POPULAIR HUIS-1 3e Jaargrano. Maandag 20 Juli 1885. No. 623. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt ösgsiijks uitgenomen Zon- en alpmeene Feestdagen. ADVERTENT! ËN: Wie kiezen wij? FEUILLETON. Afstand van zijne wouw pdaan, Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreBseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland(ompaguie Générale de xtiblidte .Etrangère G. L. DA UB F Co., JOH. F. J OSES. Stier., Carijs, 31bis Faubourg Montviartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op hel Paviljoen. Ingang aan Je Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van ]0 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op 11 11 e. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde lc deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cent" vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dann eden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met I dame. Bisschoppelijk mitsen i i j it .i\t.. ko r? „„..„„.i <7„< vin 'i>or n Nederland en meer bijzonder van liet ITaarlemsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlc 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October t.ot 14 April op die dagen van 103 uur tegen „indagen kosteloos van J24 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot. °Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van li8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag e» Zaterdag Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van I2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. per persoon. Donateur» en oor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voo'sl loopende toegangskaarten voor een geiieel jnat betaling van 25 cents per. persoon, alleen op 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. 14 uur. Stadsbibliotheek Vrinsenhof. Geopend De dag voor de gemeenteraads verkiezingen aangewezen, staat voor de deur, en allerwegen maakt men zich in het land gereed, om een derde deel der leden voor den tijd van zes jaar te kiezen of te herkie zen. Op vele plaatsen komen de kiezers, meer dan bij eenige andere gelegenheid, trouw ter stembus en niet zonder reden, want eigenbe lang komt hierbij eenigszins in het spel, en waar dat spreekt, wordt zelfs de slaperigste wakker, de traagste vlug. Immers, de welvaart eener gemeente haugt voor eeu groot deel af van de maatregelen door den Raad genomen, om de belangen der burgers te behartigen. Door te zor gen voor goede gelegenheden, waar markt kan gehouden worden, door het uitloven van prijzen aan hen, die gedurende een bepaalden tijd de meeste koopwaren, zooals vee, boter, kaas, op de markt brengeu, doet zij de belaugrijkheid er van toenemen, lokt de ingezetenen der omliggende gemeenten er been, die in de maga zijnen en winkels van allerlei aard veel geld besteden, wat den burgers ten goede komt. Hoe een gemeente raad in dit opzicht ten zeerste de welvaart kan doen toenemen, ligt voor de hand; daarentegen kan hij evenzeer ten nadeele van den handel besluiten nemen; in een stad van Noord-Holland b. v., die eerst on langs door den spoorweg aan het groote net verbonden is, heeft de Raad tegen het verlangen en de waarschuwing der burgers in, de markt naar de grenzen der gemeente overgebracht en daar kostbare over dekte vee- en botermarkten doen bouwen; de gevolgen zijn niet uit- VAN GEORG HARTWIG. 78) IV. Door kommer en berouw overwel digd, wendde hij zich om en ging eenige malen de kleine ruimte van het prieel op en neder. De zwaar ste bekentenis had hij nog niet af gelegd hoe zwaar zij hem ook op de tong lag, hij moest ze op biechten, hij moest trachten daar voor verzoening te krijgen. Daarboven zongen en floten de licht gewiekte zangers; lustig zweefden zij van tak tot tak of huppelden sjilpend op de kiezelpa den van den tuin. Zelfs tot vlak voor het prieeltje voeide heD de gebleven, de stad, reeds een der vil les mortes (doode steden) genoemd, wordt het nu inderdaad, daar de vroeger belangrijke handel thans geheel verloopt. Niet alleen voor den handel is een goede gemeenteraad alleszins noodig; voor alles, wat de gemeente betreft, moet hij optreden, de zorg voor het onderwijs, het benoemen van de gemeenteambtenaren, het be heer der financiën, net instellen van verordeningen en wetten voor de veiligheid, de inrichting van het brandwezen, het heffen van belas tingen en opcenten op sommige rijks belastingen, dit alles en nog veel meer is aan den zorg van den Raad opgedragen. Behoeft het dan nog gezegd te worden, hoe de raad en de gemeen tenaren met elkander op het nauwst in