9 POPULAIR NIHS- IN VERLOTING. 3e Jaargang. Maandag 13 Juli 1885. No. 617. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn-en algemeene Feestdagen. AD VERTEN TIEN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. ra zijne vrouw BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiên enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. ompagnie Générale de i ublicite Strang ere G. L. DAUBS 8t' Co., JOII. F. J ON SS. Sucr.,rParijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. -van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiên worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij Ier bevordering van Nijverheid hebben cp Tertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs cn eden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer hijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopemie toegangskaarten voor een geheel jaar 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op londagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten: kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. He Administratie de zcr Courant bericht aan hare geabonneer- den, dat de voorwerpen voor «Ie verloting op 3 Augustus a. s., zijn aangekocht. Allen «85e zich voor 3 Aug. a s. op Haarlem's Haghlatl abonnee- ren ontvangen mede een lot in deze verloting. De vier prachtige voorwerpen Zijn zichtbaar voor ieder voorbij ganger tentoongesteld in het Ma gazijn van den Heer KAKFL VAN VEtëW, Lange Veerslraat No. 36. DE ADMINISTRATIE* De Belgische Kamer verwierp gisteren een wetsontwerp tot het heffen van invoerrechten op granen en vee. Omtrent het verleenen der Bath- orde aan Sir Peter Lumsden merkt het Engelsche blad «Waarheid» op, dat dit zeker een belooning is voor zijn aan de kaak stellen van het kabinet Gladstone tegenover den reporter te Weenen, want dat men toch moeilijk eene belooning kan geven voor hetgeen hij in Afghanistan uitgericht heeft, waar hij niets deed dan ieder dwaas praatje, dat men hem op de mouw speldde, over te nemen, en daardoor bijdroeg om eene schikking tusschen Rus land en Engeland telkens moeie- lijker te maken. De voor laatste 24 uren kwamen in Spanje 1342 nieuwe cholera-ge- vallen voor, waarvan 611 met doo- delijken afloop, waarvan te Madrid VAN GEORG HARTWIG. 72) II. Zij zag hem met onbeschrijfelijke minachting aan en zeide toen op nor- schen toon: Op den dag dat ik mij door uwe tyrannieke luimen overwonnen verklaar, geef ik u verlof ook mij tot uwe vrienden te tellen! De graaf haalde zwijgend de schou ders op. Gij zijt zeer slecht ingelicht, vervolgde zij bitter, wanneer gij vermeent dat ik mij, op dit oogen- blik, tegenover u staande, beschaamd gevoel. Wat ik deed, was het bren gen van een offer, voor 't welk ik 1, in de provincie Valencia 380, in de provincie Murcia 89, eu de overi ge in verschillende provinciën. Er zijn in Frankrijk tijdingen ontvangen van Madagascar; ze zijn alles behalve rooskleurig. De schout- bij-nacht Miot, die versterking wachtte uit Fransch-Indië, is ge drongen zich strikt tot het defen sieve te bepalen. Er zijn hem 500 mariniers gezonden, en dit schijnt alles te zijn wat voor hem beschik baar was. Hij zou 700 man van Formosa hebben ontvangen, maar dezen zijn geslonken tot 153, en over het algemeen zijn ze zoo verzwakt dat ze onbruikbaar zijn. Drie com pagnieën infanterie en eene compag nie fuseliers worden in het fort Mazunga belegerd door de Hovas, die ten getale van een 12.000 man meester zijn van de omliggende vlakte. De Hovas zijn goed gewa pend met achterladers. De beleger den kunnen enkel ter zee gemeen schap onderhouden met den schout bij-nacht Miot. De correspondent van den Stan dard te Teheran maakt melding van voortdurende klachten, die door de Perzische bevolking worden aan geheven over schending van het Perzische grondgebied en inmenging in Perzische aangelegenheden, ge pleegd door de Russen die zich in de grensplaatsen ophouden. De spoorweg naar Askabad staat op het punt om voltooid te worden, terwijl