ADVERTEI\TIEBLAfl. 3e Jaargang. Dinsdag 21 Juli 1885. No. 624. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. van zijne raw pflaaa. -- BIN Mm A ft 1>. N J pommr nun-1 Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compsu/nie Génerale de x nblicite Ktrangère G. L. DA VB G Co., JOH. F. JONGS. Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montviartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dageiijks van ]Q tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid 1 ertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tol 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doi MUSEUMS EN hebben cp iu van «i —o0 w Donateurs en »den "der^Nedérlandsche ^laatschapplj ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. .Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst, en geschiedenis, vooral an' Nederland en meer bijzonder van het HaarlemBche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopeiide toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hei Raadhuis. Geopend van 15 April tot J4 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—8 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op daeen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten: kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. museum in de Damstraat'. Geopend"dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in ie Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Uondcrdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Zaterdag werd te Londen een gehouden. Lord Salis Lord Iddesleigh en Sir Michaël hadden eene confe- 'entie met den Minister van Buiten- andsche Zaken. De heer de Staal, le Russische gezant, had daarop een onderhoud met Lord Sa Men verzekert, dat de on- lerhandelingen in vriencLchappelij- geest worden voortgezet. Sir Robert Mori er is van Ma- Irid te Londen aangekomen en zal onverwijld naar St Petersburg om het Engelsche gezant schap bij het Russische Hof over te Sir Edward Thornton ver trekt onmiddellijk naar Constanti- nopel, als gezant bij de Porte. De verkiezing in het district voor een lid van het La (vacature van Sir Nathaniel Rothschild, die t,ot pair is verhe ven) heeft Vrijdag plaats gehad. Verkozen werd baron Eerdinandde met 2,353 stemmen; 1416 waren uitgebracht op den heer Graham. De cholera sterfte over geheel Spanje gedurende de laatste dagen was als volgt: Donderdag 16 Juli, 1843 gevallen, waarvan 721 doo- delijk (te Madrid 12 gevallen, waar van 3 doodelijk);Vrijdag 17 Juli, 1371 gevallen, waarvan 681 doo delijk, te Madrid 4 van de 9; Za terdag 18 Juli, 1885 gevallen, waar van 718 met doodelijken afloop, en wel te Madrid 5 en in de provin cie Valencia 204. De epidemie begint zich te ver- toonen in de provinciën Soria, Sa lamanca, Badajoz, Huesca en Cuenza. van GEOR.G HART WIG. 79) IV. In de eerste plaats voel ik mij gedrongen, tegenover u den toon der waarheid aan te slaan, en alles in 't werk te stellen, de onvermijdelijke mislukking der gemaakte plannen zoo verschoonend als mogelijk is van uwe persoon op den mijne af te leiden. Doch dit zal mij niet volkomen ge lukken, want morgen reeds zal ik de schouwplaats mijner onwaardige vernederingen verlaten hebben, ter wijl gij gedrongen zijt, hier op de plaats zelve alles af te wachten! Zij lachte bijna vroolijk. O, laat die zorg u niet bezwaren op De onmiddellijke uitgifte eener nieuwe Egyptische leening, is thans door alle mogendheden goed gekeurd. Uit Massowah wordt gemeld, dat de overste Putti, de bevelheb ber van het Italiaansche garnizoen aldaar, zich in eene vlaag van ijlende koorts heeft doodgeschoten. Volgens te Berlijn ontvangen be richten, moet nabij Zanzibar een Duitsch eskader, bestaande uit vijf groote gepantserde schepen, een ka nonneerboot en een voorraadschip, te zamen met 81 kannonen en 2000 man, onder de vice-admiraal Knorr (bekend doof' gevechten in Kame roen) voor anker zijn gegaan. Men verwacht eehe demonstratie der vloot, in geval de Sultan van Zan zibar niet wil (voldoen aan Duitsch- land's eischen betrekkelijk de Oost- Afrikaansche kfrst. J Het Jmwnal\de St. Pétersbourg verklaart, dat, z|po er al eenige be wegingen der Russische troepen