betrekking staan? De wet zelve erkent dit, daar alleen inwoners der gemeente lid van den Raad kuunen wezen, omdat verondersteld mag worden, dat zij het best op de hoogte kunnen zijn van de belangen der gemeente en hare bevolking, en dus ook de doeltreffendste middelen kun nen kiezen en gebruiken, om de plaats in welvaart te doen toenemen. Toch wordt door sommige gemeen teraden wonderlijk met het geld van de belastingschuldigen omgespron gen, en och, we behoeven het niet te verzwijgen, is dit ook soms hier niet het geval? Worden de belas tingpenningen altijd doelmatig be steed en nooit roekeloos verspild? Zijn alle nieuwe stadsgebouwen zoo ingericht, dat zij aan liet doel be antwoorden en is dit het geval, zijn er dan ook geene, waarhij verkwis tingen van allerlei aard hebben plaats gehad? En toch, watdehee- ren wijzen, moeten de burgers prij zen, en wat zij op kosten der ge meente doen bouwen, moeten de in- woners betalen, dikwijls peperduur :en zoowel door gemeentelasten als door opcenten op de rijksbelastingen, wordt het in vele gemeenten den burgers ingepeperd, dat zij een kunst lievende», maar duren Raad hebben. Hoe is het hier gesteld Aan de le zers en de kiezers laten we de over denking en de beantwoording dezer vragen over. Is dus een goede gemeenteraad van zooveel gewicht voor iedere plaats, dan dienen de kiezers zich wel degelijk af te vragen, wie zij zullen kiezen. In het algemeen loo- pen de meesten hunnei te veel aan den leiband der kiesvereenigingen, die, wel is waar, bestaan uit vele deftige, rijke of invloedrijke perso- neD, maar zich daarvoor dan ook het recht aanmatigen voor andereu te oordeelen en te kiezenzij wijzen de kandidaten aan, ofschoon zij te genover het groot aantal kiezers slechts een kleine minderheid vor men; zij bepalen, wie geschikt zijn, en die door hen niet aanbevelen worden zijn van nul en geener waarde. Men dient te geiooven op gezag, zoo verlangen zij althans, en het leekedicht van de Genestet «Theorie en praktijk» is op hen van toepassing: «Geloof niet op gezag, Meneer! Onthou dit wel ter degen. Geloof alleen, wat ik u leer, En spreek iuij nimmer tegen." Al zeggen zij het niet, zij han delen er toch naar I Bij geen enkele verkiezing komt de kleingeestigheid van den mensch zoo zeer aan het licht als bij die voor den gemeenteraad. Ofschoon de stemming met gesloten briefjes geschiedt en dus geheim blijft, worden een groot aantal kiezers door allerlei nietswaardige redenen geleid, om lentevreugde en nieuwsgierig zagen zij met hunne lieve zwarte oogjes den ernstigen man aan, dien het noodlot dwong, de edele vrouw te genover welke hij zich bevond, zijn liefdeloos verraad te bekennen. Toen hij opgehouden had met heen en weer gaau, bleef Erwin niet even als te voren voor Irene staan, neen, zoover mogelijk van haar verwijderd nam hij aan den ingang van het bladerenhuisje plaats, en als ontbrak hem de kracht haren vorschenden blik langer te verdragen, bedekte hij zijne oogen met de hand en begon zachtjes: Dat ik arm e:i ontbloot van aardsche goederen was, weet gij reeds. De Voorzienig heid echter, welke zoo menige te genspraak in het leven tot vergelijk bracht, had mij, bij alle ontbeeriu- gen, een schat verleend, een klei nood van zeldzaam hoóge waarde, een juweel waaraan de natuur uiets spaard had, dan het geluk, te worden toegewezen aan iemand haar waardiger en die haar onschat baarheid beter begreep dan ik. Mijn gemoed was door de overdreven hartelijkheid van mijne moeder en de overschilligheid mijns vaders verweekt en tegelijk verbitterd. Een zwaaiend roer gelijk, had men mij door het leven laten drijven, zonder mij den steun der zelf beheersching, het anker van daadkrachtige ener gie op mijne levensreize mede te geven. Geen wonder, dat mijn ka rakter dientengevolge slecht ge vormd werd en ik naar grootheid en rijkdom haakte, al moest ik daarvoor ook wat mij het liefste was opofferen. Zoo onklaar naar geest en lichaam, een hartstochtelijk aan hanger van het vluchtige oogen- biik, een ongelukkige, die geplaatst was tusschen willen en niet kun nen. schonk de Voorzienigheid mij haar lievelingskind, doch over schatte mijne voorzorgen, mijne dezen ot genen te kiezen. In de eer ste plaats wordt bijna overal ge vraagd, welk geloof de candidaat belijdt en wee hem, zoo hij niet met de meerderheid der bevolking naar dezelfde kerk gaat. Alsof het ziele- heil der gemeente er van afhangt, worden dikwijls zeer geschikte en uiterst bekwame en nauwgezette mannen voorbijgegaan en anderen,die wat kennis en degelijkheid betreft, niet in de