de telegraphische gemeen schap met Tashkend in Bokhara is geopend. Russische troepen tersterkte van 10.000 man, zijn verzameld nabij Askabad. Dagelijks vertrekt een detachement naar Sarahks, en wordt onmiddellijk vervangen door nieuwe krachten uit het Kaspische in het leven hier namaals mijn loon zal ontvangen, en dat bewustzijn maakt mij trotscb, het troost mij in mijne oogen in dezelfde mate als het u voor mij vernedert. Ik wensch niet.... Met de meest mogelijke kalmte viel zij hem in de rede: Wat weuscht gij niet? Dat ik uwe plannen doorzien heb, niet waar? O, armzalige overwinning, die gij viert, waarvoor ieder edel mensen afschuw gevoelt en waarvoor gij slechts aan den kring uwer vrien den een recht begrip weet in te boezemen. Ware ik in uwe plaats, stond ik in uwe plaats voor eene haar plicht getrouwe dochter, ik zou vol schaamte mijne oogen neder- slaan en mijzelve afvragen: Hoe lang kan het uur der vergelding nog voor mij uitblijven? Doch daarvaii kent uw steenen hart nietsGij zijt tevreden met de grofste middelen een brandenden dorst naar gebied. Daar deze troepen volstrekt onnoodig zijn voor vreedzame doel einden, en de Russische grenzen geenszins met invallen worden be dreigd, wint algemeen het gevoelen veld, dat er ernstige oorlogstoebe reidselen worden gemaakt. Generaal Courcy seint naar Parijs dat hij de notabelen uit den han delsstand heeft uitgeuoodigd naar Hué, onder bescherming van Frank rijk, terug te keeren. De opstandelingen heeft hij op gevorderd zich te onderwerpen, bin nen een termijn van tien dagen, en het Anammitische leger, zich te ont binden binnen een termijn uiterlijk van 21 dagen. De wapenen moeten naar Hué worden opgezonden, on der de verantwoordelijkheid der goe- verneurs van de provinciën. De goeverneur van Kansas heeft den Staats-secretaris van Oorlog der Vereen. Staten kennis gegeven, dat in een twaalftal graafschappen in het westelijk gedeelte van Kansas, de grootste ongerustheid heerscht. Eenige duizenden kolonisten hebben reeds hunne haardsteden verlaten en de vlucht genomen naar de steden, daar zij voor een inval van de In dianen vreezen. Volgens tijdingen uit Amerika houdt de ontevredenheid in Mexico aan en de regeering is voornemens de krijgswet te handhaven. De troe pen patrouilleeren 's nachts in de straten, en er hebben vele arresta- tiën plaats gehad. De Times verneemt dat de ge ruchten in Amerika omtrent Mexi co's geneigdheid om eenige noorde lijke provinciën des lands aan de Vereenigde Staten te verkoopen, on waar zijn. wraak gelescht te hebben, onbekom merd om den schoonen, zoeten, heerlijken triomf dien gij u had kun nen verschaffen, die zoo geheel in uwe macht lag! Gij maakt mij inderdaad nieuwsgierig, barones, zeide de graaf lachende. De zegepraal over onzen afkeer! vervolgde zij levendiger en de voorstelling van een onge stoord liefdesgenot kleurde voor een oogenblik hare bleeke wangen. Denk eens welk een ommekeer gij in onze harten teweeg had kun nen brengen, hoezeer gij onzen toorn had kunnen bezweren, welk een berouw over onzen haat gij bij ons te voorschijn hadt kunnen roepen, wanneer gij na overwonnen strijd tot ons waart gekomen, om ons uwe verzoening, uwe hulde, uwe ver- schooning aan te bieden. Hoe be- geerig hadden wij onze banden naar die kostbare gaven uitgestrekt, alleen Eene dépêche, gisteren uit Lima verzonden, deelt mede, dat de vijan delijkheden in Peru zijn hervat. De geheele legermacht van Caceres tastte de regeeringstroepen aan in de nabijheid van Chaucha. Het ge vecht duurde vijf uren, aan beide zijden werden zware verliezen ge leden. De wapenstilstand werd daarna opnieuw gesloten. Haarlem, 11 Juli 1885. Uit het verslag der Nutsspaarbank alhier omtrent haren toestand blijkt het volgende: In de eerste helft der jaren 1881 1885 werden achtereenvolgens inge bracht de sommen: f 103,446.76, f 92,593.31, f 93,448.39', f 85,509.03' f 91,494.92' en terugbet- f 79.239.75', f 116,999.61, f93,598.37',f90,766.33, f94,478.13'. Het bedrag, ingebracht