in de richting van feoelfitar mochten hebben plaats gevonden, deze toch van zeer geringe beteekenis zijn geweest. De Rtissische regeering is in elk geval vast besloten niets te doen, waardoor'! het resultaat der zwevende onderhandelingen in ge vaar zou kunnen orden gebracht sultaten. De geleidelijke, hoogst prak tische wijze van onderricht voeren tot een zeker doel, hetgeen ons de producten van de baud der leerlin gen in het teeken-, decoratieve schil dervak enz. aanschouwelijk bewezen. Ook het werk der dames, die den cursus in fraaie handwerken, door mejuffrouw van der Kaay geopend, volgen, wordt zeer geroemd, on danks den korten tijd, dat de lessen daar worden gegeven. Door den heer Kley weg Dyserinck is in de atdeeling Houtsnijwerk van het Museum van Kunstnijverheid een kroonlijst van egn schoorsteen, uitgesneden in hoiat, tentoongesteld. De daarop voorkómende kinderfries en de profileÊringen zijn prachtig gesneden. j De hegr J. C. F. Wo.ffenbut- tel alhier ,'neeft vergunning gekre gen tot best oprichten van eene slach terij enrojokerij in het perceel Spaarn- wouderstWt no. 64. Del directie der Haarlem-Zand- voort Spoorwegmaatschappij heeft besloten! om, behalve de 30 treinen die gedurende den zomerdienst reeds van H'aarlem naar Zandvoort vice versa ,'loopen, nog eiken Zondag een extra-trein te doen rijden, die des nauiiddags ten 2.33 het station der H,. IJ. S. M. te Haarlem verlaat. Haarlem20 .illli 1885. De tentoonstelling Ivan het ",werk der leerlingen van delTeekensjchool voor Kunstnijverheid, op den Dreef alhier, toonde ons, wat wig zelfs zonder het te hebben! gezien, niet zouden betwijfelen, veióassejnde re uwen nieuwen levensw u»; ik weet te verdragen en te str.qfien, beide te zijner tijd! Gilda, die '4rme Gilda, inderdaad.... Haastig viel hij haar,* jn derede: Gilda laat ik oker aan uwe hoede, in uwe goedb eid beveel ik mijn dierbare, hulpelo< )ze vrouw! Gij zult haar bekommerd hart weten te verlichten, en haar g rootmoedig on dersteunen, tot ja, tot wanneer? vroeg hij zichzelven^ met een smar telijk lachje. Tot wij goed gievonden hebben Gilda's bestaan, zfïjuder vrees voor iets, te bekennen. Mfct genoegen neem ik de edele roepinA 0p mij, de diep gekrenkte liefde vatn uwe vrouw naar die haven te voere^ welke haar thans ichuilplaats belooft, wanhoop niet 1 en opgestaan en za- ij en diep bewogen een te zekerder Koester hoop Zij waren bei' gen elkander v] in de oogen. Ik ga, zeide hij, na ver Z M. de Koning is Vrijdag van Köujgswart vertrokken en zal mor gen via Frankfort, op het Loo aan komen. Heden werden in de Eerste Ka mer al de nog aanhangige ontwer pen, waaronder die tot regeling der Staatsloterij, tot wijziging der Mid delenwet, tot wijziging van de Ge meentewet enz., aan de orde ge steld en daarna de huishoudelijke raming. Uit de sectie-verslagen blijkt, dat enkele bezwaren worden geuit tegen de overeenkomst met de gemeente Amsterdam betreffende de overdracht van een gedeelte van het Trippen huis aan het Rijk, op grond, dat de uitbreiding der ruimte voor de bibli otheek van de Koninklijke Acade mie niet noodig zou zijn. Tegen de machtiging tot uitgifte van schatkistbiljetten ter dekking der middelen verklaarden zich een aantal ledenofschoon velen het goedkeurden. Een dertigtal leden de Eerste Ka mer begaf zich Zaterdag met een salonwagen der Hollandsche Spoor- weg-Maatscgappij naar Rotterdam, om, op uitnoodiging van den Bur gemeester dier gemeente, een water tochtje naar den Hoek van Holland te maken. De volgende dagorder is uit gevaardigd door generaal Matthes: Kameraden De tijd, ons geschonken tot het houden van manoeuvres op voor de meesten onzer onbekende terreinen, is verstreken en morgen keeren wij weder naar onze garnizoensplaatsen terug. Met voldoening kan ik op de vervlogen dagen terugzien, dank zij uw aller dienstijver eu uitstekend gedrag, die de beste bewijzen leve ren voor de onder u heerschende krijgstucht en waardoor gij teveDs toondet, de u verleende gastvrijheid der inwoners op prijs te stellen. Wij allen ondervonden, dat er nog veel te doen valt, alvorens het top punt van geoefendheid is bereikt. Mogen de opgedane lessen ons aansporen steeds