verte met hen te verge lijken zijn, gekozen, omdat ze een met die der kiezers verschillende geloofsrichting zijn toegedaan; hoe dit te rijmen met de bewering, dat wij een verdraagzaam volk zijn Zullen ons de oogen dan eindelijk voor dergelijke kinderachtigheden opengaan en zullen we er toekun nen besluiten om mannen van wel ken godsdienst ook, mits zij de be kwaamste zijn, als lid van den ge meenteraad te kiezen. Doch er is meer: Op mijnheer A. wordt gestemd, omdat zijn vader en grootvader reeds in den Raad geze ten hebben, of omdat hij zich zoo deftig voordoet, zulk een groot huis bewoont en zulke prachtige feesten geeft, waarvoor men het geluk ge had heeft eenige leveranciën te doen of de eer er als een vijfde wiel van den wagen tegenwoordig te zijn; mijnheer B. wordt niet gestemd, om dat hij van zoo'n burgerlijke «kom af» en eigenlijk een parvenu is, die door hard werken, een helder hoofd en gelukkig geslaagde ondernemin gen fortuin verworven heeft; de voornamen kiezea hem r.iet, omdat zij voor hem den Deus ophalen, zijn vroegere stand- en lotgenooten niet, omdat zij het hem niet vergeven kunnen, dat hij hen door zijn schran derheid boven het hoofd gewassen is, en dat niettegenstaande A een jabroer en B. een heldere kop is, liefde.... Hij zweeg een oogenblik en liet een zeer zwaren zucht liooren Wat zal ik hooren, zeide Irene, wier deelneming met den on- van minuut tot minuut Mijne vrouw,vervolgde Er- win, bijna onhoorbaarmijne schoone, zachte vrouw kon den boo- zen duivel der ontevredenheid en genotzucht niet uit mijn borst ver bannen, lioe onuitsprekelijk goedig zij ook den rijkdom van haar ziels gevoel openlegde en mij met een edel voorbeeld van tevredenheid en kracht tot ontbering voorging. Er vlood te veel Merfeldtsch bloed door mijne aderen, dan dat ik mijn ge luk in zelf verkregen, bescheiden vreugde had kunnen vinden. Ik haatte de nederigheid van mijn be roep en in plaats van hetzelve ais een man, uit plichtsgevoel, flink te vervullen, daar het ons al meer en die de belangen der gemeente be grijpt en moed genoeg lieeft om ze voor te staan en de middelen ter welvaart door te drijven. C. wordt candidaat, omdat hij toevallig een neef of vriend van den president of van een bestuurslid eener kiesver- eeniging is, en hemel en aarde wordt bewogen om zijn verkiezing te ver zekeren omdat een bloedverwant van dat bestuurslid zeker de reebte man op de reebte plaats zal zijn, of om dat hij in de club zulk een aange naam prater is en bij feestelijke gelegenheden zoo goed de funct'iën van ceremoniemeester kan waarne men. D. eindelijk wordt wel en E. niet gekozen, omdat de eerste advo- kaat is en Mr. voor zijn naam heeft en de tweede wel alles beter inziet en niet zoo oppervlakkig is, maar op het punt van welbespraaktheid en woordengoochelarij moet onder doen voor mijnheer D. Waar zou den we eindigen, als we alle klein geestige, kieinsteedsche, kinderach tige en onbeduidende redenen wil den opsommen, die de overwinning van den een, de nederlaag van den ander veroorzaken? Kiezers, ieder uwer is verplicht ter stembus te gaan, om, zooveel dit mogelijk is en naar zijn beste we ten, Dinsdag maDnenin den Raad te brengen, die dit om hun burger deugden verdienen. Vraagt u zelveu af, of de candidaten uwer partij de uitmuntendste mannen zijn, die ge voor dezen eerepost kentis uw ant woord bevestigend, zijt ge zeker, dat geen nevenbedoelingen u en uw keus geleiden, bewerkt dan met al uw invloed, maar met eerlijke mid delen, dat zij bij de stembus de ze gepraal behalenzijt ge daarentegen overtuigd, dat er anderen en bete ren zijn, laat u dan niet door k:™ vereenigiugen, of strooibiljetten rard meer opbrachtwerd ik als een schooljongen voortdurend wederspan- niger en krenkte mijn vrouw door ongegronde klachten over moeilijk heden, die zij als 't ware spelende overwon. En desniettegenstaande gaf zij toch de hoop en den moed niet verloren, mij van mijne dwaze mee- niDgen te zullen terugbrengen Voeldet gij niet, dat haar hart vol liefde voor u was, dat zij slechts uw geluk beoogde? vroeg Irene belangstellend. Erwin schudde het hoofd.Mijn hart evenals mijn karakter,geleek eea steenachtigen, onbebouwden grond, waarin geen edel gevoel tot rijpheid kon komen. Was dat mijne schuld? "1; weet het niet, ik herinner mij ech ter, dat ik in hetere uren de handen van mijne vrouw kuste enmijzelven van de snoodste ondankbaarheid be - schuldigde, om in liet volgend uur weder in mijne oude gebreken te vervallen. Gij kunt u thans zeker

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1