het voorgaande jaar voor de consumtie geleverd: 14,548 paarden, 346 ezels en 32 muildieren; en se dert de opening van de eerste slach terij op den 9en Juli 1866 (daaron der begrepen den tijd van het be leg, gedurende den Fransch-Duit- schen oorlog): 198,296 paarden, 7,782 ezels en 513 muildieren. Het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren in tweede lezing een wets ontwerp, ter bescherming van jonge meisjes tegen verleiding tot een on- zedelijken levenswandel, aangeno men. Te Horodenka, in Galicië, zijn rer ouders, schreed Irene aan de zijde van den graaf door het schit terende gezelschap. Zoo spoedig zij alleen waren, trad Irene rillende van hem terug. Gij kent de voorwaarde Hij maakte een lichte buiging en antwoordde: Ik zal later gele genheid vinden de zaak met uwen vader in orde te brengen. Later? herhaalde zij, hem door dringend en spottend tegelijk aan ziende. Dat later zal komen zoo spoedig gij een nieuwen druk op ons denkt te kunnen oefenen. Ik ken u, graaf Merfeldt, en weet, met welke middelen gij gewoon zijt te strijden en te overwinnen. Een fijn lachje krulde zijne lippen. Krijgslisten zijn niet alleen ver oorloofd, maar geboden, en gij waart in een open vijandschap met mij; begrepen Was ik dat? Hare gestalte richte zich zonder vrees en gebie dend voor hem op. Ik ben het nog, graaf Merfeldt! Wees voor zichtig nog niemand was het geluk tot aan den dood getrouw. Hoed u er voor, dat het offer uwer meer dan zeshonderd huizen door brand vernield5000 menschen meerendeels arme Joden, zijn zon der dak en broodeloos. Twee men schen kwamen in de vlammen om en verscheidene kinderen worden vermist; er heerscht groote nood. omtrent den in 1884. (Slot.) Aan het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken ontleenen wij nog het volgende, ter aanvul ling van hetgeen wij in het vorig nummer uit het verslag van B. en W. mededeelden. Ambachts- en fabrieksnijverheid. De toestand der ambachtsnijverheid gedurende het afgeloopen jaar mocht over het algemeen bevredigend ge noemd worden. Wel bestond hierin een groot verschil met vroegere jaren, toen ten gevolge van de me nigvuldige nieuwe aanbouwen in de gemeente, de hoeveelheid werk eene ongekende hoogte bereikte, doch wanneer men het oog vestigt op andere gemeenten en let op de buitengewone maatrege len, welke aldaar ten gevolge van den bestaanden werknood in het laatst van 1884 moesten worden ge nomen (welke tot hiertoe in deze gemeente zijn gebleken niet noodig te wezen), dan mag men in dat opzicht met erkentelijkheid op het afgeloopen jaar terugzien en den toestand der ambachtsnijverheid, ook de tijdsomstandigheden in aanmer king genomen, niet ongunstig noe men. Onder de belangrijke werken, welke in 1884 werden uitgevoerd en aan vele ambachtslieden een middel van bestaan verschaften, worden vermeld het kerkgebouw voor de R. K. gemeente aan het Spaarne en de ijzeren draaibrug over het Zuider Spaarne. Met het bouwen van arbeiders woningen in verschillende afdeelin- gen der gemeente wordt steeds voortgegaan. Zij worden in den re gel spoedig verhuurd. De prijzen der bouwmaterialen zijn over het geheel lager dan vroe ger, terwijl de loonen der werklie den, voor zoover bekend is, op de zelfde hoogte zijn gebleven. Evenals in vorige jaren zijn om trent fabrieksnijverheid door de Ka mer van K. en F. aan de verschil-, lende fabrikanten inlichtingen ge vraagd. Door velen is hieraan niet voldaande ontvangen opgaven waren in den regel zeer onvolledig. Op ultimo December 1884 waren hier ter stede in de verschillende fabrieken en werkplaatsen, bleeke- rijen enz. in gebruik 86 stoomwerk tuigen met 81 ketels, voerende geza menlijk 9901/3 paardenkracht. Kleinhandel en Winkelnering. De toestand van den kleinhandel en winkelnering kon over het algemeen niet ongunstig genoemd worden. Wel neemt de concurrentie in vele soorten van artikelen met den dag toe, waartoe het jaarlijks vermeer derend getal winkels niet weinig bijdraagt, toch kan met grond worden aangenomen, dat ten ge volge van de toeneming der bevol king en de meerdere uitbreiding der gemeente, het debiet in vele win- overmoed u niet eens den vrede, die uwe stoute plannen als stroo- halmen zou verbreken. Baronesse, uwe goedige deel neming voor mijn welzijn laat u van het onderwerp van ons onderhoud afbrengen, zeide de graaf, met dui delijk merkbare ironie. Ik benijd inderdaad mijnen neef, die het voor behouden is, een zoo rijk en edel gevoel, als 't uwe, op den rechten weg te brengen, op de wegen van echtelijke liefde en plichten! Heer graaf Barones, mijnheer uw vader telt mij onder zijn beste vrienden gewen u daaraan. Geef een spel op, waarvoor ik de kaarten, zooals gij op dwaze wijze vernomen hebt geschud en de azen daaruit voor mij gehouden heb. Ik zal altijd in staat zijn, over uwe vijandelijke aanvechtingen te kunnen triomfee ren. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2