en terug betaald in verschillende posten, was in ronde sommen. In posten tot f100 In posten boven f100 ingebracht betaald ingebracht betaald 1881 f 45,110 f31,000 f58,300 f47,600 18S2 45,900 i' 31,800 46.600 S5,200 1883 45,700 30,900 47.700 62,600 1884 v 45,200 - 34.400 40,300 56,400 1885 I» 43,600 31,700 47,900 62,S00 Het geheele kapitaal der Spaar bank bestaat, volgens de balans op 1 Juli 1885, uit de volgende waarden: Belegd in prolongatien. f 649,600. a in heleeuingen 24,000. a in hypotheken 136,000. a in ohligatien der prov. 25,000. Saldo in rekening-courant808.57 Kasgeldn 1,316.21* Boekwaarde der meubelen. 135. Totaal f836,859.78* Aan de aandeelhebbers is hier van, na bijschrijving der rente over' de eerste helft van 1885, verschut- ter wille van het doel, eindelijk een duurzamen vrede bereikt te hebben. O vrees niets, zeide Irene, zich zelve in de rede vallende toen zij een spottenden trek om de lippen van den graaf bemerkte, ik wil u in uwe niet goede opwellingen volstrekt niet storen, alleen wil ik u toonen, wat gij vrijwillig hebt opgegeven. Gij kondet het geluk van twee menschen bezegelen en gij vernietigt dat met leedvermaak. Gelooft u niet dat de Voorzienigheid u daarom trent eenmaal rekenschap zal vragen? En wanneer de smart ons overwel digd, wanneer Waldemar of ik weg kwijn voor dat onze tijd gekomen is, of wanneer het berouw bij mij nen vader eens wakker wordt ge schud en wanneer hij uit spijt over het moedwillig verstoorde geluk van zijn kind eens den dood vondt ge looft u niet, graaf Merfeldt, dat een God de tranen van zijn schep selen verzamelt en verschrikkelijk digd omstreeks f779,900, blijft dus in reserve ruim f 56,900. Door de rente is het tegoed der deelhebbers, hoewel f3000 meer werd terugbetaald dan ontvangen, in de eerste helft van dit jaar nog met f7700 vermeerderd en de re serve met f1100 toegenomen. Op de rekeningen der deelhebbers werd aan rente ("3 pCt 's jaars) f10,700 en op de reserve omstreeks f 850, bijgeschreven; aan de laatste werd een onverdeelbaar overschot van f 250 toegevoegd. De schoolspaarbank, een der re keningen van de Spaarbank, op twee openbare scholen in werking, levert een gunstig resultaat. 1 Juli 1885 waren er 171 spaarders, wier inleg bedroeg, met de rente, f 1207.41. Een nieuwe regeling van bijschrij ving der rente in de boekjes heeft uitmuntend voldaan. De leden der Eerste Kamer zijn door den Burgemeester van Rotter dam uitgenoodigd tot een tochtje door den Rotterdamschen Waterweg naar den Hoek van Holland. De Minister van binnenland- sche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het Rijks-Museum te Amsterdam, te beginnen met 14 Juli a. s., eiken dag, met uitzonde ring van den Maandag kosteloos voor het publiek zal geopend zijn van 1 Mei tot ultimo Augustus, des vorrmiddags van 10 tot des namid dags 5 uren, en van 1 September tot ultimo April, van des voormid dag 10 tot des namiddags 4 uren. Een heer, die onbekend wenscht te blijven, schonk f 100 aan de com missie van het onderlinge Onder steuningsfonds van conducteurs en mindere beambten der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij. zal laten nedervallen op bet hoofd van hem, welke die onnoodig te voorschijn heeft geroepen? Gelooft gij dat niet? Zie mij in de oogen, graaf Merfeldt, en waag het dan te zeggen, dat gij met mijne waar schuwingen lacht. Hare woorden hadden hem inder daad aangedaan, dat wil zeggen in zooverre, dat hij daardoor aan zijn onprettigen droom herinnerd werd. Waarom werd hij juist heden zoo dikwijls aan zijn einde herinnerd? Doch de graaf was niet de man om veel waarde te hechten aan fantasti sche beelden. Hij deed een schrede naar de deur, als wilde bij daarmede zeggen, dat het onderhoud voor heden was afgeloopen. Bevelend strekte Irene de hand naar hem uit. Blijf en los nw woord in, of, zoo wraar als ik voor u sta, nog in dit oogenblik neem ik mijn jawoord terug. En wanneer ik desniettegen-

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1