met algeheele toe wijding aan onze taak werkzaam te zijn, opdat worden wij ten strijde geroepen de cavalerie, vereenigd loop van een oogenblik, en zijne stem klonk vast en kalm. Zoudt gij het kunnen verdragen, wanneer ik stilletjes het feest verlaat, dat ons beiden tot middelpunt van de nieuwsgierigheid en van praatzucht maakt. Zoudt gij kalm den spot kunnen verdragen, dat de bruide gom uw hand versmaadde? Ga met God, zeide zij be wogen. Dankbaar, met een ver heugd hart. keer ik in den kriug der gasten terug, aan de zijde van uwen oom, wiens machtige gram schap mij geen vrees meer inboe zemt. Wat hebt gij, met betrekking tot uw naaste toekomst, besloten.? In de eerste plaats snel ik naar Neuburg, om te trachten die zaken op te helderen, welke mij voorloo- pig nog onbegrijpelijk zijn, en die ik, door den drang mijner eigen treurige aangelegenheden, bijna ver geten had. Daarna breng ik't wei nige, wat ik bezit, in orde, om den met de rijdende artillerieharen plicht jegens het vaderland naar behooren zal weten te vervullen. Het ga u allen wel! Tot weerziens Leve de Koning! Hoofdkwartier Oorschot,16 Juli '85. De Generaal-majoor. leider der oefeningen, MATTHES. Thans meldt men weer, dat de zaak der huzaren-officieren te 's-Hage nog niet is verwezen naar den krijgsraad. De officieren-com missarissen uit dat college, benevens de auditeur-militair, hebben Vrijdag en Zaterdag voorloopige informatiën genomen, waaruit nog geen vol doende bezwaren tegen de drie lui tenants zijn gerezen. Webetwijfelen sterk of deze zaak wel ooit kaar beslag zal krijgen. Mgr. Spolverini, apostolisch internuntius bij ons Hof, is Vrijdag, na langdurige afwezigheid, te 'sHage teruggekeerd. Den onlangs gepensionneerden dirigeerenden officier van gezond heid, dr. E. H. Willems, is Zater dag een fraai souvenir ten blijke van hoogachting aangeboden door de officieren van gezondheid, die in de laatste jaren te Breda en Am sterdam onder hem gediend hebben. Het nieuwe Badhuis te Sche- veningen is op de Amsterdamsche Beurs voor f700,000 en de inven taris voor f 300,000 verzekerd. Het bureau voor de interna tionale jury van het (Roode Kruis) op de tentoonstelling te Antwerpen is blijkens het Vad. aldus samen gesteld: Generaal Thomson, oud Minister van Oorlog in Denemar ken, president; Staatsraad Haas uit Berlijn en jhr. Pompe van Meer- dervoort uit Nederland, vice-pre- sidenten; Dr. Creteun uit Brussel, graaf, zoodra hij van hier terugge keerd is, hoewel arm, doch uitgerust met iets hetgeen hij niet bezit, met mannentrots, tegemoet te tieden, en hem mijne rechten op zijne erfenis voor de voeten te slingeren! En dan vroeg Irene nieuws gierig. Dan treed ik arm en onbekend weder in het leven, over denzelfden drempel, welken ik eens met hoog vliegende wenschen overschreed. Met vreugde zal ik aan de grens der bezittingen van den graaf het stof van mijne voeten vegen, en mij ge lukkig voelen hij de gedachte, dat er nog een middel is om mijne smart in slaap te wiegen, de arbeid. Deze hand, zoo verweekt en verwend, zal het gelukken hem, die zicb verbe terde, een hoewel zwaar, doch wel verdiend bestaan te verschaftenDe schrijver zal tot zijn hoewel niet aangenaam beroep, dat hij nooit had moeten verlaten, terugkeeren. Met de meeste hartelijkheid reikte zij hem hare slanke, koude hand. In gedachten verzonken beschouw de hij die hand langen tijd alvorens er een kus op te drukken. Eri' een tijd geweest dat gij deze vin gers met afschuw aan de mijne hebt onttrokken. Waar is hij gebleven? Verdwenen voor altijd, met de dwaas heden mijner jeugd. Zoo valt de pronkende bloesem van den boom en maakt ruimte voor de vrucht, die tot heil van anderen rijp zal worden. Neen, ik zal niet tot ver twijfeling vervallen, ik wil rondzien in de wereld en wat een ongeoefend oog ontsnapt, zal mijn verscherpten blik niet ontgaan. Ik zal voorbeelden verzamelen, om te bewijzen, dat het leed ons niet tot straf maar tot ver betering gezonden wordt. Leef wel en ontvang de laatste groeten voor mijne vrouw. Tracht in haar hart een plaatsje te vinden voor den be- rouwvollen echtgenoot. Leef wel, en

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1